Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Focke Wulf Ta-152 H-1 Dragon 1/72
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Somi

Član od: 18 Lis 2010
PorukaUpisano: Čet Lis 20, 2011 9:33 am    Naslov poruke: Focke Wulf Ta-152 H-1 Dragon 1/72 Citiraj ovaj komentar

Stigla je nova maketa od Dragona. Prvi put kupujem nesto od ovog proizvodjaca i glavni razlog je bio taj sto se za 14evra dobija svasta - pravi kinezi. Evo sta je u kutiji:

Nadam se da sam nekom pomogao sa ovoliko slika...

Inace, maketu jos necu poceti da slazem, ali sam poceo da nabavljam boje. Plan mi je da ih obojim Vallejo bojama, i tu nastaje problem.
U uputstvu su date Gunze Aqueous, Gunze Mr. Colour i Italery No. (sto je u stvari Testors).
Zna li neko koje su ovo boje u Vallejo Air oznakama:
Field Gray, 1723, 40, 32
RLM02 Gray, 1591, 60, 70
Burunt Iron, 1406, 61, 76

...prvo je naziv, zatim Testors, pa Mr.colour, i na kraju Gunze aqueous oznaka.
Za ove prve dve bih se mozda i snasao (893 i 890 model color - vallejo), ali za ovu trecu nikako.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Gak

Član od: 30 Svi 2011
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Čet Lis 20, 2011 10:18 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma pusti to sto pise u uputama... Sve njemačke boje korištene na avionu imaju RLM kod, malo potraži po internetu ili forumu šta se farbalo kojim RLM-om. Primjerice taj RLM 02 koji spominješ ti je za trap i unutrašnjost gondola itd. za kokpit je RLM 66 itd. Vallejo kao i ostali ozbiljniji proizvođaći imaju gotove RLM nijanse, pa ih tako i kupi...
Natrag na vrh
Thundercat

Član od: 13 Tra 2007
Mjesto: Hirvatistan
PorukaUpisano: Čet Lis 20, 2011 10:27 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Taj "novi" dragon je maketa stara više od 15 godina...

Lijepo izgleda u kutiji, a kad se počne sklapati je to sasvim druga priča...

Plastiku akbar!

Ne isplati se..

Regional A-4, F-104 & IDF Group Builds
Još nekakvi Spitfajeri, Meseri, Kingcobre, MiG-29, Jak-1 i tak...
Natrag na vrh
MuzzleBreak

Član od: 09 Velj 2010
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Lis 20, 2011 10:40 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

eto i jedan zanimljiv link:
http://www.paint4models.com/

ima usporedna tablica raznih boja, pa samo odabereš koje vrste želiš i ukucaš brojčani kod, nađe ti sve što ima u bazi, a to je jako puno. dosta sam tražio tih konverzija, ovo je najbolja tablica koju sam do sad našao.

I kad budeš tražio ove boje, bolje je tražit prema RLM kodu nego od jednog proizvođača boju usporedit sa drugim jer one koje imaju RLM kodove "ciljaju" na istu boju, dok ostale su možda i "otprilike".
Natrag na vrh
Karaya

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Čet Lis 20, 2011 11:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

UUUU to je prava ptica!!!!

Nego jedino mozes koristiti samo ove zelene brojke, koliko sam ja uspio istraziti oko oznaka za TA152
Somi

PorukaUpisano: Čet Lis 20, 2011 4:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Sve njemačke boje korištene na avionu imaju RLM kod...

Hvala za tu informaciju. nisam znao...

Citat:
Taj "novi" dragon je maketa stara više od 15 godina...
Lijepo izgleda u kutiji, a kad se počne sklapati je to sasvim druga priča...

Mislio sam 'novi' kod mene. Procitao sam na gomili foruma da je nezgodna za sklapanje, ali to znaci samo da ce da bude jako interesantno. Wink

Citat:
eto i jedan zanimljiv link: http://www.paint4models.com/

Znam za taj sajt i redovno ga konsultujem, ali nije imao nikakvu vallejo ili humbrol boju za ovu poslednju sa spiska.
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Lis 21, 2011 11:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nikako da napišem.... Prvo zavidim ti što si se dokopao ovog dragulja, ja imam stari Revell Sad , uživaj u njemu.
A drugo glede boja nadam se da si se zezao glede RLM standarda boja...
Ako ćeš raditi tog "zelenog 3" od Josepha Keila sa boxarta onda ti trebaju sljedeće boje:
RLM 66 Schwarzgrau (MM2079, Vallejo 866)za cockpit
RLM 02 Grau (MM 2071, Vallejo 886) mislim unutrašnjost stajnog trapa, i unutrašnjost većine njemačkih zrakoplova do 43g.
RLM 76 Lichtblau (MM 2086, Vallejo 907) donji dio zrakoplova i bokovi
RLM 81 Braunviolet (MM 2090, Vallejo 887) najvjerovatnije trup s gornje strane i fleke na boku te gornja str. krila (u kombinaciji s RLM-83)
RLM 82 Lichtgrun (MM 2092, Vallejo 823) trup s gornje strane i fleke na boku te gornja str. krila (u kombinaciji s RLM-83)
RLM-83 Dunkelgrun (MM 2091, Vallejo 892)najvjerovatnije trup s gornje strane i fleke na boku te gornja str. krila (u kombinaciji s RLM-83)
Postoji mogućnost da je trup i gornja površina krila u razlićitoj kombinaciji može biti da je trup RLM81/83 a krila RLM 82/83
ili neka druga kombinacija.
Većina radi taj avion u kombinaciji RLM 81/83 za trup i krilo,a takav ti je i na boxartu.
Nadam se da ti pomaže.
Zlikovac

Član od: 10 Stu 2010
PorukaUpisano: Pet Lis 21, 2011 11:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

POKY care! Jos nisam naleteo da neko napise koje su to RLM boje od Valleja u Model color bojama, svi nesto propagiraju Model Air.
A sto se tice FW-a, bice dosta posla, ali to se i trazi!
Poky

PorukaUpisano: Sub Lis 22, 2011 12:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako treba i za Model Air imam i to:
RLM-02 044
RLM-66 055
RLM-76 046
RLM-81 043
RLM-82 022
RLM-83 013
nadam se da pomaže Smile
Somi

PorukaUpisano: Sub Lis 22, 2011 8:36 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uf. Ne da si mi pomogao, nego... ne znam sta da kazem. Vec dva-tri dana istrazujem po netu i napravio sam spisak koji sam planirao danas da ispisem ovde, ali si me pretekao. Do istih zakljucaka sam i ja dosao, ali imam jos uvek dva problema:
- na sastavnici motora se cesto pominje 'silver' boja. to je testors 1546 ili gunze/mr.colour 8. Inace, po forumima koje sam gledao, motor je ceo bio obojen u RLM02, sem na par mesta, ali ni to nije 'silver' boja. ...a cak i da jeste, sigurno nije srebrna, vec neki hrom, aluminijum ili steel. Da li da bojim te delove kao u sastavnici ili da koristim RLM02? ...i ako mislis da treba da ih bojim u 'silver', koja je to boja?
- sledeci problem imam sa izduvnicima, koji su u sastavnici obojeni sa 'burnt iron' - testors 1406 (mada ja mislim da je 1424), gunze 76 ili mr.colour 61. Koliko sam gledao sastavljene makete, ti izduvnici su obojeni u neku prljavu srebrnu pomesanu sa bojom rdje. Koju boju ja da koristim, s obzirom da su mi lako dostupne samo vallejo i humbrol boje?

Citat:
Prvo zavidim ti što si se dokopao ovog dragulja, ja imam stari Revell , uživaj u njemu.

Maketu sam narucio iz M-HOBBY-ja:
http://www.spektar-mhobby.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=993&category_id=4&option=com_virtuemart&Itemid=3
Ne znam da li salju u inostranstvo, ali ako ne salju, a hoces da je kupis, kupicu je ja, pa cu ti poslati.

Citat:
A drugo glede boja nadam se da si se zezao glede RLM standarda boja...

Nazalost, nisam. Embarassed Pocetnik sam i ne znam nista o avionima, ali ucim... 'svakim danom, u svakom pogledu, sve vise napredujem!' Laughing
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Sub Lis 22, 2011 11:38 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Nazalost, nisam. Embarassed Pocetnik sam i ne znam nista o avionima, ali ucim... 'svakim danom, u svakom pogledu, sve vise napredujem!' Laughing

Dobra stara Dolly Bell.... Very Happy Zaboravljam da si ti sa drva prešao na plastiku, nema veze zato smo tu.
Citat:
Maketu sam narucio iz M-HOBBY-ja:
http://www.spektar-mhobby.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=993&category_id=4&option=com_virtuemart&Itemid=3
Ne znam da li salju u inostranstvo, ali ako ne salju, a hoces da je kupis, kupicu je ja, pa cu ti poslati.

Dobro je znati,ali ne treba, moj je Revell već odavno složen i ćeka bolja vremena za rebuild.
Citat:
- na sastavnici motora se cesto pominje 'silver' boja. to je testors 1546 ili gunze/mr.colour 8. Inace, po forumima koje sam gledao, motor je ceo bio obojen u RLM02, sem na par mesta, ali ni to nije 'silver' boja. ...a cak i da jeste, sigurno nije srebrna, vec neki hrom, aluminijum ili steel. Da li da bojim te delove kao u sastavnici ili da koristim RLM02? ...i ako mislis da treba da ih bojim u 'silver', koja je to boja?

Prijatelj google: http://www.google.hr/search?q=Junkers+Jumo+213&oe=utf-8&rls=org.mozilla:hr:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=hr&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1024&bih=605 kao što vidiš ima raznih kombinacija kak su obojeni, dobro većina je restaurirana .... Ali kao što vidiš dio je silver ,a dio motora crn odnosno neka tamna boja ,nemoj tu ubijati glavu sa nijansama jel ako ga misliš ostavljati otvorenih panela da se vidi motor morat ćeš napraviti neki wethering da bi izglesao realno, a to znaći da će ti ta tamna/crna biti izbljeđena ,a "silver" pun mrlja od ulja isl... Obićno taj silver nemoj uzimati za ozbiljno jel je to napisano uopćeno ,odi logikom od ćega bi bio određeni dio napravljen pa koristi tu boju, ak je od aluminija onda aluminij ,ak je željezo ona steel.... Za "metalik" boje od valleja ne znam nisam koristio ,al Humbrol ima dobru paletu metalika i metalcote boja.

Citat:
sledeci problem imam sa izduvnicima, koji su u sastavnici obojeni sa 'burnt iron' - testors 1406 (mada ja mislim da je 1424), gunze 76 ili mr.colour 61. Koliko sam gledao sastavljene makete, ti izduvnici su obojeni u neku prljavu srebrnu pomesanu sa bojom rdje
Niti tu nemoj previše ubijati glavu s obzirom da radiš 1/72 oboji ih u boju hrđe ionako ih moraš poslje wetheringom "dotjerati". Ja osobno obićno obojim sve aspuhe u rust od MMa, pa ih onda poslje sa crnim i rust pigmentom zaprašim i dobijem ok izgled.
Ako su ti već dostupne Humbrolke probaj ih obojiti sa mješavinom coppera12 i aluminija56 i onda zaprašiti sa pigmentima ili drybrushaj sa crnom i rust bojom.Ako baš oćeš nešto slićno tom Burnt Ironu u Gunmetal53 dodaj kap dvije aluminija56 i to ti je otprilike ta boja ,al opet moraš proći poslje sa pigmentima il drybrushati bojama.... Wink
nadam se da sam pomogao.
Gak

Član od: 30 Svi 2011
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Sub Lis 22, 2011 9:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moj savjet ti je definitivno da skineš sa neta i pročitaš manuale za sastavljanje i farbanje od Ospreya i drugih firmi. Tu imaš sve detaljno objašnjeno korak po korak kako se farba motor, maketa, miješaju boje, milijun caka i fora da weathering izgleda realnije. Ja sam tako napravio i puno mi je koristilo i još uvijek ih gledam kad god negdje zaškripi. Jeftinije je nego se sam učit na maketi, iako se na kraju ipak svede na to.

http://www.farposst.ru/phpBB2/

Tu ih imaš sve i milijun drugih stvari.
Natrag na vrh
Karaya

PorukaUpisano: Pon Lis 24, 2011 10:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedino obrati paznu na bojanje krila odozdola pola siva RLM 76 a pola srebrna

No tu je onda opet pitanje kao i na Dori 9 bilo je razlika u bojanju od aviona do aviona.

PS: da se nadopinum okolohodac zadnjeg zivuceg primjerka:
http://www.sweet-home-online.de/modellbau_mundhenk/articels/ta152resource.htm

Nadam se da ce barem malo pomoci, s nestrpljenjem iscekujem sljedeci update! Cool
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Pon Lis 24, 2011 12:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

to karaya su muster primjerci, prototipovi, dakle ne produkcijski avioni. na produkcijskim nije bilo bare metal kombinacija(barem nisu dokumentirane)

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
Karaya

PorukaUpisano: Pon Lis 24, 2011 12:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

@ Lisec da znam da su to prototipovi.
No dosta sam kopao i trazi te sam naso na nekim stranim forumima da su i ovi koji su bili operativni u JG301 imali takva sivo/srebrna krila.

No od tone fotki koje sam skinuo nigdje se ne vidi dvobojna kombinacija, a fotki pogotovo cijelih operativnih aviona je malo.
Ovo je bila samo napomena pa neka Somi odluci sam, no opet je najbolje se drzati fotki i cijelio krilo u rlm76.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma