Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Posljednje počivalište Vlade Kreša
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Stu 01, 2005 4:35 pm    Naslov poruke: Posljednje počivalište Vlade Kreša Citiraj ovaj komentar

Danas sam bio na groblju Krematorij-Mirogoj. Urna Vladimira Kreša se nalazi u polju 8, zadnja kazeta u gornjem desnom kutu.

Vladimir Kreš je bio pilot lovac u Hrvatskoj zrakoplovnoj legiji (15./JG 52) i ostvario je četiri pobjede priznate od RLM-a.

Pokoj mu duši.
Zoki
Gost
PorukaUpisano: Uto Stu 01, 2005 8:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Neka mu je laka hrvatska zemlja.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Stu 01, 2005 10:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sjetimo se na današnji dani svih, pa i onih poginulih zrakoplovaca čija posljednja počivališta neznamo...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Sri Stu 09, 2005 10:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Posjetio sam nedavno grob pilota lovca HZL Nikole Vucine.
Zanimljiv i dinamican covjek.
Prvo je uoci WW II udario avionom u stablo, nedaleko svog sela u Hercegovini. Za divno cudo ostao je nepovrijeđen.
Nakon kapitulacije odlazi na doskolovavanje u Njemacku, pa na Istok. Obara 2 Rusa, a potom prebjegava njima ( u razgovoru samnom je rekao da je to bilo slucajno).
Nakon rata leti u ex. drzavi gdje ponovno bjezi ovaj put u Italiju a potom brodom odlazi u Argentinu. U Argentini je radio u ustanovi za njegu starih i bolesnih.
Pocetkom demokratskih promjena vraca se u Mostar i zivi u hotelu "Ero" sve do svoje smrti. Sahranjen je u svome rodnom mjestu na Dubravskoj visoravni.

Mario Raguž: poruka promijenjena dana: Sub Stu 19, 2005 1:02 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Sri Stu 09, 2005 11:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobrodošao Mario! Drago mi je da si nam se pridružio Very Happy
bosanac

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Stu 10, 2005 2:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mozda da se fotografiraju grobna mjewsta i postave na forum. Isto tako ne znam sto je s vojnim grobljem na Mirogoju koje je nakon 1945 bilo preorano?
Natrag na vrh
Mario Raguž

PorukaUpisano: Čet Stu 10, 2005 5:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislio sam odmah jucer postirati ove fotke , ali sam bio lijen. Evo sad nadoknadjujem.

Razgovarao sam s njegovim necakom i pitao ga zasto su stavili onaj "avion" a ne nesto ozbiljnije. Rekao mi je:"Rekli smo covjeku koji je postavljao nadgrobni spomenik da stavi avion, i on ga je stavio!!"

Na drugoj fotci mozete vidjeti spomen obiljezje na istom groblju na kojem se nalaze imena poginulih seljana, vucininog rodnog sela Trijebnja.
Na krajnje desnoj ploci su imena stradalih iz obitelji Vucina, njih cak 18!!
Vecina ih je stradala u cetnickom divljanju. Usprkos tome pojedini "povjesnicari" s "Istoka" nikako da prestanu sa posrbljivanjem i Nikole Vucine i obitelji Vucina opcenito.
Natrag na vrh
Mario Raguž

PorukaUpisano: Čet Stu 10, 2005 5:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jos dva groba poznatih i zasluznih na podrucju zrakoplovstva (Iako nisu striktno vezani za temu, lijepo ih se sjetiti).

Natrag na vrh
bosanac

PorukaUpisano: Čet Stu 10, 2005 11:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dakle sto je s vojnim grobljem na Mirogoju? Mislim na dio gdje su sahranjivani hrvatski i njemacki vojnici.
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Čet Stu 10, 2005 11:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Preorali komunisti poslije rata. Navodno je dio grobova njemačkih vojnika sačuvan. Trebalo bi provjeriti. Imam neke fotke sahrane njemačkih pilota FFS A/B 123 na Mirogoju 1942. i svaki put kad sam na groblju se sjetim da nisam uzeo fotke da probam locirati taj dio groblja. Moram to obaviti.
bosanac

PorukaUpisano: Pet Stu 11, 2005 12:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne radi se o tome da ti lociras mjesto gdje su sahranjeni. Radi se o tome da se taj dio groblja obnovi i dostojno obiljezi. Ne zaboravi na tom je groblju sahranjen i Cvitan Galic. Sramota je da 15 godina koliko imamo drzavu nismo to mogli urediti. Na Mirogoju imaju tocno parcele grobova i vjerujem sva imena koji su zakopani tako da bi rekonstrukcija bila vrlo brza.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pet Stu 11, 2005 10:40 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako postoji fotografija nadgrobnog spomenika Cvitana Galića, može ga se rekonstruirati, iako bi zapravo bio red postaviti bistu tom značajnom čovjeku naše zrakoplovne povijesti!
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Stu 11, 2005 10:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Ako postoji fotografija nadgrobnog spomenika Cvitana Galića, može ga se rekonstruirati, iako bi zapravo bio red postaviti bistu tom značajnom čovjeku naše zrakoplovne povijesti!

Fotografija postoji, ima je čini mi se u frkinoj knjizi
Natrag na vrh
bosanac

PorukaUpisano: Pet Stu 11, 2005 12:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moje je zalaganje da se napravi potpuna rekonstrukcija groblja. Ponavljam bez obzira na ideoloske konotacije u redu je da oni koji su sahranjeni imaju dostojno obiljezen grob.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2005 12:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

bosanac Napisao/la:
Moje je zalaganje da se napravi potpuna rekonstrukcija groblja. Ponavljam bez obzira na ideoloske konotacije u redu je da oni koji su sahranjeni imaju dostojno obiljezen grob.

Slažem se, bez ideoloških konotacija-poginuli ratnici zaslužuju dostojanstveni spomenik. Možda bi bila bolja ideja novi spomenik sa svim imenima umijesto apsolutne rekonstrukcije, naravno sa izdvajanjem značajnih pojedinaca kao što je Cvitan Galić..
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma