Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Roland D.II, 1/72, samogradnja
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
jak

Član od: 23 Ožu 2010
Mjesto: Tetovo, Makedonija
PorukaUpisano: Čet Svi 02, 2013 2:34 pm    Naslov poruke: Roland D.II, 1/72, samogradnja Citiraj ovaj komentar

Nakon nekoliko zapocetih (i u raznim fazama ostavljenih) projekti... resio sam da pocnem novi u samogradnji. Avion je Roland D.II. Avion nije nisto posebno, ali posto je leteo iznad solunskog fronta u sastavu jaste 25 koja je bila bazirana u Makedoniji, nemoguce je izostaviti ga kao subjekt Very Happy. Radicu najverovatnije masinu na kojom je leteo Gerhard Fieseler. To je bio D.II sa mercedesovim motorom, koji je duboko sakriven u kapotazu, pa nece se videti puno. Jos sam na pocetak, nemam puno vremena, ali eto... postaracu se da dovrsim skoro. Za sada sam napravio kostur trupa, horizontalac i vertikalac, i dvaput krila. Prvi pokusaj mi je bio katastrofa. Koristio sam revel plasto kit da izramnim udubljenje medju dve kartce, ali posle dva dana je povukao i izvitoperio sva tr krila. Sada radim na nova krila (jos nisan poslikao). Ostaje mi da uradim jos imitaciju rebara, pa postavicu kad bude gotovo. Plasto kit- zbogom...

Skica (windstock datafile) i materijali

Isecwni delovi

[/img]
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
_Hobby M_

Član od: 01 Lip 2011
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Svi 02, 2013 3:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo,
čestitam na hrabrosti i odlučnosti za samogradnju.
To se rijetko vidi a uvijek je odličan izvor inspiracije i novih ideja.
Želim puno uspjeha u daljnjem radu i nadam se da ćemo redovito biti u toku s daljnjim koracima.
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Čet Svi 02, 2013 3:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I ja se veselim ovome...
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Svi 02, 2013 5:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo će definitivno biti tema za pračenje... Držim fige da sve uspije!
Antun Janković

Član od: 04 Kol 2008
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Čet Svi 02, 2013 7:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo! Pratim!
jak

PorukaUpisano: Pon Svi 06, 2013 11:26 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala svima na komentarima. Evo malo napredka od pre neki dan.
Kostur trupa

Ovo je drugi pokusaj krila. Mnogo sam zadovoljniji od prethodnog. Sada sam koristio neki dvokomponentni lepak kako bi zalepio polovice krila i popunjavanje praznina.

osnova

gorno krilo

donja dva

Rebra na krilima (za sad samo na gorno) sam uradio od razvucenog sprua, sve to dobro posmirglano i zalijeno super lepkom. Prvi put radim sa toliko super lepka, ali se pokazalo odlicno, dobio sam onu zeljenu "u" formu medju rebara.

Sada mi ostaju donja krila i kokpit (tamo gde pauziraju skoro svi ostali projekti) a onda zatvaranje trupa. nisam siguran kako da to izvedem. Pravlenje oplate od tankog stirena mi ne nekako tesko izvodljivo, pa sam mislio da popunim plastikom i nekim kitom (ili ovaj dvokomponentni lepak) pa sve to ismirglam i dovedem u formu. Ako ima neko neki bolji predlog, volio bih cuti.
Natrag na vrh
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Pon Svi 06, 2013 11:38 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Eto korisne uporabe plastičnih kartica mobilnih (lopova) operatera Laughing

Inače ovaj avio skoro da nije niti imao preglednost prema naprijed a želio je glumiti lovca.
U jednoj emisiji na HRT-u sam ga uvrstio u krug najlošijih zrakoplova svih vremena.

Palčeve gore za projekt! Very Happy
jak

PorukaUpisano: Pon Svi 06, 2013 1:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Upravo tako... nista posebno sa tehnicke strane. Zato je i bio poslan u jasu 25, na Balkanu gde je boj u vazduhu bio manjeg intenziteta. Ipak avion je ostao u upotrebi do kraja rata u vazduhoplovnim skolama, a i nekoliko pilota su bili asevi sa njime.
Ipak... daleko od kvaliteta svojih vrsnjaka u njemacko vazduhoplovstvo.
Natrag na vrh
jak

PorukaUpisano: Ned Svi 12, 2013 12:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Malo napredak... par stvari koje idu u kokpit. Sediste, pumpa za gorivo, instrumenti... ostaje jos malo, pa zatvaramo Smile

Natrag na vrh
jak

PorukaUpisano: Uto Svi 14, 2013 9:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Opet mali napredak. Uradio kokpit i pojaseve. Jos ima delova koje idu unutra, ali sve to nakon zatvaranja trupa oplatom.

Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Uto Svi 14, 2013 10:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

super je ispalo, pratim s paznjom...
kak ces zatvorit trup - stirenom ili kitanjem?
sad si me inspiriral da nastavim sa svojom samogradnjom neceg slicnog Very Happy
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
jak

PorukaUpisano: Uto Svi 14, 2013 10:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala kolega. Oko kokpita idem stirenom. sve pozadi kitanjem. jos mislim kako da uradim deo oko motora... mozda probam nesto trece. Ipak ovo mi je prva samogradnja, pa sta bude Smile
Natrag na vrh
Antun Janković

Član od: 04 Kol 2008
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Sri Svi 15, 2013 9:50 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je savršeno. Najviše mi se sviđaju pojasevi i kopče na njima. Nevjerojatno kako si to uspio!
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Sri Svi 15, 2013 1:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

jak Napisao/la:
...jos mislim kako da uradim deo oko motora... mozda probam nesto trece...

Probaj da popunis balzom pa oblozis stirenom, a onda brusis dok ne dobijes sta ti treba Wink
Inace, odlicno do sad, bravo! Very Happy
Natrag na vrh
jak

PorukaUpisano: Ned Svi 19, 2013 7:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Eto... i zadnji deo sredjen ugrubo. Prvo sam napravio uzduzni presek trupa, pa medju rebra stavio stiren kao referenca. Pa tri ruke ovog dvokomponentnog ljepila, i smirglanje nekoliko puta. Sada su ostale neke sitnice da se srede, ali to cu uraditi super lepkom, ali nakon zavrsetka prednjeg dela. kad ce sve dobiti konacni oblik i vodeni tretmas smirglom Smile
Evo par slika kakoje ispalo

Poredjene sa referentnom skicom

*deo oko kokpita nije gotov. On ostaje da bude zavrsen pri kraju posto se gornje krilo se uklapa u trup.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma