Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Na kioscima
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 105, 106, 107  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
dbezinov

Član od: 25 Sij 2013
Mjesto: zagreb
PorukaUpisano: Sri Jul 02, 2014 8:35 pm    Naslov poruke: Privez topova Citiraj ovaj komentar

Bok Leo,

dobro je da si to spomenuo, bar smo načeli temu koja je stalno prisutna i kod drugih detalja makete. Uvijek se razmišlja o funkciji svih elemenata. Nije utješno, ali i kod stvarnih brodova godinama se iskušavaju i mijenjaju opremni elementi (i u današnje vrijeme) kako bi se doveli u optimalnu funkciju.

Kada dovoljno upoznamo ulogu svakog dijela, važno je da razmislimo o odnosu sa okolinom i sigurno će se naći nekoliko ideja kako sve posložiti (kut djelovanja nekog konopa, udaljenost kolotura itd.).

Pozdrav
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
pru959

Član od: 20 Kol 2012
Mjesto: Pančevo
PorukaUpisano: Sri Jul 02, 2014 10:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala svima na pohvalama, hvala i za primedbe i sugestije. Uvek je korisno čuti i jedno i drugo.
Eto pokušao sam da malo ozbiljnije odradim ovu fazu.
Slike koje je dao Leo, pretpostavljam da predstavljaju sve ovo u bar duplo većoj dimenziji, pa je lakše i odraditi detalje. Ja sam pokušao da uradim pojednostavljenu varijantu svega toga, s tim što su me dimenzije ograničavale u davanju više detalja.
Topovi , koje sam koristio , su dimenzija 29 mm ( naši su 39mm)
Koloturi koje sam koristio sam smanjio na maksimalno minimalnu meru , koju sam mogao da uradim: na sledećoj slici se vide "moji" pored jednog DeAgostinijevog, kao i drvena šipkica iz koje su izrađeni

alke sam takođe umesto DeAgostinijevih ( na slici veće) napravio ove manje

[/img]

kompletiran top sa ovim detaljima izgleda ovako

ostatak konopa sam na jednom primeru uradio ovako

[/img]

i verovatno ću sve uraditi tako , ako mi neko kaže da je to ispravno.
Inače napravio sam jednu vrlo prostu alatkicu , kojom se jako lako prave ovakvi smotuljci konopa

pa ako nekoga zanima mogu da ovih dana pustim post sa objašnjenjem.

U svakom slučaju u ovom trenutku i sa ovim što imam ovo je maksimum detalja , koje sam mogao da postignem Sad .
Pozdrav svima i svako dobro.[/img]
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Čet Jul 03, 2014 11:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pru, nadam se da sam se dobro izrazio , ne smatram tvoju izradu greškom, upravo sam i zato napomenuo za problem koji proizilazi iz nesrazmjera u "projektu" , sa tvoje zadnje slike, lijevi top ne bi mogao niti pravilno opaliti ili biti napunjen, neovisno o spomenutoj koloturi, pošto iza topa nema dovoljno prostora a to nije tvoja greška ili pojednostavljenje.
Čak si ti sa svojim topovima to još i približio nekakvoj realnijoj situaciji.
Kao što je rečeno u nekom od prethodnih postova nije ništa neuobičajeno da se "manjak" prostora javlja i na pravim, realnim brodovima i da ponekad u praksi prostor predviđen za neki sklop nije dovoljan.

Isprike nisam odmah odgovorio glede mjerila, istina Alert je u večem mjerilu oko 1: 30 ili tu negdje ali nije to problem, baci pogled na njegov Jadran koji je u 1:62 , jedna slika je u slijedu ..

ali nisam Rolandov rad stavljao zbog usporedbe samo zbog prikaza sklopa
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
pru959

PorukaUpisano: Čet Jul 03, 2014 6:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bez brige Leo, sve je ok, sve sam dobro razumeo.
Ja još uvek raspolažem sa veoma malim znanjem iz ove oblasti i svaka sugestija je korisna.
Žao mi je što se ranije nisam počeo baviti ovim hobijem, kao što mi je žao što i sada, još uvek, nemam dovoljno vremena da se više posvetim svemu ovome.
Oči su me izdale i bez naočara ništa, a nekada ni one ne pomažu, to mi je, mislim , najveća prepreka, a znam da će godine doneti i još drugih otežavajućih okolnosti. No do tada uradiću šta mogu i pokušaću da sve to bude što bolje. Zato i kažem da svaka primedba i sugestija , kao i pomoć mnogo vrede.Gledaćemo se , hvala Bogu , još dugo.
Veliki pozdrav, Jovan.
pru959

PorukaUpisano: Sub Jul 05, 2014 12:26 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo ga i čamac za spašavanje

[/img]
Leo - zd

PorukaUpisano: Sub Jul 05, 2014 10:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pru, opet pošto vidim da jako paziš na detalje jako mi je čudan način vezivanja čamca.
Šupljaće mi ne izgledaju najpogodnije za takav vez, zapravo mi se čini da su ih vezivali običnim konopima bez ikakvog prijenosa, koloture, zbog bržeg odvezivanja.

Nema neke potrebe za vezivanje sa prijenosom jer nema ni takvih sila, a bilo iz koloture a pogotovo iz šupljaće treba vremena za izvući konop i oslobodit čamac.

opet nije moja slika Wink

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t1.0-9/p843x403/10447047_810124609006080_6352280580050628495_n.jpg
Natrag na vrh
pru959

PorukaUpisano: Sub Jul 05, 2014 12:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sad Video sam to ovde pa mi se mnogo dopalo, a nisam ni razmišljao koliko je funkcionalno. Ovo je delo jednog Rusa kome se stvarno divim i pokušavam bar deo njegovog umeća da skinem. Za sada je to veoma nevešto, ali nadam se da će ubudiće biti mnogo bolje.

Čovek, jako dobro i detaljno sve radi i mislim da je perfekcionista. Koristi i veoma dobar, profesionalni materijal, verovatno ima i dobre alate, međutim izgleda da ni on nije vodio računa o funkcionalnosti svega što je napravio.

Pozdrav Leo i očekujem i dalje svrsishodne primedbe.Jovan.[/img]
Leo - zd

PorukaUpisano: Sub Jul 05, 2014 11:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Koliko god izgledalo "napredno" i "detalji" brzo se do toga dođe, pretpostavljam da se čovjek bazirao na osnovu nekakve dokumentacije, iskreno nisam do sada vidio .. ali to apsolutno ne znaći da nije točno i da se nije koristilo na određenim brodovima.
Natrag na vrh
Sokol

Član od: 16 Lis 2012
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Ned Jul 27, 2014 9:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav Svima koji još uvijek prate ovaj forum!
Kao i uvijek imam pitanje.Dosta sam guglao i pogledao druge forume pa me interesira jedna sitnica.Da li je netko pokušao poletvati tj.zatvoriti izvana sam pramac.Pošto se vide rebra neznam bi li to izgledalo kao prirodan nastavak broda ili postoji drugi razlog iz kojeg to nije učinjeno.
Unaprijed hvala za odgovore i prijedloge.
Sokol

Član od: 16 Lis 2012
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Pet Kol 29, 2014 9:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poštovani Gosp.Bezinov!
Mala zamolba.Naime mojemu prijatelju nedostaju četiri broja a na tel.broj za naručiti nitko mu se ne javlja te sam Vas htio upitati može li kolega stupiti sa Vama u kontakt.Unaprijed hvala!
dbezinov

PorukaUpisano: Sub Kol 30, 2014 8:23 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sokol Napisao/la:
Poštovani Gosp.Bezinov!
Mala zamolba.Naime mojemu prijatelju nedostaju četiri broja a na tel.broj za naručiti nitko mu se ne javlja te sam Vas htio upitati može li kolega stupiti sa Vama u kontakt.Unaprijed hvala!

Može, neka napise koji mu brojevi nedostaju, ime i kontakt telefon.
Pozdrav
Natrag na vrh
dbezinov

PorukaUpisano: Sub Pro 06, 2014 10:29 pm    Naslov poruke: Praznik SVETOG IVANA KRSTITELJA Citiraj ovaj komentar

Poštovani graditelji galijuna,

ovdje je "mirno more". Izgleda da su mnoge makete dovršene ili čekaju ovu zimu da se privedu kraju. Kakvi su konačni utisci i iskustva o brodu? Dali je našao svoje mjesto u stanu, tko mu se veseli i rado ga gleda? Tko kuka kako bi mu bilo bolje da se nije upuštao u ovu gradnju?

Napišite ponešto da ocijenimo maketu.

Guglajući naišao sam na jedan napis, pa ga stavljem na OMV da nas podsjeti na štovanje imena našeg galijuna.

U obavijesti o drugoj nedjelji adventskog vijenca naišao sam na ovaj tekst:

Na drugu nedjelju došašća palimo drugu svijeću na adventskom vijencu, svijeću mira, s porukom pomirenja s svima.
Druga nedjelja došašća posvećena je Ivanu Krstitelju, koji je živio u pustinji isposničkim životom i navještao da iza njega dolazi jači od njega kojem nije dostojan odriješiti obuće na nogama. Govorio je “Ja vas krstim vodom, a On će vas Duhom Svetim! ”
Ivan Krstitelj predstavlja glas u pustinji koji viče “Pripravite put Gospodinu, poravnajte Mu staze!”

Dakle svetac čije ime nosi galijun slavi se sutra, 07.12.2014. Lijepo je znati.

Također, današnji dan je posvećen Svetom Nikoli, dobro znanom zaštitniku između ostalog pomoraca i putnika.

Ova dva dana mogu biti i naši posebni dani, zbog kojih možemo zastati kod galijuna i podsjetiti se na druženje s njim.

Čestitam svima dan Svetog Nikole uz želje sreće i mira.

Damir Bezinović
Natrag na vrh
MASK II

Član od: 06 Ožu 2006
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Ned Ruj 06, 2015 4:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav.

dal ima neko da mu je ostao konac za natezanje jedra viska..0,15 debljine svijetli....ili ako zna di se moze nabavit.. hvala..
mario.kordic

Član od: 14 Ruj 2015
PorukaUpisano: Ned Ruj 20, 2015 11:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pozdrav pošto je tema galijun od deagostinija zanima me dali netko ima neku vezu ili zna da netko ima viška brojeva jer mi fali zadnjih 15 tj od 85-100

lp Mario
Natrag na vrh
Grof_mo

Član od: 12 Kol 2012
Mjesto: Mostar
PorukaUpisano: Sri Stu 04, 2015 6:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hajde baš ću pogledati jer i meni fale neki brojevi
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 105, 106, 107  Naprijed
Stranica 106/107

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma