Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Ponašanje starješina u jna - nastavni film
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
tupoljev

Član od: 01 Ruj 2009
PorukaUpisano: Pon Lis 29, 2012 3:52 am    Naslov poruke: Ponašanje starješina u jna - nastavni film Citiraj ovaj komentar

http://vimeo.com/46582654

mislim da je video zanimljiv, ako je admin protiv slobodno neka obriše, komentari nisu po meni osobno bitni čisto eto, iskopao iz prošlosti
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
FilipZG

Član od: 10 Lis 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Lis 29, 2012 2:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljiv filmić, mogli bi ga i danas prikazivat našim ''starešinama'' jer sam ih svakakvih vidio...
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Lis 29, 2012 4:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kao da su se JNA "starešine" ponašali prema nastavnom filmu... Rolling Eyes

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Taurus

Član od: 15 Stu 2009
Mjesto: Kutina
PorukaUpisano: Pon Lis 29, 2012 6:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Kao da su se JNA "starešine" ponašali prema nastavnom filmu... Rolling Eyes

Pa skoro da i jesu Very Happy
Kekso

Član od: 18 Lip 2011
Mjesto: Bjelovar
PorukaUpisano: Pon Lis 29, 2012 7:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

"Zabranjeno je nošenje najlon kese, držanje jedne ruke u džepu može biti grupna pojava, a neki starešine zloupotrebljavaju čačkalicu"
Smijanje Smijanje Smijanje
Natrag na vrh
anki

Član od: 08 Ožu 2009
Mjesto: Beograd
PorukaUpisano: Pon Lis 29, 2012 10:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma koliko ovo arhaicno deluje ipak su to kanoni za pravog dzentlmena. Ako postujete civilni bonton ni tu nije kulturno drzati ruke u dzepovima , gurati se, pusiti u hodu itd, a jeste pozeljno ustupati mesto starijima i damama i pomagati im, biti uredan i cist itd.

Osim toga nosenje uniforme je cast i ona se mora postovati (tako je u svim ozbiljnim vojskama) a te kese stvarno izgledaju bezveze na uniformu. Ovaj film kao i pravilo sluzbe su bili neophodni da na jednostavan nacin ovaj dzentlmenski kodeks kao i bonton priblize svim oficirima koji su razlicitog porekla i kulturnog nivoa dolazili na akademiju.

Siguran sam da ovakvih pravilnika ima u svim vojskama i danas , naravno uskladjeno sa danasnjim vremenom.
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Pon Lis 29, 2012 11:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Epic Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Gak

Član od: 30 Svi 2011
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Uto Lis 30, 2012 6:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A tek kad vidis ovaj film uz "Zenu varam" od LET 3! Laughing Laughing Laughing

http://www.youtube.com/watch?v=uRSDQ9Wd84g
Natrag na vrh
P-51

Član od: 24 Ožu 2006
Mjesto: Drniš/Šibenik
PorukaUpisano: Uto Lis 30, 2012 8:23 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kekso Napisao/la:
"Zabranjeno je nošenje najlon kese, držanje jedne ruke u džepu može biti grupna pojava, a neki starešine zloupotrebljavaju čačkalicu"
Smijanje Smijanje Smijanje

Zbog nošenja najlon kese bi te ubrala VP u roku 10 minuta u Kampanjolu, provjerio na sebi u Banja Luci pred mali miljon cura; zamisli, to mi je onda bio glavi problem?! Inače, bilo ih je dobrih, loših, ljudi, neljudi, budala...uostalom kao i svugdje. Jako velik broj ih je bio apsolutno nestručnih za oružje koje im je bilo povjereno (naš komadant čete je tražio od nas ročnika da ga malo podučimo T-55 jer je prošao obuku na T-34, pa je svako malo utvrđivao znanje a godina je 1989. - ovo kažem bez imalo političkih ili nekih drugih premisa, sve doživljeno i još dosta toga). Jaaaako veliki broj ih je bio jak na alkoholu.

Kad su bili stručni, bili su maheri za pokloniti se i gospoda od glave do pete a bilo ih je.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site AIM
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Uto Lis 30, 2012 8:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

P-51 Napisao/la:
Jaaaako veliki broj ih je bio jak na alkoholu.

Ja sam cijeli vojni rok proveo u mornaričkom nastavnom centru "Karlo Rojc" u Puli, klasa svibanj '85.
Tamo je 90% zapovjednog kadra radni dan započinjalo, provodilo i završavalo na žesticama u kantini. Pričalo se da većina njih ima neku tešku brodsku havariju na duši (nasukavanje, sudar, požari...) i da ih je većina "sklonjena" tu da ne prave štetu u floti. Bilo je nekoliko bivših podmorničara koji su stvarno bili pomorski oficiri velikog kalibra ali ostalo je sve bilo ajme majko. Ne bi im dao ni da odred skauta vode a kamoli vojnu postrojbu ili ratni brod. Very Happy

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Uto Lis 30, 2012 3:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Klasičan problem masovne narodne vojske uljuljkane u predug period mira i samodostatnost...u društvu u kojem vojni poziv znači silazak s brda i život u gradu...najčešće bez i jednog jedinog drugog motiva. Strogo uprosječeno, časnik JNA je seljačina. Na žalost, u takvom okruženju, talentirani, vrijedni i sposobni teško dolaze do izražaja.

Na žalost, "Adžići" su prevladavali brojnošću i utjecajem nad "Rašetama". Prosto se pitam kako bi tekao slijed događaja da se generalštab sastojao od "Rašeta", a ne od "Adžića"...da li bi razdruživanje Jugoslavije uopće eskaliralo u tako žestok i krvav rat.

Nedavno sam čitao intervju sa starim admiralom Mamulom. Uglavnom, djeda serucka...kao nešto da je ovo, onda bi ono...da je ovako, onda bi onako...mislim, klasičan "general nakon bitke". Ja sam stekao dojam da stari admiral još uvijek ne može vjerovato koliko lošoj vojsci je bio na čelu. Obzirom na performans koji je JNA izvodila početkom domovinskog rata, imam dojam da bi joj, u slučaju nekakvog napada iz vana 70-ih ili 80-ih, vrlo brzo bila slomljena kičma, a Jugoslavija okupirana...i opet bi narod sam vodio partizanski rat...u kojem bi većina (nikako svi) preostalih časnika poražene JNA bili beskorisni.
dalibor

Član od: 22 Stu 2010
PorukaUpisano: Sri Lis 31, 2012 3:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gak Napisao/la:
A tek kad vidis ovaj film uz "Zenu varam" od LET 3! Laughing Laughing Laughing

http://www.youtube.com/watch?v=uRSDQ9Wd84g

kad sam prvi put vidio ovaj spot, zamalo sam se upišao od smijanja....LET3 su zakon...
Natrag na vrh
tupoljev

PorukaUpisano: Pet Stu 02, 2012 1:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slažem se sa svim komentarima gore navedenim, najdraže mi je ako sam uspio nekog uz pomoć linka nasmijati Very Happy , jasno je sve , to su bila druga vremena i drugi x faktor - čovjek, nebitno ,čisto po mom osobnom mišljenju Jna je od 1945-1991 bila i to ne smijemo zaboraviti i Hrvatska vojska da ne nabrajam ostale države Sfrj, imali smo bar najveću mornaricu u ex-yu i jedini brod razarač Split je gađao grad po svojem imenu , neka me netko ispravi,ako se netko ne slaže slobodno neka kaže, sve je dobrodošlo, polemike ,otac mi je osobno bio u rv i pvo 1973 uslijed trsčanske krize na dvini oliti Sa-2 po Nato kodu, da i bilo je plastičnih maketa 1:1, tako da ne smijemo,govorim u osobno ime zaboraviti prošlost kakva god bila od 1945 do 1991 jer tu je nekih 46 godina rupa za povjesničare al nek imaju oni bar posla ,nemojte da krenem od obitelji , Zivili Very Happy
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Pet Stu 02, 2012 1:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ispravak. TO SRH je bila Hrvatska vojska...uklopljena u zajednički sustav opće narodne obrane zajedno s TO-ima ostalih republika i naravno, JNA. Wink
tupoljev

PorukaUpisano: Pet Stu 02, 2012 4:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Može, slažem se sa kolegom Aleksandarom Morozovim, svaka čast za T-34
Very Happy
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma