Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Problem sa jedrima
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Pako052

Član od: 29 Ruj 2010
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Sub Lis 23, 2010 8:27 pm    Naslov poruke: Problem sa jedrima Citiraj ovaj komentar

Da li me netko može savjetovati kako da ukrutim jedra,da izgledaju kao da su puna?Da li je bolji lak ,ili drvofix sa vodom?Hvala NA vatri 2
slider
Gost
PorukaUpisano: Ned Lis 24, 2010 10:44 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ima link na tutorial kako napraviti jedra, a imam i par knjiga u pdfu, pa kome treba, nek se javi
Natrag na vrh
Lale

Član od: 03 Ruj 2008
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Lis 24, 2010 5:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Najbolje ti je ukrutit jedra sa štirkom, kupiš materijal po imenu Žutac,opereš ga na 95°C, nakon šta se osuši prošiješ ga kako je po nacrtima, staviš konope i male konopce za skraćivanje jedra ako ih ima i umoćiš u vodenu otopinu sa štirkom.

Evo kako to izgleda:

Pako052

PorukaUpisano: Ned Lis 24, 2010 6:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lale,zahvaljujem,ali imam jedno pitanje.Ideja sa provučenom žicom kroz jedra....imaš li kakva iskustva sa time?Izgleda interesantno! Inače "Barba" mi je dao savjet kao i ti ,tako da mislim kako je to ipak prva opcija.
veliko_pile

Član od: 26 Svi 2008
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Ned Lis 24, 2010 6:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pozz, kad sam ja radio to, imao sam vakuform jedra, dakle plasticna sta dobijes u kitu makete, od toga sam napravio sablonu izrezao materijal, sasio okolo rubove i sl, i onda promjesao drvofix sa vodom i sve namazao dok su jedra bila postavljena na ona plasticna tako da dobiju oblik. To sa zicom je dobra ideja, samo moras pazljivo i duze traze.
Ako nemas vakuform jedra i zelis dat im oblik, mozes ih postavit da se osusu na neki kamen, ili okrugli objekt, tako da dobiju tak izgled
Pako052

PorukaUpisano: Ned Lis 24, 2010 6:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

V.Pile zahvaljujem.....Inače uz maketu bracere sam dobio jako nekvalitetan materijal za šivanje jedara,sirovi lan tako da sam morao kupiti žutac, ili nekako se drukčije zove ,ali mislim da je to, to!
Lale

PorukaUpisano: Ned Lis 24, 2010 8:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Osobno nikad nisam radia sa žicom jer tako nije na pravon brodu, moj moto ti je kako na originalu tako i na maketi.
vox

Član od: 03 Ožu 2010
Mjesto: mostar
PorukaUpisano: Ned Lis 31, 2010 8:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Možeš ih ukrutiti sa šelakom, nije ga lako nabaviti ali daje dobre i trajne rezultate. Prije toga je dobro tonirati jedra čajem ili kavom, tako što potopiš jedro u jak čaj ili kavu i onda vodom malo ispereš sredinu jedra. Izgleda dosta uvjerljivije nego bijelo.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Lale

PorukaUpisano: Ned Lis 31, 2010 9:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vox Napisao/la:
Možeš ih ukrutiti sa šelakom, nije ga lako nabaviti ali daje dobre i trajne rezultate. Prije toga je dobro tonirati jedra čajem ili kavom, tako što potopiš jedro u jak čaj ili kavu i onda vodom malo ispereš sredinu jedra. Izgleda dosta uvjerljivije nego bijelo.

Samo šta žutac nije bil, samo ime mu kaže žutac, mada bi ja prije reka bila kava.
2milimetra

Član od: 26 Sij 2011
PorukaUpisano: Pet Pro 07, 2012 11:08 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Di ima sad kupit "žutac" U Splitu
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Lale

PorukaUpisano: Pet Pro 07, 2012 11:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U bilo kojoj butigi di se prodaje materijal na metre.Pogledaj u onaj dućan iz Gospe od zdravlja.
hemza

Član od: 06 Ožu 2008
PorukaUpisano: Sub Pro 08, 2012 12:23 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja radim jedra slično kak je rekao veliko_pile.
Koristim bijelo meko platno, postavim na vakumform jedra i premažem sa mješavinom drvofix 50%+voda 50% + 1-2 kapi oker tempere(ovisi o količini ljepila). Ostavim da se dobro osuši, odvojim jedro od vakumform i premažem drugu stranu. Kad se dobro osuši ponovim postupak još jednom. Ostavim da se dobro osuši premažem enamel prozirnim mat lakom da se ukruti i ne žuti s vremenom. Svaki put kad mažeš jedro moraš uvijek staviti na vakumform da zadrži taj oblik. Smile
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
2milimetra

Član od: 26 Sij 2011
PorukaUpisano: Sub Pro 08, 2012 12:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo Lale, naša sam. Uzea sam malo malo deblji da mi bude bolja forma.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Jomi

Član od: 29 Lis 2010
PorukaUpisano: Pet Ožu 27, 2015 1:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlično izgleda.

Imam pitanje, a glasi: Kako se rade ove resice na jedrima?
Naime, ja sam probao s konopom koji sam koristio za šivanje (ujedno i konop za sve ostalo na barci, mislim da je 0.25 mm) i malo je pre-krut, a i ne visi skroz slobodno.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Pet Ožu 27, 2015 2:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pretpostavljam da misliš na konopčiće koji se koriste za skupljanje skračenog dijela jedra, u naravi su od tankog konopa da bi bilo jednostav novezati i odvezat, pokušaj sa nekim tanjim koncem ,kratki komad provučeš iglom ina obje strane vežeš čvorić da se ne izvlaći(tako je i unaravi).
Savjetje da ih prije provučeš i vežeš čvorove a potom režeš kako bi bili iste duljine.
Kod manjih mjerila isplati ih se proći otopinom vode iljepila da se ispruže, i namjestiti prema dolje
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma