Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

HŽ dizalica (98 78 9 900 121-6)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Ostalo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
thomcro

Član od: 07 Pro 2007
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Uto Sij 29, 2013 5:14 pm    Naslov poruke: HŽ dizalica (98 78 9 900 121-6) Citiraj ovaj komentar

Za par dana početi ću pripreme ... najprije izrada nacrta a onda ćemo polako naprijed. Materijal izrade, tradicionalno papir. Onako kako sam ja to zamislio, baza krana će se okretati, kran dizati/spuštati, kuke isto (po mom sudu trebalo bi bez problema teret težine cca 20-25 dag stajati bez da se sve prevrće!) ...

Za sada toliko u uvodnom postu.

Možda još samo napomenuti ovo se sastoji od dva "vagona", na jednom je dizalica a drugi je pomoćni i na njemu se oslanja sam kran.

http://zeljeznice.forumhr.com
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Kekso

Član od: 18 Lip 2011
Mjesto: Bjelovar
PorukaUpisano: Uto Sij 29, 2013 6:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Krenulo je Very Happy... pratim
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
thomcro

PorukaUpisano: Uto Sij 29, 2013 8:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nacrt je napravljen za sve djelove! Praktički mogu i sad odmah počet rezat ali ipak neću jer moram pripremiti materijal (papir, ljepilo, nabrusit nož ...). Klasično, najprije ću raditi postolja a onda ćemo ono "gore" Mr. Green

Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Uto Sij 29, 2013 9:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ak hoces, imam ti ja plocice iz waterline brodova 1.700, pa stavis u bazu da vagon ima tezinu....
dostava za mjesec dana, kosta te jednu pivu Cool
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
thomcro

PorukaUpisano: Uto Sij 29, 2013 9:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na ponudi ali imam već rješenje za to, imam olova od utega za balans kotača punu laticu od paštete. Samo treba odlit utege kad vagon bude pri kraju izrade .

Još jednom na ponudi!

Oko se uvijek možemo dogovorit, ljudi smo nismo organizatori

Natrag na vrh
Slider

PorukaUpisano: Uto Sij 29, 2013 9:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pa mislim da cemo ovaj put na povratku iz pule ja i klinac ipak sic u centar negdje na kavu na rivi...
ovis u koje vrijeme se budemo vracali...ak bude spica, nema sanse da se spustam dole Cool
thomcro

PorukaUpisano: Uto Sij 29, 2013 9:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Samo javi na vrijeme da spakiram nešto od rukotvorina ( Mr. Green ) da ih vidiš uživo.

Natrag na vrh
thomcro

PorukaUpisano: Sri Sij 30, 2013 11:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

OK, let's go ... rock & roll! Prva faza ... izrada 4 četiriosovinska postolja (dva za pomoćni vagon i dva za dizalicu)

Natrag na vrh
thomcro

PorukaUpisano: Čet Velj 07, 2013 4:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Spojio sam bazu jednog postolja ...

... nažalost, ovo neće moć kroz zavoje!!! Po svemu sudeći ovaj model će bit samo za lepo videt u doslovnom smislu!

Al' dobro, što sad, svejedno ću raditi jer i kao full statičan model to će bit lepo za videt Mr. Green

Možda još samo mala napomena ... ovo sad izgleda prilično sirovo i neobrađeno ali u konačnici sve će biti dovedeno onako kako i treba biti, fino, glatko, mekih linija ...

Natrag na vrh
Slider

PorukaUpisano: Čet Velj 07, 2013 4:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

jedva sam doceko...
par pitanja- kotace nabavljas u rinfuzi ili skidas s vagona?
drugo, kak je to na pravom - zasto ovo ne ide po zavojima ak je u mjerilu? mislim, ima neka drugacija fora na pravom ?
nisam bas na ''ti''s vlakovima pa pitam.... Embarassed
thomcro

PorukaUpisano: Čet Velj 07, 2013 5:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
... par pitanja- kotace nabavljas u rinfuzi ili skidas s vagona? ..

Ove sam nekad davno nabavio u Rijeci (sklapali su svojevremeno nešto u riječkom zatvoru i bio je jedan prostor gdje su skladištili djelove za vagone i lokomotive od Mehana, slučajno sam naletio i pitao ako mogu dobiti par komada kotača a dobio sam dvije pune male vrećice, u jednoj samo kotači a u dugoj postolja za vagone) i to se "vuklo" do pred par godina a u međuvremenu se istopilo

Ljetos sam pak dobio jednu punu vrećicu europskih kotača od jednog modelara iz Koprivnice al' to još nisam ni taknuo ali imam već neke planove što sa njima (neće se ucrvat u toj vrećici Mr. Green
Slider Napisao/la:
... drugo, kak je to na pravom - zasto ovo ne ide po zavojima ak je u mjerilu? mislim, ima neka drugacija fora na pravom ? ...

Mislim, nije da nemože proć al' postolje je malo predugo i vanjske osovine stružu po vanjskoj tračnici i sigurno bi na spojevima sve iskakalo. Nije da tu nema rješenja ali to bi onda dosta zakompliciralo izradu postolja (jest da bi to onda još bolje bilo za vidjeti kako sve funkcionira) da bi oba vagona mogla na nekoj maketi glat proć kroz zavoje i preko skretnicá. U biti da krenem tim putem sad bi morao stat i raditi na novo postolja. Kažem, nije da je to neki veliki problem jer sam praktički do sada napravio samo ovo jedno postolje već bi trebao nanovo isplanirati kako će postolja izgledati u novoj varijanti.

Doduše ... možda i krenem ti putem jer i nije sve baš toliko odmaklo da bi sad to bio veeeliki problem, ako ništa drugo vrijedi iskušati još koju mogućnost i onda odabrati najbolje rješenje. Ovo što sam do sada izrezao i napravio, jasno, neću baciti. Uvijek se to može upotrijebiti za nešto.

Nadam se da si zadovoljan odgovorom Mr. Green

Natrag na vrh
Slider

PorukaUpisano: Čet Velj 07, 2013 6:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ma kuzim ja da je postolje predugo i da zapinje, ali ono kaj mi nije jasno kak su to rijesili na pravom - dvodijelno postolje ili se osovine mogu zakretat? to mi nije jasno
mskukan

Član od: 08 Svi 2007
PorukaUpisano: Čet Velj 07, 2013 7:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vlakovi nemaju diferencijal kao automobili kojim bi se ujednacavala sila kotaca koji radi vanjski krug i kotaca koji radi nutarnji iako se krecu razlicitim brzinama pri zavoju.

koliko znam kod vlaka je to rijeseno tako da povrsina kotaca koja gazi po tracnici nije ravna nego zakrivljena. Ujednacavanje sile postize se nagibanjem vlaka čime se mijenja promjera dijela kotaca koji radi vanjski krug i dijela koji radi nutarnji. Vlak se nagne onoliko koliko je potrebno da se sile ujednace. ako te to zanimalo

Ali bas tako velikih zavoja kod zeljeznica nema, koji bi prouzrocili da i ovo gore ne pomaze pa da vlak iskoci iz tracnica...

Teška vremena prijatelju moj, đavo ih odnio
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
thomcro

PorukaUpisano: Čet Velj 07, 2013 8:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
... kak su to rijesili na pravom - dvodijelno postolje ili se osovine mogu zakretat? ...

Na fotografiji u uvodnom postu vidi se da je postolje iz jednog komada ali kakvo je nutra mada mislim da je kao i dvoosovinsko, nema miganja.

Kako ovo ja nisam postao samo ovdje nego na još nekoliko 4uma dobio sam mig od jednog prekaljenog modelara da još malo raširim sam okvir postolja da dobijem veći razmak i samim time će osovine više plesat i imati veći luft i, pretpostavljamo, komotnije prolazit zavoje.

Budemo vidli što će se desiti, predstoje zanimljivi dani Mr. Green

Natrag na vrh
Slider

PorukaUpisano: Čet Velj 07, 2013 9:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dakle, mozda sam bedast pa ne znam objasnit kaj mi nije jasno Embarassed
znaci, ako je sklop kotaca u mjerilu onda je radijus tracnica premali, odnosno zakrivljenost tracnica prevelika pa kotaci struzu i spadaju iz tracnica

znaci, ili su tracnice premalog radijusa i vise zakrivljene na maketi nego u stvarnosti, ili mora imat neku foru u podvozju
znam da su kotaci donekle manjeg razmaka nego tracnice, pa i tu ima lufta, i znam da nemaju diferencijal, ali postoji li mogucnost da se u tom podvozju osovine mogu zakretat?
to mi nije jasno
mislim, ako je maketa u mjerilu( a znam da je)- onda ili ne valjaju tracnice ili je podnozje drugacije tego je tom napravio...
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Ostalo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma