Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

kako pobojati avion ili tenk?
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
pbaburic

Član od: 21 Ožu 2011
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Ožu 25, 2011 11:23 am    Naslov poruke: kako pobojati avion ili tenk? Citiraj ovaj komentar

Počeo sam raditi makete aviona po prvi puta poslije puno, puno godina (više od 20 godina). Sin slaže avione i makete tenkova, a ja bojam.

Kada sam prije bojali, nije bilo šprica, nego smo bojali sa kistom. Kako da sada bojam, sa kistom, ili baš moram sa špricom?
Gdje mogu kupiti u Zagrebu potrebne boje i sve ostalo?

Prije 3 godine sam imao teži moždani udar, polako se oporavljam, radim, pomalo hodam, čitam, ali treba mi još puno vremena da stvari popravim kako najbolje mogu
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
killa

Član od: 15 Ruj 2009
PorukaUpisano: Pet Ožu 25, 2011 11:32 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Možete kistom naravno,airbrush ("šprica") nije potrebna,samo ako baš želite ali to onda zahtijeva uloženi novac,mislim da je najbolje ako će se sin dalje baviti time kupiti mu revellov starter airbrush (150ak kn),ali par maketa opbojati kistom nije na odmet.
U Zagrebu imate za kupiti na par mjesta,ima u Mulleru na trgu revell,dragon i tamiya makete,te revell boje i pribor,u land of magicu (Frankopanska i Radiceva) ima za kupiti hasegawa,italeri i dragon maketa,te MM i GW boje i pribor,imate i opciju narucivanja preko Alphe Hanicha koji je u Zagrebu,a šalej poštom ili se dogovorite s njim za preuzimanje u Zapruđu.
On ima LC i MM boje te dosta maketa i pribora.
Lp,Sven.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Mirko S. Zlikovski

Član od: 25 Ožu 2008
PorukaUpisano: Pet Ožu 25, 2011 2:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Alternativa zračnom kistu su boje u spreju. Za jednobojne šeme (npr. američke tenkove u Drugom svjetskom ratu, noćne lovce ili SR-71 te neke civilnjake) dušu dalo. Osim baš maketarskih boja u spreju (Tamiya, Gunze), može se koristiti i one "općenite", ali kvaliteta im jako varira: među bolje spadaju Dupli-color (ima po baumarketima ali čak i supermarketima) i RenCo, a treba izbjegavati talijanske iz Emmezete. Ne koristiti sjajne (gloss, glanz) boje, nego mat.
Posebno sam zadovoljan Montana sprejevima za grafiti-umjetnike, odlične su i dolaze u mnogo nijansi. Ima ih u trgovini boja i lakova u Ilici na uglu sa Čanićevom.
Ako se ide na bojanje kistom, nije na odmet temeljnom bojom iz spreja presprejatu maketu, bojanje kistom će ići puno bolje. Dobri temeljni sprejevi su Tamiya i Vallejo, a Revellov je očajan, nikako ga ne koristiti (ozim za bojanje drvene ograde od vrta eventualno).
Nedostatak sprejeva je to što izbacuju veliku količinu boje i tu nema nikakve kontrole, pa treba raditi negdje gdje nije bitno ako se zamaže okolina, te isparavanja prilikom sprejanja. Ali, bojanje 1 makete je gotovo za 2-3 minute, pa nije problem naći mjesto gdje se to može na brzinu obaviti (ja to radim na stubištu ispred ulaznih vrata stana).
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
pbaburic

Član od: 21 Ožu 2011
PorukaUpisano: Ned Ožu 27, 2011 7:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako bojam tenk sa kistom, što trebam imati za to?
Ja imam 3 boje i 1 malu konzervu sa bezbojnom tekućinom. Da li mi to treba, ili da bojam bez tekućine, znači sa bojom iz konzerve (Green silk 14ml)?
Treba li mi posuda za miješanje boje i prozirne tekućine?
Natrag na vrh
Twinkleminklesson

Član od: 13 Ruj 2015
PorukaUpisano: Uto Ruj 15, 2015 4:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav svima,

evo da ne otvaram novi topic postat ću u ovu temu kad naslov potpuno odgovara. Kao prvo početnik sam u slaganju maketa i koliko sam shvatio istražujući ovaj forum najlakši dio je sastavit maketu, a tek nadalje slijedi umjetnost. Pa evo:

1) Zanima me čemu služi temeljna boja. U većini postova se spominje temeljna boja, vidio danas u Mulleru temeljnu boju no ne razumijem čemu točno služi i može li se bez toga.

2) Što se tiče airbrusha bez kompresora nego sa onom 400mL bočicom propan butana. Koliko dugo traje jedna bočica ? Koliko maketa mogu obojati ?

3) Je li airbrush nužan ? Može li se postići korektan izgled makete korištenjem samo kista ?

4) Boje na bazi vode. Prednosti/nedostaci ?

5) Također sam primjetio (istražujući ovaj forum) da ekipa često koristi nekakve washeve. Čemu služe i kako pridonose izgledu makete ?

Unaprijed hvala svima na odgovoru. Stvarno volim proučavati tenkove i ovaj hobi mi se čini idealan za hladne zimske dane, a kad se već počinjem baviti nečim bio bi i red da to počnem kako spada. Very Happy

Very Happy Very Happy
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Uto Ruj 15, 2015 6:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Twinkleminklesson Napisao/la:
........ Pa evo:
3) Je li airbrush nužan ? Može li se postići korektan izgled makete korištenjem samo kista ?

Danas je airbrush nužan (posebno ako ćeš raditi makete za takmičenja), ali i dobro došao, jer ima ogromne prednosti nad kistovima.
Iako onaj tko ima umjetničku ruku+ oko i veliku praksu i volju za rad kistovima može vrhunski obojati maketu kistovima.
Sve ovisi o tome dal želiš uložiti određenu količinu kuna u airbrush i osiguraš si odgovarajući prostor za rad i čiščenje istoga i imaš li volje za rad s njim ili želiš uložiti opet određenu količinu kuna u dobre prave kistove i raditi s njima. I jedan i drugi način bojanja makete traže praksu i vježbu za dobar rezultat....... Sve je stvar odabira.....

4) Boje na bazi vode. Prednosti/nedostaci ?

Ovsi na koju si boju navikao, meni za bojanje kistovima akrilne boje odgovaraju bolje nego enamelke.
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
daneel

Član od: 12 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Ruj 15, 2015 9:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

1. Temeljna boja služi za bolje prianjanje između površine makete (plastika, drvo, metal) i boje koja dolazi gore. proguglaj pojam "temeljna boja" za više informacija. temeljna boja se ne treba uvijek koristiti, nego samo onda kad vidiš da boja s kojom želiš ofarbati maketu ne prianja (ne "grize") kako bi trebala.

2. bočice nemoj koristiti, samo ćeš bacit novce. ako ideš na airbrush, kupi kvalitetan airbrush i kvalitetan kompresor. trajat će ti dugo i nikad ti neće bit žao potrošene love.

3. airbrush nije nužan. za dobro obojanu maketu treba puno truda, bilo da ju farbaš sa brushem ili sa kistom. ali sa airbrushom je lakše i brže postić dobar rezultat. bilo s akistom ili sa brushem, zapamti: bolje je više tankih slojeva nego jedan debeli sloj farbe.

4. enameli smrde, akrili ne. s akrilima je teže naučiti raditi.

5. wash služi za naglašavanje trodimenzionalnosti makete. nije nužan, treba ga znat nanijeti. al kad je kvalitetno odrađen, nemjerljivo diže opći dojam makete.

disklejmer: mišljenja navedena ovdje su moja, dobivena mojim iskustvom, your mileage may vary Wink

ako hoćeš savjet:

1. ne očekuj čuda od prvih maketa, napreduj polako i vježbaj na jeftinim ali kvalitetnim maketama (makete novijeg datuma, koje su gravirane, nemaju problema sa fitom, itd...)

2. google is your friend, i postoje maketarski forumi, siteovi sa recenzijama maketa i pribora, tutorialima, itd... proučavaj članke na tim siteovima, diskusije na forumima itd... šta god želiš pitati, sigurno je negdje već neko pitao i dobio odgovor objašnjen u puno većem obimu nego što ti neko može sad ovak na brzinu napisati

pozdrav i sretno maketarenje Smile
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
PorukaUpisano: Uto Ruj 15, 2015 10:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pošto ti je ovo prva maketa možda bi bilo najbolje prvo da probaš sa
kistom. Ja dobivam super rezultate sa kistom, Vallejo Model Color
bojama i dye razrjeđivačem sa foruma.
http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=14944&start=45

Nije ni sastavljanje baš takva pljuga i trebati će ti sigurno kakav kit/putty.

Ako se zaraziš sa ovim onda si nabavi AB, kompresor i Bog ti pomogao
jer kad se jednom navučeš nema ti povratka Very Happy
Dodo

Član od: 15 Tra 2015
PorukaUpisano: Uto Ruj 15, 2015 10:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

kolege su vec naveli kako pristupiti prvoj maketi i sa nekim odredenim alatom, kojeg nadam se vec posjedujes (skalpel,raspica,malena klijesta..) nesto sto je najosnovnije. kad sastavis maketu dobro isperi u mlakoj vodi sa deterdentom ili sapunom, da bi se "odmastile" sve masnoce tek onda stavi neku temeljnu boju, po mogucnosti neku sivu, jer temeljna boja ima vise znacenja. istakne ti neke sitne greske koje bi bile vidljive na zavrsnoj boji, ali primjetit ces sam sa vremenom. nemoj da ti sklapanje maketa bude nocna mora, kao sto se kaze "prvi macici se u vodu bacaju" tako mozda neces ispunit svoja ocekivanja od prve ali sve se uci pomalo. svaka druga maketa ce ti biti bolja i bolja. imas hrpu recenzija i kvalitetnih savjeta, sto na ovom forumu sto drugdje. Smile i probaj da ne odes u kolekcionare nego maketare Wink
Twinkleminklesson

Član od: 13 Ruj 2015
PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2015 12:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala momci na pomoći i na odgovorima. Stvarno sam ugodno iznenađen dobrom voljom na ovom forumu. Već nekoliko dana proučavam ovaj forum i stvarno ima zanimljivih stvari i dobrih ljudi voljnih pomoći.

Pa eto još samo da nadodam jedno pitanje. Zanima me koji omjer bi bio dobar za početak. 1:72 mi djeluje smiješno i nekako premalo posla, dok mi je 1:35 koliko god detaljan i zabavan bio djeluje ko nešto što zauzima previše mjesta. Idealnim mi se čini 1:48.

Slažete li se ?
Natrag na vrh
mpuky1

PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2015 1:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

1/48 ti ima manji izbor maketa. Meni osobno najbolje paše 35-ca.
Dodo

Član od: 15 Tra 2015
PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2015 1:44 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mozda ti je dobro 1:72 za pocetak, ja sam poceo sa tim mjerilom, moci ces sa kistom ofarbati cjelu maketu dok kod 1:35 je to dosta zahtjevno jer je maketa sama po sebi prilicno velika i iziskuje puno boje. kad naucis farbati sitne detalje u manjem mjerilu kasnije ces lakse pristupiti vecem, to je jedno, a ako si ogranicen prostorom onda je malo mjerilo dobro. ja imam hrpu maketa za sloziti da uopce nisam svjestan kamo ih posloziti Wink pomalo probaj kroz mjerila pa ces vidjeti na kraju gdje ces se zaustaviti Smile
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2015 3:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

. 1:72 mi djeluje smiješno i nekako premalo posla, ?

hehehe
posla ima kolko si ga zadas....
ovo je 1:144

a ovo 1:72

ali je i ovo 72

znaci, sve ovisi o tome koliko truda zelis ulozit

moj savjet - kreni s necim jednostavnim u 72, ali ne dvokrilcima, napravi par komada ( nisu skupi, nece ti bit zao ako ne ispadnu super ( a nece, ali vjezba cini majstora)...i onda vidi jel ti to ok ili zelis nesto drugo
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
mpuky1

PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2015 3:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider malo si fulao Very Happy
Čovjek misli slagati oklop.

Btw, super ti je ovaj hidro. Vidio sam ga prije
dvije godine u VŽ.
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sri Ruj 16, 2015 4:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mpuky1 Napisao/la:
Slider malo si fulao Very Happy
Čovjek misli slagati oklop.

Btw, super ti je ovaj hidro. Vidio sam ga prije
dvije godine u VŽ.

nema veze, sve je to isto, poanta je bila da i u 72 imas posla kolko hoces...ako hoces
mozda Tomek ( 9A...) stavi koju fotku svojih tenkica u 72, pa da vidis..... Cool
ps - naslov teme je kako pobojati avion ili tenk Very Happy
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd... Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma