Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

pitanje moderatorima - INBOX RECENZIJE
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 11:11 am    Naslov poruke: pitanje moderatorima - INBOX RECENZIJE Citiraj ovaj komentar

Budući da nemam gdje drugdje pitati, postavljam pitanje ovdje: Kakve ima svrhe zaključavati topic iz kojega preko objavljenih fotki i teksta ne možeš shvatiti osnovne stvari o maketi? Ako se tema zove "INBOX RECENZIJE", onda to nije galerija fotki rastegnutih dijelova makete nego je sastavni dio teme valjda i neka ocjena, utisak ili komentar autora. Za mene su posve nekorisne teme IK3 i Lift Here ako autor ne daje baš nikakav komentar na ono što se u kutiji nalazi, a s druge strane topic je zaključan i temu ne može dopuniti netko drugi tko zna više o maketi ili dekalima.
Pa pobogu, zar nam nije važna ocjena je li neka maketa dobra ili ne? Naravno, uvijek je to subjektivni pristup komentatora, ali to je svugdje normalno, komentatori su obično renomirani maketari, samo na ovom forumu izigravamo neku strogoću i ne dozvoljavamo baš nikakve komentare. ZAŠTO i tko je to odredio???
Danijel Frka
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
mskukan

Član od: 08 Svi 2007
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 12:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pa ja bih se slozio s iznesenim.

Vec sam i sam htio postaviti to pitanje.

Istina, možemo uvijek poslati pp autoru, ali onda nam niti ne treba forum pa si mozemo slati pp-ove medjusobno. osim toga, sasvim konstruktivno pitanje autoru makete i konstruktivan odgovor nece biti vidljiv ostalim clanovima a mozda bi bio koristan.

Uvijek netko ima nesto dodati za maketu, njegova iskustva i/ili mozda razliciti stav u odnosu na autora recenzija koji bi drugima takodjer pomogao, a to bi barem mislim, trebala biti jedna od svrha recenzije na forumu.

Dakle, mozda da se razmisli o otkljucavanju tih tema, tj daljnjem nezakljucavanju, jer iskreno, ne vidim cemo se zakljucavaju. Disciplina svakako, u smilsu brisanja svih nepotrebnih i nevezanih postova uz recenziju, ako se ne zeli bezvezno spemanje istih, ali zakljucavanje na forumu teme bas i nema smisla nekog, pogotovo ako je recenzija polovicna i nepotpuna a ima ljudi koji bi dodatno mogli rec nesto vise na tu temu, a u korist svih.

cisto evo, jedan konstruktivan prijedlog.

Teška vremena prijatelju moj, đavo ih odnio
Natrag na vrh
mariok

Član od: 17 Lis 2007
Mjesto: Slavonski Brod
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 12:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dečki word slažem se u potpunosti! Cool
Natrag na vrh
T34
Gost
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 1:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pa eto, u načelu se i ja slažem. Isto tako, gospodine Frka, čemu takav skoro ultimativni ton? Moderatori ne odgovaraju za kvalitet recenzija, njihov sadržaj po tom pitanju, informativnost i sve ostalo što bi takva recenzija trebala sadržavati...
Dok se recenzije nisu zaključavale česta pojava su bile svađe, provokacije, besmisleni upiti (pogotovo ukoliko je riječ o domaćem proizvodu) članova i pokazalo se da je takva praksa često razvodnjivala osnovnu bit - samu recenziju...Ja sam mišljenja da ukoliko veći/eminentniji dio članstva želi nezaključane recenzije da bi iste trebalo i poslušati, no na odgovornost tog istog članstva.
Nitko ovde nije nikad trenirao strogoću, pa smo zato i spali po mom mišljenju na jedan prilično nizak i nedefiniran rang po pitanju sankcija...
Ja ne mogu i neću članu SU-27 zamjeriti što je okačio same slike - i to je trud. S druge strane postoje recenzije koje očito piše netko polupismen, i što sad? S treće strane viđao sam recenzije gdje je jasno da autor veze nema o čemu piše i da je općenito bolje da se recenzije nije ni prihvaćao...Dakle sama tehnička strana je problem, a kamoli ona ljudska...No opet ponavljam, u načelu se slažem.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 2:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Recenzije se zaključavaju jer se uglavnom javljaju komentari po principu-bravo, pljes pljes, mrak recenzija i sl. Gotovo se nikad nisu pojavila konstruktivna pitanja. Druga je stvar to što neki neznaju napisati recenziju, iako imaju nekoliko primjera kako bi to trebalo napraviti. Ukoliko se neki član ne slaže sa nekom recenzijom i misli da je kriva ili površna, uvijek može napraviti bolju recenziju, a na pitanja autor može odgovoriti na PM ili dopuniti svoju recenziju na osnovu upita. Mi moderatori i admini živimo svoje živote i nemamo cijeli dan vremena brisati spamove i glupe komentare-nismo profesionalci plaćeni za svoj posao i nemamo se volje svađati sa članovima oko kojekakvih postova. Zato se recenzije tretiraju kao članci u novinama-kakvi jesu, napisani su, bolji ili lošiji. Na onima koji se ne slažu uvijek je prilika da napišu demanti. Wink

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Azagtoth

Član od: 04 Svi 2006
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 2:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
.Mi moderatori i admini živimo svoje živote i nemamo cijeli dan vremena brisati spamove i glupe komentare-nismo profesionalci plaćeni za svoj posao i nemamo se volje svađati sa članovima oko kojekakvih postova. Wink

Ovaj moj komentar je bez namjere za flejmanjem i mozda da ubacim koju kreativnu sugestiju.Ukoliko moderatori/admini ne mogu/zele to biti, ili im je p.k. svih mogucih gluposti koje ekran moze podnijeti, zasto se onda ne dozvoli da udju ljudi koji su imali iskustva u tom polju(cak i poznajem jednog koji je svoj moderatorski zanat ispekao u paklu-Indeks.hr, a i clan je ovog foruma), a koji su isto tako entuzijasti.Naime , i meni je isto tako doslo da nekoliko puta postavim konstruktivna pitanja po pitanju recenzije npr. po pitanju Zvezda MiG-21bis , ali topici su zakljucani.osim toga nerijetko su i inboxi doticnih osoba napunjeni , pa dok se i posalje nesto...prosla baba sa kolacima.
A bilo bi dobro i da se teme podijele na , recimo Prvo gledanje(Preview) i kompletna recenzija (review).Na taj nacin bi se smanjio broj primjedbi i dopustilo da svi clanovi foruma doprinesu na svoj nacin.
tiger
Gost
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 2:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo ja se slažem sa Krešom, ako admini žele neka otvore moju recenziju Zvezdinoga Bisa. Meni nikada nije stigao ni jedan upit na PM o toj maketi, a box uredno čistim.
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 3:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da ne bi bilo sada prevelike rasprave o toj temi, moj ton ne treba uopće shvatiti ultimativno, pa se ispričavam ako je to netko krivo shvatio. Ja sam samo postavljao pitanja sa velikim upitnikom, da se netko nađe odgovoriti.
Naravno da su autori različitih kapaciteta u pogledu pisanja recenzija ali FORUM upravo zato i služi da svatko kaže ono što misli, ali u granicama teme i pristojnosti. Zato smatram da je zaključavanje takve teme potpuno bez veze. Jer, svatko može na Google-u ukucati "Lift here IK-3", uključiti opciju "slike", izabrati veličinu i dobiti puno slika spomenute makete, pa mu onda takav topic na forumu i ne treba.
Ali baš bi zato moderator mogao preko foruma javno tražiti od autora da dopuni temu sa nekim komentarom same makete. Kako znamo, do sada su objavljeni precizni nacrti IK-3 pa da vidimo, možda je netko maketu položio preko tih nacrta? Kako se poklapaju? Ovo sve pišem samo kao primjer, jer inbox recenzije mogu biti vrlo korisne kada se netko odlučuje kupiti maketu. A kvaliteti takvih topica trebaju težiti i moderatori foruma jer moderiranje nije samo "lupanje po prstima" kada netko zabrije u političke ili osobne prepirke ili zaluta u drugu temu, ja mislim da je puno šire od toga.
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 3:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I još nešto: Za mene je posve glupo kada članovi foruma komentiraju samog recenzenta kao formu (pljes pljes, fantastično si to rekao i napisao, bravooo...), a ne suštinu teme - maketu. Onaj tko je bacio oko na maketu želi saznati što se u kutiji krije i kakve je kvalitete, da li se isplati nabaviti je. Dakle, barem osnovne informacije osim fotki bi trebalo dati, možda je i osobni dojam autora puno važniji od fotki...

Evo ja ću pokušati sa jednom temom, ali naravno ako se ista neće zaključavati...
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 3:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Recenzije se zaključavaju jer se uglavnom javljaju komentari po principu-bravo, pljes pljes, mrak recenzija i sl. Gotovo se nikad nisu pojavila konstruktivna pitanja.

Grunfe, ali to je problem i kod projekata u radu i gotovih maketa. Ima članova foruma koji imaju soma postova sa smajlićima i "bravo, super je".
...a te rubrike se ne zaključavaju.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 4:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

T34 Napisao/la:
......Ja ne mogu i neću članu SU-27 zamjeriti što je okačio same slike - i to je trud..........

Vecina toga sta sam napisao u mojim posljednjim recenzijama obrisano je i uklonjeno potpuno ili je editirano od strane "von stuck-a" uz pretnju izbacivanja sa foruma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,jer kao radim reklamu za nekoga i za nečju zaradu...........,pa čemu onda uzaludan trud pisanja..........???????, nemam namjeru uopce vise nista pisati osim staviti neke fotke,ali očito i to nekim moderatorima i administratorima smeta,pa neću više nikada ništa postavljati ovdje.............koga bilo šta zanima od maketa ili setova čije sam fotke postavio moze uvijek slobodno pitati na poruke,kao što sam i svima do sada odgovoriti ću bez ikakvih problema.........
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/

su27rules: poruka promijenjena dana: Ned Lip 13, 2010 12:05 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 4:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svaka čast Danijele; već godinama postavljam to pitanje o zaključavanju recenzija - doduše izvan foruma ljudima koji su involvirani (i bivšim i sadašnjim) u rad istog, pa to nitko nije promijenio.
No, sjećam se da je do zaključavanja došlo svojedobno kada se povela polemika oko toga da li je dotični recenzent (mislim da Reaper na početku svog uključivanja na forum - sori ako griješim) napravio "recenziju" ili samo ponudio inbox review tipa "što se nalazi u kutiji". Upravo je polemika među forumašima (ili "sukob" ako vam je draži taj pojam) nastala na relaciji između "pljeskača" koji su se klanjali izvrsnosti recenzije - ne znam čemu, al ajde ... i onih (među kojima sam bio i ja) koji su rekli da se uopće ne radi o recenziji i da se ona ne radi na taj način. Meni, a vjerujem ni ostalim oponentima, nije tada uopće bilo u cilju omaložavati "recenzenta" već samo ukazati na to da bi recenzija (da bi se mogla tako zvati) trebala sadržavati i neku dimenziju više od tada ponuđenog. No, "pljeskači" (naravno, pogrešno protumačivši intenciju "oponenanta") su se digli na zadnje noge i nastalo je prepucavanje koje su tada moderatori jednostavno "presjekli" na način da su odlučili zaključavati te teme.
A bilo bi puno jednostavnije da su tada rubriku (kao što je netko gore već predložio) podijelili na dvije podrubrike; recimo "inbox preview" i "recenzije", mada je po meni i to nepotrebno. Kao što je još više nepotrebno, kao što to tkđ. ljudi primjećuju, da u takvom topicu od 30 postova - njih 28 bude "klanjanje" autoru recenzije, a umjesto konstruktivnih i korisnih pitanja. Sve ostalo je po meni nepotrebno trolanje i nerazumljivo nastojanje nekih da si neki nabiju 5 hiljada postova - kao da ih netko plaća za to. Neću nikad razumijeti, al ajde ...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Reaper

Član od: 07 Ruj 2006
PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 5:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

i tako, eto......ja vise ne pisem recenzije, pa se na forumu od tada pisu samo "tocno to tako treba biti" recenzija, koja sadrzava tu "visu dimenziju", kako su nam cjenjene kolege "oponenti" pokazali kako se to radi.....

Jasno da nije cilj da netko pljesce, klanja se i stajaznam nekome na par slika i par rijeci koje su cisto misljenje onoga koji u te komade plastike gleda, ali netreba ni srati po necijem trudu, volji i zelji da neku maketu koju on smatra interesantnom pokusa pribliziti "svekolikoj populaciji"..... a to se upravo radilo, kao sto se radi i na brojnim drugim temama...

Stoga, drugovi, samo vi lockajte, nikad nitko nije osjetio potrebu da nesto nadopuni, ispravi netocan navod ili slicno, pa nece to ni ubuduce....koga zanima, zadovoljit ce se s onim osnovnim informacijama, a detaljni prikaz ce potraziti na internetu. Koga briga... Laughing Twisted Evil A sve ostalo je...... cutanje....

I ne, ne upustam se u daljnje rasprave, ja sam slucajno naisao na forum, nemam vremena, radim makete, ovaj post mi se omakao, cekam da se boja osusi....

-=Für immer Minderheiten=-
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 5:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

No dobro,
Ja sam posve nehotice uzburkao duhove jer nemam pojma o pozadini tih vaših zaključavanja. Apeliram na svih, nemojte dozvoliti da se i ovaj topic pretvori u prepucavanje članova foruma, predlažem da rezultat ipak bude da je topic opet otvoren, a ja se nudim da napravim jednu recenziju. To naravno ne znači da će biti dobra ali truditi ću se da bude informativna i čitljiva, samo je nemojte zaključati jer komentari su uvijek zanimljivi.
Može?
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Čet Lip 10, 2010 5:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislio sam se ne uključivati u ovu raspravu ,jel se ne volim previše petljati u međuljudske odnose članova foruma i njihove, međusobne, frustracije.
Ali pošto mi je baš u jednoj od topica ovog podforuma izbrisan jedan post ,nisam odolio.
Ćinjenica je da u zadnje vrijeme ima dosta "pljeskača" na forumu, a tu ću, ajde uključiti i sebe ,radi kojih su se možda neki "stručniji" članovi foruma povukli "u sebe" .
Ali ajmo realno: kaj reći nekome ko napravi sa maketarske strane dobru maketu ,dobro obojenu, sa nekakvim wetheringom ,sa više manje točnom shemom i dekalima. Pa realno "bravo dobra ti je", jel ne znamo se svi osobno ,kaj ja znam koliko je kojem članu godina, koliko je maketa napravio, u kojim uvjetima rad, dal troši nofce za aftermarkete, dal ima povjerenja u online shoping, dal mi žena i djeca vise nad glavom dok maketati ,il mu starci ne daju više đeparca ,pa da si može priuštiti novi dodatak od Eduarda il Alclad boju, il koga boli briga što je meni odavno otišao kompresor ,pa nemrem spustiti dovoljno tlak da napravim pic-pic kamuflažu na messeru....
Ja recimo osobno imam naviku da ne komentiram ,pa ni ne gledam "projekte u radu" ,već sam komentiram gotove makete ,upravo iz razloga da ne govorim 20 puta "supet ti je ,vidi se da si se potrudio"
Toliko o "pljeskačima"
A sad o recenzijama: opet ću iz vlastitog gledišta: meni je najvažnije kad gledam Inbox recenziju ,da vidim fotke, nešto od sprua, profile koji se primjerci nude za izradu i naljke. Od ostalih stvari me zanima dal su ,kod aviona, pozitivni il negativni paneli, kakvi su prozirni djelovi , dal su gusjenice "guma" il segmentne, ima li flasha te kakav je odljev i dal glavni djelovi tipa ,trup-krilo ,pašu i to je to ne treba previše tu filozofirati.
Ako neko želi istraživati dal je sve konturno točno il je maketa prekratka za 1mm to je već subjektivna stvar ima hrpa maketara koje boli za to, a oni koje tak nešto mući sami će se potruditi to saznati preko drugog topica na forumu il maketara za koje znaju da briju na to.
Dakle inbox recenzija striktno objektivna: što je u kutiji i veći propusti proizvođaća.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma