Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

ZNDH messeri
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Mjesto: Sarajevo-Split
PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 4:19 pm    Naslov poruke: ZNDH messeri Citiraj ovaj komentar

pozdrav ljudi,evo vec neko vrijeme proucavam teme ovog dijela foruma i dobio sam neopisivu zelju napravit maketu nekog od nasih messera.znam da nema puno fotografija i znam da ima brojnih neslaganja oko teorija shema bojanja tih aviona.na ovoj sam stranici procitao koje bi ZNDH messere s obzirom na dostupnost fotografija : http://www.hrcappuccino.org/articles/recenzije/Hasegawa%20Me-109%20G-14.htm
mene interesiraju vasi savjeti koji avion da radin,koju je maketu najbolje uzet (mislim na mjerilo 1/48 ) i koje boje da koristin pri izradi?
i najbolje bi bilo kad bi u ovu temu stavili lipo sve poznate slike ZNDH messera,odjelili ih i napisali moguce sheme bojama ispod svakog.Mislim da bi bilo najbolje kad bi smo te podatke imali na jednon mistu,pa ako je neko od volje da to napravi bija bi mu ja,a virujen i ostali jako zahvalni Very Happy

P.S.znam da vas ima koji dosta znate o ovome,također znam da je skoro pa i nemoguce po tin rijetkin fotografijama sudit koje su bile sheme bojanja,ali eto,bilo bi lipo imat sve poznate fotografije aviona ili cak neke pouzdane sheme na jednom mjestu
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 4:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketu uzmi Hasegawu. Što se tiče dostupnosti fotografija, jedini kojeg možeš slagati, a da brojne fotografije javno dostupne, je "crni 4" o kojem se već na forumu pisalo nadugačko i naširoko. Postoje još neke fotografije koje nisu javno dostupne, a kad će postati ovisi o njihovim vlasnicima. Među njima su fotgrafije "crnog 10" koje pokazuju da su oznake na repu i ispod krila na mojoj maketi u linku koji si dao pogrešne, pa vodi o tome računa.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
josipww2

PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 4:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

aha ok,a sta je sa ona ostalla dva koja su navedena u onom linku?
Tomo

PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 5:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

josipww2 Napisao/la:
aha ok,a sta je sa ona ostalla dva koja su navedena u onom linku?

Pa, u linku piše da se "koliko-toliko" zna kako su izgledali, ne da ima walkaround. Very Happy
Postoji fotografija snimljena odnaprijed s aerodoroma Mostar jednog od ta dva messera i imaš profil u Liksinoj knjizi "crnog 5".
Natrag na vrh
josipww2

PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 10:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:
Među njima su fotgrafije "crnog 10" koje pokazuju da su oznake na repu i ispod krila na mojoj maketi u linku koji si dao pogrešne, pa vodi o tome računa.

a jel postoji jos koja slika crne desetke osin ove (ovu mi je pokazao l555 bat )

jer planiran radit bas crnu 10-ku i kako bi tribale izgledat te oznake

josipww2: poruka promijenjena dana: Sub Stu 12, 2011 10:27 pm; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Miros

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 10:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U načelu dok se ne pojave druge fotke ta dva mesera iz Mostara (crni 3 i crni 5), a u što čisto sumnjam, imaš za referencu crnog 4 , logično je da su bili nalik njemu jer su najvjerovatnije iz iste pošiljke(Likso navodi u svojoj knjizi da su bili G10 oba) pa mislim da ćeš najmanje pogriješiti ako ih pobojaš isto kao što je crni 4, samo zamjeni brojeve Wink
Miros

PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 10:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ima još mislim dvije fotke, jedna sa druge strane gdje ima već britanske oznake i jedna jako loša, skoro neupotrebljiva.

Miros: poruka promijenjena dana: Sub Stu 12, 2011 10:35 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
josipww2

PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 10:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

a jel se zna kakve su to razlike u oznakama ove 10-ke i 4-ke (mislim na zvonimirce i grb na repu)
Miros

PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 10:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grb na repu je manji i nalazi se samo na nepokretnom dijelu otprilike na mjestu kukastog križa.
A za zvonimirce ne znam ovako na prvu, morao bih malo potražiti, najvjerovatnije se radi o točnoj poziciji jer na najnovijim fotkama crnog 4 se vidi točno gdje su bile oznake kao i način prebojavanja njemačkih oznaka koje se djelomično vide.
Tomo

PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 11:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Opcija Traži na ovom forumu je čudo jedno, no nažalost nedovoljno korištena...

Dakle za crnog "10" Hornetov profil je dosta dobra referenca:

http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?p=39534

A Mtechova maketa za sad najtočnija reprezentacija istog:

http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=10912

Za "crnog 4":

http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=116857

http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=11042

ZA "crnog 5"

http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=15378

A ako jedna određena knjiga koja je pri kraju već 15 godina izađe u sljedećih 100 godina, možda će tvoji praunuci imati prilike slagati i "crnog 1" Sad
Natrag na vrh
josipww2

PorukaUpisano: Sub Stu 12, 2011 11:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:
Opcija Traži na ovom forumu je čudo jedno, no nažalost nedovoljno korištena...

da,znam,nasa san sve ovo sta ste mi pokazali osim ovog prvog linka crne 10-ke,puno hvala na pomoci Embarassed

P.S. ova prva tema sta sta ste je stavili u vezi crne 4-vorke ne radi?!
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Stu 14, 2011 10:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

O ovim je temama puno pisano na ovom forumu. Postoje fotografije iz Hrvatskih krila na kojima se prilično dobro vidi kako je bila pozicionirana šahovnica na repu Bf109 i kojih je dimenzija. Treba još jednom naglasiti da su oznake na "crnom 4" zapravo dosta nestandardne-posebno šahovnica na repu, i da se taj avion obično uzima kao referenca za sve ostale samo zato jer se od njega sačuvalo najviše fotografija. Postoji naredba o označavanju koja propisuje malu šahovnicu na repu, kakva je i na "crnom 10". Treba primjetiti i da zvonimirci nisu isti na "4" i "10", posebno "peteljke" i da su šablone kod nanošenja zvonimirca na "4" pomaknute.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Stu 14, 2011 11:29 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Treba primjetiti i da zvonimirci nisu isti na "4" i "10", posebno "peteljke" i da su šablone kod nanošenja zvonimirca na "4" pomaknute.

Meni se cini da uopce ne postoja 2 ista zvonimirca, cak i na jednom te istom zrakoplovu. Koliko sam shvatio, nije postojala standardna sablona kroz koju bi se spricala boja, vec je sve crtano manje-vise rukom, mozda tek uz pomoc nekakvih "ravnala"...

Kao posljedica toga, pojedini rubovi na zvonimircima su vise ili manje neravni ili mrvicu zaobljeni, a peteljke su crtane na najrazlicitije nacine (vise ostar kut, zaobljeno i sl). "Crni 4" pokazuje da i sama pozicija zvonimirca nije standardna, pa je tako s jedne strane trupa blize kabini, a s druge dalje od nje... Konacno, cini se da je na jednom krilu njemacki kriz prebrisan, a na drugom nije...

Moja teorija jest da je "Crni 4" u vrijeme preleta u Italiju zrakoplov sastavljen od najmanje 2 messera, da trup i najmanje jedno krilo nisu originalno zajedno izasli iz tvornice... Ja sam maketu napravio tako da su i sheme bojanja trupa i krila razlicite (razlicite boje)...

Mislim da upravo "crnog 4" ne treba koristiti kao referencu za predvidjanje izgleda ostalih. Cini mi se da je "crni 10" puno bolja osnova.
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Pon Stu 14, 2011 6:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:

A ako jedna određena knjiga koja je pri kraju već 15 godina izađe u sljedećih 100 godina, možda će tvoji praunuci imati prilike slagati i "crnog 1" Sad

Da nada umire zadnja, ćini mi se da ću prije u penziju neg proćitat tu knjigu,al je zbilja reko bih i malo bezobrazno , govoriti "još malo,još malo" pa tako jedno 10tak godina...
A što se tiće revolucionarnih fotki novih messera ,mislim da je to prenapuhano, normalno nadam se da će me autori demantirati.....
Poky

PorukaUpisano: Pon Stu 14, 2011 6:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo moj skromni doprinos raspravi: skenovi iz knjige "Captured Bf-109" Kecay publishing....

evo pa komentirajte ,pogotovo me zanima šta mislite o ilustracijama crnih 4 i 10 u svjetlu starih rasprava inovih spoznaja... 3ka i 5ica su ćisti SF.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naprijed
Stranica 1/9

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma