Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Maskirne boje VVKJ i ZNDH??

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Lip 10, 2008 6:35 pm    Naslov poruke: Maskirne boje VVKJ i ZNDH?? Citiraj ovaj komentar

Pretražujući reference za bojanje IK-2, IK-3, PVT, R-100, Bf 108, Do-17 i Zmaj Hurricane, ostao sam prilično zbunjen. Što se tiče VVKJ četverobojne maskirne šeme, za tri se boje manje-više svi izvori okvirno slažu. To su tamno smeđa, za koju se navodi da je približno FS 20040 ili FS 20045, oker, koja je približno FS 30118 ili FS 20118 i svijetlo sivo-plava (golublje siva) FS 35526 ( vrlo slična RLM 65, ali nešto svjetlija ). Od tih referenci odstupa autor Miklušev koji za IK-3 navodi da je smeđa= FS 10032 oker= FS 10266, svijetlo sivo-plava= FS 16350.
Što se tiče tamno maslinasto zelene boje, tu je pravi kaos! Navodi se da je ova boja kasnije upotrebljavana u početnom periodu rata u ZNDH, a i kasnije, kao osnovna obuhvatna maskirna boja, katktkad u kombinaciji sa svijetlo sivo-plavom (npr.Ik-2 Caproni Ca 310). Za ovu zelenu nijansu reference su vrlo široke, što se tiče približnih FS brojeva:
FS 24079
FS 14079
FS 34096
FS 24098
FS 14083 ( Miklušev)
Za ZNDH zelenu boju se još navode i FS 34127, pa i vrlo svijetla FS 34151!
Što se tiče sjaja ovih boja, meni se čini (nakon pregleda fotografija) da bi sve trebale biti polusjajne, pa čak i sjajne u slučaju tek proizvedenih IK-3. I ZNDH avioni su nakon remonta bili vrlo sjajni po svim površinama. Dakle, što se tiče logike prve brojke u sustavu FS-a, ove bi boje trebale započinjati sa 1 ili 2, a tek avioni nakon duge službe bi mogli biti mat (3). Nekoliko kolor fotografija ZNDH Fizira, Poteza i Brege-a koje postoje, pokazuju polusjajnu, do sjajnu maslinasto zelenu boju, koja ponešto varira u nijansi od aviona do aviona, ali nikad ništa slično FS 34127 ili 34151... Zanima me da li su pronađeni dijelovi aviona na kojima bi se mogle vidjeti ove boje, ili podaci iz tvornica kao što su Rogožarski ili Ikarus? Ima li zamjetnih razlika u bojanju lovaca IK-2 i IK-3 od ostalih aviona u službi VVKJ? Da li je zelena boja korištena u ZNDH zaista identična onoj iz VVKJ? Znam da je nezahvalno vezati tonove boja isključivo za FS i da su to u usporedbi sa realnim bojama tek približni tonovi, ali teško se uhvatiti za nešto drugo...Tonovi boja su zasigurno odstupali od serije do serije proizvedenih aviona i ponešto se mijenjali pod utjecajem atmosfere, ali bi volio definirati bar neki srednji ton boje, od kojega bi mogao početi. I na kraju, čuo sam neka nagađanja da na IK-3 i Bf 108 najtamnija boja nije bila tamno smeđa nego crna?!? Zanima me što na sve ovo kažu znalci koji se bave ovom tematikom??

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Josip

Član od: 25 Tra 2008
Mjesto: Ljubljana
PorukaUpisano: Uto Lip 10, 2008 8:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nipošto nisam znalac na tom području ali treba imati u vidu, da je zrakoplovstvo Pavelićeve paradržave bilo 3. razredno i kako se vjerovatno bojama snabdjevalo iz zapljenjenih zaliha kraljevine i poklonjenih zaliha 3. reicha.
Po tome bi se prave boje našle u spektru zrakoplovstava kraljevine, fašističke Italije i nacističke Njemačke.
Sve u svemu ovo je stvarno komplicirana tema.

Josip
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Lip 11, 2008 9:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Josip Napisao/la:
Nipošto nisam znalac na tom području ali treba imati u vidu, da je zrakoplovstvo Pavelićeve paradržave bilo 3. razredno i kako se vjerovatno bojama snabdjevalo iz zapljenjenih zaliha kraljevine i poklonjenih zaliha 3. reicha.
Po tome bi se prave boje našle u spektru zrakoplovstava kraljevine, fašističke Italije i nacističke Njemačke.
Sve u svemu ovo je stvarno komplicirana tema.

Josip
O 3.razrednosti se još da raspravljati...o 2.razrednosti, što se tiče opreme da, ali bilo je i zaista prvorazrednih pilota i osoblja. Treba se samo sjetiti aseva sa istočnog fronta... ali mene zanima koji je ton zelene boje korišten za avione u VVKJ i u početku na avionima ZNDH. O njemačkim i talijanskim bojama ovdje nema ni govora. Jako je dobro poznato da su avioni kupljeni od Nijemaca ili Talijana došli u njihovim kamuflažama. Koliko je poznato, malo što je poklanjano NDH. Nijemci su jedino prepustili ZNDH niz zastarjelih aviona VVKJ, koji su zarobljeni nakon kratkog aprilskog rata, a njih nisu zanimali. Ipak su ti avioni bili vrlo upotrebljivi u borbama sa ustanicima u prve dvije godine rata. Ne znam da li su samo trošene zalihe boja ostale od VVKJ ili je nastavljena proizvodnja te zelene boje. Ipak je tom bojom obojano jako puno aviona, a čini se da je upotrebljavana i do samog kraja rata...

Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Sri Lip 11, 2008 11:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Josip Napisao/la:

Pošto nisi znalac, razmisli da nas poštediš svojih ispolitiziranih primjedbi i (očito) provokacija kojima doista nije mjesto u raspravi o bojama.
Bolje nego da drobiš netočnosti kojih si u ove dvije rečenice nadrobio barem tri ...
E da - zaboravio si staviti pridjev uz "kraljevinu" ili ti to očito baš ne ide od ruke ...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Lip 11, 2008 11:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tako je, dosta politike-vratimo se na temu o bojama! Zar baš nitko nema saznanja ili preporuka??

Natrag na vrh
Josip

PorukaUpisano: Sri Lip 11, 2008 4:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Naravno, da sam mislio na material jer se Buckeri, polovni Morani i slično nisu svrstavali u vrh tadašnje zrakoplovne tehnike. Pa ni ljudstvo nije bilo jedinstveno usled ideoloških podjela i prebjegavanja.
Uostalom i Luftwaffe je u 2. polovini spala na 2. razrednu silu...

Josip

Edit: Essex
Essex
Gost
PorukaUpisano: Sri Lip 11, 2008 4:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Šta je sad ovo Josipe?
Editirao sam ti post jer onakva diskvalifikacija "sugovornika" u najmanju je ruku nepromišljena. Argumenti ad hominem se na ovom forumu neće tolerirat. Najčešće kad se netko počne njima služiti u ovakvim i sličnim raspravama najprije upozorim da nije korektno negirati čovjeka ako se ne slažeš s njegovim mišljenjem i/ili stavom. U ovom slučaju upozorenje vrijedi za obojicu jer ovakvo uzajamno etiketiranje dokida svaku mogućnost daljnje normalne rasprave.
Ovdje sam se posljednji put oglasio. A sad se svi vratimo nazad na temu
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Čet Lip 12, 2008 12:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Josip Napisao/la:
Naravno, da sam mislio na material jer se Buckeri i slično nisu svrstavali u vrh tadašnje zrakoplovne tehnike.

Napisati da je zrakoplov Bücker (s tim što nisi napisao koji: 131 ili 133, možda ih ne razlikuješ ...) drugo ili trećerazredni zrakoplov znači elementarno nepoznavanje materije. Prvi (Bü-131) je bio izvrstan, ako ne i najbolji ili među najboljim školskim zrakoplovima za početnu obuku u svojoj klasi s kraja 30-tih i u 40-tim godinama prošlog stoljeća, dakle i za vrijeme rata, a drugi (Bü-133) vjer. još i bolji u svojoj klasi (laki školsko-akrobatski avion za napredniju obuku i uvježbavanje akrobacija), na kojima su i poslijeratni piloti obožavali letjeti sve dok je bilo resursa ...
Zato ti dobronamjerno savjetujem da ne pričaš ono o čemu nemaš (sa)znanja, jer ćeš ispasti ...

I žao mi je što je Essex izbrisao tvoj post/repliku pa ga nisam stigao pročitati, ali mi to slobodno ponoviš na PM (lahko tudi v slovenščini, če ti je tako lažje uporabljati izraze ki niso primerni v običajni komunikaciji ...), tako da ne zamaramo auditorij našim prepucavanjem koja nemaju veze s ovom temom ...

Što se pak tiče teme ovog posta, mislim da si (Grunf) načeo jednu vrlo tešku temu, odn. s vrlo izvjesnim koeficijentom (ogromnim) da ćemo dobiti suvisli odgovor.
Bilo bi dobro kada bi netko imao nekog poznatog u Chromosu, pa da se pokuša doznati da li postoje šanse da čuvaju/imaju nekakvu pohranu starih kataloga boja (čipova), jer naime, današnji "Chromos" (ili kako se već zove) je sljednik predratne tvornice - (s titulom "Kralj. dvorski dobavljač") "MOSTER d.d. Tvornica laka i boja" na (zanimljivo!) vjer. istoj lokaciji na kojoj je današnja njihova posl. zgrada (Radnička c. 41). Oni su naime, proizvodili boje i lakove i za domaću avio industriju za vrijeme KJ, a nesumnjivo i u vrijeme NDH.
Pa neka se javi ako netko možda ima nekog tko bi nam u tom smislu mogao pomoći.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Josip

PorukaUpisano: Čet Lip 12, 2008 9:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U ovom slučaju upozorenje vrijedi za obojicu jer ovakvo uzajamno etiketiranje dokida svaku mogućnost daljnje normalne rasprave.
Ovdje sam se posljednji put oglasio. A sad se svi vratimo nazad na temu[/quote]

Moderator je ljepo NAPISAO da upozorenje važi za obojicu Exclamation Ali ti si ovdje valjda neka posebna iznimka.

Josip
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Čet Lip 12, 2008 9:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Josip Napisao/la:
U ovom slučaju upozorenje vrijedi za obojicu jer ovakvo uzajamno etiketiranje dokida svaku mogućnost daljnje normalne rasprave.
Ovdje sam se posljednji put oglasio. A sad se svi vratimo nazad na temu

Moderator je ljepo NAPISAO da upozorenje važi za obojicu Exclamation Ali ti si ovdje valjda neka posebna iznimka.

Josip[/quote]Mislim da je vrlo opravdano ispraviti netočni navod o kvaliteti navedenih aviona-čisto zbog onih koji čitaju napisano, a nisu stručnjaci.. Jungman i posebno Jungmeister su u svoje vrijeme bili u samom vrhu vježbovnih aviona, a Jungmeisteri su dugo nakon rata smatrani najboljim avionima od strane pilota koji su upriličavali akrobatsko letenje na air-show-ovima. Svađanje oko off topic teme sa stavovima crveno-crno vodi u izbacivanje sa foruma. Onaj tko želi nešto reći o određenoj temi bi trebao barem baratati sa osnovnim podacima, a ne kretati sa ideološke osnove, što je neprimjereno i nepoželjno. A sad, povratak na temu-bez pogovora!

Natrag na vrh
Miros

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Čet Lip 12, 2008 12:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja bih se na vašem mjestu držao tvornice boja, koja i danas postoji, prvo bih pokušao stupiti u kontakt sa njima u svezi eventualne arhive, možda i postoje kakvi pisani tragovi, ako ne u tvornici, a onda u državnom arhivu gdje su svi poslovni subjekti dužni prema zakonu dostaviti poslovnu dokumentaciju. Tko zna možda i postoji još što iz tog doba.

A usporedo sa tim probao bih doći do još živućih djelatnika ako ih još ima pa probajte doći nekih informacija. Ne očekujem pri tom da čuvaju kod kuće čipove sa bojama, ali sigurno se sjećaju nekih stvari koje bi mogle rasvjetliti to pitanje.
Mene kao maketara koji obrađujem to područje isto tako jako zanimaju odgovori na ta pitanja, samo bojim se da je za mnoge stvari jednostavno prekasno.
ozzie

Član od: 19 Sij 2006
Mjesto: izvan RH
PorukaUpisano: Sri Ožu 04, 2009 1:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uh tek sam sada vidio ovu temu, steta zbog politickog naboja, ali i sam se mucim do besvjesti s tim pitanjem. Npr. za zrakoplove Be-51 se obicno tvrdi da su bojani tamno zelenom obuhvatno ali ja to iz C/B fotki jednostavno ne mogu vidjeti. Previse su mi svjetli za tamno zelenu! Boje mi izgledaju dosta dobre po kvaliteti jer osobno nisam vidio fotku jako izguljenog zrakoplova a posebno svjeze obojani BR-19 izgledaju impresivno cisto i sjajno.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma