Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Prva bitka na Guadalcanalu

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Svjetska vojna povijest
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
ino

Član od: 26 Ruj 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Pet Jul 30, 2010 2:48 pm    Naslov poruke: Prva bitka na Guadalcanalu Citiraj ovaj komentar

Domoroci Solomona- stanovnici guste,čupave kose,slične ovčjem runu,crni kao ugljen - nisu obračali mnogo pažnje došljacima.Više su ih privlačili vlastiti međusobni krvavi ratovi.Radije su se bavili lovom na ljudske glave nego da ubijaju bjeloputne strance.Propovijedanje misionara slušali su pristojno,pa se zbog svega toga ozbiljnija konfrontacija Istoka i Zapada dogodila tek 1896 godine.te godine iskrcala se na Gudalcanalu ekspedicija ALBATROSS (ime broda kojim su doplovili), koju je tamo poslao i financirao Geografsko društvo u Beču.Prešavši preko uskog i ravnog pojasa uz obalu,ekspedicija je poslije nekoliko dana stigla do podnožja 1600 metara visoke planine Tatuva.Osamnest članova ekspedicije odlučilo je da se popne na Tatuvu bez obzira na upozorenja domorodaca da će svi stanovnici otoka umrijeti ako se netko drzne (osvojiti) Tatuvu.Vođa Austro-Ugarske ekspedicije,ugledni geolog Henrich Foullon von Norbeeck,odgovorio je domorocima da su on i njegovi drugovi došli iz velike daljine kako bi se popeli na Tatuvu i da će to učiniti.
Kad su sutra dan članovi ekspedicije zajutarkovali,neprimjetno ih je opkolio velik broj domorodačkih ratnika,ali im je bilo tako žao onih za koje su znali da moraju umrijeti te su ih pustili da na miru dovrše zajutrak i tek su ih tada napli.Ekspedicija se hrabro odupirala i na kraju krajeva su uspjeli odbiti domoroce,ali ih je šest poginulo.Među njima i njihov neustrašivi vođa. Tako se završila prva bitka za Gaudalcanal.

U ekspediciji je bilo i nekoliko Hrvata. Među poginulima je bio mornar Jakov Doković, a teško ranjeni su bili Petar Čurčić, Antun Kovačević, Nikola Lovrić i Franjo Šepčić.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Špicfajer

Član od: 09 Pro 2009
Mjesto: Kastela,Croatia
PorukaUpisano: Sub Jul 31, 2010 11:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dva prsta gore Ma di si samo to pronaša, svaka čast.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
ino

PorukaUpisano: Sub Jul 31, 2010 2:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To san pronaša u knjizi uspon i pad japanskog carstva i sam sam se zacudija kad san to pročita...
Natrag na vrh
Špicfajer

PorukaUpisano: Ned Kol 01, 2010 12:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ino Napisao/la:
To san pronaša u knjizi uspon i pad japanskog carstva i sam sam se zacudija kad san to pročita...
Confused Jel to ona knjiga iz dva dila dosta debela. Ako je to ona na koju mislim, čita sam je dosta davno, al se ne sjećam ove prve bitke. Opet, to je bilo davno.
Natrag na vrh
ino

PorukaUpisano: Ned Kol 01, 2010 8:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To je knjiga zapravo u 4 dila od John Tolanda. Jedino ako ne mislis na knjigu pakao pacifika ona je u dva dila.
Natrag na vrh
Špicfajer

PorukaUpisano: Pon Kol 02, 2010 2:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Definitivno ne mislim na Pakao Pacifika. Onda je vjerovatno to od Tollanda, di mu za događaje do Pearl Harboura triba cila jedna knjiga.
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Uto Jul 07, 2015 3:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

[quote="Špicfajer"]Definitivno ne mislim na Pakao Pacifika. Onda je vjerovatno to od Tollanda, di mu za događaje do Pearl Harboura triba cila jedna knjiga.[/quote

ta prva knjiga je jos i najzanimljivija jer opisu je kako je uopce do svega toga doslo
sve cetri su odlicne i kad su izasle sedamdesetih progutao sm ih u par dana, a poslije procitao jos jedan ili dva puta ( naravno, imam ih doma Smile
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Svjetska vojna povijest Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma