Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Jakovljev UT-2
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Damir
Gost
PorukaUpisano: Čet Ožu 09, 2006 2:25 pm    Naslov poruke: Jakovljev UT-2 Citiraj ovaj komentar

Ima li netko nekakvih informacija o bojama i oznakama UT-2 na kojima su letjeli nasi piloti ?
Natrag na vrh
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Čet Ožu 09, 2006 2:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Može li prvo samo potvrda da li se u tehničkom muzeju nalazi baš UT-2 ili UT-2M?
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pet Ožu 10, 2006 10:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo, dok cekamo informaciju o kojem se tipu radi (siguran sam da bar tu informaciju nekoliko clanova Foruma ima), samo odrzavam temu na zivotu...
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pet Ožu 10, 2006 1:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo ovako,u mojim dokumentima je poznato za samo dva jaka UT-2,odnosno jedan UT-2 i jedan UT-2M.Ovaj naš zagrebački je sigurno UT-2,evidencijskoga broja u JRV 0333,a sa nepoznatom sudbinom,UT-2M
evidencijskoga broja u JRV 0319,postoji kratak filmić gdje se vidi broj.
Vjerojatno je bilo još tih aviončića,trebalo bi malo prekopati stare frontove.Prilažem ilustraciju iz RV/PVO Glasnika.5-6. 1990.(Prelude Wink )
Natrag na vrh
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Pet Ožu 10, 2006 3:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hm, koliko ja vidim, nisi bio priložio ništa... Mislioc

Super kaj si ispravio Laughing

Hobby M: poruka promijenjena dana: Sub Ožu 11, 2006 2:58 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Tanelorn

Član od: 08 Tra 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Ožu 10, 2006 3:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hobby M Napisao/la:
Hm, koliko ja vidim, nisi priložio ništa... Mislioc

Pogledaj bolje Wink
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Sub Ožu 11, 2006 12:14 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je malo više od "ništa", bar dokaz da su naši piloti letjeli na njima:

nakon što su im 1945. Rusi predali jednog od ovih:

Nadam se da sam pokrenuo lavinu Very Happy Čuvaj glave, padaju UT-ovi po topicu ko zrele kruške...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Ožu 11, 2006 3:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hobby M Napisao/la:
Hm, koliko ja vidim, nisi bio priložio ništa... Mislioc

Super kaj si ispravio Laughing

Kako misliš da sam ispravio,nisam poslje objave ništa dirao.Uostalom možeš i sam vidjeti da nema editiranja.
Natrag na vrh
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Sub Ožu 11, 2006 11:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kad sam to pisao, u tvojoj se poruci nije vidjela slika.
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Ned Ožu 12, 2006 11:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nažalost ovo prelazi u off topic,no to što ti tvrdiš nema veze sa mojim poostavljanjem ilustracije.
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Ned Ožu 12, 2006 1:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Decki, nema veze sto prelazi u off topic, glavno je da se tema odrzava na zivotu. Valjda ce ju tako zamijetiti i oni koji imaju neke informacije... Smile
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Ned Ožu 12, 2006 1:50 pm    Naslov poruke: Re: Jakovljev UT-2 Citiraj ovaj komentar

Damir Napisao/la:
Ima li netko nekakvih informacija o bojama i oznakama UT-2 na kojima su letjeli nasi piloti ?

Što se tiče boja ,pošto je filmski zapis kojega imam crno bijeli,pretpostavljam da se radi o originalnoj ruskoj zelenoj boji,nebih o detaljima jer ih neznam,a oznake su najprije bile izvorne ruske,kao što možeš i vidjeti na fotkama koje je postao Prelude.Prva zrakoplovna škola se nakon preseljenja iz Zadra formira 1.listopada 1945.u Pančevu i tamo ti polikarpovi dobivaju oznake JRV-a,onakve kakve je Micevski naslikao na gore priloženoj ilustraciji.Na filmu se vide UT-2 sa brojevima,meni se čine crveni(no nisam 100%) 1,3,4,9,i dio repa sa evidencijskim brojem 0333.

tiger: poruka promijenjena dana: Ned Ožu 12, 2006 8:35 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
M-HOBBY

Član od: 06 Velj 2006
Mjesto: Beograd
PorukaUpisano: Ned Ožu 12, 2006 5:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Malo pojašnjenja o kretanju UT-2 u JRV mislim da će biti od koristi.

U leto 1945. jugoslovensko RV primilo je prvih 30 UT-2M za opremanje novoformirane pilotske škole u Pančevu. Početkom 1946. dobili su ev. br. 0301-0330. U pilotskoj školi u Zadru u proleće 1945. nije bilo UT-2 jer ih tadašnje vazduhoplovstvo nije ni imalo!
Krajem 1947. iz SSSR-a primljeno je još aviona i to 25 primeraka aviona UT-2 (ev. br. 0331-0355).

Primerak UT-2 ev. br. 0333 o kojem je bilo reči ima fabrički broj 02041 i tokom svoje karijere u JRV kretao se kroz više školskih i borbenih jedinica: po prijemu predat je 1. školskom puku, pa posle manje opravke u V SAR (peta samostalna avio radionica) ponovo je vraćen u istu jedinicu (koja je u medjuvremenu promenila brojčanu oznaku u 104. školski puk). Zatim prelazi na korišćenje u 105. školski puk, da bi potom oktobra 1949. bio predat u 37. diviziju na raspored. U veoma kratkom vremenu prelazi iz jedne jedinice u drugu, zbog hroničnog nedostatka aviona za obuku, te tokom dve godine koristili su ga sledećim redom 111, 96, 204, 172, 83,ponovo 111, opet 96.puk i na kraju ponovo 111. puk! Odluka o predaji UT-2 na korišćenje Vazduhoplovnom Savezu Jugoslavije uključuje i ovaj primerak koji je oktobra 1952. (posle opravke u Zavodu za opravku aviona br. 168) predat u VSJ. Dobio je civilnu oznaku YU-CGL a letačka karijera mu je okončana odlukom o rashodu 1960. godine.

Za maketare interesantno je da ukrajinski A model proizvodi maketu UT-2 u 1/72, u osnovnoj varijanti, pa se mogu praviti primerci ev. br. 0331- 0355.

Milan
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Ned Ožu 12, 2006 6:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo i malo "mesa" za diskusiju.

ZG TM

Natrag na vrh
von Stuck
Administrator
Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Ožu 12, 2006 7:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dakle tako izgleda dio depoa Tehničkog muzeja. Embarassed
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma