Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

F8F BEARCAT - ArtModel, 1:72

Započni novu temu   Tema je zaključana od strane administratora    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Bornjifiko

Član od: 03 Velj 2008
Mjesto: Zagreb. Novi Zagreb.
PorukaUpisano: Pon Stu 02, 2009 2:38 pm    Naslov poruke: F8F BEARCAT - ArtModel, 1:72 Citiraj ovaj komentar

Pozdrav, kolege!

Danas za vas imam pravu malu poslasticu:

Grumman F8F BEARCAT

O AVIONU
Na mnogo je načina Grummanov F8F Bearcat bio vrhunac američkog dizajna aviona sa pogonom na klipne motore. Bearcat je proizašao iz zahtjeva za mornaričkim presretačkim avionom koji je trebao biti dizajniran oko moćnog i dokazanog Pratt&Whitney R-2800 Double Wasp motora. Dizajn je trebao smjestiti motor oko najmanjeg mogućeg trupa, sa naglaskom na što manju ukupnu težinu cijelog aviona.
Što se samog dizajna tiče, Bearcat je izgledao poprilično konvencionalno za avion sa pogonom na radijalni klipni motor. Ono što je bilo vrlo zanimljivo u samom dizajnu su bili stajni trapovi - oni su se uvlačili na unutra i to prvo lijevi, pa zatim desni , međutim - razvijen je poseban sustav koj je ''lomio'' stajni trap na dva dijela - jedan dio se uvlačio prema van, a ostatak unutra. To je bilo potrebno kako bi se dobilo na ukupnoj visini podvozja - naime, Bearcat je bio opremljen izuzetno velikim Aero Products četverokrakim propelerom zbog čega mu je nos trebao biti jako izdignut od tla. Bearcat je imao i izuzetno glatke i aerodinamične površine - što je samo dodavalo ionako izvrsnim letačkim osobinama. U biti, dizajn je bio toliko uspješan da je Bearcat u performansama mogao nadmašiti i rane mlazne avione.
Što se samog naoružanja tiče, Bearcat je u krilima nosio sveukupno ili 4 x 12.7 mm mitraljeze ili 4 x 20 mm topove (kasnije varijante). Od ostalog je naoružanja mogao nositi 4 x 5'' nenavođene rakete sa vanjske strane krila ili dvije bombe (500 lbs) sa unutarnje strane krila.
Ukupno je proizvedeno 1266 aviona, nažalost, prekasno da bi sudjelovao u 2. svj. ratu (počeli su pristizati iz tvornica na samom kraju rata).

O MAKETI

Ovo je maketa ukrajinskog proizvođača ArtModel. Koliko sam upoznat, ovo je trenutno jedina maketa Bearcata u 1:72 mjerilu (eventualno se može nešto prastaro iskopati na net-u, ako imate sreće). Nisam siguran jesu li ovo nečiji stari kalupi ili ne, po kvaliteti odjeva bi se moglo zaključiti da su stariji kalupi, iako bi ovo moglo proći i pod neku short-run maketu. Maketa je zapakirana u vrlo čvrstu kartonsku kutiju. U kutiji se nalaze tri okvira sa injekcijski lijevanom plastikom zapakiranim u najlon, vrećica sa rezinskim drangulijama i (nažalost) deblje izlivenim prozirnim kanopijem u dva dijela - lijepo prozirno, ali zbog debljine malo distorzira, siromašnom sastavnicom, te dekalima i shemama bojanja za četiri verzije aviona.

Sami injekcijski dijelovi su podosta ''grubi'' (pri tom se referiram na prilično debele odljeve) - što znači da će ih trebati dosta dorađivati (npr. napadne rubove krilnih i repnih površina). Sama površina je fino ugravirana, iako će je na nekim mjestima trebati popravljati scriberom - što se može primjetiti na slijedećim fotkama:

Evo bliži pogled na rezinske dijelove i ''staklovinje'':

ZAKLJUČAK
Ja sam presretan s ovom maketom. Zadnjih godinu dana sam prekopavao net u potrazi za Bearcatom u 1:72, dok konačno nisam naišao na priliku. To je jedan od onih aviona koje jednostavno želim i moram imati u kolekciji. Što se samog nalijeganja dijelova tiče, nisam još ništa isprobao, međutim, sudeći po općenitom izgledu dijelova mislim da mogu očekivati neke problemčiće i pukotine koje će trebati kitati. Dodatno detaljiranje će sigurno podići sveukupan dojam.
S obzirom na neke navedene nedostatke i na činjenicu da će ovu maketu biti potrebno dosta dorađivati ne bih je preporučio početnicima, no isto tako želim napomenuti da sam siguran da se ova maketa da složiti u vrlo lijepi primjerak sa finom razinom detalja.

Kao što rekoh - ako želite Bearcata u 1:72 ovo je trenutno najbolji (i jedini) izbor na tržištu. Pa, tko voli nek izvoli - ja jesam.
Thundercat

Član od: 13 Tra 2007
Mjesto: Hirvatistan
PorukaUpisano: Pon Stu 02, 2009 2:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super! Hvala na inboxu...

To je inače u originalu Swordov kalup, koji je koliko vidim mao počišćen...

U svakom slučaju, potaknuo si me na kupnju (što je, kao ono, jako teško)... Twisted Evil

Plastiku akbar!

Ne isplati se..

Regional F-104 Group Build
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Tema je zaključana od strane administratora    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma