Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Bf-109G-10 "Crni 4"
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Damir
Gost
PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 2:08 pm    Naslov poruke: Bf-109G-10 "Crni 4" Citiraj ovaj komentar

Ovih smo dana na jednom drugom mjestu vodili zanimljivu raspravu o nasim Messerima. Izmedju ostalih smo idejama i argumentacijom obradili i Crnog 4, te spomenuli vecinu poznatih interpretacija njegovog izgleda.

Buduci da su svi poznati LIJEVI profili radjeni na temelju analogije sa desnom stranom (najpoznatija fotka iz Falconare), a novootkrivene fotke pokazuju da je to pogresno, smatrao sam da je doslo vrijeme za novi lijevi profil. Ukljucio sam sve sto smo zajedno zakljucili (posebno Tomine argumente za RLM74/75/76), poznate fotke lijeve strane i svoje pretpostavke, i nacrtao to ovako:

Ima li netko neke druge ideje (i zasto) ?

Damir: poruka promijenjena dana: Sub Kol 12, 2006 6:46 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 2:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepo i zanimljivo. Znači ipak si se odlučio na 74/75/76 varijantu s prebojavanjima ranijih oznaka?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Damir
Gost
PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 2:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
Lijepo i zanimljivo. Znači ipak si se odlučio na 74/75/76 varijantu s prebojavanjima ranijih oznaka?

Tomo je tako lijepo objasnio zasto on misli da je to bilo bas 74/75/76 da sam se morao tome prikloniti. Ionako je moj intimni favorit za svjetliju komponentu uvijek bio RLM75... Tako sam samo, pod utjecajem argumentacije, zamijenio tamnozelenu sa tamnosivom za prostor oko cockpita i vertikalac...
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 3:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uuuuuuuuu, svaka čast imenjače! Stvarno izgleda lijepo. Poznavajuči Tomu mogao bih se prikloniti njegovu mišljenju.
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 5:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Čitao sam debatu na HRm, međutim ak se sjećam teoriju je (ste) utemeljio(li) i na pretpostavci da 4 nije imao valovite prijelaze na napadnom rubu krila, a kasnije sam se sjetio da postoji i ova donja slika koja to demantira... Znali ste za nju? Da li to demantira i ovu tvoju rekonstrukciju?

Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 5:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
Čitao sam debatu na HRm, međutim ak se sjećam teoriju je (ste) utemeljio(li) i na pretpostavci da 4 nije imao valovite prijelaze na napadnom rubu krila, a kasnije sam se sjetio da postoji i ova donja slika koja to demantira... Znali ste za nju? Da li to demantira i ovu tvoju rekonstrukciju?

Mislim da ne demantira. Zelis reci da niti jedan RLM74/75/76 nije imao valoviti prijelaz na krilima ?

Osim toga, Marko Jeras ima jednu ideju za koju mislim da je moguca - kanibalizacija. Krla odozgo izgledaju obojana drugim bojama nego trup... Mozda krila i trup nisu iz iste kopajne... Neki su vidjeli i fotku Crnog 4 koji je "zaorao" zemlju (prije Falconare). Mozda je ponesto pri popravku i zamijenjeno.

Mislim da smo sa Crnim 4 vrlo blizu onih raznih kasnih "sarenih" FW-190D (trup sa 4 kamuflazne boje, krila u nekim drugim bojama, odozdo 2 boje... Laughing )
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 6:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Thanks Prelude za ponovno postanje ove fotke - primjetio sam da je spirala na spineru bila kontra onome sto sam nacrtao, pa sam ju promijenio. Sada je OK na crtezu.
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 8:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne znam da li je bilo "valova" na 74/75/76, to nek kažu oni koji su više proučavali njemačke kolorizacije. Uostalom, to je čini mi se bila i misao vodilja nekog od vas sa spomenute debate...

Ja nisam sklon vjerovati da je u ovom slučaju bilo kanibalizacije, pogotovo obzirom se na nosu do kabine vrlo lijepo vidi takav oštri "valoviti" prijelaz, stilski kompatibilan s onim na krilima. Nadalje, različite boje gornjeg dijela krila i trupa? Mislim da ipak imamo premalo (foto) referenci za takve zaključke...

A kaj se tiče fotke "crne 4" koja je zaorala zemlju...? Zasad bih to ipak pripisao fatamorgani ili slabom sjećanju. Tako mi je ta izjava i zvučala (meni se čini da sam ja ...). Ne znam tko je to i kad vidio? Da sam to ja vidio, sigurno bih zapamtio nešto više o tome (izvor, tko mi je to i gdje pokazao...). U svakom slučaju, ako takva fotka postoji (uostalom, zašto ne), rado ću se posut pepelom...

Inače, meni osobno se jako sviđa i ovaj profil (iz "Mushroomm" edicije):

Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 9:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kolega exlupis je fotku "zaoranog" Crnog 4 navodno vidio.

Ovaj profil iz Mushrooma je OK, jedino su mi malo nejasne boje (ne samo one "pokrivne" nego i sredisnja kamuflazna boja. No, sa desnim profilom i nije bilo toliko problema, buduci da je fotka desne strane dobra i dostupna.. Lijevi profil su svi radili analogijom. Tko je mogao znati da je lijeva strana toliko asimetricna (polozaj zvonimirca, tajanstveni crni premaz necega ispod zvonimirca, tajanstveni svijetli premaz i izostanak svjetlije kamuflaze iza zvonimirca..)
Natrag na vrh
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 10:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Koja besmislica - potpis ispod profila, da je zrakoplov dofarban s 70/71/65. Meni se naviše sviđa profil u 74/75/76 bojama.

Robi, postoji fotka lijevog krila odozgo na kojoj se vide dvije boje od kojih samo jedna odgovara jednoj boji na trupu:

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Damir
Gost
PorukaUpisano: Sub Kol 12, 2006 11:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ova zadnja fotka u meni budi ovakvu ideju:

Messer je originalno bio njemacki i nekakve originalne oznake su prebojane nekom svijetlom bojom (RLM78, RLM76 ili nesto trece). To je onaj premaz trupa iza zvonimirca, kojim je vjerojatno prekriven balk i/ili njemacki broj. Istom bojom je, cini mi se, prebojan njemacki kriz i na krilu. Po toj logici onda krilo ima istu kamuflazu kao i trup, samo je ubaceno jos to polje (dosta veliko) svijetle boje, iste kao i na trupu.

Ono sto me u citavoj prici zbunjuje je ta asimetrija. Zasto je taj svijetli premaz prisutan samo sa lijeve strane trupa ? Na desnoj strani uredno vidi RLM75 na gornjoj strani trupa... I zasto na lijevoj strani nije zvonimirac stavljen skroz do cockpita - onda ne bi bilo potrebe za onim tamnim pokrivanjem necega ispod (zvonimirac bi to pokrio)...
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 12:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Damir Napisao/la:
Ova zadnja fotka u meni budi ovakvu ideju:

Messer je originalno bio njemacki i nekakve originalne oznake su prebojane nekom svijetlom bojom (RLM78, RLM76 ili nesto trece). To je onaj premaz trupa iza zvonimirca, kojim je vjerojatno prekriven balk i/ili njemacki broj. Istom bojom je, cini mi se, prebojan njemacki kriz i na krilu. Po toj logici onda krilo ima istu kamuflazu kao i trup, samo je ubaceno jos to polje (dosta veliko) svijetle boje, iste kao i na trupu.

Ono sto me u citavoj prici zbunjuje je ta asimetrija. Zasto je taj svijetli premaz prisutan samo sa lijeve strane trupa ? Na desnoj strani uredno vidi RLM75 na gornjoj strani trupa... I zasto na lijevoj strani nije zvonimirac stavljen skroz do cockpita - onda ne bi bilo potrebe za onim tamnim pokrivanjem necega ispod (zvonimirac bi to pokrio)...

Dijelim s tobom ova tvoja razmišljanja u potpunosti, jedino bih dodao da te boje "prebojavanja" ovise o tome gdje su ista vršena, odn. gdje stavljane hrv. oznake. Ako su Hrvatskoj, a po meni je to najvjerojatnije, tko kaže da su lakireri u Hrvatskoj imali originalne njemačke kante s RLM bojama. Čak mi se to ne čini izglednim. Trebalo bi malo istraživati u tom smjeru... i to ne samo za slučaj prebojavanja Messera. Dakle, koje (ili bolje: čije) boje su koristili naši lakireri i gdje se je to vršilo...

Jeras? Ima li o tome nekakvih dokumenata ili pretpostavki?
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 12:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vjerujem da neće biti višak ako stavim gore fotke koje imamo, čisto da nam je lakše debatirati;

i malo oštriji plan dijela lijevog profila:

kao što se ovdje vidi, premaz ispred Zvonimirca ipak nije crne boje...
Kaj mislite o tome da bi premaz ispod 4-orke (kao i onaj dio na krilu kojeg je Damir spominjao) bio ipak RLM 02
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 12:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

[quote="prelude"]Ako su Hrvatskoj, a po meni je to najvjerojatnije, tko kaže da su lakireri u Hrvatskoj imali originalne njemačke kante s RLM bojama. Čak mi se to ne čini izglednim. quote]

Moj feeling o tome je 50:50, iako nista konkretno ne zna. S jedne strane mi se cini logicno da originalne RLM boje dolaze kao "dodatna oprema" uz same zrakoplove, a i duga tradicija koristenja njemacke opreme upucuje na mogucnost da su RLM boje bile prisutne i u domacim radionicama (ili da su domace boje proizvodjene tako da odgovaraju njemackim standardima). Mislim da bar u prvo vrijeme rata nije bilo OK raditi "sarene-barene" kombinacije pri raznim popravcima oguljenih boja sa njemackih zrakoplova i cini mi se da je unifikacija boja morala biti prisutna..

S druge strane, kako je lokalni Jozo, po nalogu nadredjenog lokalnog Stjepana, prebojao komadic zrakoplova na nekom pomocnom letistu u trenutcima raspada (pred kraj rata) je stvarno tesko reci. Realno je da ga nije bas bilo jako briga odgovara li nijansa nekom standardu. U prilog te teorije ide i cinjenica da Crni 4 ima asimetricne bokove (po boji i po smjestaju oznaka), a same oznake su crtane bez sablona, prostom rukom... Ocito je da nije bilo neke prevelike zelje za preciznoscu...
Natrag na vrh
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Kol 13, 2006 1:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne vjerujem da je tako velika površina prefarbana s 02. Djeluje mi presvjetlo za 02. Više mi 'paše' da je žuta traka oko trupa prije repa prefarbana s 02, kao i Hakenkreuz.

markojeras: poruka promijenjena dana: Pon Kol 14, 2006 12:17 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma