Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

MiG-21 MF/R u JRV i PVO

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Čet Tra 14, 2011 10:14 am    Naslov poruke: MiG-21 MF/R u JRV i PVO Citiraj ovaj komentar

Dakle zanimaju me podatci o Migovima 21 MF (kasnije preuređenima u R) koji su se nalazili u naoružanju JRV i PVO.

Posebno me zanima ako netko ima koju sliku MF-a sa plaviom prstenom sprijeda koji je bio obojan za prigodom jedne vojne vježbe 70-ih.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
tiger
Gost
PorukaUpisano: Čet Tra 14, 2011 10:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Taj sa plavim prstenom je 22870, poznata fotka sa vojne vježbe Golija 1976. godine. Ostavi mi na pm mail adresu i pošaljem ti svoj folder sa MF iz JRZ-PZO-a, ako želiš naravno.... Naime nešto oko postavljanja fotki na forum mi ne štima (vjerojatno moje postavke, pa dok mi neki ITovac ne dođe, ne mogu postavljati fotke na forum.)
Natrag na vrh
airsuba

Član od: 20 Ruj 2010
PorukaUpisano: Čet Tra 14, 2011 11:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo su dve do sada publikovane fotografije 'plavih' sa vežbe Golija.

Inače nije samo nos farban sa plavom, već i krajevi krila.

Natrag na vrh
dragan_mig31

Član od: 16 Sij 2006
Mjesto: SKOPJE-MAKEDONIJA
PorukaUpisano: Čet Tra 14, 2011 12:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A kako se moze videti sa slike i vrh tanka za gorivo je u plavoj boji Smile
tiger
Gost
PorukaUpisano: Čet Tra 14, 2011 6:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dragane 22823 kojega si postao je M, a ne MF.

A priča oko MF-a sa preradom u izviđača je možda (ako ne i najbolje sažeo jedan član sa AirSerbie foruma, neka mi oprosti ne znam mu ime), no ovako je otprilike on to napisao.
Sječnja 1975. u naoruzanje JNA je uveden MiG-21MF NATO oznaka ,,Fishbed-J'' (sluzbena oznaka L-15 i L-15M). Bilo je ukupno 6 zrakoplova evidencijskih brojeva od 22865 do 22870. Tjekom 1983. 4 aviona su preradjena u izvidjace. Do promjene namjene, svih 6 aviona je letjelo u sastavu 204-tog lovackog avijacijskog puka, a nakon modifikacije 4 aviona su prebacena u 352-gu iae.
Oprema izvidjaca MiG-21MF (L-15M)
LORAP : Američka kamera (Fairchild) i oprema (Hughes)
Njemačka kutija- kontejner (Messerschmidt)
Malo o LORAP-u
Sistem za koso aerofoto-snimanje tipa LORAP KA-112A (Long Range Aerial Photography). Ovaj sistem je označio prekretnicu u opremanju izviđačke avijacije, a bio je namjenjen za koso snimanje teritorije susjednih država i sa visine od 10.000 metara je moglo bočno da se snimi 110 kilometara. Ovaj kontejner nije mogao da nosi L-14i, pa je zbog jačeg motora i mogućnosti da se kontejner prikači, izabran L-15M kao njegov nosač. Naime ova verzija je imala dovoljan klirens, i kontejner nije dodirivao zemlju tako da je adaptacija bila izvršena u VOC-u. Dana 4. rujna 1983. godine, VOC je primio jednu kameru KA-112A LORAP i 2 kontejnera. Početkom sječnja je počelo ispitivanje aviona L-15M sa kontejnerom LORAP. Poslje polugodišnjeg uspješnog ispitivanja, 15. lipanj 1984. avion je predat eskadrili na aerodromu u Bihaću.

Đani, slike struje optičkim za Split....
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Čet Tra 14, 2011 11:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tiger hvala ti za detalje i mejl.

Znaju li se podatci za M-ove. Koliko ih je bilo i evidencijski brojevi.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pet Tra 15, 2011 7:44 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

M je dobivao evidencijske brojeve od 22801 do 22825, nemam neku potvrdu, pa je moguće da ih je bilo više.
Isprika Draganu u vezi posta sa slikama, najprije sam registrirao da je on postavio fotke. Suba vjerojatno zna da je 823 M, a ne MF. Možda dojam buni retrovizor na poklopcu kabine, no JRV M-ovi su u Jugi dobivali nove sa retrovizorom.
Natrag na vrh
airsuba

Član od: 20 Ruj 2010
PorukaUpisano: Pet Tra 15, 2011 10:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

@ Tiger - naravno Wink
dodao sam više kao ilustraciju, inače ima 'plavih' i dvoseda - mada ne znam koliko je aviona tom prilikom bilo tako označeno...

Priča oko M-ova u JRM (bar nekih) je dosta zanimljiva, više oko toga od strane LH uskoro Smile
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma