Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Spitfire
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Lip 11, 2015 3:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:

Kad je već Grunf stavio ovaj svjetlopis, da pripomenem da su linije prikrivne sheme na ovom "Slovencu", vrlo slične našem "Hrvatu" ...

Što se pak tiče plave boje u rondeli tj. na naljepnicama, ona se doima dosta tamna na priloženim svjetlopisima, što znači da je "zub vremena" još nije toliko "nagrizao" u trenutku nastanka snimke. E sad, tko želi izvorišno predočiti zrakoplov poslije duže uporabe, ne bi bilo loše da se malo "poigra" u tom kontekstu ...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Nick

Član od: 26 Stu 2006
Mjesto: VŽ
PorukaUpisano: Čet Lip 11, 2015 9:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uglavnom, svi lovački Spitfire-i u MTO-u (pa tako i oni iz 352. Sq.) su na gornjim polovicama krila imali rondelu od 56".

Pa sad, kako tko voli.

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Lip 12, 2015 9:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo jedan MTO Spit koji nema velike "standardne" rondele... Kad se gleda dostupne fotografije, može se vidjeti dosta različitih veličina i tipova rondela na krilima, pa je tvrdnja da svi MTO/ BAF Spitfire-i imaju te 56 inča ne stoji. A gdje su tu još Južnoafrikanci, Talijani i itd.

Ne namjeravam se ovdje sporiti o tome kakve bi rondele Spitovi iz 352. sqn.-a trebali imati, kad se na baš svim dostupnim fotografijama dobro vidi kakve su doista imali. Jučer sam, ponukan raspravom, pregledao sve slike u svim knjigama koje imam o ovoj temi 352. sqn.-a (a imam sve što je objavljeno) i nisam ni u jednom slučaju uočio veliku rondelu, ali sam našao još manju (!) i bar još dvije "nestandardne", tako da JK808 nije usamljena iznimka sa neobičnom krilnom rondelom. Ne tvrdim da nije postojao bar jedan koji ima veću rondelu, ali to bi prema trenutno dostupnim podacima bio izuzetak.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Nick

Član od: 26 Stu 2006
Mjesto: VŽ
PorukaUpisano: Pet Lip 12, 2015 2:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Izuzetak mogu biti jedino oni sa manjim, nestandardnim rondelama.

Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pet Lip 12, 2015 3:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Napravio sam mali eksperiment, htio sam vidjeti kako sve to izgleda u 3D, mislim na LH i Balkan-M oznake, usporedno sa pravim mjerama.

Kao referencu koristim Tinovu knjigu kao i onu iz susjedstva, naravno i neke svoje fotke.
Za poziciorniranje rondela sam uzeo SAM Spitfire Part I.
Također koristim i pozicije na fotkama koje smo postavili.
Napominjem da uz svu standardizaciju u proizvodnji i bojanju, bilo je repozicioniranja, tako da i to ponekad treba uzeti u obzir.
Ovo ako bolje pogledate na "našim" fotkama spitova svakako stoji.
Krila su Vc od Sworda 1/72, smatram je prema raspoloživim nacrtima korektnima, vjerojatno najbolji Vc u 1/72.

Vjerojatno neću sve napisati, jer smatram da je dosta toga očito pa čak i iz ovakvih bljedunjavih fotki.
No siguran sam da nama ne bi pomoglo da je sve fotografirano iz svih mogućih kuteva u top rezoluciji sa milion piksela u boji.

Prema mome eksperimentu ispada da su rondele na nekim spitovima stvarno 50in-čne.
No napominjem, biti ću oprezan u definiranju jer se na našim spitovima vidi pomicanje rondele gore-dolje.
Također mogu se primjetiti tri veličine rondela, vjerojatno je tu i ona ne standardna mala, na najdonjoj fotki u ovom postu.
Recimo, u Grunfovom postu fotka "X" može lako biti i 56in, pomaknuta prema gore, naročito ako uzmemo u obzira da kad naših ne vidimo frontalne žute trake.
Nitko se nije dotaknuo Vedranovog istraživanja o periodu proizvodnje našega G, radi se još o ranoj fazi rata, 42. su dominirale velike rondele.

Na možda najpoznatijoj viškoj fotografiji se na spitu u drugom planu vidi da rondela doseže lijevi aileron, a lijevi spit je po meni upitan, malim pomakom rondele iz ovoga kuta također se može raditi o 56in oznaci.
Očito se radio i o fenomenu "kako mi želimo vidjeti".

Na ovoj rondeli (fotka ispod, Spit Đ) se sigurno radi o manjim dimenzijama, ona je dorađena bijeliom sredinom i zvijezdom, no plavi disk od izvornika nije mijenjan.

Priča o našim spitovima svakako zaslužuje još rasprava i puno istraživanja.
A tko zna, naš Hrvat je bio do nedugo mit, možda ipak vidimo kakve je gore rondele imao...
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Lip 12, 2015 4:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tiger, mislim da godina proizvodnje bilo kojeg Spitfire-a iz 352, sqn.-a nema previše veze sa tim kakve je oznake imao na početku, a posebno za HRVAT-a, jer ima potpuno druga krila od druge mašine za koju uopće neznamo koji je broj i kad je proizvedena. Npr BR130 je bio na Malti i proizveden je 1942, pa je imao najstariji tip rondela koji je preuređivan na Malti samo na bočnim rondelama, kako bi bio bliže novom standardu. Imao je De Havilland elisu i pustinjsku kamuflažu, dosta tanko i slabo prebojanu sa nekom plavom ili sivom bojom. Oštećen je dok je na njemu letio Buzz Buerling i zatim popravljen. 1943 je završio među mnoštvom Spitfirea koji su iz raspuštenih jedinica sa Malte popravljeni i predani Amerikancima koji su nakon borbi u Africi preletjeli u Italiju i vrlo brzo Mk.V varijante zamjenili sa Mk.IX i Mustanzima, tako da su ti preživjeli avioni završili u nekom Maitenance unit-u, gdje su ih temeljito popravili i prebojali prije nego su ih prosljedili dalje. Zanimljivo je da je prema podacima serijskih brojeva nekoliko Spitova u 352 sqn.-u počelo karijeru na Malti, a čini se da je i HRVAT jedan od tih. Svakako bi trebalo to bolje istražiti, jer sam u literaturi pronašao podatke koji kolidiraju sa onima iz literature o 352. sqn.-u.
Što se tiče rondela, svakako ću se još pozabaviti istraživanjem i mjerenjem, jer se može u odnosu na širinu rondele, dimenziju usporediti npr. sa širinom elerona, pa dobiti vrlo točnu mjeru. Gledajući rondele na Spitovima M i X čije sam fotke stavio, nemam nikakvih nedoumica što se tiče dimenzija, i vrlo je očito da su manje od dimenzije koju je dao Balkan models, pa ću vjerovati svom vidu i šubleru, a ne nečemu što bi trebalo biti kad bi bilo, a vidljivo je da nije... Ova me tema Spitova 352.sqn. zanima i pomalo sam istraživao, pa ću i nastaviti dalje, i svakako mi je drago da se našla ova nova fotografija i da se konstruktivno raspravlja o ovoj temi. Very Happy

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pet Lip 12, 2015 5:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super, kad ćeš mjeriti upravo taj X, uzmi u obzir i gornji dio rondele.
Nadam se da će to biti uskoro.
Nisi komentirao pozicioniranje rondela i standardizacije, obzirom da si pročitao toliko literarture.
Meni svejedno, i X i M djeluju kao da se radi o 56in rondelama.
Kod 50in taj razmak između ailerona i donjega ruba rondele treba biti veći.

Vrtimo se u krug, tako da bez konkretnog dokaza (ovo za mene to nije nikako) neću se više uplitati u raspravu.
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Lima, Peru
PorukaUpisano: Uto Lip 16, 2015 1:12 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ova rasprava me pomalo veseli jer mi je to sad aktualno iz više razloga.

zadnje vrijeme sam po muzejima uspio uživo vidjeti i dotaknuti Spitfire-e. Uz to sam nabavio Tinovu knjigu i sad je polako ali temeljito prolazim (sram me bilo tek sad). Plus sam nabavio Airfixovog Vb u 1/48

Enivej volio bih da nastavimo sa raspravom jer ona je ipal dobra dok ne odemo u krivi smjer.

Ja pridonosim sa jednom fotkom koju sam našao po bespućima neta, a ja je nisam vidio do sada, a možda pridonose raspravi. Dakle radi se o fotkama par Spitova iz 352 sq. prije nego što su dobili Yu oznake. U popisu piše da je Italija, ali meni izgleda Afrika po okolišu. Sigurno ne Cane.
Ovoga prvoga ne mogu naći u Tinovoj knjizi iako postoji EF 653 i za njega nema koda, pa bi ovaj EF 553 mogao biti još jedna greška u knjizi. ali i ne mora. Ovo je slikano prije, a ovaj ima i dva topa koliko ja vidim. Ona dva iza su sigurno završila u 352 sq. S tim da za zadnjeg nisam siguran koji bi to točno "A" mogao biti (JK 329 ili JK 360)

Avion u prvom planu ima veliku rondelu, a i ostale su mu drugačije.

Pridonosite raspravi jer sam ja novopečeni "stručnjak" za Splitove.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Uto Lip 16, 2015 7:27 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vrsa, sorry, moram te ispraviti...
Ovu fotku (i jos nekoliko) mozes naci na stranici Imperial War Museum-a: http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205209399 .
Spitovi na fotki nisu iz naseg 352-og nego iz 253-eg i 32-og skvadrona, i ovo jeste Canne ,pogledaj na istoj stranici jos fotki sa iste lokacije ( ja sam jos malo gledao i na Google Earth), ista pozadina i na poznatoj: http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205209404

Zivi i zdravi bili!

PS. popravljeno...

dr. vlado: poruka promijenjena dana: Uto Lip 16, 2015 8:08 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
PergerCRO

Član od: 13 Sij 2015
Mjesto: Beli Manastir
PorukaUpisano: Uto Lip 16, 2015 8:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dr. vlado Napisao/la:
http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205209399

Nije ti radio link zbog ove točke na kraju pa evo quotam da ispravim Smile

http://modelling-gp.weebly.com/
https://www.facebook.com/gpmodels87
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Lima, Peru
PorukaUpisano: Uto Lip 16, 2015 8:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dr. vlado Napisao/la:
Ovu fotku (i jos nekoliko) mozes naci na stranici Imperial War Museum-a: http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205209399 .
Spitovi na fotki nisu iz naseg 352-og nego iz 253-eg i 32-og skvadrona, i ovo jeste Canne ,pogledaj na istoj stranici jos fotki sa iste lokacije ( ja sam jos malo gledao i na Google Earth), ista pozadina i na poznatoj: http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205209404

Zivi i zdravi bili!

PS. popravljeno...

Ok, da mogao bi bit i Cane. Da ovi su iz 253. Ali je ovaj srednji ipak zavrsio u 352.pise da je odradio 2 akcije 45. E sad jeli bio samo zamjena i jeli uopce dobio zvjezdu?

Ono sto sam htio pokazat jesu velicine rondela. Poprilicno je vidljiva razlika u velicini 56 i 50 incha. Dimenzionalnom analizpm se moze ustvrditi to. Ovaj prvi ocito ima velike i pokrivaju skoro cijelo krilio.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Uto Lip 16, 2015 11:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vrsa Napisao/la:
dr. vlado Napisao/la:

Zivi i zdravi bili!

PS. popravljeno...

Ok, da mogao bi bit i Cane. Da ovi su iz 253. Ali je ovaj srednji ipak zavrsio u 352.pise da je odradio 2 akcije 45. E sad jeli bio samo zamjena i jeli uopce dobio zvjezdu?

Ono sto sam htio pokazat jesu velicine rondela. Poprilicno je vidljiva razlika u velicini 56 i 50 incha. Dimenzionalnom analizpm se moze ustvrditi to. Ovaj prvi ocito ima velike i pokrivaju skoro cijelo krilio.

Jest, dobio je "zvijezdu" - i kod "R"...
Inače je ovaj svjetlopis za našu zrakopl. baštinu zanimljiv i iz još jednog gledišta; naime, u sklopu ovog MU-a (Maintance Unit) praktičnu su izobrazbu prolazili i naši zrakopl. mehaničari iz 352 (Yug.) Sqn-a ... Pače, rukom dopisana atribucija na dijelu svjetlopisa (koji je za potrebe ovog priloga izrezan) upućuje na to da su navodno upravo oni uz/na ove/im zrakoplove/ima, zajedno s britanskim kolegama koji ih podučavaju ...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Lip 16, 2015 11:58 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ista fotka može se vidjeti (i slobodno skinuti) u VELIKOJ rezoluciji na Fold3.com

Evo što piše na poleđini fotografije iz njihove arhive
Citat:
Yugoslav Partisans in training with RAF in Italy - Specially selected Partisans From Marshal Tito'S forces In Yugoslavia were chosen to make the journey to Italy to train with RAF ground crews on Spitfires. Owing to langauge difficulties they were not given bookwork, but were passed when their efficiency in their respective trades was approved. Here, Yugoslav Partisans and men ot the RAF work on Spitfires at an airfield in Italy.

dr. vlado

PorukaUpisano: Uto Lip 16, 2015 12:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako samo malo spustite na stranici, ispod slike je sljedeci text:
Object description
Yugoslav partisans learning to maintain Supermarine Spitfire Mark VCs, under the supervision of RAF ground crew members at Canne, Italy. The aircraft, (front to rear) are: EF553 'A' of No. 32 Squadron RAF; JK 868 'SW-K', of No. 253 Squadron RAF, and JK226 'A', also of 32 Squadron.

Zivili!

dr. vlado: poruka promijenjena dana: Uto Lip 16, 2015 1:04 pm; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
dr. vlado

PorukaUpisano: Uto Lip 16, 2015 1:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:

Jest, dobio je "zvijezdu" - i kod "R"...
...

Ovaj: http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=19516&highlight=spitfire Very Happy
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5  Naprijed
Stranica 4/5

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma