Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Carl Luksic, USAF, profil Mustanga...
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Ožu 19, 2010 5:52 pm    Naslov poruke: Carl Luksic, USAF, profil Mustanga... Citiraj ovaj komentar

Dakle u prošlom broju Hr. vojnika je izašao članak u kojem se spominje dotični Karl Lukšić koji je postao "ace in a day" za vrijeme 2 sv.rata letjevši u 487th FS 352nd FG ,(a letjeo je kasnije i u Vijetnamu)...
Članak o njemu možete pročitati ovdje:
http://www.starduststudios.com/Carl_Luksic.htm
A mene zanima njegov P-51B Mustang (s.n.43-7145 ,HO-Z) zvan "Elly's Lucky Boy"
Dakle postoji propagandna fotka tog aviona i Karla na njemu

gdje se vide killmarks-i ,ali ne i kompletni avion, a jedino što sam još našao je profil nastao po fotki, gdje je neki drugi pilot imao prinudno sletanje sa istim avionom:

A ono što mene zanima je sljedeće :
da li neko možda ima još kakvu fotku dotičnog aviona sa lijeve strane i da li netko zna postoje li ili je možda naišao već, na dekale u 1/72 za tu mašinu...
Najviše me mući činjenica da je avion imao ime ("Elly's Lucky Boy") pa mi se nekako logično ćini da bi i taj natpis trebao biti na nosu sa lijeve strane zar ne?
Miros

Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Pet Ožu 19, 2010 6:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sa zanimanjem pratim ovu temu, pošto sam i ja već htio raditi istog, ali u 1/48. Na žalost ne raspolažem sa ni jednom novom fotkom ili novom činjenicom.
Sigurno je bio natpis sa lijeve strane, ali kakvog oblika???
Poky

PorukaUpisano: Pet Ožu 19, 2010 6:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da nažalost na netu nema niš konkretnijeg, od tih par fotki,a profil sam skopal iz jedne fotke, tak da sam dosta pesimističan, ali nikad se nezna.....
The Best

Član od: 11 Sij 2010
PorukaUpisano: Pet Ožu 19, 2010 6:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pročitaj ovo:

''Fellows, sorry to advise that Luksic never got around to having the name painted on any of his Mustangs. Visited with him in the late 80's and asked him that specific question. As to which Mustang he was flying on May 13, 1944, that would be 42-106788. Have attached a movie out take of this Mustang very shortly after being assigned to Luksic during early days of D-Day period. So new that blue has not been applied to nacelle area.''

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Ožu 20, 2010 12:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Očito prva fotka i ovaj screenshot ne predstavljaju isti avion ili barem nisu isto obojani

http://www.youtube.com/watch?v=KyLXfuXhhaA

pri dnu tablice

PS
što mu dođe Lt Stan Luksic iz 318th FG
http://img.photobucket.com/albums/v730/fugari/LtStanLucsik318thFG.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v730/fugari/LtStanLuksic318thFG1945.jpg
Poky

PorukaUpisano: Sub Ožu 20, 2010 1:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da definitivno se ne radi o istom avionu ,ja tražim mašinu ser.broja 43-7145 na kojoj je navodno letio 8.5.44 kada je postao as.
A ovo sa Bestove fotke je valjda "kasnija" mašina (42-106788) jel mu je onu razbio drugi pilot. Osim toga u tom citatu se i spominje drugi datum 13.5??
Ali mislim da je stvar riješena jel na ovom spisku na čiji je link stavio Hornet ,na sljedečoj strani ,piše da na tom 43-7145 ime nije bilo naslikano Crying or Very sad
A ko je Stan luksic ,nemam pojima ,iako je i Karl započeo svoju letačku karijeru na Thunderboltu...
The Best

PorukaUpisano: Sub Ožu 20, 2010 10:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Da definitivno se ne radi o istom avionu ,ja tražim mašinu ser.broja 43-7145 na kojoj je navodno letio 8.5.44 kada je postao as.
A ovo sa Bestove fotke je valjda "kasnija" mašina (42-106788) jel mu je onu razbio drugi pilot. Osim toga u tom citatu se i spominje drugi datum 13.5??
Ali mislim da je stvar riješena jel na ovom spisku na čiji je link stavio Hornet ,na sljedečoj strani ,piše da na tom 43-7145 ime nije bilo naslikano Crying or Very sad
A ko je Stan luksic ,nemam pojima ,iako je i Karl započeo svoju letačku karijeru na Thunderboltu...

U onom citatu ti čovjek kaže da prema izjavi Luksica niti na jednom njegovom Mustangu nije bilo naslikano ime.

''Fellows, sorry to advise that Luksic never got around to having the name painted on any of his Mustangs.

PorukaUpisano: Sub Ožu 20, 2010 10:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da to sam skužio ,mene je u tekstu zbunio drugi datum.
PS Hornet imaš li još šta o tom Stanu Luksicu?
TangoHotel

Član od: 10 Velj 2006
Mjesto: Pl.Qu. 66177/14Ost
PorukaUpisano: Ned Ožu 21, 2010 12:19 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nakon što sam pročitao ovih par postova pa članke u Hr. vojniku i na netu, zaintrigirala me malo ta cijela priča pa sam krenuo dalje tražiti podatke. Na kraju mi se čini da je ta priča o 15 i pol pobjeda petorice amera (kao i mnoge druge slične) stoji na klimavim nogama. Naime, ne mogu jednostavno pronaći dovoljno gubitaka na njemačkoj strani koji bi tu priču potvrdili.
8. svibnja 1944, 807 bombardera i 729 lovaca je krenulo na ciljeve u okolici Berlina i Braunschweiga. S njemačke strane u borbu su ušle sve tri grupe JG1 (prve dvije na Fw190, a treća na Bf109), II i IV/JG3, II/JG53, te I i II/JG11. Za Lukšića piše da je sve svoje pobjede tog dana postigao iznad Braunschweiga. U stvarnosti se najveća borba zbila nekih 50-tak kilometara sjevernije od 09:30 do 10:30. Uglavnom skoro jedini Fw190 su bili od JG1 i njih toliko nije popadalo.

PorukaUpisano: Ned Ožu 21, 2010 12:23 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Našao sam još nešto o Carlu Luksicu.Ovaj njegov Tunderbolt ima nacrtano ime''Lucky Boy''.

PorukaUpisano: Ned Ožu 21, 2010 12:50 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Fala ti i ovo je fenomenalno Very Happy .I sad još fali samo jedna fotka na kojoj bi se vidio font slova (da znam klasa optimist Sad )
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Ožu 21, 2010 12:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Letio je na dva P-47D i oba su imala isti nadimak kao i regu HO*Z
Poky

PorukaUpisano: Ned Ožu 21, 2010 4:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

E ovo je sad jako ćudno!?!
Dakle imamo dvojicu jedan je:
Carl J Luksic koji je letio u 487th FS 352nd FG na Mustanzima (koje je zvao "Elly's Lucky Boy") koji su imali regu HO-Z (a prije je letio na Thunderboltu koji je imao također istu regu HO-Z i natpis "Lucky Boy"
A imamo i ovog Stana Luksica koji je letio u 318th FG na Thunderboltu koji je izgleda imao ISTU regu HO-Z i naziv "Stanley's Steamer"!!!!!
E jel sam ja lud il tu nekaj ne štima....
The Best

PorukaUpisano: Pon Ožu 22, 2010 12:04 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislim da se tu radi ipak o dva različita pilota Poky.

PorukaUpisano: Pon Ožu 22, 2010 12:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da to i ja mislim ,ipak na fotkama nije isti čovjek,a i djelovali su na različitim bojištima, al mi je čudno da su obojica imala isti kod na avionu, zar ne !?
Ja sam probao proguglati Stana ali bez uspjeha ,jel imao tko više uspjeha u traženju kakvog teksta il informacija o njemu....
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma