Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mala vojna vozila (1/72)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 58, 59, 60

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sub Ruj 14, 2019 11:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vojo opet mie sviđa tvoj izbor maketa. Volim kamione.

Par mrimjedbi. Vidm da obaj Ford "sjedi" previsoko na prednjoj osovini. Dakle, ovo je maketa verzije 4x2 ako se ne varam, a onda bi razmak između kotaća i lukova trebao biti manji. Gledano sastrane vidi se da ja nadignut prema naprijed stoga provjeri jeli sprijeda sve ispravno zalijepljeno.

Citroen odličan. Maksimalno što se dalo izvuči jedino mi je cerada neuvjerljiva, Malo sijajna i bez nabora. Možda ubuduže sloj natopljene maramice preko.

Makete su mi inaće odlične. Nastavi dalje.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sub Ruj 14, 2019 12:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vrsa,

da, sad kad malo bolje gledam vidim da imaš pravo - Ford previsoko 'sjedi' naprijed - kako to prije nisam zamjetio .... ma sve sam dobro zalijepio, ustvari ne možeš krivo zalijepiti, ali uvijek ima načina da se skine par milimetara ako treba ....

Što se 'Citroena' tiče (nije Citroen nego Renault!), da, i tu si u pravu - cerada nije nešto (uostalom, kao i cijela maketa) i da, mogao sam to sa vlažnom maramicom, ali sam nekako do zadnjeg časa bio uvjeren da će ispasti dobro - a kad je maketa bila gotova, onda mi se nije više dalo mijenjati ....

U svakom slučaju, hvala na primjedbama, znam da su dobronamjerno napisane i vjeruj mi, meni su dobrodošle i da, pripazit ću ubuduće i na takve detalje. To je ono što makete čini 'vjerodostojnima' (čak i kad nisu iz HDZ-a ....)

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
vrsa

PorukaUpisano: Ned Ruj 15, 2019 7:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Eh, Renault. Kad sam to napisao sam ma jeli ono Citroen ili Renault. Eto hvala na ispravci. U pravu si naravno.

Ma bez namjere da filozofiran. Ja volim da mi netko kaže ako vidi nešto.

Recimo za ovo kako kamion sjedi, vidim da je to u mnogih maketa pogrešno. Malo greške na nekom dijelu od proizvođaća ili sastavljača i tu se vidi.
Ja obično prije lijepljenja spojim šasiju i koš (samo naslonim) i onda maketu stavim na stol a gledam je sa starne i okrenem sa svih strana. Je već imam oko i ne moram gledat fotke da vidim kako to sjedi. Ponekad su glavčine kotaća prekratke ili preduge pa kotać ili strši ili je previše uvučen. To isto treba pazit.
Doduše dobro se usporedit sa nekim slikama jer neki su kamioni stvarno imali recimo dosta uvučene kotaće, primjerice Mercedes L3000S na prvim serijama koje je i NDH imala, kotaći su dosta uvučeni. Blatobrani su dosta veliki u odnosu na kotače. Onda Allrad verzije stoje dosta više od S verzija. To se vidi iz aviona.

Na cerade defiitivno treba stavit kakve nabore kad su Gole. One su najveći dio na maketi vizuano i to treba malo razbiti sa detaljima ili diskoloracijom.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Ned Ruj 15, 2019 8:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Još samo da dodam što se cerade tiče, ali i ostalih dijelova na maketama koje nisu nešto (cerada se definitivno vidi jer je najveća pa upada u oči) -

ja ti nekako, kad radim te makete, želim:

pod a) prikazati kakva je u stvarnosti maketa sa svim svojim manama, tako da kad netko od vas koji čita tu recenziju poželi kupiti tu maketu, da zna što dobiva

pod b) ipak popraviti/uljepšati jako loše dijelove, one preko kojih ne mogu proći jer, na koncu, maketa ide u moju vitrinu i imam ju namjeru još dugo dugo gledati - dakle ne mogu baš svakakvo groblje izložiti taman, i samom sebi.

I tu sam onda uvijek u dilemi - koliko popraviti/ispraviti/dodati a da ne ispadne praktički samogradnja ....

To se, naravno, po meni ne odnosi na 'sjedanje' tj. 'ležanje' kamiona, to treba svakako ispraviti, bez dvojbe ....

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
vrsa

PorukaUpisano: Ned Ruj 15, 2019 10:30 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
Još samo da dodam što se cerade tiče, ali i ostalih dijelova na maketama koje nisu nešto (cerada se definitivno vidi jer je najveća pa upada u oči) -

ja ti nekako, kad radim te makete, želim:

pod a) prikazati kakva je u stvarnosti maketa sa svim svojim manama, tako da kad netko od vas koji čita tu recenziju poželi kupiti tu maketu, da zna što dobiva

pod b) ipak popraviti/uljepšati jako loše dijelove, one preko kojih ne mogu proći jer, na koncu, maketa ide u moju vitrinu i imam ju namjeru još dugo dugo gledati - dakle ne mogu baš svakakvo groblje izložiti taman, i samom sebi.

I tu sam onda uvijek u dilemi - koliko popraviti/ispraviti/dodati a da ne ispadne praktički samogradnja ....

To se, naravno, po meni ne odnosi na 'sjedanje' tj. 'ležanje' kamiona, to treba svakako ispraviti, bez dvojbe ....

Vojo Very Happy

da ta ravnoteža između koliko poravit da ne izgleda loše, a da opet nisi potrošio suludo vremena na jednu maketu je malo teža za izbalansirati.

Ja sam bliže ovom kraju da popravljam dosta detalja. Iman oko za detalj i onda me svašta smeta, a opet volim mesarit makete pa mi to i nije neki bed. Osim šta mi je produktivnost loša. S druge strane nabavio sam sad dosta novih maketa i nema potrebe se više upuštati u velika mesarenja. Bar ne na svima. Smile
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Pon Ruj 30, 2019 1:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kako sam upravo dobio nove oznake od Star Declas-a konačno mogu dovršiti davno započetog Revellovog T-55 pa sam odlučio napraviti ovo vozilo:

ali nikako ne mogu naći na svom kompu slike baš te 55-tice, a siguran sam da sam ih vidio i imao .... može li mi neko pomoći?

Mislim nije radi položaja oznaka koliko radi detalja - weathering, zaprljanost, jeli i koji pA mitraljez imao itd itd.

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
vojo

PorukaUpisano: Pon Ruj 30, 2019 2:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa: T-55 A/AM
Proizvođač: Revell, Njemačka
Mjerilo: 1/72
Broj makete: 03304

Napomena: ovo sam počeo pisati u zimu 2016. godine ....!

Evo, desilo se i meni, valjda prvi puta u životu, da sam iste godine kada je maketa napravljena, uspio nabaviti istu. Tako da se sada s unutrašnje strane poda tenka kočoperi natpis Revell 2016 ....!
Maketu sam uspio nabaviti preko Müllera u Rijeci - kada je bila ona akcija popusta mogla se naručiti bilo koja maketa, čak i ona koja nije bila na polici. Tako sam ja naručio one koje već dulje vremena 'ganjam' (Kanone 17 i 18 te tro- i četvero-osovinske MAN-ove) ali su mi odgovorili da nema, a u zamjenu ponudili T-55. Naravno, nisam se dugo dvoumio ....

Na prvi pogled:
Kutija novog dizajna (ali starog načina otvaranja - sa strane) na kojoj je fini crtež poljaka Kloweka, iako ja nisam ljubitelj crteža vozila sa mutnim kotačima (kao mutni su od brzine).
U kutiji je jedno stablo veličine kutije, jedno nešto uže te dva manja stabla (veličine pola kutije) jedno sa kupolom i nekim đinđama a drugo sa kotačima. Sva stabla su svijetlo sive boje (!) i dijelovi su, naravno, numerirani na stablu.
Uz to se dobiva listić sa oznakama za 4 varijante bojanja tenka te uputstva, čujte i počujte - u boji! Na cijelih 12 strana uvezana uredno u knjižicu prikazano je slaganje makete u 33 koraka (sa 4 sheme bojanja). Sve je crtano na svijetlo plavoj podlozi uobičajeno detaljno za Revell.

Ja sam se, naravno, odmah zalijepio za dijelove koji mi se čine najkarakterističnijima za 'dobru' maketu tenka - gusjenice i kotače. Kotači izgledaju jako lijepo napravljeni, posebno 'rebra' i rupice na njima. one crtice na gumama sa strane su možda malo previše izražene, ali ne kao na trumpeterovim maketama (koliko sam uspio vidjeti na slikama).

S druge strane, gusjenice mi se čine dosta detaljne a gornje imaju čak i, čujte i počujte' - ovješenje. No sam rub gusjenica (i vanjski i unutarnji) je krivi - na maketi su gusjenice napravljene kao da zupčanik zahvaća samo 'štiftiće/osovinice' koje vire iz gusjenica, dok se u stvarnosti, barem kod naših tenkova u HV, na samom rubu nalaze četvrtaste rupice u koje ulazi pogonski zupčanik!

A na pravom tenku izgleda (foto - T. Bošnjaković/HR Cappuccino):

(foto - J. Ećimović) - obratite pažnju i na recke/rebra na gumama kotača ....

Nastavit će se ....

Vojo Very Happy

PS - vjerojatno ste primjetili da sam ja veliki 'fan' Revellovih maketa. Da, jesam. Meni su Revellove makete danas (ili barem do danas) ono što su mi 80-tih i 90-tih bile ESCI-jeve makete - jedna dobra baza solidnih maketa po prihvatljivoj cijeni. S time da je prelazak sa ESCI-ja na Revell (tj. makete iz njihove proizvodnje) bio izraziti kvalitativni skok.
Šteta što u zadnje vrijeme solidnost Revellovih maketa opada, a cijena, naravno, raste ....
Natrag na vrh
vrsa

PorukaUpisano: Uto Lis 01, 2019 4:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vojo znam da smo već o tome pričali ali nije na odmet ponavljati.

U maketi su dane kasnije gusjenice tipa RMSh. To su ti gusjenice za T-72.

KOd nas se koristio stariji tip OMSh. Vidljiva razlika je u ovom vanjskom dijelu kojega na novim RMSh nema. Ima tu još detalja ali je mjerilo pre malo da se vidi.

Dakle probaj nabaviti OMSh gusjenice ta T-55. Ove si možeš ostavit za koji T-72 (M-84) ako su dobre.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... 58, 59, 60
Stranica 60/60

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma