Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Dalmatinski leut, drvo, M 1 : 16
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 45, 46, 47  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Dida

Član od: 05 Velj 2007
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Pon Jul 22, 2013 8:12 pm    Naslov poruke: Pavijun Citiraj ovaj komentar

Priprema za postavljanje pavijuna:

Šablonica ima za svrhu držati šuplje glave na željenom razmaku. Šuplje glave su podignute da se uže može bez poteškoća provlačiti.

Vidi se strana koja će biti okrenuta prema palubi.
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Tomislav Viljetić

Član od: 01 Ruj 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Jul 23, 2013 9:00 pm    Naslov poruke: Pavijuni, pasi i tovari Citiraj ovaj komentar

Bok Dida !

Pavijuni ( tiranti ili sprežnjaci ) ne pripadaju crnoj manovri. Nisu bili paklinjeni kao sartije. Meko usukani (manje se rastežu), prirodne boje konopa od kudelje - svjetlo sivo zelena.

Pozdrav, Nostromo
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Dida

PorukaUpisano: Uto Jul 23, 2013 9:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Joooj! A ja ih sve napravio! Sad
Imam i svijetlih pavijuna. Ovaj Murphy se ne miče od mene! Do sutra ništa ne radim.

Hvala na upozorenju! Very Happy
Tomislav Viljetić

PorukaUpisano: Uto Jul 23, 2013 11:10 pm    Naslov poruke: Koluri o pavijuna Citiraj ovaj komentar

Dida Napisao/la:
Joooj! A ja ih sve napravio! Sad
Imam i svijetlih pavijuna. Ovaj Murphy se ne miče od mene! Do sutra ništa ne radim.

Hvala na upozorenju! Very Happy

Dida, bojim se da ne prođem kao Katalina u senatu.More ti past mrak na oči, pa me argolom po glavi. Ali ča je, tu je. Za nova četiri pavijuna, pari mi se, tvojom brzinom rada, cca četiri šetimane.

Mala pomoć oko boje konopa pavijuna :

[img][/img]

[img][/img]

Pozdrav, Nostromo.
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Sri Jul 24, 2013 8:31 am    Naslov poruke: Re: Koluri o pavijuna Citiraj ovaj komentar

Tomislav Viljetić Napisao/la:
... Dida, bojim se da ne prođem kao Katalina u senatu. More ti past mrak na oči, pa me argolom po glavi. Ali ča je, tu je. Za nova četiri pavijuna, pari mi se, tvojom brzinom rada, cca četiri šetimane.
Pozdrav, Nostromo.

Nostromo, nema straja, neće mi pasti mrak na oči. A neću se ni argole mašit. Very Happy
Sve je pod kontrolom, jedino što je vruće.
Malo sam gledao tvoja pisma i otuda vidim da pripone nisu po cijeloj dužini omotane tankim konopom, već samo kod šupljih glava. I u području očne upletke na vrhu jarbola. Reci, griješim li?
Potrudit ću se da ne budu četiri šetimane. Cool
Hvala na priloženim fotkama.
Tomislav Viljetić

PorukaUpisano: Sri Jul 24, 2013 9:20 am    Naslov poruke: Ligadure na sartijama Citiraj ovaj komentar

Bok Dida !

Omatanje sartija komandom, bez obzira radi li se o "pari ili dispari"-iste dvi na jednu bandu ili dijagonalno proveni bocel sa live bande na krmeni bocel desne bande... vrši se pri šupljim glavama i pri vrhu, gdje je gaša (omča) koja se natiče na glavu jarbola. Svrha same ligadure je u tome da ojača omotana mjesta na konopu, koja su izložena trenju.
Dužina ligadure, i gori i doli ,od dvi noge je primjerna.

Pozdrav, Nostromo
Natrag na vrh
stari

Član od: 12 Lip 2012
Mjesto: Kastav
PorukaUpisano: Sri Jul 24, 2013 4:33 pm    Naslov poruke: Re: Ligadure na sartijama Citiraj ovaj komentar

Tomislav Viljetić Napisao/la:
Bok Dida !

Omatanje sartija komandom, bez obzira radi li se o "pari ili dispari"-iste dvi na jednu bandu ili dijagonalno proveni bocel sa live bande na krmeni bocel desne bande... vrši se pri šupljim glavama i pri vrhu, gdje je gaša (omča) koja se natiče na glavu jarbola. Svrha same ligadure je u tome da ojača omotana mjesta na konopu, koja su izložena trenju.
Dužina ligadure, i gori i doli ,od dvi noge je primjerna.

Pozdrav, Nostromo

Bez uvrede, ali može li prijevod, da razumijem o čemu pričate. Nešto naslučujem, ali nisam siguran jeli to to. Još kada bi bila koja slikica više.
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Sri Jul 24, 2013 6:11 pm    Naslov poruke: Pripone i šuplje glave Citiraj ovaj komentar

Bok, Stari! Very Happy

Stvari stoje ovako:
- moram zamjeniti crne pavijune bijelima (to su ti oni konopi što spajaju šuplje glave (okrugla stvar s tri rupe))
- još moram omotati pripone jarbola tankim konopom (konop se zove "komand") od šupljih glava prema vrhu jarbola u dužini od dvije stope.
- omča, koja se natakne na vrh jarbola, a čine ju krajevi lijeve i desne pripone, također treba biti omotana komandom, i to u dužini od dvije stope mjereno od vrha jarbola prema dnu pripona (prema šupljačama). I to trebam napraviti.

Tomislav tvrdi da ću to raditi četiri setimane, a on me dobro pozna, što se brzine tiče. Ja sam se uzjogunio i tvrdim da ću napraviti prije. Very Happy Very Happy Very Happy

Ako nešto u svemu ovome nije točno, Tomislav će me ispraviti.

Dida: poruka promijenjena dana: Sri Jul 24, 2013 10:28 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
stari

Član od: 12 Lip 2012
Mjesto: Kastav
PorukaUpisano: Sri Jul 24, 2013 8:14 pm    Naslov poruke: Re: Pripone i šuplje glave Citiraj ovaj komentar

Dida Napisao/la:
Bok, Stari! Very Happy

Stvari stoje ovako:
- moram zamjeniti crne pavijune bijelima (to su ti oni konopi što spajaju šuplje glave (okrugla stvar s tri rupe)
.

Ako je to pravilo: zašto? Jer, ako su pripone crne, logično (ah, ta logika) je da i pavijuni budu crni, jer su sastavni dio pripona. Jedan barba, koji plete konope (ne za makete) na ovogodišnjoj Fiumeri, objasnio mi je razlog zašto su neki konopi crni, a neki u prirodnoj boji.
Natrag na vrh
Tomislav Viljetić

PorukaUpisano: Sri Jul 24, 2013 9:19 pm    Naslov poruke: krumpiri,krtole i patate Citiraj ovaj komentar

Bok,Dida !

Nema ptrebe za ispravljanjem. Sve je točno!!!
Omča koju čine sartije, i koja ide preko vrha jarbola, i koja je, normalno, pod ligadurom zove se KAPELAJ.Pozdrav, Nostromo
Natrag na vrh
Tomislav Viljetić

PorukaUpisano: Sri Jul 24, 2013 9:28 pm    Naslov poruke: Re: Pripone i šuplje glave Citiraj ovaj komentar

stari Napisao/la:
Dida Napisao/la:
Bok, Stari! Very Happy

Stvari stoje ovako:
- moram zamjeniti crne pavijune bijelima (to su ti oni konopi što spajaju šuplje glave (okrugla stvar s tri rupe)
.

Ako je to pravilo: zašto? Jer, ako su pripone crne, logično (ah, ta logika) je da i pavijuni budu crni, jer su sastavni dio pripona. Jedan barba, koji plete konope (ne za makete) na ovogodišnjoj Fiumeri, objasnio mi je razlog zašto su neki konopi crni, a neki u prirodnoj boji.

Bok,Stari !

Jako mi je drago da si upoznao barbu konopara koji ti je sve objasnio, pa osobno nemam što dodati. Kad ga ponovno sretneš, pitaj ga što je zajedničko traini,arganelu, šperanci i grativu?

Pozdrav, Nostromo
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Čet Jul 25, 2013 5:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Novi pavijuni napravljeni, udarnički, za manje od četiri šetimane! Very Happy

Tomislav Viljetić

PorukaUpisano: Čet Jul 25, 2013 8:56 pm    Naslov poruke: Bigote i pavijuni Citiraj ovaj komentar

Bok, Dida !

Savršeno !!! Zaslužio si prvu nagradu, u vidu fotke. Pohrani u arhivu.
Ako ovako nastaviš, ostajem bez posla.

[img][/img]

Obrati pažnju na meko uvijen konop od pavijuna.
Dida

PorukaUpisano: Čet Jul 25, 2013 9:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na prvoj nagradi! Very Happy Bez posla nećeš ostati jer još imam namjeru griješiti.
Fotka je odlična!!! I, naravno, već je u arhivi.
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Ned Jul 28, 2013 3:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

da ne citiram, ali Stari, ili ti je meštar krivo objasnio ili si krivo razumio, ali forum služi za razgovore i objašnjenja.
Kako ti Noštromo nije baš objasnio pojasnit ću:

nepomična oputa, znaći svi oni konopi koji su postavljeni fiksno i koji se ne "miću" (leta, zaputke i sl.., u globalu pridržavanje jarbola) zaštićivali su se premazom smole mislim s dodatkom luga kako bi se zaštitili od djelovanja mora/soli dok je pomična oputa (zatezaći, škote, uzde i sl..) ostavljala "prirodna" zbog potrebe korištenja i neophode podatnosti (noštromova opaska na meki voj)
Od tuda razlika u boji ali i u strukturi (nepomična oputa je bila gušća i impregnirana)

Na današnjim replikama i rekonstukcijama obično se koriste "obojani" konopi pa se zato gubi malo smisao, dapaće kad su u pitanju sintetički konopi po istoj logici od nekad oni za nepomičnu oputu trebali bi biti bijeli da budu trajniji na suncu. (opss otišao u OT)

(moguće je da je opis zaštite dijelom netočan ali smisao je taj)
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3 ... , 45, 46, 47  Naprijed
Stranica 46/47

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma