Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mc.202 hrvatske zrakoplovne legije
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Sri Stu 02, 2005 12:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hobby M Napisao/la:
Ova ideja uopće nije loša! Dalo bi se tako svašta skupiti iz cijele RH, BiH i inozemstva di se isto prodaju naše novine. Dobili bi sigurno i puno smeća i beskorisnih fotki, no sigurno bi nas štošta iznenadilo i zateklo.

A pogotovo vas ovo internet oglašavanje, te besplatni oglasnci ništa ne koštaju - novine već nešto - ovisno o formatu i veličini oglasa...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Sri Stu 02, 2005 5:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo jednog Macchija (ne vidi se da li je C.202 ili C.205) u njemačkim oznakama gdje se dobro vidi koliko je malen bio trupni Balkenkreuz.
Btw., čini li se samo meni ili je ovaj dječačić koji ga čuva u partizanskoj uniformi?

Marko
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Stu 02, 2005 9:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Izgleda vrlo kao Partizan. Exclamation Jeli se ovo vidi crveni 19 ispred Balkenkreuza?Inače, Mc-205 u sastavu HZL je još veće enigma od Mc-202- postoje pismeni podaci o postojanju, a fotke baš niotkuda! Confused
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Sri Stu 02, 2005 9:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedan C.202 Folgore je definitivno završio kompletan kod partizana, a može ga se vidjeti na fotografiji u knjizi "Zrakoplovstvo NDH 1941.-1945." od Frke, Novaka i POgačića, na stranici 143 iza Jungmeistera. Taj avion na krilu ima odloženu pilotsku opremu (padobran i/ili jaknu), a na nozi stajnog trapa smotanu ceradu, pa je očigledno u letnom stanju.

Na ovoj fotki je sigurno broj ispred Balkenkreuza, ali o boji ne bih htio suditi...
Natrag na vrh
bosanac

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Stu 03, 2005 2:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bilo bi dobro uz svaku fotku staviti i izvor te dostupne podatke o ljudima na njoj.
Natrag na vrh
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Čet Stu 03, 2005 4:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bi, kad bi ih se znalo. Neke fotke imam doslovno cijelu vječnost i više se ne sjećam otkud potječu, pa mi je nemoguće takvo što navesti. U principu je riječ o javno dostupnim materijalima koji su tokom vremena skupljeni s raznih strana...
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Čet Stu 03, 2005 11:28 pm    Naslov poruke: mc 202 Citiraj ovaj komentar

Mali prilog za raspravu po ovoj temi. Bez obzira sto se na fotkama o kojima pricamo ne vidi dobro ni jedan Balkenkreuz na trupu niti Hakenkreuz na repu, vrlo je vjerojatno da su oni stvarno postojali. Naime avioni su bili u sastavu njemackog zrakoplovstva i nema nikakve logike da se u vrijeme kada je Italija vec odavno kapitulirala (1944) jos uvijek zadrzavaju talijanske nacionalne oznake na MC.202/205. Prema tome, po meni ostaje samo pitanje velicine tih (njemackih) oznaka i njihovog tocnog polozaja. Mislim da se na trupu nalazi smanjeni Balkenkreuz kako je to nacrtano na skici. Sto se tice bijele trake oko trupa, ona ima svoje takticko znacenje u njemackom zrakoplovstvu na Sredozemlju, pa je ona tako i ostala na trupu, iako pomalo zbunjuje sto je sirina trake ostavljena ista kao i kod talijanskih Macchi-ja.
Za crveni broj "2" na nosu, mislim da se radi o broju samog zrakoplova, a ne amblemu postrojbe, buduci da postoje i fotke Macchi-ja 202 sa bijelim brojem "4" na istom mjestu.
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Čet Stu 03, 2005 11:31 pm    Naslov poruke: mc 202 Citiraj ovaj komentar

Sto se tice fotke koju je editirao Hobby M, onaj momak na strazi ispred aviona je po uniformi i opremi pripadnik Wermachta, a nosi standardnu njemacku kapu koja pomalo nalici onoj partizanskoj...
Natrag na vrh
Žach
Gost
PorukaUpisano: Čet Stu 03, 2005 11:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

OT, ali nema druge, naknadno ću maknuti ovu moju poruku.

Danijel, pogledaj si PM privatne poruke, jedna te čeka već tjedan dana, i nikako da ju primjetiš. Wink
Natrag na vrh
ZacP

Član od: 30 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Stu 04, 2005 12:01 am    Naslov poruke: Re: Ako me fotografsko sjećanje ne vara... Citiraj ovaj komentar

markojeras Napisao/la:
...na jednoj fotki se vidi mali dio Balkenkreuza. Ali se nemogu sjetiti gdje sam vidio tu fotku. Confused

Ipak treba pričekati da se pojavi fotka na kojoj se vide oznake.

Imam nekakvu kopiju fotke o kojoj Marko govori, pa ću dati svoj prilog ovoj raspravi čim to negdje iskopam.
Mislim da se radi o fotki sa stranice 120 knjige"Zrakoplovstvo NDH...", samo za nijansu šire, tako da se vidi dio Balkenkreuza ali samo toliko da se može sa sigurnošću utvrditi da nije trolist.
F. William Engdahl "Stoljeće rata" - pročitati
Natrag na vrh
DavorŠotman

Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Pet Stu 04, 2005 10:08 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

imam dvije slike njem. mc gdje se vidie položaji oznaka

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Stu 04, 2005 10:43 am    Naslov poruke: Luftwaffe oznake... Citiraj ovaj komentar

...na Mc.202 su bile totalno nestandardne. U tome i jeste problem. Niti veličina niti 'tip' Balkenkreuza nije jednak. A o poziciji da niti ne počinjemo...

Žac, ne trebaš kopati fotku, skenirao sam negativ te fotke pa ju stavim čim završi održavanje servera Photobucketa.

O 'Zvonimircima' na Mc.202 nema niti govora, jer su ti zrakoplovi pripadali Luftwaffe a i ostali su bez doknadnih dijelova prije '45.

Stay tuned...
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Stu 04, 2005 12:31 pm    Naslov poruke: Broj 1 Citiraj ovaj komentar

Zrakoplov zapovjednika 2. Staffel?

Jasno se vidi Luftwaffe Balkenkreuz.
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pet Stu 04, 2005 12:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Napokon, prvi pravi dokaz za Balkenkreuz na HZL Macchiu! Ako se ne varam ovaj avion ima i žute taktičke oznake..
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pet Stu 04, 2005 1:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hobby M Napisao/la:
Jedan C.202 Folgore je definitivno završio kompletan kod partizana, a može ga se vidjeti na fotografiji u knjizi "Zrakoplovstvo NDH 1941.-1945." od Frke, Novaka i POgačića, na stranici 143 iza Jungmeistera. Taj avion na krilu ima odloženu pilotsku opremu (padobran i/ili jaknu), a na nozi stajnog trapa smotanu ceradu, pa je očigledno u letnom stanju.

Na ovoj fotki je sigurno broj ispred Balkenkreuza, ali o boji ne bih htio suditi...

Meni avion sa te slike iza Jungmeistera izgleda kao Jak-1 Mislioc
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed
Stranica 2/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma