Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

SU-100 u JNA ?
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
suba
Gost
PorukaUpisano: Uto Svi 16, 2006 12:08 am    Naslov poruke: SU-100 u JNA ? Citiraj ovaj komentar

interesuje me zna li neko ovde nesto o upotrebi ovih samohotki u JNA?
koliko ih je bilo, neki serijal ili fotografija ... ?
Natrag na vrh
suba
Gost
PorukaUpisano: Uto Svi 16, 2006 12:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo da odmah sam sebi odgovorim, trebalo je da prvo proverim ABG ...

SU-100 se ovde zvao "Top, samohodni, 100mm, M44(s)" a nabavljeno je iz SSSR 1961 godine 40 komada gore navedenih samohotki.

Stoji i dalje moje pitanje za neku bolju sliku i serijal (ako neko ima).
Natrag na vrh
Ivan Bajlo

Član od: 05 Jul 2006
Mjesto: Zagreb, Hrvatska, Europa, Planet Zemlja, Treći kamenčić od Sunca
PorukaUpisano: Sri Jul 05, 2006 5:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prije koju godinu vidio sam jedan na televiziji na ratnim snimkama iz Bosne imao je srpsku trobojnicu oko tijela u visi topa.
zgaga

Član od: 21 Ožu 2006
Mjesto: Zgornja Šiška
PorukaUpisano: Uto Jul 11, 2006 12:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

suba Napisao/la:

SU-100 se ovde zvao "Top, samohodni, 100mm, M44(s)" a nabavljeno je iz SSSR 1961 godine 40 komada gore navedenih samohotki.

Evo dva broja: 9835, taj SU-100 ima poklopac na rap kutiji na desnoj strani oklopa sa horizontalnim crtama i 9819 ima taj poklopac sa vertikalnim crtama.

zgaga
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
suba
Gost
PorukaUpisano: Pon Jul 24, 2006 10:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo jedna fotografija, mislim da su sa poligona u Nikincima ali nismo to utvrdili

nisam znao da su korisceni u ovim ratovima, zanimljivo.....
Natrag na vrh
Ivan Bajlo

Član od: 05 Jul 2006
Mjesto: Zagreb, Hrvatska, Europa, Planet Zemlja, Treći kamenčić od Sunca
PorukaUpisano: Pet Kol 04, 2006 2:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

suba Napisao/la:

Ak su korišteni M18 i M36, ne vidim zašto bi SU-100 bio zapostavljen - barem je granata od 100mm bilo na bacanje. Laughing
P-51

Član od: 24 Ožu 2006
Mjesto: Drniš/Šibenik
PorukaUpisano: Sub Tra 20, 2013 6:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Isprika svima na dizanju daaavne teme ali da ne duplam; jel ikad ustanovljeno da je HV možda koristila SU-100 bilo gdje???
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site AIM
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pon Tra 22, 2013 2:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Saša, ni u jednom popisu ga nije bilo.
Natrag na vrh
P-51

PorukaUpisano: Pon Tra 22, 2013 3:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pretpostavljao sam ali opet...iman Dragona i kola Italeri 55-tice, ništa, nek stoji u kutiji, moran na nečemu i pasti oči, ko će sve prodat ?! Hvala ti svakako. Wink
Natrag na vrh
bartsimpson

Član od: 05 Kol 2009
PorukaUpisano: Čet Svi 23, 2013 2:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

suba Napisao/la:
evo jedna fotografija, mislim da su sa poligona u Nikincima ali nismo to utvrdili

Ove dve SU-100 se nalaze na poligonu kod Kacareva...i nose serijale (9827 i 9834)

[/img]
Natrag na vrh
bartsimpson

PorukaUpisano: Čet Svi 23, 2013 2:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

suba Napisao/la:

Nove samohotke su ozačavane četvorocifrenim brojevima, pa su prva tri vozila označena kao 0765, 0766 i 2366. Prve dve su dodeljenje AŠC u Zadru, a kasnije su došle na poligon Nikinci. Treća je tokom šezdesetih korišćena za ispitivanje municije i agregata. Ostala vozila označena su sekvencom od 9800 do 9835, a 40 primerak brojem 9861.
Natrag na vrh
P-51

PorukaUpisano: Čet Svi 23, 2013 4:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Čini mi se da oba vozila imaju spiderweb kotače a ne starfish kao T-55; jel to bilo kod svih ili...
Imam Dragona ali su u kutiji kola T-55 Italeria, ova spiderweb sam dao kolegi.
Jesam uvalio za..b?!
Natrag na vrh
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Pet Svi 24, 2013 8:58 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

P-51 Napisao/la:
Čini mi se da oba vozila imaju spiderweb kotače a ne starfish kao T-55; jel to bilo kod svih ili...
Jesam uvalio za..b?!

Bilo ih je i sa starfish kotačima. ČAk bi rekao da ih je većina imala.
Srpski dokumentarac "Pad Krajine"
http://www.youtube.com/watch?v=nNcQ0rx02Ds
od 16:38 do 16:41

Toga ja planiram radit u 1/48.
Što se tiče angažmana u DR, bili su u sastavu nezavisnog protutenkovskog samohodnog voda 36. mehanizirane rezervne brigade, 12. korpusa stacioniranog u Bačkoj Topoli, te se koriste u borbama u Baranji. Nakon povlačenja JNA, ona ih predaje VRSK 1992, a ovi ih šalju u Bosnu za vrijeme operacije "Koridor 92". Mislim da se više u Hrvatsku nisu vraćali, tj. da su ostali u BiH.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
bartsimpson

PorukaUpisano: Sub Svi 25, 2013 2:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

P-51 Napisao/la:
Jesam uvalio za..b?!

Ove dve SU-100 imaju tockove kao na T-55...Kada budem isao kod svojih,otici cu da ih slikam,posto mi je to u blizini...Pa cu postaviti slike.
Natrag na vrh
dragisa1956

Član od: 01 Lis 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Stu 21, 2013 2:24 am    Naslov poruke: SU-100 s trobojnicom i vožd Slobodan Milošević. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
Opet se pitam, da zar ja moram sve sam pripremati maketarima.
Postoji dokumentarni film o HRM u kojem se govori o nekoj situaciji u ratu, ali više nisam siguran da li o ratištu u BiH ili oko Dubrovnika, pa se za ilustraciju pokazuje govor Slobodana Miloševića ispred JNA SU-100 s trobojnicom od "veprove glave" tj. oklopa topa sve preko dorađene kutije za pribor i alat. Osim te oznake postoji trobojnica iste širine blizu "korjena topa" odnosno oklopa topa. Oklopnjak je u normiranoj svježoj boji SNB negdje u SR Crnij gori na gustoj niskoj travi. Bar sam ja to tako zapamtio. Snimka je dnevna i odlična, ali imam samo zabilješke o datumu objave dokufilma i skicu koju sam izradio.

http://s832.photobucket.com/user/dragisa1956/media/dragisa1956-2011/su-100-/su-100-ex-jna-slobodan-milosevic-16-3-1995-hrt-_zps1cfcee2c.jpg.html?sort=3&o=0

Osobno razmišljanje:
Početkom ratovanja na ovim prostorima je HRT uvela emisiju "Tv izbor" ubrzo preimenovanu u "Slika na sliku" pa "Slikom na sliku". Tko ima mogućnosti u arhivi potražiti opisano, svaka mu čast. Gospodin Merlić tada novinar HRT je vodo tu emisiju i doselio se kod mene u ulicu, ali se za sada još nismo zbližili i razgovarali. Budem se potrudio sada oko iskusnog, opreznog urednika Nove tv.

Lijep pozdrav. Dragiša.

dragisa1956: poruka promijenjena dana: Sri Lis 01, 2014 1:16 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma