Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Srpski mig srušen pješačkim naoružanjem?
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Heinz s Mitraljezom

Član od: 02 Ruj 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 12:19 pm    Naslov poruke: Srpski mig srušen pješačkim naoružanjem? Citiraj ovaj komentar

Pardon ako je već negdje objašnjeno, nisam našao.

Čuo sam da je oko Vukovara srušen jedan (ili više?) srpski mig 29 (?) od strane našeg pješadinca sa AK47 ili MG42/verzije istog. Sad ne znam koliko ej priča istinita, jel se zna više o tomu?
tiger
Gost
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 1:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pretpostavljam da misliš na MiG-29 Jugoslavenskoga RZ i PZO koje je djelovalo u napadu na Vukovar 1991.?
Nema razloga raspravljati dalje.
Niti jedan MiG-29 nije srušen u Domovinskom ratu.
Natrag na vrh
CCCP
Administrator
Član od: 14 Ožu 2009
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 2:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ako se ne varam samo ih je 2-3 letilo u cjelom ratu, oko slavonskog broda i izveli su par raketiranja zagreba kolko sam čuo, al nisu ziher podaci...
Ti nikola misliš na mig21, to je batkov stari pričo kako su ih gađali, al mislim da je reko da su samo jednog galeba zrušili...
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
lika 01

Član od: 09 Sij 2011
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 6:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sto se tice srusenih aviona u Vukovaru. 24. 08. 1991. srusen je jedan avion J-21 Jastreb.Štp se tiće srušenih 29 ki ,mislim da je bila srušena jedna 91 g.a čini mi se da sam to proćitao u izdanju Hrvatskog vojnika tamo su za vrijeme rata redovito radili tablice o gubicima.Pošto imam sve brojeve H.vojnika moram provjeriti i prelistati te stare brojeve pa javim.Jedini ako se nije radilo o ratnoj propagandi pa su njihove gubitke preuvelićavali.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 7:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

lika 01 Napisao/la:
Sto se tice srusenih aviona u Vukovaru. 24. 08. 1991. srusen je jedan avion J-21 Jastreb.Štp se tiće srušenih 29 ki ,mislim da je bila srušena jedna 91 g.a čini mi se da sam to proćitao u izdanju Hrvatskog vojnika tamo su za vrijeme rata redovito radili tablice o gubicima.Pošto imam sve brojeve H.vojnika moram provjeriti i prelistati te stare brojeve pa javim.Jedini ako se nije radilo o ratnoj propagandi pa su njihove gubitke preuvelićavali.

Zaboravi te tablice. U to vrijeme je to bio moral booster. Imam te brojeve. Nedavno sam listao. Vidio intervjue sa Šeksom i još nekima... Koji su to planovi bili sa Hrvatskom... Sada smo samo jad i bijeda. Nisam znao jel da umrem od plača ili smijeha.

Tu sam sad svašta napisao dalje, ali sam sebe cenzuriram.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
tupoljev

Član od: 01 Ruj 2009
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 8:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Osobno sam vidio 29-tke '91 u napadu na čepinski aerodrom kod Osijeka,radilo se o švercu oružja iz Mađarske uništen 1 ili 2 An-2, siguran sam da nijedna 29-tka u periodu '91-'95 nije srušena. Pričalo se dosta toga o obaranju aviona sa automatskim puškama,priča ide da je lik bio na nekom brdu i avion naletio nisko i lik opalio rafal Nemam pojma , negdje sam pročitao i o obaranju aviona sa mitraljezom na t-55.
Natrag na vrh
Heinz s Mitraljezom

Član od: 02 Ruj 2009
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 10:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ok onda, sam me zanima jel koji srpski avion srušen pješačkim naoružanjem tipa kalaš ili šarac, gdje i kako.
lika 01

Član od: 09 Sij 2011
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 10:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne kužim ,zašto je to tako važno .
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 11:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedan MiG-21bis bi trebao biti oboren automatskom puškom, no ne mogu trenutno naći podatak koji točno. Mislim da se radi o 17109, oborenom kod Ogulina.
Propaganda je u to vrijeme bila prilično aktivna, tako da neke informacije ipak treba uzeti sa rezervom, naravno tada je to bio rat, a u ratu postoje službe koje se time bave.
Danas je stvar glede takvih informacija iz toga vremena puno jasnija. Istina je da smo oborili nekih tridesetak neprijateljskih zrakoplova, no da su se obarali kao što se tada pisalo u HV su, opet napominjem, produkt ratne propagande.
Treba malo proguglati i možete nači puno korisnih informacija, no i forumi i razne tablice su ponekad netočne, tako da je opet bitno tko piše i u kojemu kontekstu.
Uglavnom, za vas mlađe prije svega, svi oboreni zrakoplovi su danas poznati, sa mjestom i danaom pada, no obično ne piše kojom vrstom naoružanja su oboreni.
Inače, već samo zanimanje za ovakve informacije od vas mlađih ipak budi nekakvu nadu. Samo naprijed....
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 11:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Zaboravi te tablice. U to vrijeme je to bio moral booster. Imam te brojeve. Nedavno sam listao. Vidio intervjue sa Šeksom i još nekima... Koji su to planovi bili sa Hrvatskom... Sada smo samo jad i bijeda. Nisam znao jel da umrem od plača ili smijeha.

Tu sam sad svašta napisao dalje, ali sam sebe cenzuriram.

U potpunosti se slažem kolega.
A što se tiće tablice iz HVa iako sam tada bio klinac i nisam kužio puno toga tada ,kasnije sam skužio da je po njoj srušena točno trećina zrakoplovstva bivše Yu ,što je i više nek kontradiktorno!
tupoljev

Član od: 01 Ruj 2009
PorukaUpisano: Uto Ožu 08, 2011 11:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

slažem se sa kolegama da bi cifra mogla biti oko 30 srušenih zrakoplova iako se samo za Vukovar govori o 30 zrakoplova što mislim da nije točno, možda su se i neki neborbeni letovi sa udesima koje je jrv izvršavao nad tadašnjom srh uzimali u obzir u cilju ratne propagande?, treba uzeti i u obzir naoružanje koje je hv tada posjedovala, nešto se ugrabilo iz kasarni (igle,strele,pamovi,bov-3) ali većih dalekometnih sustava nismo imali tipa čak ni zastarjele sa-2 dvina (na kojima je moj stari bio operater '73 u Kerestincu). Na stranici avijacijabezgranica u listi gubitaka navode se i neki zrakoplovi koji su pali preko Dunava ?Mogli bi otvoriti novu temu - Oboreni zrakoplovi jrv-a '91-'95 iznad rh.
Natrag na vrh
Miros

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Sri Ožu 09, 2011 8:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kolega Tupoljev, kažeš da si vidio mig 29 kako napada čepinski aerodrom, ne znam kako si vidio da se radi baš o mig 29, jer i ja sam slučajno svjedočio tom napadu kada su uništeni ti zrakoplovi na stajanci, a to je bilo kasno navečer, u gradu potpuno zamračenje, ja sam jedino čuo zvuk zrakoplova i vidio ispaljivanje raketa iz mraka i ništa drugo.

Inače u knjizi Hrvatski zrakoplovi od Jereb/Frka se navodi da je napad izvršio J-22 Orao.
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Ožu 09, 2011 10:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sjećam se jedne ratne snimke sa televizije gdje se vidio MiG-29 u napadu na rafineriju u Slavonskom brodu. Letio je vrlo vješto i nisko i bilo je vidljivo da se puca na njega iz svega raspoloživog. U jednom trenu je iz samo jednog motora izletio crni dim, a avion se izgubio iz kadra. Moguće je da je oštećen, a u ratnim uvjetima se uvijek uveličavaju gubici neprijatelja, pa se napiše kako je avion oboren iako je samo oštećen. MiG-29 je bio lovac presretač u JRV i nije bio prilagođen za napade na ciljeve na zemlji kakvi su se tada vršili, a bio je previše vrijedan da bi ga se žrtvovalo. Može se predpostaviti da je dosta aviona koji su nisko vršili jurišne napade, (kao što su Galeb, Jastreb, Orao) pokupilo koji metak iz pješačkog oružja, ali nisu oboreni, jer za dobar pogodak treba imati i puno sreće da metak baš pogodi neki vitalni dio, a ne samo da napravi rupu sa kojom avion dalje leti.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
SZVO

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Slavonski Brod/Zagreb
PorukaUpisano: Sri Ožu 09, 2011 12:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Sjećam se jedne ratne snimke sa televizije gdje se vidio MiG-29 u napadu na rafineriju u Slavonskom brodu. Letio je vrlo vješto i nisko i bilo je vidljivo da se puca na njega iz svega raspoloživog. U jednom trenu je iz samo jednog motora izletio crni dim, a avion se izgubio iz kadra. Moguće je da je oštećen, a u ratnim uvjetima se uvijek uveličavaju gubici neprijatelja, pa se napiše kako je avion oboren iako je samo oštećen.

Rafineriju nafte u Bosanskom Brodu.
MiGovi-29 su bili dosta cest prizor iznad Slavonskog Broda. U pocetku su letili prilicno nisko a kasnije kada je pocela prava tarapana su bili jako visoko. Tada sam prvi puta u zivotu i vidio kako izgleda taj zrakoplov. Ne mogu tvrditi da su ti zrakoplovi vrsili napade na zemaljske ciljeve jer nisam gledao ko i od kuda puca. Trazio sam najblizi zaklon ako sam bio na otvorenom. Ali zdravom logikom bih rekao da jesu borbeno djelovali, jer za izvidjacke letove su se mogli i jesu koristili sporiji zrakoplovi koji su za to namjenjeni a i pilotima 29ki je trebalo vjezbe u napadima na zemlju + bilo bi ludo trositi resurse i gorivo na neborbeno letenje u MiGu-29. Juga je uz MiGove-29 kupila i odgovarajuce zrak-zemlja naoruzanje. Negdje imam sliku JRV/VJ MiG-29UB sa objesenim sacastim lanserima.
Administrator
Član od: 16 Stu 2005
PorukaUpisano: Sri Ožu 09, 2011 1:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

SZVO Napisao/la:
Negdje imam sliku JRV/VJ MiG-29UB sa objesenim sacastim lanserima.

Fotografija 105 s UB-32 lanserima:

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Naprijed
Stranica 1/5

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma