Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 59, 60, 61 ... 63, 64, 65  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sub Ruj 14, 2019 11:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vojo opet mie sviđa tvoj izbor maketa. Volim kamione.

Par mrimjedbi. Vidm da obaj Ford "sjedi" previsoko na prednjoj osovini. Dakle, ovo je maketa verzije 4x2 ako se ne varam, a onda bi razmak između kotaća i lukova trebao biti manji. Gledano sastrane vidi se da ja nadignut prema naprijed stoga provjeri jeli sprijeda sve ispravno zalijepljeno.

Citroen odličan. Maksimalno što se dalo izvuči jedino mi je cerada neuvjerljiva, Malo sijajna i bez nabora. Možda ubuduže sloj natopljene maramice preko.

Makete su mi inaće odlične. Nastavi dalje.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sub Ruj 14, 2019 12:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vrsa,

da, sad kad malo bolje gledam vidim da imaš pravo - Ford previsoko 'sjedi' naprijed - kako to prije nisam zamjetio .... ma sve sam dobro zalijepio, ustvari ne možeš krivo zalijepiti, ali uvijek ima načina da se skine par milimetara ako treba ....

Što se 'Citroena' tiče (nije Citroen nego Renault!), da, i tu si u pravu - cerada nije nešto (uostalom, kao i cijela maketa) i da, mogao sam to sa vlažnom maramicom, ali sam nekako do zadnjeg časa bio uvjeren da će ispasti dobro - a kad je maketa bila gotova, onda mi se nije više dalo mijenjati ....

U svakom slučaju, hvala na primjedbama, znam da su dobronamjerno napisane i vjeruj mi, meni su dobrodošle i da, pripazit ću ubuduće i na takve detalje. To je ono što makete čini 'vjerodostojnima' (čak i kad nisu iz HDZ-a ....)

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
vrsa

PorukaUpisano: Ned Ruj 15, 2019 7:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Eh, Renault. Kad sam to napisao sam ma jeli ono Citroen ili Renault. Eto hvala na ispravci. U pravu si naravno.

Ma bez namjere da filozofiran. Ja volim da mi netko kaže ako vidi nešto.

Recimo za ovo kako kamion sjedi, vidim da je to u mnogih maketa pogrešno. Malo greške na nekom dijelu od proizvođaća ili sastavljača i tu se vidi.
Ja obično prije lijepljenja spojim šasiju i koš (samo naslonim) i onda maketu stavim na stol a gledam je sa starne i okrenem sa svih strana. Je već imam oko i ne moram gledat fotke da vidim kako to sjedi. Ponekad su glavčine kotaća prekratke ili preduge pa kotać ili strši ili je previše uvučen. To isto treba pazit.
Doduše dobro se usporedit sa nekim slikama jer neki su kamioni stvarno imali recimo dosta uvučene kotaće, primjerice Mercedes L3000S na prvim serijama koje je i NDH imala, kotaći su dosta uvučeni. Blatobrani su dosta veliki u odnosu na kotače. Onda Allrad verzije stoje dosta više od S verzija. To se vidi iz aviona.

Na cerade defiitivno treba stavit kakve nabore kad su Gole. One su najveći dio na maketi vizuano i to treba malo razbiti sa detaljima ili diskoloracijom.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Ned Ruj 15, 2019 8:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Još samo da dodam što se cerade tiče, ali i ostalih dijelova na maketama koje nisu nešto (cerada se definitivno vidi jer je najveća pa upada u oči) -

ja ti nekako, kad radim te makete, želim:

pod a) prikazati kakva je u stvarnosti maketa sa svim svojim manama, tako da kad netko od vas koji čita tu recenziju poželi kupiti tu maketu, da zna što dobiva

pod b) ipak popraviti/uljepšati jako loše dijelove, one preko kojih ne mogu proći jer, na koncu, maketa ide u moju vitrinu i imam ju namjeru još dugo dugo gledati - dakle ne mogu baš svakakvo groblje izložiti taman, i samom sebi.

I tu sam onda uvijek u dilemi - koliko popraviti/ispraviti/dodati a da ne ispadne praktički samogradnja ....

To se, naravno, po meni ne odnosi na 'sjedanje' tj. 'ležanje' kamiona, to treba svakako ispraviti, bez dvojbe ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
vrsa

PorukaUpisano: Ned Ruj 15, 2019 10:30 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
Još samo da dodam što se cerade tiče, ali i ostalih dijelova na maketama koje nisu nešto (cerada se definitivno vidi jer je najveća pa upada u oči) -

ja ti nekako, kad radim te makete, želim:

pod a) prikazati kakva je u stvarnosti maketa sa svim svojim manama, tako da kad netko od vas koji čita tu recenziju poželi kupiti tu maketu, da zna što dobiva

pod b) ipak popraviti/uljepšati jako loše dijelove, one preko kojih ne mogu proći jer, na koncu, maketa ide u moju vitrinu i imam ju namjeru još dugo dugo gledati - dakle ne mogu baš svakakvo groblje izložiti taman, i samom sebi.

I tu sam onda uvijek u dilemi - koliko popraviti/ispraviti/dodati a da ne ispadne praktički samogradnja ....

To se, naravno, po meni ne odnosi na 'sjedanje' tj. 'ležanje' kamiona, to treba svakako ispraviti, bez dvojbe ....

Vojo Very Happy

da ta ravnoteža između koliko poravit da ne izgleda loše, a da opet nisi potrošio suludo vremena na jednu maketu je malo teža za izbalansirati.

Ja sam bliže ovom kraju da popravljam dosta detalja. Iman oko za detalj i onda me svašta smeta, a opet volim mesarit makete pa mi to i nije neki bed. Osim šta mi je produktivnost loša. S druge strane nabavio sam sad dosta novih maketa i nema potrebe se više upuštati u velika mesarenja. Bar ne na svima. Smile
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Pon Ruj 30, 2019 1:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kako sam upravo dobio nove oznake od Star Declas-a konačno mogu dovršiti davno započetog Revellovog T-55 pa sam odlučio napraviti ovo vozilo:

ali nikako ne mogu naći na svom kompu slike baš te 55-tice, a siguran sam da sam ih vidio i imao .... može li mi neko pomoći?

Mislim nije radi položaja oznaka koliko radi detalja - weathering, zaprljanost, jeli i koji pA mitraljez imao itd itd.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Pon Ruj 30, 2019 2:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: T-55 A/AM
Proizvođač: Revell, Njemačka
Mjerilo: 1/72
Broj makete: 03304

Napomena: ovo sam počeo pisati u zimu 2016. godine ....!

Evo, desilo se i meni, valjda prvi puta u životu, da sam iste godine kada je maketa napravljena, uspio nabaviti istu. Tako da se sada s unutrašnje strane poda tenka kočoperi natpis Revell 2016 ....!
Maketu sam uspio nabaviti preko Müllera u Rijeci - kada je bila ona akcija popusta mogla se naručiti bilo koja maketa, čak i ona koja nije bila na polici. Tako sam ja naručio one koje već dulje vremena 'ganjam' (Kanone 17 i 18 te tro- i četvero-osovinske MAN-ove) ali su mi odgovorili da nema, a u zamjenu ponudili T-55. Naravno, nisam se dugo dvoumio ....

Na prvi pogled:
Kutija novog dizajna (ali starog načina otvaranja - sa strane) na kojoj je fini crtež poljaka Kloweka, iako ja nisam ljubitelj crteža vozila sa mutnim kotačima (kao mutni su od brzine).
U kutiji je jedno stablo veličine kutije, jedno nešto uže te dva manja stabla (veličine pola kutije) jedno sa kupolom i nekim đinđama a drugo sa kotačima. Sva stabla su svijetlo sive boje (!) i dijelovi su, naravno, numerirani na stablu.
Uz to se dobiva listić sa oznakama za 4 varijante bojanja tenka te uputstva, čujte i počujte - u boji! Na cijelih 12 strana uvezana uredno u knjižicu prikazano je slaganje makete u 33 koraka (sa 4 sheme bojanja). Sve je crtano na svijetlo plavoj podlozi uobičajeno detaljno za Revell.

Ja sam se, naravno, odmah zalijepio za dijelove koji mi se čine najkarakterističnijima za 'dobru' maketu tenka - gusjenice i kotače. Kotači izgledaju jako lijepo napravljeni, posebno 'rebra' i rupice na njima. one crtice na gumama sa strane su možda malo previše izražene, ali ne kao na trumpeterovim maketama (koliko sam uspio vidjeti na slikama).

S druge strane, gusjenice mi se čine dosta detaljne a gornje imaju čak i, čujte i počujte' - ovješenje. No sam rub gusjenica (i vanjski i unutarnji) je krivi - na maketi su gusjenice napravljene kao da zupčanik zahvaća samo 'štiftiće/osovinice' koje vire iz gusjenica, dok se u stvarnosti, barem kod naših tenkova u HV, na samom rubu nalaze četvrtaste rupice u koje ulazi pogonski zupčanik!

A na pravom tenku izgleda (foto - T. Bošnjaković/HR Cappuccino):

(foto - J. Ećimović) - obratite pažnju i na recke/rebra na gumama kotača ....

Nastavit će se ....

Vojo Very Happy

PS - vjerojatno ste primjetili da sam ja veliki 'fan' Revellovih maketa. Da, jesam. Meni su Revellove makete danas (ili barem do danas) ono što su mi 80-tih i 90-tih bile ESCI-jeve makete - jedna dobra baza solidnih maketa po prihvatljivoj cijeni. S time da je prelazak sa ESCI-ja na Revell (tj. makete iz njihove proizvodnje) bio izraziti kvalitativni skok.
Šteta što u zadnje vrijeme solidnost Revellovih maketa opada, a cijena, naravno, raste ....
Natrag na vrh
vrsa

PorukaUpisano: Uto Lis 01, 2019 4:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vojo znam da smo već o tome pričali ali nije na odmet ponavljati.

U maketi su dane kasnije gusjenice tipa RMSh. To su ti gusjenice za T-72.

KOd nas se koristio stariji tip OMSh. Vidljiva razlika je u ovom vanjskom dijelu kojega na novim RMSh nema. Ima tu još detalja ali je mjerilo pre malo da se vidi.

Dakle probaj nabaviti OMSh gusjenice ta T-55. Ove si možeš ostavit za koji T-72 (M-84) ako su dobre.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Uto Lis 15, 2019 3:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: M3 Half Track & 1/4ton Amphibian Vehicle
Proizvođač: Academy, Koreja
Broj makete: 13408

Na prvi pogled:
Kutija standardne veličine (Academy, Revell, Dragon) sa poklopcem i dovoljno dobrim crtežom na sebi.
U kutiji su dva stabla za Half tracka, jedno manje stablo za 'vodenog' džipa plus tijelo džipa te jedno minijaturno stablo za motor Harley Davidson. Sve u tamno zelenoj boji, tipičnoj za Academy.
Uz to dolazi i listić sa oznakama (sve bijele boje) ali nema nikakvih stakala.
Kvaliteta dijelova i površinskih detalja je dobra, kakvu očekujem od Academyja, pa pretpostavljam da će i slaganje biti bez iznenađenja.

Slaganje:
Kako sam i pretpostavio prilikom početka slaganja, stvarno nije bilo iznenađenja. Dijelovi pašu perfektno, kako sam već naviknut na Academy, lom dijelova je odličan, tipičan za njih, ali kako su dijelovi vrlo točni uopće nema problema ni sa pasanjem većih dijelova ili sklopova.

Kod M3 je malo neobično slaganje tijela vozila (njuške plus teretni dio), onako malo napamet 'po zraku', pa se onda sve to tek lijepi na šasiju. To ne volim jer su pogreške lako moguće, fulaš milimetar ili kut ljepljena i odmah se negdje pojavi pukotina. Ja sam više za klasičniji način - lijepo lijepiš na šasiju kao osnovni dio, pa prilagođavaš ....
Gusjenice i pripadajući kotači su jako lijepo napravljeni, od 4 dijela, ali me smeta što gusjenice (od krute plastike) nisu bar malo ovješene i drugo (puno gore) što gusjenice nemaju jedan prorez po sredini (kao na pravim vozilima). Taj prorez sam morao udubiti nožićem i naglasiti crnom bojom.

Kod GPA (amfibijskog džipa) nema se puno što reći - tijela vozila je prektički u jednom komadu i treba samo dodati od ispod pogon (diferencijale i poluosovine - sve u jednom komadu, naravno) a odozgo unutrašnjost vozila sa klupama tj. sicevima. Moram priznati da su kotači jako lijepo napravljeni.

I na koncu motocikl (HD WLA ako se ne varam) je jako dobar - koliko može biti ovako mali, šteta samo što nema onaj stakleni veliki vjetrobran i kožnu futrolu za Thompson automat - iako se to da lako napraviti u skreču.

Sve u svemu površinski detalji mi se čine odlični, ima ih puno, oštri su ali nježni, mali, tako da ne upadaju pretjerano u oči. Kvaliteta dijelova, sami odlijevci i međusobno pasanje su na visokom nivou kakvog očekujem od te firme i drago mi je da me nije razočarala.

Bojanje:
Sve je obojano dosadnom američkom OD bojom koju sam kombinirao mješanjem ModelMasterove 1711 i Humbrolove 155.

Oznake:
Oznake su samo bijele (i zvijezde i registracije), malo pre masno bojane pa djeluju pre blještavo i pomalo nerealno te ih treba malo 'zagasiti'. Usprkos mojim strahovima (poučen sa ambulantnim Dodge-om) oznake su dobre i reagiraju na tekućine.

Uputstva:
I uputstva su na uobičajenom visokom Academy nivou, jasna, ne štede na crtežima - sve smješteno na 4 lista A5. Nažalost nema nikakvih TT podataka niti je na shemi bojanja dana jedinica ili period na što se te oznake odnose .... Ocjena: 5.

Dodaci/izmjene:
Kako se radi o visokokvalitetnoj maketi, dorade praktički nisu potrebne - ja sam samo zamjenio šipku koja spaja prednje kotače i na M3 sam dodao malo 'tereta' da mu ti nosači ne zjape baš prazni.

Kudim:
- ustvari ništa

Hvalim:
- ništa posebno ali sve je jako dobro. Ipak bih istaknuo cijenu, jer za cijenu 1 makete dobijete čak tri vozila unutra!

Usporedba sa istim/sličnim maketama:
Sada mogu usporediti sa dva prijašnja M3 koje sam radio (Hasegawa i wargamerki Italei) odnosno četiri ako uzmemo u obzir M3 u 1/76 od Airfixa kojeg sam radio pred 35 godina.
Sa Hasegawom se ne da usporediti jer je Hasegawa totalno promašena maketa time što je to mješavina M2 i M3 modela. Italerijeva maketa je, s druge strane, wargamerska pa je samim time dosta gruba sa minimalno dijelova pa onda trpe detalji i ne može se usporediti. Dakle, Academy pobjeđuje s lakoćom.

Zaključak:
Simpatična maketa, visoke kvalitete. Academy je postao, poput Zvezde, nekih Revella, nekih Dragona itd. proizvođač maketa kojih je gušt slagati jer su jako dobre. Šteta što nemaju više maketa u svojoj ponudi.

Preporuka:
Svakako kupiti.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Uto Lis 15, 2019 6:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool Cool
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Uto Lis 15, 2019 6:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

su27rules Napisao/la:
Cool Cool Cool

Jupiiiii .... dobio sam TRI naočale ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sri Lis 16, 2019 12:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
su27rules Napisao/la:
Cool Cool Cool

Jupiiiii .... dobio sam TRI naočale ....

Vojo Very Happy

Cool
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Lis 18, 2019 8:54 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlićni
vojo

PorukaUpisano: Sub Lis 19, 2019 2:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

.... nastavak iz prethodnog broja ....

Maketa: T-55 A/AM
Proizvođač: Revell, Njemačka
Broj makete: 03304

Slaganje:
Dakle, glavni razlog zašto nisam ranije dovršio ovu maketu su te blesave gusjenice. Tražio sam prikladnu zamjenu, a što sam našao, to tek treba vidjeti.
Slučajno mi se desilo da sam istovremeno sa ovom maketom slagao i Trumpeterovog T-55 (model 1958. ali sam ga gledao 'modernizirati' na HV standard) tako da sam direktno mogao uspoređivati te dvije makete.
Ovješenje tenka je već izliveno sa donjim dijelom vozila pa tu nema puno mudrovanja. One recke/rebra na gumenom dijelu kotača su napravljena kao udubljenja ali dosta fina tako da ne upadaju u oči (za razliku od Trumpetera gdje su izbočena ali prejako pa naprosto bodu oči ako se ne pobruse).
Lom svih dijelova je vrlo sličan na obje makete - tijelo od gornjeg i donjeg dijela, samo je pitanje hoće li bočne strane (sa torzionim koljenima) biti izlivene u komadu sa podom tenka (Trumpeter) ili će biti zasebne (kao Revell). Kotači su, osim onih rebara, gotovo identični. Sve u svemu taj donji postroj djeluje na Trumpeterovoj maketi čak malo detaljnije.

Najviše sam ostao iznenađen sa poklopcima motora na Revellovoj maketi - oni su naznačeni kao istaknuti rubovi (poput 'pozitivnih' panela na avionima), a ne urezani (kao kod Trumpetera)! Ostali detalji na gornjem dijelu tenka su identični što se tiče kutija i rezervara, dok su sitniji detalji na Revellovoj maketi prisutniji i bolji. O rešetkama za hlađenje motora na gornjoj plohi tenka neću, dali je ruski, poljski ili češki. Ja sam napravio što sam dobio jer najčešće po slikama naših (HV) tenkova ne znam koji je koji, osim ako se ne vidi JNA broj. Revellova maketa je tu u prednosti jer daje dvije verzije tih poklopaca (ali obje su 'ruske proizvodnje').

Kupola (kod Revella) je definitivno najbolji dio makete. Tako je lomljena da se mogu napraviti opet dvije verzije, a daleko najljepši detalj je mitraljez DŠK - gotovo na nivou Zvezdinih u JS-2/ISU maketama.

I konačno gusjenice - e, tu sam se namučio. Leo-zd me nekako nagovorio (i snabdjeo me) da pokušam sa metalnim gusjenicama od ACE-a (art. 7224):

Ja sam se dao nagovoriti jer priznajem da nikad nisam probao napraviti maketu sa foto-jetkanim gusjenicama. Dakle - u principu ništa nije problem osim što su gusjenice na neki način 'razvijene' i treba ih presložiti da dobiju duplu debljinu. Kod tog presavijanja na krajevima su i zupci koji dođu u sredinu i savinu se prema unutra (s unutarnje strane gusjenice). Meni se desilo na dijelu prve gusjenice koju sam radio da sam krivo presavinuo te zupce - na krivu stranu. I naravno, kad sam ih išao vraćati na pravu stranu najveći dio njih je popadao .... kao zubi kad jedeš puna slatkiša i plašiš svoju malu djecu ....
Drugo, nije baš tako lako presavinuti te gusjenice da dođu potpuno ravne tj. iste širine. Koristio sam, kao i uvijek, metalno ravnalo, ali gusjenice su išle svojim putem .... tako da mi i to preklapanje dva sloja gusjenica baš nije ispalo kako treba. I konačno, kada te gusjenice koje su napravljenje od dva sloja tankog lima pokušate savinuti oko kotača (kako pogonskog zupčanika tako i onog ljenivca naprijed koji je, k tome, i relativno mali) ta dva 'sloja' metala, koliko god zalijepljeni (cianofixom) se počinju raslojavati.
Povrh svega mi se konačan rezultat, ma kakvo bilo moje ljepljnje i savijanje metala, čini malo pre tanak. Tako da, što se tih gusjenica tiče (za T-55) mislim da su plastične, gumene, rezinske, bilo kakve - bolje.

Bojanje:
U početku nisam znao koju ću shemu raditi ali sam bio siguran da ću raditi tenk od ZNG-a pa sam pobojao osnovnu boju kao JNA SMB nijansu i za to sam koristio Revellovu 382. Jer su svi naši T-55 bili originalno te boje.
Na koncu mi se čini da je nijansa u redu iako mi djeluje da malo previše baca na žutu - SMB-nijansa je (meni) više djelovala sivo-zeleno, barem kod vozila koji nisu friško pobojani.

Oznake:
Po prvi puta sam koristio oznake od švedske firme STAR-Decals i to set br. 72-A2038 Cro-Army 2 (T-55A First war years 1991-92). Moja zapažanja su:
- što se same štampe tiče, kvaliteta je jako dobra. Centriranje boja je fenomenalno što se naročito vidi na minijaturnim grbovima (najmanji su veličine 2 x 2,5 mm!) ali i na svim ostalim oznakama
- uopće nije vidljiva reakcija na tekućine za dekale, ali se oznake dovoljno smekšaju (radi tekućina?) da bez problema obaviju detalje tj. povišene dijelove
- kada se osuše oznake ostaju mat
- kod se osušie, noseći film je vidljiv ali je zadovoljavajuće tanak
- oznake su dovoljno elsatične da obaviju kuglu kakva je kupola od tenka i nema nabora. Tome pridonosi i mudro planiranje oznaka - na pr. veliki natpis 'CRO-ARMY' s desne strane kupole - u početku mi je bilo glupo da su dali svako slovo na zasebnom filmu. Ali prilikom postavljanja sam shvatio da je to baš radi tog obavijanja kupole u obliku kugle - da je natpis u jednom komadu sigurno bi se negdje naborao, bez obzira na elastičnost
- ukupan dojam je vrlo dobar

Uputstva:
Uputstva su potpuna i iscrpna, rekao bih čak previše i možda malo nepotrebno (i skupo jer je u boji). Mislim da su crno bijela uputstva, čak i rukom crtana, sasvim dovoljna ako su jasna, nedvoslislena i potpuna. U svakom slučaju ocjena je: 5.

Dodaci/izmjene:
Zaštitna mreža/žice ispred prednjih svijetala (desno od vozača) je malo pre debela, trebalo bi ju zamjeniti sa tanjom. To nisam učinio (nije mi se dalo prčkati sa tako malim detaljima) ali sam na koncu zažalio što nisam jer su stvarno pre glomazna. Ali sam zato ručke na kupoli za pridržavanje vojnika dok 'jašu' tenk ipak zamjenio žičanima - ipak se i to jako vidi.

Pred samo dovršenje makete sam dobio (kupio) iz Poljske bakrene pletene kabele raznih debljina (proizvođač EUREKA) pa je taman leglo da probam na ovom tenku kako to ide.
Kabeli su jako lijepo napravljeni, stvarno izgledaju kao pravi (onako pleteni od jako jako tankih bakrenih žica) i treba ih samo odrezati na mjeru i naljepiti na njih krajnje uške. Najprije je bio problem kako odrezati kabel (koji je pleten) bez da se krajevi 'rascufaju'. Ja sam tome doskočio tako da sam kabel 'namočio' sa cianofixom tamo gdje ga namjeravam rezati, počekao da se osuši i onda nije bilo problema kod rezanja. Drugi problem mi je bio kad sam odrezao uške sa original (plastičnog) kabela samo bušenje rupice. Tu mi je najveći problem pogoditi sredinu za bušenje. Koristio sam kabel 0,6 mm a idealno bi bilo kad bi imao svrdlo 0,7 mm. Ja sam imao 0,8 a to je malo pre velika rupica (ne radi kabela već se lako ošteti rub uške. Sve u svemu dobro je ispalo i vrlo sam zadovoljan, iako mi se čini (opet onako, od oka, da bi kabel trebao biti malo deblji. Na drugom T-55 ću pokušati sa kabelom 0,75 mm.

Kudim:
- nije u redu da to kudim jer nije nikakva greška, ali gusjenice na pašu za 'naše' tenkove
- oni stražnji veliki rezervari (bačve) bi mogle biti bolje napravljene
- visoku cijenu

Hvalim:
- dobar izbor teme
- odlične površinske detalje, posebno PA mitraljez
- vjerodostojnost gotove makete

Zaključak:
Da nema tih 'krivih' gusjenica maketa bi bila gotovo pa savršena. Ovako ostaje gorak okus 'krpanja' da biste maketu doveli na kakav-takav nivo (ako radite naše tenkove).

Preporuka:
Maketu kupiti ali ove (metalne) gusjenice ne preporučam.

Zahvaljujem kolegi iz Zaprešića (koji je polu-Bjelovarac) na slikama koje mi je poslao da bi mogao dovršiti tenka kao jednog iz 105. bjelovarske brigade ZNG/HV.

Vojo Very Happy

P.S. - sve otvore sam namjerno ostavio otvorenima (između ostalog i zato što su detalji s unutarnje strane poklopaca) s namjerom da ubacim prikladnu ZNG posadu. Kako imam samo neke Sovjete iz II.SR rado primam savjet koju posadu da nabavim koja bi bila najprikladnija i najsličnija našim borcima iz 1991.
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Lis 19, 2019 6:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

kao i uvik odlicno.

jedan aktualan info
ova maketa u mulleru kosta 120 kn, trenutno imaju popust 20% medutim danas sam u jednoj mullerovoj trgovini u RI platio ovu maketu 52 kn, na blagajni su 2x provjeravali cijenu ni njima nije bilo jasno. Nazalost bila je zadnja na polici jer bih uzeo još koju.

Ne znam uzrok tako niske cijene no tko sam ja da se zalim😀

eto ako tko zeli ovu maketu po 60% redovne cijene neka proba.

issprike na maloj uzurpaciji teme no nakon gornjih hvalospjeva vjerujem da ce info nekome dobro doci
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 59, 60, 61 ... 63, 64, 65  Naprijed
Stranica 60/65

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma