Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Dalmatinski leut, drvo, M 1 : 16
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, ... 45, 46, 47  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Minesweeper

Član od: 21 Sij 2007
PorukaUpisano: Uto Ožu 24, 2009 8:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Stvarno super Very Happy ovaj urez na kobilici po duljini, kako si ga napravio
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Dida

Član od: 05 Velj 2007
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Uto Ožu 24, 2009 9:21 am    Naslov poruke: Urez po duljini kobilice Citiraj ovaj komentar

Urez za koji pitaš napravio sam pomoću male stolne glodalice (EMCO Unimat 3). Služi za učvršćenje platica za kobilicu.
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Minesweeper

PorukaUpisano: Uto Ožu 24, 2009 9:40 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Thanks, baš me zanimalo jer imam i ja glodalicu pa sam pretpostavio
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Sri Tra 01, 2009 4:53 pm    Naslov poruke: Savijanje zaštitne kobilice Citiraj ovaj komentar

Zašto se ne vide moje slike? Piše ovdje: http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?p=279440#279440

Pokušao sam savinuti zaštitnu kobilicu na svijeći, pa sam ju lijepo zapalio. Zato sam odlučio skuhati ju, a potom vruću i mokru savinuti u šabloni. Evo slike šablone:

Kako sam postao ljuti protivnik otvorene vatre, kraj letvice, koji sam želio savinuti, kuhao sam 8 minuta u ključaloj vodi i nakon toga letvicu stavio u šablonu.

Letvicu ću ostaviti u šabloni dok se drvo skroz ne osuši. Šablonu sam napravio točno prema potrebnom zakrivljenju, iako sam pročitao da se letvica malo izravna nakon vađenja iz šablone. Baš me zanima koliko će se to vratiti prema obliku prije krivljenja. Riječ je o hrastovoj letvici poprečnog presjeka dimenzija 5,4 x 2,2 mm

Dida: poruka promijenjena dana: Ned Tra 27, 2014 9:21 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Tra 01, 2009 5:11 pm    Naslov poruke: Re: Savijanje zaštitne kobilice Citiraj ovaj komentar

Dida Napisao/la:
Kako sam postao ljuti protivnik otvorene vatre, kraj letvice, koji sam želio savinuti, kuhao sam 8 minuta u ključaloj vodi i nakon toga letvicu stavio u šablonu.

neovisno o tome da je lakše savijati mokro drvo, parsavjeta koji će ti olakšati i ubrzati rad.
za krivljenje (mokrih) letvica korisna je naprava koju sam ja kupio u Amatia (i platio porez na budalu, naime sigurno napravljeno u sam svoj verziji košta puuuno manje !) naime to je u biti jaća lemilica koja umjesto šiljka ili na njemu ima valjak promjera cca 2 cm i debljine 3 cm (malo tokarenja ili prijatelj !!)i jedan kontrakalup od tvrdog drva (ništa do li komad daske iz tvrdog gustog drva sa uzrezanom krivinom razlićitih radijusa) letvicu koju kriviš (mokru) staviš na kalup i pritisneš valjkom kojim ga dotjeraš do krivine a ujedno i suši vlagu.
inačica ove metode mogla bi biti sa mini brenerom i dodatkom za vrući zrak (plamen ne udara direktno u predmet kojeg griješ !!!!! )
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Sri Tra 01, 2009 6:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dida, obzirom da se baviš maketama drvenih brodova jako češ često krivit letvice pa bi ti se isplatila investicija od 100-njak kuna u fen za skidanje stare boje. Može mu se podešavat temperatura, uz malo vježbe s njim se postižu čuda a puno je komotniji za rad od lonaca, šporeta i sl. Wink

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Sri Tra 01, 2009 6:58 pm    Naslov poruke: Savijanje Citiraj ovaj komentar

Dečki, hvala vam na sugestijama. Svaku ću ozbiljno razmotriti. Moram temeljito riješiti taj dio posla.

Leo, kako izgleda naprava koju si kupio u Amatia? Imaš fotku?
Leo - zd

PorukaUpisano: Sri Tra 01, 2009 7:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo slike, kao što vidite najobičnija lemilica (30W) sa večom glavom

ujedno evo i drugog simpatićnog pomagala, kliješta za savijanje letvica

ova funkcioniraju mehanički, ona oštrica lagano utisne letvicu sa unutrašnje strane i tako niz jednan do drugog reza i letvica se savija ko od šale. Odlično za oplatu tj. tanke letvice, jedina mana sa unutrašnje strane ostavlja trag, izgleda letvica izgleda kao klinasti remen!
Druga dobra karakteristika je da se lako postiže i bočno izvijanje relativno širokih letvica (pramačana i krmena oplata) naime rezovi okomito na smjer letvice je krive, dovoljno je malo zakositi pa se dobije i bočno krivljenje, - spirala)
dobro je i to da se radi sa suhim letvicama

Inaće kad smo već kod krivljenja letvica jednom sam našao, istina samo bukove letvice ali solidnih profila (3*5mm) od savitljive bukovine.
Prodavać mi je rekao da se radi o bukovini močenoj u urei,nisam poslije tražio postupak, samo znam da su letvice VRLO savitljive i ne vračaju se

Leo
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Sri Tra 01, 2009 9:38 pm    Naslov poruke: Savijalica Citiraj ovaj komentar

Leo, puno ti hvala! Fotka je OK.
Dida

PorukaUpisano: Pet Tra 03, 2009 9:19 pm    Naslov poruke: Otvorilo se samo malo Citiraj ovaj komentar

Nakon 48 sati u kalupu za savijanje, zaštitna kobilica se malo "otvorila", t.j. vratila prema početnom položaju. Ništa strašno, problem riješen šmirglanjem kobilice, koju će, kao štititi.
Letvica je tvrda ko' sam vrag! Smile Hrastova je.

Dida: poruka promijenjena dana: Ned Tra 27, 2014 9:21 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Ned Tra 05, 2009 5:06 pm    Naslov poruke: Ljepljenje statvi Citiraj ovaj komentar

Zašto se ne vide moje slike? Piše ovdje: http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?p=279440#279440

Zalijepljene su krmena i pramčana statva. Kobilica je utezima pritisnuta na ravnu podlogu i uz letvicu na rubu radne površine. To bi trebalo osigurati da kobilica i statve u budu u jednoj ravnini. Položaj krmene statve je osiguran letvicom istog nagiba kao i statva.

Dida: poruka promijenjena dana: Ned Tra 27, 2014 9:21 am; prepravljeno ukupno 3 puta
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Čet Tra 09, 2009 9:18 pm    Naslov poruke: Priprema "navoza" za gradnju Citiraj ovaj komentar

Drveni klinovi imaju zadatak držati kobilicu ravnom i u simetrali broda. Rubni klinovi se definitivno učvrste i prema njima se odredi položaj ostalih klinova.

Polaganje kobilice

Nakon što se učvrste i klinovi lijeve strane navoza slijedi svečano polaganje kobilice.
(Pivo nije alkohol, nego hrana, pa se može slikati polaganje kobilice s pivom u pozadini. Pivcem se naglasila svečanost čina.)

Na pramčanoj se statvi vidi "konj" koji će podupirati špirun. Lijevo i desno od njega če biti još po jedan brk.

Krmena statva

Dida: poruka promijenjena dana: Ned Tra 27, 2014 9:22 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Tra 09, 2009 10:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svaka čast Goreprsti
Leo - zd

PorukaUpisano: Čet Tra 09, 2009 10:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pazi da ne vide u EU trazit ce da se i tvoje brodogradiliste stavi na popis.Ovo je predobro, pravi navoz, Jedva cekam kad bude sa rebrima i uzduznicama.
Si razmisljao da pola bude u oplati a pola samo "kostur" ?
Leo
Natrag na vrh
Minesweeper

PorukaUpisano: Pet Tra 10, 2009 8:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Već sad izgleda super Very Happy , slažem se s Leom, stvarno bi bila šteta pokriti sav taj rad Wink
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, ... 45, 46, 47  Naprijed
Stranica 2/47

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma