Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Il-2 i Pe-2
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Uto Ruj 01, 2009 9:08 pm    Naslov poruke: Il-2 i Pe-2 Citiraj ovaj komentar

Molim one koji znaju za upute (linkove) prema kolor profilima i različitim šemama bojenja za Il-2 i Pe-2 iz sastava JRZ-a.

Unaprijed se zahvaljujem.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Čet Ruj 03, 2009 2:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mda. I mislio sam si. Šturmovika tu i tamo ima...ok...no, Petljakova ni za lijek.

Nitko ništa nema? Ni jedna fotka ili kolor crtež Petljakova?
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Ruj 03, 2009 5:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ko kaže da nema ...?
No za točnost ne garantiram ...

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Čet Ruj 03, 2009 11:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ima u jednom broju Yasiga obrađeni profili Il-2. sjećam se onog "Tito-partija" sa manevara,
Potražit ću ak nisu nekom drugom na dohvat ruke prije. Very Happy
Makar sheme bojenja za Yu Il-2 su dosta maglovit teritorij znaš. Ne zna se baš puno.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pet Ruj 04, 2009 8:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Najsigurnije kod Il-2 ti je držati se kasnijega pravila bojanja, i to je period kad su kompletni bili metalni, znači zamjenjen je drveni dio trupa metalnim. Shema je jednostavna, a i okolohodac postoji (Tomo ga je neki dan zakvačio na HRC-u). Nećeš fulati kod boja, tamno siva FS 35237 (Humbrol H145), zvali su je golublje siva, a dobivali partizanskom recepturom, koliko crne toliko i bijele, posvjetljavaš po vlastitoj želji. Donje površine, svijetlo plave FS 35450, približan Humbrol H47.
Isto pravilo vrijedi i za kasniju upotrebu Pe-2.
Problematičan i podosta nepoznat je period dok nisu dobili te sheme, jer je vjerojatno na YU Il-2 i Pe-2 bilo svega što u predhodnom zrakoplovstvu.
Imam pokoju fotku i to sto spominje Tomo na hardu, pa ako ih želiš ostavi mi na pm svoju e-mail adresu.
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Pet Ruj 04, 2009 10:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma to dečki...to je to. Odlično. Hvala vam...u moje...i ime ostalih koje to zanima. Smile

Samo stavljajte sve što imate/želite podijeliti s ostalima. Wink
Natrag na vrh
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Ned Ruj 06, 2009 10:08 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Il-2, fotka i profil, negdje sa interneta, ne sjecam se izvora...

Zivi i zdravi bili!
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Ned Ruj 06, 2009 10:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ouyea...poznati 4071...iliti bijela 14-ica...svaka ti čast Doktore. Wink

Poštovani kolegiju...meni dovoljno...no, pozivam vas (uključujući i sebe samoga) da ovaj topik iskoristimo za javno prikazivanje vizualnih informacija koje imamo ili koje ćemo ubuduće naći na temu ova dva izuzetna stroja iz naoružanja zrakoplovstva koje je rodonačelnik svih zrakoplovstava koja većina članova ovog foruma naziva "naše". To se naročito odnosi na Pe-2...posebno zato što je taj stroj iz tog zrakoplovstva u tom vremenu do sada bio poprilično zapostavljen...a svi ćemo se složiti kako se radi o avionu izuzetnih karakteristika i vrlo široke univerzalnosti...rame uz rame (a po mnogo toga i superiorniji) od jednog Ju-88, Moskita i sličnih. Wink
Natrag na vrh
Timmy
Administrator
Član od: 16 Stu 2005
PorukaUpisano: Ned Ruj 06, 2009 10:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne mogu razaznati po ovom profilu da li je Il-2 bio dvobojan po gornjim površinama ili je to jedna boja i koje/koja je boja u pitanju? Ruske AMT ili je imao nekakav jugo gemišt boja po sebi?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
darko

Član od: 10 Ruj 2006
Mjesto: Daruvar
PorukaUpisano: Ned Ruj 06, 2009 11:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Timmy, Tomo je nedavno stavio okohodac http://www.hrcappuccino.org/articles/okohodac/Il-2m3.htm
ne znam da li ti pomaže, ovo je obnovljena metalna verzija koliko ja kužim...

EDIT: vidim da je tiger to već spomenuo, ali neću brisat post jer imaš direktan link tu.
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Pon Ruj 07, 2009 6:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Timmy Napisao/la:
Ne mogu razaznati po ovom profilu da li je Il-2 bio dvobojan po gornjim površinama ili je to jedna boja i koje/koja je boja u pitanju? Ruske AMT ili je imao nekakav jugo gemišt boja po sebi?

Mislim da je bio sivi, samo prefarbavan na vise mjesta svjezom bojom... Samo se pitam jesu li kormilo i ove trake bile zute ili mozda ipak bijele???
Natrag na vrh
slider
Gost
PorukaUpisano: Pon Ruj 07, 2009 8:12 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

kolko je moguce usporedit boju na kormilu i zastavi, ja bi svoju okladu stavil da je kormilo bilo bijelo, ne zuto....a i analogijom nekih drugih aviona, koji su imali bijela kormila, ja bi kormilo obojio bijelo....za traku ne znam.... Sad
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Ruj 07, 2009 9:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

slider Napisao/la:
kolko je moguce usporedit boju na kormilu i zastavi, ja bi svoju okladu stavil da je kormilo bilo bijelo, ne zuto....a i analogijom nekih drugih aviona, koji su imali bijela kormila, ja bi kormilo obojio bijelo....za traku ne znam.... Sad
I meni tako izgleda. Nema razlike između bijele boje na zastavi i one na kormilu. Trake mi se čine kao neka privremena bijela taktička oznaka i djeluju kao da su oljuštene a ne prebojane.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pon Ruj 07, 2009 9:36 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dr. vlado Napisao/la:

Mislim da je bio sivi, samo prefarbavan na vise mjesta svjezom bojom... Samo se pitam jesu li kormilo i ove trake bile zute ili mozda ipak bijele???

Slažem se s dr.vladom, nedvojbeno je tamno sivi (golublje siva), vjerojatno kvaliteta filma daje taj tamni ton. Dvobojnu shemu bi isključio jer je fotka iz 1949., a samim time je i taj Il-2 prošao reviziju i montiran mu je zadnji dio trupa novim, metalnim. Također sam mišljenja, zapravo sam uvjeren u to da bi kormilo pravca i te trake na trupu bile bijele. Kako Grunf navodi nema razlike u tonovima sa bijelim poljem na rondeli.
Nego, te trake na trupu bi stvarno mogle biti izguljene, a nekako mi se ćini da je jedna, vidi se malo bijelo polje po sredini, a i ona tamna crta koja bi ih razdvajala nikako ne daje dvije trake iste debljine. Btw, 1949. u Šumadiji su bili manevri na kojima se jedna strana obilježavala brzoidentifikacijskim oznakama bijele boje.
Fotografija i ilustracija potjeću iz Squadron Signala.

EDIT
Vrag mi nije dao mira, pa sam išao malo gledati fotke koje imam. Zapravo me taj vertikalac i kormilo smjera pogotovo zbunjuju. Pogledajte fotografiju ovoga 4022-bijeli27, vuće li vam komandne površine ipak na žutu? Što ako su i na predhodnim fotkamatakođer upravljajuće površine u toj boji (bijela ili žuta)?
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Pon Ruj 07, 2009 10:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moje skromno mišljenje o bojama:

1. Golubije sivi...garant.
2. Sve upravljačke površine na 4022 (bijeli 27) žute...garant.
3. Traka oko trupa na 4017 (bijeli 14) je bila jedna debela, a ne dvije tanje...bila je bijela...i nakon šumadijskih manevara je djelomično zguljena...garant.
4.Spiner 4022 (bijeli 27) me zbunjuje. Vrh mu jeste bijel (garant) no, prsten se čini...plavim. Iako...najvjerojatnije je golubije siva kao i ostatak aviona...ali nešto svježije obojen. Možda zamijenjen skupa s propelerom i/ili reduktorom ili tako nešto.

AleksandarMorozov: poruka promijenjena dana: Pon Ruj 07, 2009 12:23 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Naprijed
Stranica 1/5

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma