Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Izložba - STOLJEĆE RATNOG ZRAKOPLOVSTVA U HRVATSKOJ
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Klubovi, natjecanja, najave, izložbe
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Pro 05, 2009 7:11 pm    Naslov poruke: Izložba - STOLJEĆE RATNOG ZRAKOPLOVSTVA U HRVATSKOJ Citiraj ovaj komentar

Čast mi je i zadovoljstvo u ime autora najaviti i ujedno vas pozvati na

u organizaciji Službe za odnose s javnošću i informiranje te Vojnog muzeja MORH-a,

koja će se moći razgledati u Tehničkom muzeju u Zagrebu, Savska cesta 18, od 15. prosinca 2009. do 15. siječnja 2010.

Projekt je zasnovan na ideji da se kroz izložbu fotografija prikaže presjek burne povijesti i razvoj ratnog zrakoplovstva u okviru različitih država u sastavu kojih se tijekom zadnjih stotinjak godina nalazilo područje današnje RH, a koju povijest su stvarali i mnogobrojni hrvatski letači. Naime, osnovna težnja autora bila je da se ovime prezentira nedovoljno poznata, ali iznimno bogata hrvatska ratno-zrakoplovna tradicija. Prvi hrvatski vojni zrakoplovci započeli su je stvarati još na početku prošlog stoljeća u okvirima Austro-Ugarske monarhije, ali je i tada, kao i tijekom narednih desetljeća, hrvatski zrakoplovni element bio relativiziran pod znakovljem različitih vojno-zrakoplovnih sustava. Uz kratkodobne iznimke, praktički sve do osamostaljivanja RH i stvaranja HRZ-a početkom 90-ih godina prošlog stoljeća. Autori se nadaju da će ovom izložbom entuzijastima biti dopunjena saznanja, a širem krugu zainteresiranih približene neke nepoznate činjenice iz hrvatske zrakoplovne baštine i time barem djelomice biti dočarana iznimno zanimljiva i sadržajna ratno-zrakoplovna prošlost na našim prostorima.

Izložba je podijeljena u pet historijskih cjelina (odnosno sedam poglavlja) i to: RZ Austro-Ugarske monarhije, RZ Kraljevine SHS/Jugoslavije, RZ NDH uz zasebnu cjelinu koja obrađuje HZL, RZ socijalističke Jugoslavije uz uvodnu i zasebnu cjelinu koja obrađuje RZ partizanske vojske te zaključno HRZ i PZO u RH.
Od oko 400 pripremljenih fotografija, većina do sada nije viđana ni objavljivana, a potječe mahom iz privatnih zbirki autora i njihovih prijatelja. Dobar dio je prikupljen i posredstvom te susretljivošću članova obitelji negdašnjih zrakoplovaca, kao i nekih institucija (arhivi i muzeji). Svaka fotografija je popraćena iscrpnom legendom o objektima i subjektima koji su na istima prikazani.

Kao poseban dodatak izložbi fotografija, uvjereni smo da će vas se dojmiti i popratno izloženi trodimenzionalni predmeti, koji su tematsko vezani za povijest RZ na tlu Hrvatske, a koji također većinom potječu iz zbirki autora te iz fundusa Vojnog muzeja MORH-a.

Ujedno napominjemo da je u pripremi i popratni tematski katalog/knjiga uz ovu izložbu. Iz tehničkih razloga nije ga se stiglo tiskati već za otvaranje izložbe, no o promociji istog, kao i mogućnosti njegove nabave izvjestiti ćemo vas naknadno.

O točnom vremenu svečanog otvaranja (satnici i programu na dan 15. prosinca 2009.), obavijest ćemo pružiti naknadno i blagovremeno.
Bilo bi nam drago da nam se svi koji budete mogli, pridružite već na svečanom otvorenju, a onima koji neće moći, preostaje narednih mjesec dana da izložbu razgledaju te je preporuče i onima koji ne prate forum, odnosno ne bi imali saznanja o održavanju ove priredbe.

Koristimo i ovu priliku da se svima koji su nam pomogli pri realizaciji ovog projekta, a posebice onima koji su članovi ovog foruma, najtoplije zahvalimo na susretljivosti i pomoći.

Autori:
Tomislav Aralica
Robert Čopec
Tomislav Haraminčić
Marko Jeras
Zdenko Kinjerovac

prelude: poruka promijenjena dana: Ned Pro 06, 2009 12:39 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Reaper

Član od: 07 Ruj 2006
PorukaUpisano: Sub Pro 05, 2009 10:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

plava slova na crnoj podlozi su pun pogodak..... Wink

-=Für immer Minderheiten=-
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Pro 05, 2009 11:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na informaciji

Reaper Napisao/la:
plava slova na crnoj podlozi su pun pogodak..... Wink

Promjeni izgled foruma Wink , očito niste na istom
Reaper

Član od: 07 Ruj 2006
PorukaUpisano: Ned Pro 06, 2009 12:02 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

meni je podloga crna...... ali, procitao sam...

-=Für immer Minderheiten=-
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Ned Pro 06, 2009 12:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Reaper Napisao/la:
meni je podloga crna...... ali, procitao sam...

ispričavam se, nisam pojma imao da postoji opcija da netko forum vidi i gleda "drugačije" ...
Sad mi je štošta toga jasnije ... , Laughing
Eto, vratio sam na normalu, za slučaj da uleti još neki "maštoviti" ...
Natrag na vrh
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Ned Pro 06, 2009 9:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nepotrebni komentari na izuzetno potrebnu izložbu.

Svaka vam čast momci na velikom odrađenom poslu.
Ak' bude sponzora, eto i mene... Razz
Karaya

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Pon Pro 07, 2009 12:28 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jos nekoliko minuta i 8 dana do otvorenja!!!! Hiperaktivan Vrtirep
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Čet Pro 10, 2009 4:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedno veliko BRAVO!!! za cijelu ekipu koja je radila (i jos radi) na ovom projektu!
Salutiranje
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Sub Pro 12, 2009 6:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dakle, ako je netko kojim slučajem zainteresiran, svečano otvorenje izložbe je u utorak, 15. prosinca u 12,00 sati.

Za one koji ne bi mogli stići na otvorenje, a obzirom se ono događa usred radnog dana, ekipa (autora) će tog dana zasigurno biti tamo cca do kraja radnog vremena (17h), pa navratite kad budete mogli.
Obzirom smo za otvaranje imali tek ograničeni broj pozivnica te ih nismo svima mogli (niti bi stigli) podijeliti, bit će dovoljno da na porti kažete da ste došli na otvorenje izložbe gornjeg naslova.

Za one koji neće moći u utorak, izložbu mogu razgledati u standardno radno vrijeme TM, uz ulaznicu od simboličnih 10,00 kn (za zbirke) odn. 15,00 kn za čitavi muzej. Za malu djecu je besplatno.
Uostalom, evo vam link TM pa se o svim "tehničkim" detaljima možete i sami obavijestiti:
http://www.mdc.hr/tehnicki/hr/opci-podaci.htm

Tko bude pozorno čitao ovo gore, uočit će i da je fotografiranje dozvoljeno, ali da se fotografije mogu koristiti samo za osobne potrebe. Kako i na većini fotografija s naše izložbe postoji "copyright", ovime molimo sve one koji budu naoružani raznim čudima foto-tehnike, da snimke pojedinačnih izloženih foto-eksponata koriste isključivo za svoje/interne potrebe, a kako objavljivanjem istih na forumima ili tiskovinama, autori ne bi imali neugodnosti prema pravnim/fizičkim osobama od strane kojih su im fotografije ustupljene za izložbu. Uostalom kada knjiga/katalog bude tiskana, moći ćete si isti nabaviti i sve lijepo imati na jednom mjestu. Jasno, ovo se ne odnosi na fotografi(ran)je izložbenog prostora u cjelini, kao ni trodimenzionalnih predmeta.

Vidimo se u utorak! Ili navratite poslije...

Tomica, TangoHotel, markojeras, Zdenko i prelude
Natrag na vrh
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Pro 14, 2009 9:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moje iskrene čestitke! Sjajno momci, velik je to trud. Nažalost ne mogu doći na otvorenje ali svakako ću pogledati izložbu čim bude prilika...
Natrag na vrh
Timmy
Administrator
Član od: 16 Stu 2005
PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2009 4:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prilažem par svojih slika s otvorenja:

Natrag na vrh
Aranza

Član od: 25 Lis 2007
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2009 4:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vidim, bilo je predivno. Čestitke organizatorima, žao mi je što sam daleko za doći.

Španac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
prelude

PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2009 10:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Samo da pojasnim suštinu prve fotografije. Stariji gospodin s kojim me je Timmy fotkao je Ivan Zlopaša, danas umirovljeni magistar prava, a na fotografiji snimljenoj na Rajlovcu 1942. godine - zrakoplovni mehaničar - vodnik u 2.ZL i nalazi se prvi slijeva uz ovaj PVT evid.br. 6611. Čovjek je i danas, kao što se vidi, u odličnoj kondiciji za svoje godine.
Takvih "veterana" bilo je danas nekoliko na otvorenju izložbe ili pak članova njihovih obitelji, a zahvaljujući svima njima (mi) je ovo bio doista izniman događaj. Pogotovo jer su njihove reakcije bile izuzetno pozitivne.
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2009 11:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala svima koji su nas danas (a bilo je ledeno hladno i vani i unutra ...) počastili svojim dolaskom. Hvala i onima koji su sve to fotografirali (ja jednostavno nisam stigao). stoga slobodno postavite još fotki premda je već iz prvih reakcija izlišno ne očekivati da će i ostali koji danas nisu stigli na otvorenje, tijekom narednih tjedana pogledati izložbu i uživo.

No prije nego istekne ovaj dan osjećam potrebu osvrnuti se na još jednu činjenicu za koju možda niste znali (a iskreno, saznao sam i ja danas zahvaljujući kolegi Ragužu). Naime, premda je ova izložba primarno posvećena ratnim zrakoplovcima te je iz zgusnutog rasporeda fotografija razvidno da je hrvatska (ratna) zrakoplovna tradicija doista sadržajna, bio bi grijeh ne spomenuti današnji datum i u kontekstu opće zrakoplovne tradicije u Hrvata. Dakle, upravo se na današnji dan prije ravno 220 godina (1789. god.) u hrvatsko nebo vinuo prvi zrakoplov, doduše onaj lakši od zraka. Naime, s današnjeg se Rokova perivoja (iza zagrebačke katedrale) u zrak svojim balonom uzdignuo Krsto Mazarović, inače rodom Bokelj - postavši tako prvim hrvatskim "aeronautom". Znači, samo 6 godina nakon prvog leta balonom braće Mongolfier u Parizu. Mislim da se doista imamo čime podičiti u zrakoplovno-povijesnom smislu.

R. Čopec
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2009 11:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svaka čast dečki! Jedva čekam da uhvati malo slobodnog vremena pa da se zapičim u Tehnički!
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Klubovi, natjecanja, najave, izložbe Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma