Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Proslava Dana OSRH (26-28.5.2010., Karlovac) - Fotke
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
supergru

Član od: 09 Lis 2009
Mjesto: Karlovac
PorukaUpisano: Sri Svi 26, 2010 9:48 pm    Naslov poruke: Proslava Dana OSRH (26-28.5.2010., Karlovac) - Fotke Citiraj ovaj komentar

Od danas je otvorena izložba vojne tehnike na poligonu uz gradski stadion, gdje će se održati i svečenost u petak s početkom u 17:30. Vojna tehnika se može razgledati od 10-20h.

Meni je ovo već treći put da sudjelujem u proslavi (mislim kao građanin) pa mogu reći da se priča lagano ponavlja uz neke izmjene svake godine.

Ovo su fotke od danas, sa generalne probe, a pošto su najavili kišu za petak, sretan sam što sam mogao ovo danas snimiti.

Ispričavam se na fotkama: malo sam zahrđao za snimanje dinamičkih prizora (sad sam uglavnom na maketama), nadam se da će se do petka to malo popraviti.

Program će izgledati ovako (velim, ovo je štih proba, pa vremena uzmite sa rezervom):

17:30 Početak postrojavanja vodova vojske na stadion
18:00 Podnošenje raporta (prijavka)
18:05 Himna
18:08 Prelet Mi-171 i MiG-21
18:12 Govori uzvanika (grobna tišina na stadionu idućih 25 min)

Al kad zine naš, jedini, barba Luka "i dušmanu će se krv lediti" Smijanje

18:35 Krila oluje
18:45 Kraj

Prelet Mi-171Sh (OVO je najavio službeni komentator iz redova HRZ-a, nemojte sad drvlje i kamenje po meni jer su to Mi-8/17 - OVO je danas letilo, šta će biti u petak ne znam) ... Moram priznat da sam sretan što lete ove maskirane 8-ice ... Malo me hvata nostalgija ...

Prelet MiG-21BIS i MiG-21UMD

Krila oluje - prema spikeru kao službeni početak sezone, prošle godine su predstavili program sa 6 letjelica, ove godine isto ... Nisam primjetio neke nove figure ...

Zanimljive stvari sa izložbe :

Podmornica R-2

Čamac "Bljesak"

Tu je još i Patria, MOL, M-84, Strela 10 CRO... , bespilotne letjelice, ručno naoružanje, .... Ako nekog nešto posebno zanima nek mi javi na PM da poslikam, velim meni je to već treći puta pa pomalo gubim interes.

Opći dojam je da će proslava ove godine biti skromna - valjda se svi čuvaju za nagodinu (20. obljetnica ...). Mada je meni dovoljno da na izložbi vojne tehniku u krugu NIJE Mi-171Sh pa da kažem - skromno. Crying or Very sad

Preklani je predstavljen Mi-171, a lani je došla Patria i nova jurišna puška. Ove godine ?!

Što se tiče događanja na samom stadionu, ove godine nema prezentacije Bojne za specijalna djelovanja ... Prije je bilo "rješavanje talačke situacije" - efektni upad u bus i "izvlačenje uz podršku iz zraka" - njih 5-6 na užetu ispod Mi-171.
Danas čak nije bilo niti iskakanja padobranaca sa zastavom ... Možda se to promjeni do petka, mada sumnjam ...

Pitanje dana:

Gdje su naši Mi-171Sh?

Pozz..

Edit 29.5.2010. Obrisao duple slike i ispravak za helikoptere ... Sorry...

supergru: poruka promijenjena dana: Sub Svi 29, 2010 11:59 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Svi 27, 2010 12:26 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

...na Kosovu.

Samo ti poslikaj ako imaš namjeru prisustvovati.
Po fotkama, koliko se vidi (male fotke), migovi ne nose ništa pod krilima stoga se može izvuči zaključak da ih je trenutno u letnom stanju barem 5 komada.

Što se to UMDu sjaji na nosu (na pol puta do kokpita), nešto se vidi i na jednoj i drugoj fotki.
Karaya

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Čet Svi 27, 2010 8:32 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
...na Kosovu.

Samo ti poslikaj ako imaš namjeru prisustvovati.
Po fotkama, koliko se vidi (male fotke), migovi ne nose ništa pod krilima stoga se može izvuči zaključak da ih je trenutno u letnom stanju barem 5 komada.

Što se to UMDu sjaji na nosu (na pol puta do kokpita), nešto se vidi i na jednoj i drugoj fotki.

Na kosovu su 2 Mi-171Š a ovo na nosu UMD je grb viteza.
4 dvosjeda ga imaju nacrtane od kada su se vratili iz Rumunjske a Bis-evi nemaju amblem eskadrile (steta).
Strina

Član od: 10 Pro 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Svi 27, 2010 12:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Može fotke MOL-a molim te.Vidim da radiš lijepe fotke pa reko da stavim MOL-a na desktop Very Happy
Natrag na vrh
Crosniper84

Član od: 27 Svi 2010
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Čet Svi 27, 2010 1:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Daj mi reci molim te, supergru, zar stvarno nema Mi-171 na "izložbi"???
Isto tako, vidim da će 3 MiG-a nadletjeti stadion, ali što je sa onim jednim koji bi trebao sam letjeti i pokazati svoje sposobnosti?

Naime, ja sam bio na proslavi 2008. kada MiG-ovi nisu letjeli pa bih samo zbog toga skoknuo u Karlovac. Tad nije bilo Patrije, ali je bio Mi-171.

Da li je išta drugačije od ostatka proslave u usporedbi sa 2008.?

P.S. Živim inače u Splitu, pa uz ovu najavu lošeg vremena sve više sumnjam da ću ići. Sad
Natrag na vrh
supergru

Član od: 09 Lis 2009
Mjesto: Karlovac
PorukaUpisano: Čet Svi 27, 2010 10:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
migovi ne nose ništa pod krilima stoga se može izvuči zaključak da ih je trenutno u letnom stanju barem 5 komada.

Eto, sinoć je Tus u emisiji Otvoreno rekao da ih ima 8 u letnom stanju (od 12) a danas iz ZTZ-a dolazi 9.-ti.

Danas sam skoknuo pod gablecom van (jer kao da su najavili kišu za poslijepodne, a ono niš) pa evo par slika po narudžbi za Flicka i PotezXXV :

M-84 :

E sad ... poklopac motora i usisnik za hlađenje ... Najbolje se popesti na tenk i sam to poslikat, ali nisam u formi za pentranje pa sam zamolio jednog od vojnika da mi poslika ... Nažalost stao je na tijelo tenka (preblizu) umjesto da je slikao sa kupole ...

Donji rub fotke je bilže kupoli, a gornji, stražnjem kraju tenka (za orijentaciju)

Strina Napisao/la:
Može fotke MOL-a molim te.Vidim da radiš lijepe fotke pa reko da stavim MOL-a na desktop Very Happy

Coming up... HV 441-AD Isti kamion kao i 2008., ali ove godine sa sivim kontejnerima (skinuti sa broda, nadam se ne sa Kraljeva ) Nemam fotke MOL-a od lani, iako znam da je MOL bio i lani ...

Crosniper84 Napisao/la:
Daj mi reci molim te, supergru, zar stvarno nema Mi-171 na "izložbi"???
Isto tako, vidim da će 3 MiG-a nadletjeti stadion, ali što je sa onim jednim koji bi trebao sam letjeti i pokazati svoje sposobnosti?

Naime, ja sam bio na proslavi 2008. kada MiG-ovi nisu letjeli pa bih samo zbog toga skoknuo u Karlovac. Tad nije bilo Patrije, ali je bio Mi-171.

Da li je išta drugačije od ostatka proslave u usporedbi sa 2008.?
(

Prema mojim skromnim fotkama:

2008:

Mi-171Sh "225" na stajanci

Ispaljivanje topničkog plutona na početku svečanosti (vrlo efektivno)

Letački program:

Zlin 242 (402,403,405)

Air Tractor Fire Boss (802,803,804)

Mi-171 (223,224,221)

Krila Oluje (5 Pilatusa, 056,060,062,066,068)

Padobranci (opet iskočili iz jednog Mi-171Sh)

Mi-171Sh "224" je tada iskrcao pripadnike specijalne bojne i pokupio ih + rješavanje talačke situacije. Sve skupa 6 Mi-171Sh u Karlovcu ...

Dobro primjećeno: NEMA MiG-ova

2010:

Mi-171Sh nije prezentiran na statičkom dijelu

Mi-171Sh nije u letačkom programu

Nema specijalne bojne (opet bez Mi-171) na stadionu

Nema padobranaca (opet bez Mi-171)

MiG-21 u letačkom programu ... Desni pratioc se odvojio nakon preleta i napravio par naleta na pomoćno igralište ... To ti je "prikaz bojnog djelovanja" ... Tako je bilo i lani...

Nema Zlina, Fire Bossa, ...

Krila oluje sa 6 letjelica

Nijedan Mi-171Sh u Karlovcu ...
Natrag na vrh
flick

Član od: 24 Ruj 2007
Mjesto: mjesno
PorukaUpisano: Čet Svi 27, 2010 11:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dankesen na m84 Palac gore
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Crosniper84

Član od: 27 Svi 2010
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pet Svi 28, 2010 12:08 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Supergru, hvala na informacijama!

Drago mi je što je vrijeme bilo lijepo iako su najavljivali svašta, pa se nadam da će i sutra tako biti. Pozdrav
Natrag na vrh
Strina

Član od: 10 Pro 2005
PorukaUpisano: Pet Svi 28, 2010 9:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na fotkama Mol-a.
Natrag na vrh
tupoljev

Član od: 01 Ruj 2009
PorukaUpisano: Pet Svi 28, 2010 10:13 am    Naslov poruke: ozdrav Citiraj ovaj komentar

imam dva pitanja za oklopnjake naime zanima me kod naših m-84 vidio sam petokraku na spremniku za mitraljez - da li je riječ o starijoj verziji ili nitkom nije palo na pamet mijenjati (meni osobno ne smeta nego mi je malo smiješno) i drugo pitanje vezano za balvan okačen ispod dodatnih spremnika za gorivo čemu služi - za roštiljadu kada se zauzme neko mjesto Klopa ? Very Happy
Natrag na vrh
Zond

Član od: 25 Sij 2009
PorukaUpisano: Pet Svi 28, 2010 11:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlične slike M-84. Hvala supergru!

Zanima me koja je svrha i namjena drugog senzora (uz meteo) na stražnjoj strani kupole? Da li je ovo A4 (M-84A4) verzija tenka?

Koliko vidim, postavljene su nove gusjenice sa gumiranima umetcima, pretpostavljam da je riječ o Diehl DST-840I gusjenicama (koje se nude u trenutnom prospektu ĐĐSV M-84).
(M-84 sa starim gusjenicama)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Tenk_M-84_%28HV%29.jpg

Od ostalih detalja skinuti su i "toplinski rukavci" sa cijevi topa (thermal sleeve).

Što se tiče zvijezde na spremniku, to je "karakteristika" spremnika NSV (M-87) (mitraljeza).

Balvan služi za izvlačenje vozila iz blata ili bilo kojih drugih nezgodnih situacija.
tupoljev

PorukaUpisano: Pet Svi 28, 2010 11:49 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

zahvaljujem zond , neka zvjezda ostane u tradiciji ak ništ drugo barem nekakv simbol hladnog rata Sovjet , da ajmo reć da sam pretpostavio da je prije za izvlačenje nego za neku feštu Loce i podriguje , ili slučajno "majpan" nekakav stari narodni običaj zasađivanja trupaca ispred kuće od djevojke koju želiš zaprositi hahaha
Natrag na vrh
mrgud

Član od: 03 Svi 2010
PorukaUpisano: Pet Svi 28, 2010 12:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

sad su najavili na dnevniku, bit će i prijenos na HRT1 od 17:55h
tupoljev

PorukaUpisano: Pet Svi 28, 2010 2:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hvala mrgudu na obavijesti Razz
Natrag na vrh
Taurus

Član od: 15 Stu 2009
Mjesto: Kutina
PorukaUpisano: Pet Svi 28, 2010 2:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odgovor za Zonda.
Namjena drugug senzora je detekcija laserskog snopa.Inače uređaj se zove Lird i proizvid je slovenske tvrtke fotona koja je isporičivala i novu ciljačku spravu Omega 2000,ovim uređajima su opremljene svi tenkovi koji su prošli modernizaciju.
Da pojasnimo LIRD. Ako tenk bude naciljan označen laserskim snopom (u ovom slučaju naša 84)uređaj LIRD zvučnim signalom u slušalicama šljemofona obavještava posadu da je laserovana,u kupoli na stropu između ciljača i zapovjednika ima okrugli pokazivač koli pokazuje iz kog je smjera došla laserska zraka,pokazivač je podjeljen na kružne isječke ,prema cijevi tj.ćelu kupole do polovine kruga je podjeljen na 8 djelova a polovina koja predstavlja zadnji dio kupole na 4.Inače je sve označeno sa tisučitima po se posada može dobro orjentirati u kom smjeru okrenuti top i djelovati.Uf,slika stvarno govori više nego 1000 riječi. Rolling Eyes
Ah da zvjezda na kutiji,vjerojatno ih ima puno u rezervi pa nikom ne pada na pamet radit nove.
Što se tiče gusjenica i na one stare se mogu stavit gumene obloge.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma