Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sri Stu 29, 2017 8:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Thundercat Napisao/la:
AEC je sad nedavno bio 19 EUR na akciji, tak da ova cijena kod Mitje...

Juga je imala Mk.II sa 6pdr topom. Ovaj ima QF 75mm.

Ma dobro, ako je samo u topu razlika, to se lako riješi, zar ne .... samo da je ostalo OK, naročito kotači ....

A cijena - j*bi ga, to se ne da tako lako rješiti .... nažalost .... Sad

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
vojo

PorukaUpisano: Ned Pro 03, 2017 4:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: Tatra OA vz.30
Proizvođač: Planet Models, Češka
Mjerilo: 1/72
Broj makete: MV 104

Na prvi pogled:
Lijepa kutija koja se neobično otvara ali djeluje upotrebljivo. Ima fini crtež na naslovnici koji dobro dođe prilikom bojanja.
U kutiji su u zasebnim najlonima spakirani dijelovi po ne baš logičnom redoslijedu, ali pošto ih nema mnogo nije ni bitno. Najzanimljivije je 'lijevanje' kotača - da se ne bi oštetili/izgubili utori na gumama spoj kotača sa onim viškom koji je potreban kod izrade rezinskih dijelova je napravljen ne na gazećoj površini gume već sa strane - vrlo domišljato i nadasve korisno jer cijela guma ima utore, čak i na gazećem dijelu.

Uz maketu se dobivaju i oznake (samo tablice) i to za ništa manje nego šest vozila - što je sasvim u redu, iako malo besmisleno jer su sva, baš SVA vozila bila pobojana u istu, na dlaku istu, shemu. Čak i slovačka vozila koja su korištena u napadu na Poljsku 1939. su imala istu shemu (plus one njihove duple križeve na kupoli).
Sve skupa je jako sitno ali djeluje vrlo obećavajuće.

Slaganje:
Slaganje je vrlo jednostavno jer ima vrlo malo dijelova - tijelo vozila je u jednom komadu na kojeg se lijepe prednja osovina i zdanji pogon te lisnate opruge zadnjeg pogona. Na vozilo još dolazi kupola i na sve to treba još zalijepiti blatobrane, kotače, pionirski alat i mitraljeze i eto ti gotove makete.
Površinski detalji, ono malo što ih ima (vrata i otvori) su vrlo lijepo napravljeni i nježni, kotači su jako jako lijepo napravljeni - posebno utori na gumama. Mitraljezi su malo grublji isto kao i zadnji pogon duplih kotača koji je malo netočan pa treba pripasivati.
Sve u svemu maketa je gotova za čas, više se vremena izgubi na skidanju i čišćenju dijelova nego na ljepljenju.

Bojanje:
Kako je shema jednoznačno dana - sva vozila su bila isto obojana - ostaje samo odabir boja. To nije lako jer u shemi kojoj su dali u uputstvima piše samo nijansa boje (smeđa, zelena, oker) bez neke FS ili RAL naznake što znači da se ustvari ne zna kojim su nijansama ta vozila bila bojana. Koliko vidim na internetu postoji i jedno vozila koje je preživjelo i koje je obojano na isti način, samo nitko ne garantira da su to originalne nijanse.
Ja sam se na koncu odlučio za Revell br. 16 za oker boju, Humbrol 159 za zelenu i Humbrol 113 za smeđu. Zadovoljan sam sa rezultatom.

Oznake:
Kao što rekoh dobivaju se samo tablice i oznake su u redu, koliko mogu procijeniti (jer su minijaturne).

Uputstva:
Uputstva su na presavinutom listu A4 formata, vrlo jasna i detaljna i sa shemom bojanja u boji! Svaka čast. Ocjena: 5.

Dodaci/izmjene:
Od dodataka sam samo napravio 'ogradu od žice' ispred kupole, točno kako je i napisano u uputstvima jer se taj dio ne dobiva u kitu.

Kudim:
- malo grublji donji postroj
- cijenu (to je zajedničko svim rezinskim maketama, ne?)

Hvalim:
- odabir teme
- površinske detalje makete (posebno gume)
- uvjerljivost gotove makete

Zaključak:
Jedan mali izlet u (meni mrske) 'rezinske' vode, navukao sam se radi zanimljivog vozila i niske cijene (mislio sam da je maketa puno veća nego što jest).
Nisam ljubitelj rezina, ali ovako malu i jednostavnu maketu nije problem 'odraditi'.

Preporuka:
Kupiti - ako imate novaca.

Koliko je sitna maketa vidi se iz usporedbe sa oklopnim automobilom Austin ili običnim Jeep-om:

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Pro 03, 2017 9:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super je. Ja trenutno radim jednog poljskog Forda iz poljsko ruskog rata i 3 puta sam skidao boju i bojao iz početka jer nisam zadovoljan kako je ispalo.
Tebi je bojanje super ispalo.
vojo

PorukaUpisano: Ned Pro 03, 2017 9:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Iwtcha Napisao/la:
Super je. Ja trenutno radim jednog poljskog Forda iz poljsko ruskog rata i 3 puta sam skidao boju i bojao iz početka jer nisam zadovoljan kako je ispalo.
Tebi je bojanje super ispalo.

Je, iako, dali radi osvjetljenja ili što, ova smeđa djeluje puno kričavije nego u stvarnosti - na maketi su i smeđa i zelena dosta zagasite, baš kako treba ....

Ali potpuno razumijem tvoje dileme - samo što ja nisam tako uporan - kad ne ispadne kako sam zamislio ili prebojam (bez da skidam boju) ili najčešće ostavim kakvo jest (pokušam popraviti filterom) i kažem da će na idućoj takvoj maketi biti bolje ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
nik

Član od: 22 Lip 2017
PorukaUpisano: Pet Pro 15, 2017 11:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
Ma dobro, ako je samo u topu razlika, to se lako riješi, zar ne .... samo da je ostalo OK, naročito kotači ....

A cijena - j*bi ga, to se ne da tako lako rješiti .... nažalost .... Sad

Vojo Very Happy

Tu imaš dosta slika AEC Mk.II iz 1. tenkovske brigade NOVJ.
http://www.srpskioklop.paluba.info/aec/opis.html
http://www.srpskioklop.paluba.info/wwII/1tbr/galerija.html
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

PorukaUpisano: Pet Pro 29, 2017 2:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: Krevetić za lutkicu-bebu
Mjerilo: 1:5
Proizvođač: Samogradnja

Evo, da ne biste pomislili da spavam, ili da ništa ne radim - dobio sam zadatak od supruge da napravim krevetić za malu lutkicu-bebu, za našu unučicu, pošto
supruga nije mogla pronaći nešto adekvatno za njenu lutkicu povodom Nove godine.

I eto, napravio sam .... znam, nije baš malo vojno vozilo ali ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pet Pro 29, 2017 7:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo!! Cool Cool
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
zec 1

Član od: 02 Stu 2006
Mjesto: ivanic grad
PorukaUpisano: Pet Pro 29, 2017 8:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tvoja najbolja do sada Smile
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Pet Pro 29, 2017 8:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

zec 1 Napisao/la:
Tvoja najbolja do sada Smile

Ovo je bilo nisko .... ma znam, samo je šala ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Pet Pro 29, 2017 8:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo, sad malo ozbiljnosti ....

Maketa: Ford V3000 S (late), konverzija
Proizvođač: Modeltrans, Njemačka
Mjerilo: 1/72
Broj makete: MT 72054

Na prvi pogled:
Radi se, naravno, o konverziji Italerijevog (ESCI-jevog) Opetl Blitz-a u Ford V3000. Pošto je pretpostavka da je jedino kabina drugačija od Opela, samo je to dano u setu za konverziju. Međutim, ima razlike i u šasiji, a naročito u kotačima, ali to je zanemareno.

Italerijevog Opel Blitza neću opisivati jer je to odveć dobro poznata i prežvakana maketa.

Slaganje:
Što se same konverzije tiče, tu nema baš puno slaganja - cijeli set se sastoji od tri dijela - kabine, 'njuške' sa prednjim blatobranima te podom sa sicevima iznutra. Sve ostale detalje kabine (unutrašnjost, svijetla itd.) pretpostavlja se da ćete koristiti od makete Opela.
Sam rezin je vrlo lijepo napravljen, čist i bez rupica i zadovoljavajuće dobro pašu dijelovi jedan na drugog. Malo ima razlike u širini lijevog i desnog blatobrana ali to se lako otkloni (koga smeta). Mene više smeta što nema nikakvih staklenih dijelova i od toga sam nakon nekoliko pokušaja odustao. Koliko vidim po slikama šoferšajba je bila fiksna tj. nije se mogla dizati tako da treba od folije izrezati jednu savršeno točnu, što je vrlo teško ....

Na internetu sam našao dobar crtež u više projekcija tog kamiona, pa sam neke detalje sa Opela mogao ispraviti i preraditi da čim više sliče Fordu. Tu prvenstveno mislim na ispušni sistem (cijevi i lonac), neke manje modifikacije šasije (dodana neka rebra, odrezana druga), položaj rezervnog kotača te razmještaj kutija za alat. Kod Fordovih kamiona postoji više vrsta prednjih blatobrana, a stražnji su manje više isti (ako ih ima) ali nisu kao na maketi Opela (iako sam ja ostavio takve).
Ovo mi je bila neka eksperimentalna maketa - htio sam samo probno napraviti jednog Fordovog kamiona prije nego se uhvatim jednog starog projekta kojeg odavno želim napraviti - Ford Maultiera ambulantu iz Ardena 1944 - prema jednoj original fotografiji, naravno. Tako da sam ostatak ove makete (sanduk i teret) radio onako, prema slobodnoj mašti pa sam koristio opet Modeltransov teret za Opel Blitza (kit br. MRD 7211) malo ukrašen maskirnom mrežom (isto sam eksperimentirao sa gazom). Inače teretni sanduk je od Rodenovog Opel Blitza jer je malo detaljniji od Italerijevog.

Najveći problem (ujedno i greška na maketi) su kotači - koliko vidim po fotografijama svi, ali baš svi Fordovi kamioni imaju kaotače sa pet rupa na felgi. Ja imam od Opel Blitza ali sa 6 ili 8. Jedina maketa koja ima kotače sa 5 rupa je Airfix/Heller kamion GMC, ali samo prednje kotače (i to greškom, trebali bi biti sa 6 rupa, kao i stražnji kotači). Međutim od tih kotača se ne da (lako) napraviti zadnje duple kotače, tako da mi je to otpalo kao rješenje i odlučio sam ostaviti krive, Opelave, kotače.

Bojanje:
Standardna tamno žuta boja (Revell 16) sa smeđim i zelenim šarama.

Uputstva:
Nema u kitu. I ne trebaju.

Kudim:
- nepotpuni kit za konverziju - najbitnije što nema ispravnih kotača

Hvalim:
- vrlo kvalitetna izrada rezina

Zaključak:
Cijeli gušt su mi pokvarili kotači, ali kako se radi o probnoj maketi, ne obazirem se na to previše. Zato sam i 'ukrašavao' sa teretom i maskirnom mrežom, da odvratim pažnju promatrača od kotača .... he, he ....

Preporuka:
Kupiti, iako kit za konverziju nije baš jeftin (oko 9 eura).

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pet Pro 29, 2017 9:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljivo.
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2017 12:56 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
Zato sam i 'ukrašavao' sa teretom i maskirnom mrežom, da odvratim pažnju promatrača od kotača .... he, he ....

A tih promatrača koji će primjetit da su kotači pogrešni da postrojiš svih 7,5 milijardi ljudi na svijetu bilo bi manje od 100...

Very Happy

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2017 2:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Boris G. Napisao/la:
vojo Napisao/la:
Zato sam i 'ukrašavao' sa teretom i maskirnom mrežom, da odvratim pažnju promatrača od kotača .... he, he ....

A tih promatrača koji će primjetit da su kotači pogrešni da postrojiš svih 7,5 milijardi ljudi na svijetu bilo bi manje od 100...
Very Happy

Borise, to je točno, ali meni je stalo do mišljenja baš tih 100, u tome je problem .... uostalom, oni su ovdje na forumu, ne?

Veselo

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2017 2:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni je jasno Vojo. I ja imam takvih maketa za koje samo rijetki primjećuju grešku ,ali najviše ih primjećujem ja ,jel ja znam za njih... Evil or Very Mad
Ali zato uvijek postoji mogučnost naknadne nabavke ispravnih felgi ,pa zamjeniš, starom maketarskom vuku kao što si ti to nebi trebao bit neki kumst...
BTW krevetić je zakon Very Happy
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Sub Pro 30, 2017 8:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:

Borise, to je točno, ali meni je stalo do mišljenja baš tih 100, u tome je problem .... uostalom, oni su ovdje na forumu, ne?

Veselo

Vojo Very Happy

Pa nisu baš svi ovdje iako vjerojatno i ovdje ima podosta laika poput mene koji pojma nisu imali da ovo vozilo uopće postoji a kamoli koliko bi rupa trebala imati felga.

Btw, ja sam osobno doživio pravu renesansu u ovom hobiju otkad mi više nije stalo ni do čijeg mišljenja... Very Happy jedan vrlo osvježavajući i opuštajući osjećaj... Laughing

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51  Naprijed
Stranica 47/51

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma