Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

FALKUŠA-nacrti i iskustva
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
zore70split

Član od: 15 Lis 2011
PorukaUpisano: Pet Ruj 14, 2012 10:10 pm    Naslov poruke: FALKUŠA-nacrti i iskustva Citiraj ovaj komentar

Istražujem pomalo literaturu o falkuši pa bi molija ako je neko ima doticaja sa

setom Falkuše od Maristelle da se javi.Ili ako ima neki drugi na tržištu..

Zanima me kako je izvedena,koliko dobro su razrađena rebra s obzirom da se vidi unutrašnjost..falke..vridi li to 1000kn..

Malo mi je velika ,ima li koja manja verzija i sl..neda mi se uzimat pa eventualno razočarat,prekrajat nacrte i slično..

Kruže i neki nacrti od falkuše,koliko su vjerodostojni,jesu Maristelini..kakva su iskustva?

Svima unaprid hvala Wink
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Sub Ruj 15, 2012 8:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nisam čuo za taj nacrt ali cijena nije visoka ...ona je BEZOBRAZNA...
za komad gajete 1000 kuna , taj koji to naplačuje je običan lopov...

radi usporedbe ,u engleskoj se može nabaviti nacrt trojarbolnog jedrenjaka sa 74 topa iz 1811 sa detaljima ,nacrt rađen prema nacrtima iz admiraliteta
za 96 eura...

ja sam se davno odrekao te falkuše jer mi se gade neki brodomaketari...
Natrag na vrh
barba

Član od: 05 Svi 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Ruj 15, 2012 10:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav

Jednog dana ću je vjerovatno raditi pa sam ono što mi se našlo pod rukom stavio sa strane, to su neki nacrti, textovi, slike. Trebao bi imati i ona dva filma napravljena o falkuši, kao to će mi trebati za detalje. Uglavnom što imam mogu ti poslati.

barba
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
zore70split

PorukaUpisano: Sub Ruj 15, 2012 11:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da nebi bilo zabune,riječ je o cijeni 1000 kn za set-kit za falkušu..nema tu neke posebne mudrosti,nacrt malo drva,špere i to je to..siromaški brod je to bija

Za usporedbu Sergalov kit od klipera Thermopyle-a je košta 740 kn sa nacrtima,ornamentima u mesingu ,žabicama,špagima...drvom..šperom a taj brod je debelo kompliciraniji od jednojarbolne viške pasare..eto jedino je na glasu..

Ali opet nema ni to veze ako baš želim napravit falkušu..samo da je literatura ok a ne da bude neke crtarije bez veze i nekompletne,ond aje zavraga sve.

Ako je ko ima doticaj molim neka komentira
Natrag na vrh
jedro

Član od: 06 Tra 2011
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sub Ruj 15, 2012 11:51 am    Naslov poruke: falkusa Citiraj ovaj komentar

Neznam je li točno ali prema onome što se vidi na slikama od Maristelle kit je napravljen na način da su dani nacrti ( 2 nacrta ) sa 10 tak rebara oko kojih se oblažu letvice ,a zatim se ta rebra vade i stavljaju nova koja se sastoje od više djelova.

Problem ( s nacrtom ) je što bar po slikama ( a, izgleda tako ) za ova nova rebra ,a ima ih cca 30 tak nema nacrta nego su ona na šperi izrezana laserom pa ih ako hočeš imati nacrt moraš sam crtati i precrtavati sa špere.

Ovo je ono kako ja doživljavam ovaj kit a,vidio ga nisam niti imao u rukama tako da ovo o čemu pričam ne mora biti istina nego tako djeluje sa slika.

Molio bi nekoga ko je posjedovao ili posjeduje ovaj kit od Maristelle da potvrdi ili opovrgne tako da bar znamo što je unutra i kako je to napravljeno koje kvalitete.
Natrag na vrh
zore70split

PorukaUpisano: Sub Ruj 15, 2012 12:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tako je Jedro,o tome i ja razmišljam Wink

Jer falkuša je brodica koja ima potpuno vidljivu konstrukciju orebrenja i oplate,znači triba napravit kvalitetnu pripremu,možda izlaminirat rebra, složit to sve na nekom kalupu slično ka i naš forumski kalafat Dida,sve to lipo učvrstit i onda ić sa oplatom..

A prava falkuša ima puuuno više rebara od 9..10..
Natrag na vrh
Lale

Član od: 03 Ruj 2008
PorukaUpisano: Sub Ruj 15, 2012 9:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Koja je panika pa ja san izvuka rebra. Laughing
jedro

Član od: 06 Tra 2011
PorukaUpisano: Ned Ruj 16, 2012 10:19 am    Naslov poruke: falkusa Citiraj ovaj komentar

Lale Napisao/la:
Koja je panika pa ja san izvuka rebra. Laughing

Pozdrav "Lale" sve ok, ali ovdje je "Zore" pitao o kit-u Maristelle da li vrijedi kako je napravljena itd. Izgleda da nikad nije niko čuo za to , a Maristella je toga prodala dosta ... malo čudno zar ne ???

Očigledno nitko s foruma to nema niti ima pojma o tome Laughing Wink Wink
pa se i kao dosta stvari na forumu drži u ladici i čuva ili se prodaje okolo. Primjer ti je kad sam tražio Santa Luciju i dubrovačku koku ( imaš oglas na forumu ) i to ne da mi se da pokloni nego za razmjenu. S. Luciju ima ih bar 20 kolega s foruma ti znaš i od koga sam je dobio ( hvala još jednom )ali se nitko nije javio tako će biti i ovdje. Izgleda da je došlo vrijeme ti meni ovo, a ja tebi ... ovo sve popularnije mjerilo 1:1 .

Sve me vuće da lijepo dam popis nacrta ali samo na principu razmjena ... 1:1 ... znaći može ali za nešto što ja nemam. Ti me znaš i znaš da tako ne razmišljam ali ovo mi se več gadi, uz ispriku kolegama kao što su graffa , leo,zore ti i par njih ostalih koji će nesebićno podjeliti nešto s ostalima i pokušati pomoći,ali te boli da kad nekom nešto daš onda kasnije ili nema ili se dešava kao i kolegi da mu se ne daje nego prodaje nacrt koji mu je on dao ... žalosno.

Vidjet ćemo ovdje na primjeru "falkuše" oko koje su napravili brod famu kao da je "victory", da li će gosp. "zore" dobiti ikakvu informaciju od onih koji to imaju ,a ovdje ih ima daleko više od 20.

Živi bili pa vidjeli, ali vjerojatno taj Maristellin nacrt neće "zore" vidjeti 99% sam siguran, a podjelio ih je i slao mislim da ni on sam nezna broj i to počevši od onoga što je meni slao i pržio pa nadalje ...

Svima isprika na ovoj digresiji od uobičajenih postova na forumu.Malo sam si dao oduška. Very Happy
Natrag na vrh
Lale

PorukaUpisano: Ned Ruj 16, 2012 10:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uf mora da te taru na poslu kad si ovako poludia Very Happy . Ja svima dilin kome god šta triba i duša mi je na mistu, ako ko triba bilo kakav savijet stojim na raspolaganju. Brodskim maketama se bavin 20 i kusur godina nacrte kupujen po cilom svitu i nijedan koji san da nisan naplatija niti mi je namjera. Jednostavno mi pričinja zadovoljstvo šta ima sve više ljudi koji se želi bavit ovin hobijem i drago mi je kad nekome mogu pomoć.
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Ned Ruj 16, 2012 11:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

e moj lale...da ih ima više ko ti...ali puno brodomaketara nije takvo...
svi žele ta dva lista nacrta pretvorit u suho zlato...

meni se osobno dogodilo da me je predsjednik jednog brodomaketarskog kluba ucijenio da postanem član toga kluba pa ću dobit nacrt koji sam tražio...žalosno

u rijeci se od 22 do 30 rujna održava svjetsko natjecanje brodomaketara
i državno natjecanje brodomaketara

http://www.ctk-rijeka.hr/node/178

tu će biti dosta ljudi koji su gradili vrhunske falkuše pa se može iskoristit to
okupljanje za čakulu...
Natrag na vrh
Dida

Član od: 05 Velj 2007
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Uto Ruj 18, 2012 12:42 pm    Naslov poruke: O falkuši Citiraj ovaj komentar

Na Fakultetu strojarstva i brodogradnje, u njihovoj biblioteci, ima doktorski rad o komiškoj falkuši ing. Velimira Salamona. Ne daju za čitati vani, samo kod njih u biblioteci. Mislim da jedan primjerak ima i u Nacionalnoj biblioteci. Pa ako imaš prilike...
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Lale

PorukaUpisano: Uto Ruj 18, 2012 1:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dog Napisao/la:
e moj lale...da ih ima više ko ti...ali puno brodomaketara nije takvo...
svi žele ta dva lista nacrta pretvorit u suho zlato...

meni se osobno dogodilo da me je predsjednik jednog brodomaketarskog kluba ucijenio da postanem član toga kluba pa ću dobit nacrt koji sam tražio...žalosno

u rijeci se od 22 do 30 rujna održava svjetsko natjecanje brodomaketara
i državno natjecanje brodomaketara

http://www.ctk-rijeka.hr/node/178

tu će biti dosta ljudi koji su gradili vrhunske falkuše pa se može iskoristit to
okupljanje za čakulu...

Je znan i Splitska ekipa se dogovara za doć gori tj. dolazimo sigurno samo je pitanje jel ostajemo jedan ili dva dana. Nadan se da ćemo se upoznat i pročakulat.
Nonić

Član od: 05 Kol 2012
Mjesto: Rc
PorukaUpisano: Uto Ruj 18, 2012 6:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pratim ovu temu o falkuši jer i ja pokušavam doći do čim više informacija jer u planu je postavljanje kobilice za istu.
Za sada sam kupio neke nacrte.Možda je i dovoljno za pravog maketara,ali ja se ne usuđujem početi dok ne pokupim malo više informacija.Nacrti su:brodske linije,konstruktivni plan u mjerilu 1:20,te neki detalji.Autor nepoznat.
Ako sam dobro shvatio Lale i Barba rade ili planiraju istu raditi(a možda i još netko)pa ako imaju neku dokumentaciju mislim da bi mi i te kako dobro došla.Normalno to vrijedi i obrnuto i slažem se sa Jedrom nije u pitanju "mjerilo 1:1".
Moram priznati,bar za mene,za falkušu(a i za sve slične)treba malo ozbiljnija priprema,ipak je to otvorena konstrukcija, sve se vidi...
Oprosti Zore...,ako sam upao sa svojim problemima,ali ako mogu sugerirati,moje mišljenje,mjerilo 1:20 za falkušu je u redu.Ako se odlučiš za izradu a ne pokupiš dovoljno dokumentacije,javi se pomoći ću ti koliko je u mojoj mogućnosti.
Pozdrav-Nonić
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Uto Ruj 18, 2012 7:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bog
eto i mene, čitam pa da ne ispadne da čirim izi kantuna..
Ko da sam predviđao ovu temu nedavno sam našem izrađivaću kitova uputio upit sa željom da KUPIM nacrte, iz prostog razloga što :
1. ni u ludilu ne bih radio u tako velikom mjerilu
2. želim sam birati materijale
3. financijski neostvarivo i iskreno meni i preskupo
4. upitno da li ću je ikad i radit

Ovo zadnje je možda čudno/smiješno ali tako je, vidim neki brod, svidi mi se i onda bih htio imati nacrte (a valjda uvrnuti um tehničara koji je najsretniji kad ima tehnički crtež u tri projekcije, par kota i koji detalj)

Uglavnom da ne davim od nacrta ništa, nemere se kupit, mere samo u kompletu..
Tražeći po netu našao sam email adresu profesora koji vodi udrugu koja se bavi tom baštinom ... pa sam mu poslao mail sa molbom da me uputi na nekoga ko ima nacrte uz naznaku da ne radim to iz nikakvih komercijalnih razloga već iz čiste znatiželje, hobija.

Sad čekam odgovor... a možda sam klasa optimist .. a možda...

Samo dva primjera da ponekad može sve biti puno jednostavnije nego izgleda:
1. pred desetak godina dok sam se zanimao za virtual skipper - igrica za jedrenje, s grupom prijatelja radili smo nove modele za brodova za igru, sve iz zabave nikakva zarada:
Na naš upit proizvođaći regatnog krstaša Farr40, uz pisanu izjavu o ne širenju dobivenih nacrta i nekomercijalnoj upotrebi, dostavili su nam originalne iskotirane planove jedrilice, nije nam to bilo oglavu, za igru su u biti važniji parametarski podatci koje smo isto dobili (ponašanje broda u raznim uvjetima ..)
2. Na zahtijev za određene informacije opet nekomercijalne namjene jedna institucija je dostavile sve što su imali, i to ažurno brzo i besplatno (spržili cd) -----
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Uto Ruj 18, 2012 7:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

glede problema otvorenog trupa nemojte se plašiti.
Moguća je izrada po sistemu kojim radi Dida i to je daleko najvjernija, najtočnija i najljepša ali moguće je raditi i klasičnim sistemom pa potom ukloniti ordinate i "ugraditi" rebra na gotovu ljusku
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Naprijed
Stranica 1/4

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma