Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

O čemu se ovdje radi?

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
falanga92

Član od: 20 Lis 2006
PorukaUpisano: Čet Ožu 12, 2009 11:09 am    Naslov poruke: O čemu se ovdje radi? Citiraj ovaj komentar

http://www.mycity-military.com/Vojna-istorija/Uniforma-Kraljevske-vojske_3.html
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Igor_A.

Član od: 03 Tra 2008
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Ožu 12, 2009 11:26 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni pada na pamet, 1. Samostalna Jugoslavenska Brigada pod zapovjedništvom potpukovnika Marka Mesića sačinjena od zarobljenih časnika i legionara 369. pukovnije.

http://hr.wikipedia.org/wiki/369._poja%C4%8Dana_pje%C5%A1a%C4%8Dka_pukovnija

Negdje sam pročitao da su oni zapravo nosili uniforme šivene po uzoru na uniforme kraljevine Jugoslavije, uostalom ako pročitaš posljednji komentar na forum sa tvoga linka, naći ćeš identičan zaključak.
Natrag na vrh
falanga92

PorukaUpisano: Čet Ožu 12, 2009 12:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

[quote="Igor_A."]Meni pada na pamet, 1. Samostalna Jugoslavenska Brigada pod zapovjedništvom potpukovnika Marka Mesića sačinjena od zarobljenih časnika i legionara 369. pukovnije.

http://hr.wikipedia.org/wiki/369._poja%C4%8Dana_pje%C5%A1a%C4%8Dka_pukovnija

Negdje sam pročitao da su oni zapravo nosili uniforme šivene po uzoru na uniforme kraljevine Jugoslavije, uostalom ako pročitaš posljednji komentar na forum sa tvoga linka, naći ćeš identičan zaključak.[/quote]

Ma pročitao sam sve , ali želim potvrdu iz više izvora pošto neki tvrde da su fotografije fake.

lp
Natrag na vrh
falanga92

PorukaUpisano: Čet Ožu 12, 2009 12:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

[quote]tako je potpukovnik Marko Mesić postao komandant Samostalnog jugoslavenskog odreda, koji će kasnije biti preustrojen i preimenovan u brigadu. [u]Obukao je jugoslavensku kraljevsku odoru[/u], jer je to bila jedina jugoslavenska vojska koju je Sovjetski Savez priznavao. Ali na mitinzima i svečanim postrojavanjima držao je kao komandant zastavu s petokrakom, koju je brigadi poslao maršal Tito. [/quote]

Tužna je sudbina ovih ljudi!
Natrag na vrh
Remy

Član od: 29 Ruj 2008
PorukaUpisano: Čet Ožu 19, 2009 9:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Riječ je o pripadnicima Prve jugoslovenske brigade, koja je 1944. formirana u SSSR-u, od ljudi s podrijetlom iz jugoslavenskih zemalja.
Najveći dio sačinjavali su zarobljenici 369. pješačke pukovnije, ali i građani SSSR čiji je barem jedan roditelj bio iz navedenih prostora. Navodno je bilo Srba i Hrvata iz Bačke i Baranje, koji su ratovali u mađarskoj vojsci na Istočnoj fronti i bili zarobljeni. Naravno poslije su izmišljali "radne bataljane" i sl., ali je bilo riječ o unovačenim osobama po oružjem.

toliko od mene,

pozz.,
Natrag na vrh
bosanac

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Ožu 20, 2009 1:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vec smo ovdje pisali o Marku Mesicu i o brigadi no sad smo prvi put vidjeli fotografije. No jos je jedna zanimljivost oko vojnika te brigade. Bilo je dosta i slovenaca te medju njima otac Milana Kucana koji je poginuo u borbama za Cacak. Takodjer koliko mi je poznato bila je formirana i druga "oklopna"brigada sa zapovjednikom Egonom Zitnikom. Da li tko zna nesto o tome?
Natrag na vrh
TISO

Član od: 18 Lis 2005
Mjesto: Kujnce vojvodina Štajerska
PorukaUpisano: Pet Ožu 20, 2009 7:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
http://www.mycity-military.com/Vojna-istorija/Uniforma-Kraljevske-vojske_3.html

Te se fotografije nalaze i u Ruskoj knjizi iz serije "Boenaja letopis" izdata 2005:
Aleksandr Lvov, Ilja Mošanski :
Na zemlje Jugoslavii - Belgradska strategičeskaja nastupateljnjaja operacija 28. sentjabrja - 20. oktjabrja 1944 goda

Prema informacijama uz fotografije radi se o pešadijskoj obuci 2. tenkovske brigade. Iako mi se čini informacija dana u prijašnjim linkovima te na forumu koji linkovan verovatnija. Ima i fotografija koje su definitivno iz 2.TBr za vreme trenaže u SSSR (tenkovi T-34/76 sa trobojkom) a na nekim od tih fotografija ima pored tenkova i pešadinaca i artiljeraca.

U knjizi piše uz fotografije (moji prevodi)
1.,2. fotografije ( u knjizi: 113,114) vojnici 2. TbBr na pauzi -teritorij SSSR 1944 (vir: RGAFKD)

3., 4., 5. fotografije (u knjizi: 107, 105, 106) - jugoslovanski artilerci za vreme trenaže u SSSR. Oni osvajaju 45mm protutankovski top modela 1932/37, 76,2mm top modela 1943 i 76,2mm pukovnjiski top ZIS-3 1944 (vir: RGAFKD)

6. fotografija (u knjizi:104) - mitralješka posada (7,62mm mitraljez maksim) Adama Kopeša 1944 (vir: RGAFKD)

7. fotografija (u knjizi: 101) - vojnici protutenkovske čete sa 14,5mm protutenkovskimi naoružanjem PTRD (vir: RGAFKD)

8. fotografija (u knjizi: 103) - vezista 1. pješačke čete (1.i strelkovoi roti) Ilija Ivešić 1944 (vir: RGAFKD)

U knjizi ima još fotografija na tu temu. Ima još fotografija koje su definitivno zanimljive npr. 3 fotografije kolone taljanjskih tenkova 15/42 1. kozačke kavdivizije wehrmachta usled prekomande u zapadni deo jugoslavije oktobra-novembra 1944 Upošte nisam znao, da je ta jedinica imala tenkove
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma