Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Izrada Zimmerita (korak po korak, u slikama)

Započni novu temu   Tema je zaključana od strane administratora    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Mala škola maketarstva
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Antonio

Član od: 24 Sij 2006
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Sij 21, 2011 6:49 pm    Naslov poruke: Izrada Zimmerita (korak po korak, u slikama) Citiraj ovaj komentar

U ovom Tutorijali ću prezentirati osnovni proces izrade Zimmerita.
Za estetski bolje rezultate preporučam vježbati. Smile

Što je Zimmerit?

Zimmerit je ¨mazljiva smjesa¨ koja se sastoji od Cink-sulfida,Barij sulfata zajedno sa zemljanim toniram pigmentima, piljevinom i gumiranim sintetičkim polimerom (PVA) slično ljepilu za drvo.

Kada? Od koga? Zašto?

Zimmerit prvi put bio dostupan u ljeto 1943 god., pa do kraja rata 1944 .
Zimmerit je bio stavljan na oklopna vozila za zatvorenim krovom, rjetko kada na ostala vozila. Iako ima dokaza da je i toga bilo.
Zimmerit je napravljen od Njemačke Chemische Werke Zimmer AG
Zimmerit-ova jedina zadaća je bila da bude prepreka između metalne površine tenka i anti tenkovske magnetne mine. Iako Zimmerit nije imao anti magnetna svojstva. ¨Zaljepljena¨ mina bi odpala od svoje težine ili vibracije vozila na koje je stavljena.

Alat koji je potreban za izradu zimmerita.

Ja upotrebljavam AFV zimmerit coating tool. od poznatijih tu je i Tamiya zimmerit aplicator. Ali osobno nisam pretjerano zadovoljan sa njime.
uradi sam ¨špahtlica¨ napravljena od pincete. Ružno izgleda, ali poslužit će svrsi. Smile
Drška skalpera sa okomitim na vrhu izbrušenim nastavkom.

Dvokomponentni kit. Miliput žuto-zeleni.

Od ostalih kitova koji se mogu upotrebljavati za zimmerit su:

Prije samog početka nanašanja miliputa očistite površine. Ja je lagano izbrusim brusnim papirom P1500. Preporučujem raditi na staklenoj površini namazanoj sa jako malo baby pudera.Radi manjeg ljepljena na površinu, isto tako napudrajte malo i ruke, ne puno.
Nakon što sam pomješao dvokomponentni miliput, u malim ¨kuglicama¨
počinjem nanašati miliput i odmah ga razmazujem čim tanje po površini.
Miliput se zna trgati sam od sebe kada se razmazujem ali nema veze sve se može popraviti.

kada sam razmazao Miliput.Uzeo sam svoju ružnu uradi sam špahtlicu i polako( ovdje ne smije biti snage) špahtlicom povlačio prema sebi ostatak miliputa.

Umočite palac u malo vode i kružnim pokretima zagladite površinu. Dok pod prstom ne osjetite da nema kvržica.Na teže dostupnim djelovima pokušajte sa ostalim prstima Smile .Ostavio sam već mokar miliput da se osuši 5 minuta.

Uzeo sam AFV zimmerit aplicator, povremeno umakajući u vodu.Laganim vodororavnim pokretima gore, dole napravio brazde.

Opet sam ostavio miliput da se malo osuši 5 minuta.
Ponovio sam opet zaglađivanjem prstom ali ovaj put laganijim pokretima, prstom. Povremeno umakajući prst u vodu.

Nakon drugog zaglađivanja ostavio sam miliput da se osuši 15-20 minuta.
Ponovo sam uzeo AFV zimmerit aplicator i napravio konačni rezultat.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Tema je zaključana od strane administratora    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Mala škola maketarstva Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma