Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Liberator "Sky Pirate"

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Lis 29, 2007 12:46 pm    Naslov poruke: Liberator "Sky Pirate" Citiraj ovaj komentar

Neznam di je ona stara tema o ovom liberatoru a kako nisam siguran da je u nekoj od knjiga objavljena ova fotka evo je u novoj temi

PS
ako netko može naći staru temu nak se ovaj post prebaci
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Lis 29, 2007 3:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Možda je bolje da bude otvorena ova nova tema sa novom fotografijom. Wink

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Lis 29, 2007 7:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uh super fotka ,ova je definitivno nova, odakle je ak se smije znati?
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Uto Lis 30, 2007 12:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Čini mi se da se ovo snimljeno prije nego li su nanesene hrvatske oznake.
P.s. Ozzie, ako naletiš na ovaj topic, da li ti možda 5. osoba slijeva na ovoj fotografiji liči na nekog? A pretpostavljam (po građi i držanju) da znam i tko je osoba do njega. Javi mi se na pm.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Lis 30, 2007 8:26 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Fotografija je snimljena na dan kad je zrakoplov sletio na Bjelovar. Robi, daj nam reci tko je ta osoba. Ja ne znam, ali imam popis osoblja pa možemo provjeriti...
hornet

PorukaUpisano: Uto Pro 16, 2008 9:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na netu i literaturi o ovom se liberatoru mogu naći dva podatka liberator koji se spustio bio je ili/ili:

- B-24 L-10-FO 44-49751
- B-24 H-20-FO 42-94823

Zanimljivo je da su oba bila iz 464th BG te se za oba navode da su iz 776th BS, u knjizi F-N-P se recimo navodi da je rijeć o B-24 H sn 44-49751 -- to je vjerovatno nekakav lapsus jer su liberatori B-24 H imali serijske brojeve 42-.....

Gledajući u footnote našao sam MACRove za oba serijska broja u kojima se navode oznake kako sam prije spomenuo. Oba su bila na istom zadatku (Graz) i oba su srušena iznad NDH., oba pilota su navela da moraju prinudno sletiti te su oba po njima to isto napravili u Peczu. Oba su se prema MACRovima zadnji put javili oko 13:00

Također se u MACRovima spominju kodovi za "H" piše da je bio crveni T --(po tome bi to trebao biti naš znanac), dok za "L" piše da je bio crni "O" što ga pak baca u 779th BS

....
Za sad toliko, moram nešto obaviti ali ima još toga zanimljivog što me bode u oći
Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Sri Pro 17, 2008 2:44 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

eh da moram se pokrit s ušima Rolling Eyes

Dakle manje više sve gore napisano je ono što sam i pročitao s manjom digresijom da nije riječ o NDH već Sloveniji, tj. oba su prijavila kvar motora (ne srušeni) iznad Slovenije u približno isto vrijeme.

Za Gusara se nakon slijetanja vjerovalo da je sletio na prijateljsko područje i to baš u Pecsu zahvaljujući "Telefon reportu" od S-3 iz Wing A-3 (???), dok za ovog drugog nije bilo nikakvih podataka sve dok se posada nije vratila.

E sad kako sam ja to shvatio, a oni koji su to bolje proučavali bi mogli potvrdit ili pak opovrgnut, oni su na temelju MACRa koji se odnosi na P-38 gdje wingman Benkoskog spominje kako ovaj smatra da je na prijateljskom području zaključili kako je to taj avion i slučaj zaključili što se tiće "našeg" liberatora.

Međutim 2 mjeseca poslije oni njih (posadu) opet smatraju nestalim i tako je sve do 15.05. kad su napokon vračeni u postrojbu nakon oslobađanja iz zarobljeništva. Te kažu da su slijetjeli "near a Ustachi garrison and were captured"

Zar im neke stvari nisu bile jasnije već nakon uništenja oba aviona?
Kad je (datum) trebao Benkoski zajedno s nekim iz NDH odnesti onaj memo o predaji?
Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Sri Pro 17, 2008 3:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ono što je još vidljivo iz dokumenata:

- Za napad su predviđene dvije grupe aviona, po jedna iz 776. BS i 779 BS. sveukupno 28 aviona
- 2 su se vratila odmah
- 2 su zbog problema gađali "prvu dobru priliku" - želejznica jedan u Austiji a drugi u Sloveniji
- ostali - pošto im je primarni zadatak (Beč) zbog loših vremenskih uvijeta bio nedostupan, napali su prvu alternativu - Graz
- 24 su se vratila do vremena kako je predviđeno
- 1 je kasnio jer je prethodno morao sletiti na Prkos, B-24J sn 42-51264 "crni M"
- 1 je sletio na prijateljsko područje u Pecs - tako su tad vjerovali - to bi bio Sky Pirate
- za 1 se zna da je zadnja pozicija bila iznad Jugoslavije i da leti prema Rusima -- to je onaj koji je stvarno sletio u Pecs
- a 1, B-24L "Gravel Gertie" sn 44-49394 "crni R" je javio da zbog nedostatka goriva leti prema Visu
Natrag na vrh
bosanac

PorukaUpisano: Sri Pro 17, 2008 6:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Kad je (datum) trebao Benkoski zajedno s nekim iz NDH odnesti onaj memo o predaji?

Mislim da smo o tome vec pisali ovdje. Koliko znam radi se o pocetku svibnja i dva aviona koji su preletjeli na aerodrom Skabrnja. Trenutno nemam literaturu no o tome sam pisao na onom forumu u temi:
http://www.avijacijabezgranica.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=5031
Citat:
Zanimljivo je da su trojica od pilota Englez Rodney Woods, Skot John Gray i Amerikanac Edward J. Benkoski sa izaslanikom pilotom porucnikom Vitomirom Dubaj-em 04.05.1945 poletjeli iz Borongaja u 2 aviona noseci memorandum te su sletjeli na aerodrom Skabrnja. Izvori dvoje da li su bili avioni tipa F.L. ili Bucker. Prije lijeta primio ih je preobucene u domobrane i Pavelic.
S tim da su Dubaja ubili odmah po slijetanju.
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Sri Pro 17, 2008 11:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vitomir Dubaj nije ubijen nakon slijetanja.
bosanac

PorukaUpisano: Čet Pro 18, 2008 7:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

markojeras Napisao/la:
Vitomir Dubaj nije ubijen nakon slijetanja.

Ako mozes napisi nesto vise o tome.
Natrag na vrh
markojeras

PorukaUpisano: Pet Pro 19, 2008 12:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mogu i hoću. Ali ne ovdje i sada.

Jednom, uz kavu...
milan

Član od: 22 Svi 2008
Mjesto: Svicarska
PorukaUpisano: Pet Pro 19, 2008 3:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozdrav ,
Evo prenosim link na tu temu sto sam postavio u ABG forumu i na kraju nisam bas dobio tocan podatak o seriskom broju letjelice.Jer je na internetu bilo krivo oznaceno.

http://www.avijacijabezgranica.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=6959

Naime na linku u internetu pokazani profil govori o Ser.broju 42-78106 B-24G , i prikazan je kao Sky Pirat sletio u Bjelovaru.Vidi link:
http://members.aol.com/dheitm8612/gb24g2.htm
Zbocek je napisao da po knjizi Frke,Novaka i Pogarcica "Zrakoplovstvo NDH 1941-1945" radi se o B-24L-10-FO 44-49751 iz 464. Bomber Groupe.
Govori se o B-24H.Negdje mora da je greska.
Predpostavljam da je kod Luftwaffe Database, link:
http://members.aol.com/dheitm8612/index.htm
Po podacima moga prijatelja Markusa Kollera koji se bavi povjescu WWII dogadjaja iznad i oko Svicarske, B-24G, Ser.no. 42-78106 iz 15.Airforce(sa Juga Italije) pripadao je 459. Bomber group i 759.Squadron-u i ostecen prinudno je sletio na teritorij Austrije u blizini Svicarske granice, blizu mjesta Höchst (Austria).
Da li netko sa sigurnoscu moze potvrditi Ser.no. 44-49751 zrakoplova koji je sletio kod Bjelovara.Puno hvala svima.Milan
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
hornet

PorukaUpisano: Sub Pro 20, 2008 1:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

milan Napisao/la:
Da li netko sa sigurnoscu moze potvrditi Ser.no. 44-49751 zrakoplova koji je sletio kod Bjelovara.Puno hvala svima.Milan

Ako su oni MACRovi točni, a nema prevelikog razloga da nisu, onda je on bio B-24 H-20-FO 42-94823.

Revidirani MACR br. 14229 odnosi se na ovaj zrakoplov i iz njega se vidi da je to upravo taj.

A ovo je fotka istog dok je bio u sastavu 8th Air Force, 490th BG iz ožujka 1944.

Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Sub Pro 20, 2008 2:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

milan Napisao/la:
...
Po podacima moga prijatelja Markusa Kollera koji se bavi povjescu WWII dogadjaja iznad i oko Svicarske, B-24G, Ser.no. 42-78106 iz 15.Airforce(sa Juga Italije) pripadao je 459. Bomber group i 759.Squadron-u i ostecen prinudno je sletio na teritorij Austrije u blizini Svicarske granice, blizu mjesta Höchst (Austria)...

S neta:

www.b24bestweb.com

After landing on a German glider field (thinking it was on the Swiss side), just short of Switzerland. Ended up in KG 200.
9 Jun 44 - Mission 56 (Munich) Pilot 1st Lt. Herbert L. Oleson.

Machias Weichalt of Switzerland (in his article) writes: "CHERRY II tries to reach Switzerland via Vorarlberg. Coming from Bludenz it flies over Feldkirch, Dornbirn and circles in the eastern area of the lake of Constance. Apparently the pilot looks out for a safe landing strip. Since the broad canal of the new Rhine between the Swiss village of St. Margrethen and Bodensee for local unacquainted could be regarded as national border, the glider airfield Rinnsal near Gaissau."
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma