Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

nepoznati brodovi

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> A što je ovo na fotki?!?
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
morest

Član od: 06 Sij 2009
Mjesto: ST-ŠI
PorukaUpisano: Sri Sij 07, 2009 1:38 pm    Naslov poruke: nepoznati brodovi Citiraj ovaj komentar

Pozdrav svima, nov sam na forumu, pa valjda nisam falio u smještanju topica Very Happy Uglavnom, imam dvije fotke brodova, slikanu u razdoblju Kraljevine Jugoslavije, pa bi em zanimalo ako bi netko znao o kojim se brodovima radi.Fotke slijede :

Evo prva fotka, slikano je pred Carigradom, kada je kraljevski brod Dubrovnik,sa kojega je ovo i slikano, bio u posjetu tome gradu, nažalost godinu točnu neznam, ali mislim da je bilo negdje 1937.-1939. Ako netko zna više neka podijeli.

Još jedna fotka iz vremena Kraljevine, slikano vrlo vjerojatno u Šibeniku no nisam 100 posto siguran, nažalost neznam kada je slikano, pa me zanima o kojem se brodu i moguće vrsti broda radi ? Nadam se da ne pilam previše Laughing

Za one koji dobro ne vide, jer slika nije toliko jasna oznake broda su MP-102, to bi nadam se moglo pomoći u identifikaciji.

Editirao admin - zašto tri posta umjesto jednog?

morest: poruka promijenjena dana: Čet Sij 08, 2009 12:27 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Essex
Gost
PorukaUpisano: Sri Sij 07, 2009 5:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na prvoj fotki ti je turski razarač ADATEPE klase Kocatepe. Jedan od 4 razarača koje su Turci naručili 1930. u Italiji (uz ADATEPE još i KOCATEPE istoimene klase, kao i dvije jedinice klase Tinaztepe, TINAZTEPE i ZAFER) po neznatno modificiranom dizajnu talijanske klase Freccia.
A na drugoj fotki mi izgleda da je remorker MOĆNI, bivši austrougarski GIGANT
Natrag na vrh
morest

PorukaUpisano: Sri Sij 07, 2009 5:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Shocked Hvala Admine, skoro je za nepovjerovat da si tako brzo riješio ovo, zbilja si meštar Very Happy Malo me bunilo ono A na razaraču, iako je slikano u Carigradu 1937. nikada nebi pomislio na turski brod, prije sam mislio da je nešto englesko ili čak od Kraljevine Very Happy A i za remorker, kojemu sam nebi nikada našao ime, pretpostavljam da je slikano u Šibeniku, zar ne?
Natrag na vrh
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Sri Sij 07, 2009 8:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

MP-102 je MR-102, odnosno minerski remorker 102 iz klase od cetiri takve jedinice austrougarskog porijekla (minski tenderi od 60 tona). MOCNI (ex-Gigant) je imao drugaciju silhuetu i veci dimnjak u sredini broda. Snimljeno je vjerojatno u Sibeniku. Stvarno rijetka fotografija.
Inace su cetiri turska razaraca gradjena u Italiji, a dvije su se potklase medjusobno razlikovale. ADATEPE i KOCATEPE su imali jednocijevne topove kalibra 120 mm, postavljene jedne iza i iznad drugih, a TINAZTEPE i ZAFER su vise bili nalik talijanskim razaracima tog doba (Freccia itd.) s dvocijevnim lafetima sprijeda i straga.
morest

PorukaUpisano: Sri Sij 07, 2009 8:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala ti Alaska, nisam ni sam znao što imam, obje su me fotke jako zanimale, prvo jer su ratni ili brodovi u vojnoj službi, a drugo jer obje je slikao moj rođak, onaj turski razarač je slikan sa kr.broda Dubrovnik prilikom posjeta Carigradu 26.6.1937., dok ovo za remorker MP 102 uopće nisam znao, jel njegovo ime ili podatke o njemu nisam nigdje mogao naći, no našli su zato znalci Very Happy I da, vrlo vjerojatno je Šibenik, jel tamo je bila baza nekih dijela Mornarice Kraljevine, a i vidi se jedna od tvrđava u samom lijevom kutu slike, vrlo vjerojatno se radi o Tanaji Very Happy
Natrag na vrh
Essex
Gost
PorukaUpisano: Sri Sij 07, 2009 10:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na onoj "šibenskoj" fotki na onim brdima su danas one vjetroelektrane, jel tako? Very Happy
Što se tiče spomenutih turskih razarača, od talijanskih originala razlikovali su se i po tome što su imali dva dimnjaka (klasa Freccia je imala jedan), preostale razlike naveo je Alaska. ADATEPE je na boku imao "A" jednako kao što je i KOCATEPE imao "K" - drugačije se na daljinu nisu mogli razlikovati jer su sličili ka jaje jajetu. Inače, dio opsežnog turskog flotnog programa početkom 1930-tih. I oni su (kao i neki naši pametnjakovići danas) krajem 1920-tih zapustili mornaricu i raspravljali da li je zbog troškova držati ili ne. Ali kad su im Grci 1928. dvaput demonstrativno održali vježbovna gađanja u samim Dardanelima (dok su ih oni samo poniženo mogli gledat s obale), Atatürk je doslovno poludio i novac se odmah našao!
Natrag na vrh
morest

PorukaUpisano: Sri Sij 07, 2009 10:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobro si napisao ovo o Grcima i Turcima, nema što Very Happy I da, povijest se ponavlja koliko god nam tupili da nije tako.
Ja sam moram priznat očekivao sve osim slika turskog razarača, ajde drago mi je da i to sada imam u albumu Very Happy Što se tiće brda, mislim da na ovima još nisu vjetroelektrane, one su malo iza ovih brda u Dubravi poviše autoceste, možda bi eventualno danas bila na nekom od brda krajnje desno, iako sam iz Šibenika nije mi lako prepoznat baš sve sa slike, ovdje izgleda kao pustoš, a sada je sve puno zgrada poviše Remontnoga na čijem mjestu se ovdje vide luka postrojenja i barake.
Natrag na vrh
Alaska

PorukaUpisano: Čet Sij 08, 2009 12:02 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tocno Essex, moja greska: mislio sam na klasu "Crispi", koja je jos imala dva dimnjaka, dok su Dardo, Freccia i drustvo imala samo po jedan. Iz profila su TINAZTEPE i ZAFER bili jako nalik CRISPIJU, NICOTERI, RICASOLIJU i SELLI, iako je tehnologija (osim dimnjaka) vec bila kao kod "Freccia".
Nije MP, nego MR. (kirilica)
U Carigradu je 1937. bio osim Dubrovnika jos i Zmaj, to je bilo stozerno skolsko putovanje. Do Atene su ih pratile jos i dvije podmornice, cini mi se Hrabri i Osvetnik.
morest

PorukaUpisano: Čet Sij 08, 2009 12:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vidiš nisam znao da ih je pratio i Zmaj, moj kolega ima jednu sliku toga broda, niti da su ih pratile podmornice, a i zato imam dosta fotki slikanih na Akropoli, sve je to znači bilo u tome putovanju 1937., nisam to do sada mogao datirati, jel ozada piše 1939. što mi nema smisla Very Happy
A i vjerujem da su baš na tom putovanju mornari i časnici nosili tropske šljemove, jel imam nekoliko slika sa njima Very Happy
Natrag na vrh
Alaska

PorukaUpisano: Sub Sij 10, 2009 12:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo malo ukratko o tome, objavlili smo prije par godina clanke o povijesti obitelji pomorskih casnika Zaccaria u Hrvatskoj (jedan povijesni casopis, sad se ne mogu sjetiti imena, autorica je bila mr. Rhea Ivanus) i Austriji (Pallasch br. 19, 2005): uglavnom, 21.8.1937. su brodovi KRM krenuli na skolsko/vjezbovno putovanje za casnike (22) i docasnike (208) u Grcku i Tursku. Na DUBROVNIKU je bio privremeno ukrcan Stab Eskadre (kap. bojnog broda Armin Pavic kao zapovjednik Eskadre), a s razaracem je plovio i ZMAJ, te podmornice HRABRI i SMELI. Brodovi su posjetili Istanbul i Atenu, a podmornice samo Atenu, odnosno Pirej, poslije cega su se vratile u Boku. Zapovjednik DUBROVNIKA je u to doba bio kapetan fregate Antun Klinar.
morest

PorukaUpisano: Sub Sij 10, 2009 3:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlične informacije Alaska Very Happy ja posjedujem desetske slika sa toga putovanja, pa i neke slike na kojima je datum kada su došli u Istanbul 27.8.1937. znaći da im je do Istanbula trebalo 6 dana, sa stajanjem u Ateni. Very Happy Rođak mi je bio podoficir baš na Dubrovniku, no zanimljivo je i slijedeće, a to je da imam 2 slike koje pokazuju posjet Rumunjskog kralja Karola Kr. Brodu Dubrovnik koje se dogodilo 26.6.1937. znaći nedugo prije polaska na taj školski put, pa me zanima znaš li što više o tome događaju?
Natrag na vrh
Alaska

PorukaUpisano: Ned Sij 11, 2009 1:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moram pogledati u "Jadransku strazu" za 1937. U to su se doba svi jos cesto posjecivali, a rumunjska kraljevska kuca je bila u rodu s jugoslavenskom, tj. cini mi se da je kraljica Marija (Yu) bila rumunjska kraljevna, sto ce reci da joj je Karol bio brat ili bratic. Ovi su drugi datumi isto zanimljivi, kad cemo jednog dana konacno objaviti knjigu o KRM sve ce dobro doci (i fotke!).
morest

PorukaUpisano: Ned Sij 11, 2009 1:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vidiš kako se nisam sjetio ti rodbinskih veza, potpuno sam ih smetnuo s uma Very Happy Ali zanimljvo je da se taj posjet dogodio baš neposredno prije putovanja Dubrovnika u Atenu i Istanbul, vjerojatno postoje razlozi i poveznice, barem diplomatski i politički, za tako nešto.
Alaska baci svakako pogled u svoju arhivu časopisa JS-a za tu godinu, moram to počet nabavljat, još se nađe. I da, knjigu o KRM vjerojatno svi zaljubljenici u brodove jedva čekamo, no do onda izašla su i izlaze neka domaća, zanimljiva i kvalitetna izdanja na tematiku vojske i mornarice Kraljevine Jugoslavije (ne želim ih reklamirati jel reklamu i ne trebaju, svi znamo o čemu se radi Very Happy )
pa nam ona mogu kratiti vrijeme do jednoga temeljitog i specijaliziranog KRM izadanja Very Happy
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> A što je ovo na fotki?!? Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma