Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Malo male artiljerije ....
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Čet Sij 26, 2017 3:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: Bofors 40 mm
Proizvođač: WRZESIEN 1939 - First To Fight, Poljska
Mjerilo: 1/72
Broj makete: PL1939-036

Na prvi pogled:
I ova maketa je spakirana u standardnoj kutiji nešto manjih dimenzija koja se otvara sa strane, veličine da pristaje uz časopis uz koji dolazi cijela ta edicija. Crtež na kutiji je u redu.
U kutiji je jedno stablo veličine kutije, sivkasto-zelene boje. Dijelovi su numerirani na stablu.
Nema nikakvih oznaka niti metalnih dijelova. Shema bojanja sa Vallejo nijansama i minijaturna uputstva su na zadnjoj strani kutije.
Sve skupa djeluje obećavajuće jer detalji, kao i obično, djeluju vrlo uvjerljivo.

Slaganje:
Kao i sve FtF makete i ova nema jako puno dijelova, iako, s obzirom na detaljnost objekta kojeg prikazuje, nije se moglo baš 'okrupniti' sve tako da ima jedno 30-tak dijelova, što je, u odnosu na ostale makete vozila, to oko 50% više dijelova!
Ali opet ista priča, bez obzira na broj dijelova ili jednostavnos istih, detalji su fenomenalni. Prikazana je svaka zakovica, svaka ručica. Posebno su me oduševili automat i cijev topa kao i sjedala (koja su napravljena iz jednog komada). Detalji su naprosto nevjerojatni.
Cijeli taj dojam kvari opet ta polu-masna plastika koju je jako teško očistiti od srhova i ostataka veza sa stablom. Plastika se izvanredno lijepi sa maketarskim ljepilom tako da sam dio tih srhova čistio premazivanjem ljepilom.
Top je napravljen (barem je tako prikazano u uputstvima) da se slaže samo u transportnom položaju. Što se nogara tiče nije problem prikazati top i u borbenom/vatrenom položaju, ali je mali problem sa kotačima odnosno 'nosačima kotača' - oni mora da su, na pravom topu, nekako zaokrenuti za 90° prema naprijed ili natrag, nakon što se demontiraju kotači. Ili se sa kotačima nekako okrenu u zrak, na gore ....?
Sami kotači su lijepo napravljeni.
Jedino što mi se na koncu nije uklapalo u maketu je nosač cijevi topa (za transportni položaj), dio br. 22 - ako ga posatavim kako je predviđeno, smetaju mi cilindri amortizera (dio br. 23), tako da sam na koncu odustao od ljepljenja tog dijela.

Bojanje:
Kako sam od početka ovu maketu nabavio s namjerom da ju sparim sa britanskim kamionom Bedford odlučio sam se za jednu 'standardnu' ratnu shemu tj. tamno zelenu boju, iako ne znam jesu li Britanci bojali topove u smeđe (kao tenkove u početku) ili u zeleno. Koristio sam Revellovu enamelku br. 65.

Uputstva:
Kako uobičajeno za ovu poljsku firmu uputstva su minijaturna i jedva vidljiva te teško upotrebljiva. Kod ove makete je to veliki nedostatak jer ima puno sitnih dijelova za koje nije jasno 'samo po sebi' (kao kod, recimo, kamiona) gdje dolaze pa treba dosta vremena izgubiti u pokušajima, pogrešnom slaganju i ljepljenju. Ocjena: 1.

Kudim:
- kvalitetu plastike
- nikakava uputstva
- nejasno kako napraviti top u borbenom položaju

Hvalim:
- odabir teme
- izvanredne detalje
- lom i okrupnjavanje dijelova
- uvjerljivost gotove makete
- cijenu

Zaključak:
Izvanredna maketa koja se lako i brzo slaže i koja djeluje vrlo uvjerljivo.

Preporuka:
Svakako kupiti.

Top sparen sa poljskim FIatom 621, pre-1939 kombinacija:

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
vojo

PorukaUpisano: Pon Jul 31, 2017 7:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: 52-K Soviet 85-mm Anti-Aircraft Gun
Proizvođač: Zvezda, Rusija
Broj makete: 6148

Neću detaljno opisivati maketu i slaganje jer je to slično kao i sa mojim opisom topa 88 mm od istog proizvođača.

Samo napominjem da sam opet vrlo ugodno iznenađen ovom maketom koja je sve samo ne wargamerska iako se za takvu prodaje. Pedesetak dijelova tamno zelene plastike što uključuje i zemljanu podlogu i posadu od 4 čovjeka (u stvarnosti ih je bilo 7) je napravljeno vrlo nježno i detaljno da je milina. Maketa je sistema 'klik-klak' odnosno bez ljepljenja ali se to na koncu ne vidi. Taj sistem malo komplicira život kod spajanja nekih dijelova koji su vrlo nježni, a klik-klak sistem zahtjeva popriličnu silu za spajanje dijelova 'na suho'. No to je praktički i jedina velika zamjerka na maketu, ako to uopće može biti zamjerka.
Maketa dolazi bez oznaka. U uputstvima i na kutiji nažalost nema nikakvih TT podataka, niti je dana ikakva shema bojanja.

Kudim:
- spajanje dijelova bez ljepljenja
- maketa je dana samo u vatrenom/borbenom položaju tj. nema mogućnosti izrade makete u transportnom/marševskom stanju

Hvalim:
- odabir teme
- nježnost i visoku oštrinu detalja
- dobivanje četiriju vrlo realističnih figura vojnika
- cijenu

Zaključak:
Tim wargamerskim maketama uvijek prilazim sa skepsom iako znam da ih Zvezda izvrsno radi. Zato je moje oduševljenje nivoom detalja na maketi bilo još veće.

Preporuka:
Svakako kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pon Jul 31, 2017 8:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Kol 01, 2017 11:36 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlićan
vojo

PorukaUpisano: Sub Lis 28, 2017 12:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: 75 mm Wz. 1897 Schneider na kotačima DS
Proizvođač: First To Fight, Poljska
Broj makete: PL1939-045

Standardna mala kutija za časopis u kojoj su spakirana dva identična stabla za dva identična topa Schneider 75 mm. Maketa ima relativno mnogo dijelova (za svoju veličinu) koji su vrlo detaljni i oštri.
Prilikom slaganja je meni jedino ostalo nejasno dali između dvije polovice lafeta, kad se zalijepe, treba ili ne ostati prorez/šupljina. Nažalost nema mnogo dovoljno detaljnih fotografija na netu gdje bi se to vidjelo.
Uputstva su, kao po običaju, katastrofalna tj. jedva čitljiva pa tu ima podosta lutanja i pipanja.
Maketu sam obojao u standardnu poljsku neposredno-predratnu kaki boju (Humbrol br. 26).

Kudim:
- nikakva uputstva

Hvalim:
- odabir teme
- uvjerljive kotače
- dobre površinske detalje
- cijenu

Preporuka:
Svakako kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
su27rules

PorukaUpisano: Ned Lis 29, 2017 10:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool

Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Ned Sij 21, 2018 7:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: Poljska hubica 100 mm 14/19
Proizvođač: First to Fight, Poljska
Broj makete: PL1939-049

Na prvi pogled:
Uobičajena mala kutija uz časopis u kojoj je jedno stablo sa samom haubicom, jedno malo stablo samo sa drvenim kotačima (što sugerira da će ubuduće biti i verzija sa drugačijim kotačima) te još jedno minijatruno stablo sa nekim ručicama.
To je poljska verzija Škodinog topa iz 1914. koji se održao u naoružanju mnogih zemalja između ratova (pa tako i Jugoslavije), a korišten je, pored prvog svjetskog, i u španjolskom građanskom te početkom II svjetskog rata.

Slaganje:
Slaganje je brzo i jednostavno jer nema puno dijelova. Cijelo oruđe je relativno malo pa su i dijelovi dosta mali. Kako su uputstva loša (na poleđini kutije) ima malih problema sa postavljanjem nekih dijelova jer nije jasno gdje točno dolaze.
Površinski detalji su jako nježni i fini, posebno zakovice, ali je zato glavni zaštitni lim ispred topa daleko pre debeli i kvari dojam maketi. Isto tako su neki detalji (kočnice kotača ispred lima, ručice za premještanje topa) predimenzionirani i trebalo bi ih zamjeniti.
S druge strane kotači su izvrsno napravljeni, vrlo realni i fini. Isto tako cijev topa i zatvarač - jako su dobro napravljeni.
Lijepi detalj je da se dobiva municija za haubicu - ima je u dvije različite kutije (sa po tri granate), zasebne granate sa barutnim punjenjem i zasebne granate i zasebna barutna punjenja. Naprosto pita neku dioramu, na pr. iz I SR.
Sama haubica je napravljena kao da je u borbenom položaju - u tom slučaju bi ručicu za premještanje topa po azimutu (dio O14) trebalo zalijepiti u 'otvorenom' položaju (kao ja na maketi, a ne kao u uputstvima).
Može se, uz male preinake haubica napraviti i kao da je marševskom/transportnom položaju - u tom slučaju ručica O14 dolazi kako je u uputstvima, ali se onda i 'žlica' (dio O5) mora zalijepiti u gornjem položaju, a donji dio zaštitne ploče topa se treba odrezati i zalijepiti pod 90 stupnjeva. Ja sam to shvatio prekasno pa sam ipak ostavio haubicu u borbenom položaju iako mi je namjera bila da će je zakačiti uz jednog poljskog C4P polugusjeničara ....

Bojanje:
Cijeli top je nekakve zelene boje a ja sam koristio Humbrolovu maslinasto zelenu br. 159. Ne znam jesam li pogodio ....

Oznake:
Nema nikakvih oznaka.

Uputstva:
Uobičajena loša uputstva, gotovo neupotrebljiva. Ocjena: 1.

Kudim:
- grubost nekih detalja
- jako debela zaštitna ploča topa

Hvalim:
- neki detalji vrlo fini i nježni
- izvanredni kotači i cijev topa
- prihvatljiva cijena

Zaključak:
Uobičajena kvaliteta FtF maketa, s time da mi se čini da su ovdje malo popustili u finoći detalja (ili je to samo stvar tehnološkog procesa?).
Nije mi poznato da netko drugi iz 'ne-rezinskog područja' proizvodi takve haubice.

Preporuka:
Svakako kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
PorukaUpisano: Pon Sij 22, 2018 2:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlićan Very Happy
su27rules

PorukaUpisano: Pon Sij 22, 2018 8:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool Cool Cool

Natrag na vrh
nik

Član od: 22 Lip 2017
PorukaUpisano: Uto Sij 23, 2018 5:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
Maketa: Bofors 40 mm
Proizvođač: WRZESIEN 1939 - First To Fight, Poljska
Broj makete: PL1939-036
...
Vojo Very Happy

Ovog Boforsa imaju u Pivki (kotači sa jedne strane su isti kao na tvojoj maketi a na drugoj su različiti).

Ovdje vidiš kako stoji fiksator cijevi u transportnom položaju.
https://www.all4shooters.com/en/imgres/1200x/Shooting/culture/Festival-Pivka-military-history/US-encampment-Pivka-Festival.jpg

Ovdje se vide kotači u borbenom položaju.

Zakrenuta su sva četiri za 90 stupnjeva u smjeru rude za tegljenje.

Nažalost nisam ga detaljno fotografirao... Confused
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Uto Sij 23, 2018 11:30 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nik, super, hvala za informacije ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Ned Velj 11, 2018 3:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: 2cm Flak 30
Proizvođač: First to Fight, Poljska
Broj makete: PL1939-035

Samo na se ukratko osvrnem na ovu maketu - u standardnoj kutiji sa časopisom se dobivaju dvije takve identične maketice (topa na svojem nosaču/prikolici). Maketa ima ukupno 15 dijelova tamno sive plastike koja je malo masna (kao i sve ove posljednje njihove makete).
Nema se puno što pričati o slaganju iako, s obzirom na veličinu topa/makete, ima čak i puno dijelova. Ono što me ponovno oduševljava je nivo površinskih detalja - oni su jednostavno fantastični. Sitni, oštri, nježni - sve to. Neki su, naravno, pretjerani radi tehnološkog procesa, ali oni bitni su ipak u redu.
Top je jako lijepo napravljen, vrlo detaljno i može se podizati gore dolje, ali se ne može vrtiti oko svoje osi što je šteta - u redu je za 'vožnju' na prikolici, ali ako se radi bez prikolice je malo bez veze.
Prikolica/nosač je jako lijepo napravljena - u samo par dijelova ali vrlo detaljna. Malo smeta što se noga na koju se oslanja prednji dio prikolice ne može složiti u sklopljenom (transportnom/marševskom) položaju, ali nije problem odrezati ju i zalijepiti u takvom položaju. Smeta me isto što se sâm top sa postoljem ne može odvojiti od prikolice jer smeta stolica (možda je malo prevelika?). Postolje se ne mora zalijepiti jer sasvim čvrsto toji na prikolici, ali ga se ne može skinuti.

Zaključak:
Prekrasna maketica, laka za složiti i vrlo uvjerljiva radi prekrasnih detalja. Mislim da jednu takvu treba uvijek imati u stašu za rezervu.

Preporuka:
Svakako kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
su27rules

PorukaUpisano: Ned Velj 11, 2018 4:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3
Stranica 3/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma