Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Srpski mig srušen pješačkim naoružanjem?
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
slider
Gost
PorukaUpisano: Pet Ožu 18, 2011 7:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vukic Napisao/la:
Nisam bas strucnjak za oruzje, ali cisto mi je nevjerojatno da je moguce pjesackim oruzjem srusiti avion. Kalasnjikov je 7.62 kalibra. Iako sam i ja u djerinjstvu za rata cuo da su nasi kalasnjikovim skinuli avion. Doduse, ne mig-29, ali se pricalo za galeba ili jastreba ili ne znam sta su vec koristili u jna tada. Sve je moguce, iako mi ukupno sve to vuce na ratnu propagandu, koja je sasvim razumljiva i normalna u ratu.

moze u principu, al to mora biti prilicno lucky shoot
Natrag na vrh
Vukic

Član od: 16 Stu 2010
Mjesto: 385 km predaleko
PorukaUpisano: Pet Ožu 18, 2011 7:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

slider Napisao/la:
Vukic Napisao/la:
Nisam bas strucnjak za oruzje, ali cisto mi je nevjerojatno da je moguce pjesackim oruzjem srusiti avion. Kalasnjikov je 7.62 kalibra. Iako sam i ja u djerinjstvu za rata cuo da su nasi kalasnjikovim skinuli avion. Doduse, ne mig-29, ali se pricalo za galeba ili jastreba ili ne znam sta su vec koristili u jna tada. Sve je moguce, iako mi ukupno sve to vuce na ratnu propagandu, koja je sasvim razumljiva i normalna u ratu.

moze u principu, al to mora biti prilicno lucky shoot

Pa da, upravo na to i mislim. Ustvari, koji dio aviona bi trebalo pogoditi da ga srusis? Pada mi na pamet celo pilota i rezervar, pa da baci iskru i eksplodira Very Happy nesto u Rambo stilu.
Taurus

Član od: 15 Stu 2009
Mjesto: Kutina
PorukaUpisano: Pet Ožu 18, 2011 11:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

E stvarno ste svašta napisali a i ponešto od toga je moguće Rolling Eyes
Minolovac 161

Član od: 16 Stu 2009
Mjesto: Bestovje /Sv, Nedelja/
PorukaUpisano: Pet Ožu 18, 2011 11:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zaboravljate da je kod mlaznjaka pola tijela turbina, a ona je izuzetno osjetljiv sklop. Pogodak u bilo koji dio rotora može izazvati zaglavljivanje, lom lopatica, požar, a i privješeni sistemi za gorivo, podmazivanje su osjetljivi. Hidraulika za upravljanje avionikom makar bila i duplirana, radi pod visokom pritiskom i proboj samo jedne cijevi može izazvati darmar. A da ne spominjem pogodak u streljivo, ili rakete, spremnik goriva, neki električni sklop koji može izazvati kratki spoj i požar. Na kraju krajeva, PA topovi nemoraju avion pogoditi direktno, nego se granate rasprskavaju u sitne šrapnele koji su pojedinačno manji od metka, ali mogu napraviti veliku štetu. Cool
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
slider
Gost
PorukaUpisano: Pet Ožu 18, 2011 11:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Taurus Napisao/la:

naravno da je moguce, ja sam jednino rekel da ti treba srece...da sam ispalil rafal iz kalasa kad su letili 50 m iznad moje kuce, pogodolo bi ih barem nekoliko i vjerojatno bi pal
mozda i ne bi...sve ovisi kam bi udarili meci
a tu puno znaci sreca....ne mozes nisanit, pustis rafal ispred njega, pa ak uleti, uleti...to je sreca
a cim je dalje, vjerojatnost je manja
zato sam rekel da je to lucky shoot
Natrag na vrh
Taurus

Član od: 15 Stu 2009
Mjesto: Kutina
PorukaUpisano: Sub Ožu 19, 2011 8:54 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

slider Napisao/la:
Taurus Napisao/la:

naravno da je moguce, ja sam jednino rekel da ti treba srece...da sam ispalil rafal iz kalasa kad su letili 50 m iznad moje kuce, pogodolo bi ih barem nekoliko i vjerojatno bi pal
mozda i ne bi...sve ovisi kam bi udarili meci
a tu puno znaci sreca....ne mozes nisanit, pustis rafal ispred njega, pa ak uleti, uleti...to je sreca
a cim je dalje, vjerojatnost je manja
zato sam rekel da je to lucky shoot

E Slider to je ono što sam u stvari htjeo reč.ili je velika sreča ili strijelac ima u glavi računalni sustav koji če obradit brzinu,udaljenost,brzinu metka,kut pod kojim se puca,kut u odnosu na strelca i još štošta da bi ga mogao pogodit.
Postoji teorija koja kaže da treba "natjerati"zrakoplov u kišu metaka tako da on pogodi metak a ne metak njega.Tu postoji i mogučnost da metak uleti u turbinu.
Moja osobna iskustva....
Pa pucao sam ja po njima on po nama,večinom su bili na večim visinama ili dosta daleko za pogodit,jednom prilikom kod Novske uz malo sreče nakon jednog rafala nešto se je spošilo iz galeba,malo je zaplesao u zraku,ispalio nekoliko raketa koje su dobro promašile cilj i izgubio se u pravcu Bosne.Drugi zrakoplovi su izvršili više napada a ovaj samo jedan.
Pucali su i drugi pogotovo nakon što se vidjelo da snjim nije sve OK.
Navodno je pao negdje u Bosni ali možda je propaganda.
Pozdrav Marijan. Shocked
sgt.dautanec

Član od: 28 Lis 2005
Mjesto: ZG
PorukaUpisano: Pon Lip 06, 2011 3:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:
Mislim da bolju referencu od ABG-a za popis gubitaka svih zaraćenih strana nećete naći:

http://www.avijacijabezgranica.com/jrvudesi.html

jedna digresija,u popisu osim sto navode MIG-21 kao UTI Laughing fali i pod 89 godinom,PulaZB, stoling 21UM,16181(?)ppukovnik Skadrak i pitomac-katapultirali se.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Lip 06, 2011 11:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

sgt.dautanec Napisao/la:
... jedna digresija,u popisu osim sto navode MIG-21 kao UTI Laughing fali i pod 89 godinom,PulaZB, stoling 21UM,16181(?)ppukovnik Skadrak i pitomac-katapultirali se ...

Ne bi li pod upisnim brojem 16181 trebao biti NL-17 odn. MiG-21UL, a ne UM (tj. NL-16)?
E sad, ima li tu uopće neke (značajnije) razlike ...?
Natrag na vrh
sgt.dautanec

Član od: 28 Lis 2005
Mjesto: ZG
PorukaUpisano: Uto Lip 07, 2011 1:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:

Ne bi li pod upisnim brojem 16181 trebao biti NL-17 odn. MiG-21UL, a ne UM (tj. NL-16)?
E sad, ima li tu uopće neke (značajnije) razlike ...?

UL? Shocked

mislim da je 181 bio UM,e sad kako su to vodili,nemam pojma,zaboravih.
Natrag na vrh
kinfa-t

Član od: 19 Kol 2006
Mjesto: ZAGREB
PorukaUpisano: Uto Lip 28, 2011 2:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Koliko znam da je 91'-92' zadimljen vjerovatno MIG iznad Nove Gradiške pucajući iz pješačkog naouražanja.

Član od: 22 Stu 2010
PorukaUpisano: Sri Lip 29, 2011 4:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

oni koji misle, da se puščanim zrnom može tako lahko ošteti motor, u krivu su. pomislite samo koliko energije ima takvo zrno kad još i pod kutom udari u trup avijona, koji i nije napravljen od japanskog papira, nego od aluminija, koji je u svojstvu semi-stressed skin, znači da je to nosiva površina. drugo je isprazniti šaržer iz kalašnikova sa 20 metara na stacionarni avijon a i tada vrlo vjerovatno ne bi bilo tolike štete, da motor ne bi radio. pogoditi bi morali sistem za distribuciju ulja, pa bi onda sigurno stao...ili neki drugi vitalni dio. znači da bi uništenje tako robustnog avijona sa puščanim zrnom bila very, very lucky shot. very.
Natrag na vrh
CCCP
Administrator
Član od: 14 Ožu 2009
PorukaUpisano: Sri Lip 29, 2011 5:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

a ako avion ide u brisanac ravno prema čovjeku koji puca(recimo da je pilot polučorav i sve fulava Laughing)? tada bi zrno imalo manji kut udara plus što se brzina zrna i aviona zbraja...
dalibor

Član od: 22 Stu 2010
PorukaUpisano: Čet Lip 30, 2011 9:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

da, ali ovisi o energiji zrna, a ta od brzine kojom putuje, težine, razdaljine od cilja...itd. puno toga se mora poklopiti da bi se to desilo.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Jul 01, 2011 9:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne vidim puno smisla u teoretiziranju oko toga je li moguće pješačkim oružjem oboriti zrakoplov ili nije. Ako je netko pucao iz MG42 i imao prilike vidjeti kako npr. izgleda čelična kaciga nakon pogotka sa 1000m, onda mu je jasno da taj metak 7,9mm ima itekako dovoljno energije za probijanje aluminijske oplate aviona. Nebrojeni su primjeri aviona oborenih pješačkim oružjem, ali u slučaju da su letjeli dovoljno nisko i da je prema njima usmjerena vatra većeg broja strijelaca. Tu je teško govoriti o preciznosti-jednostavno ako npr. 20.tak ljudi puca u niskoleteći avion i doslovno "zasipa" putanju aviona, postoji vjerojatnost da će "pokupiti" bar nekoliko zrna, a još ako su sa pancirno-fosfornim vrhovima, onda je samo pitanje da li će koji od tih metaka pogoditi nešto vitalno. Dakle. zaista lucky shot, ali sa jednadžbom statistike i vjerojatnosti.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
tole

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Pet Jul 01, 2011 10:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

CCCP Napisao/la:
a ako avion ide u brisanac ravno prema čovjeku koji puca(recimo da je pilot polučorav i sve fulava Laughing)? tada bi zrno imalo manji kut udara plus što se brzina zrna i aviona zbraja...

Mislim da netko treba malo sjesti za udžbenik iz fizike umjesto da visi na forumu...........

Group build - metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5  Naprijed
Stranica 4/5

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma