Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Plovila RMKJ u izbjeglištvu - Aleksandrija
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Velj 19, 2008 3:53 pm    Naslov poruke: Plovila RMKJ u izbjeglištvu - Aleksandrija Citiraj ovaj komentar

Znanac kojem je djed plovio tijekom II. svj. rata na kraljevinskoj korveti "Nada" me je "počastio" uvidom u ovaj lijepi lot, međutim mu ja nisam znao dati konkretnije informacije o plovilima na ovim fotkama, pa sam mu predložio da prati ovaj forum, jer vjerujem da među vama ima znalaca koji će mu itekako moći pomoći u "potpisivanju" navedenih fotki.

Po njegovom navodu vjerojatno se radi o 1943/44. godini, a sve je navodno snimljeno na Bliskom istoku, odn. u Aleksandriji.

Fotke ću stavljati sukcesivno i tematski - kako budete iscrpljivali (sa)znanja za pojedine od istih.
Stoga bih vas zamolio da budete kooperativni i pomognete čovjeku da dobije bolji uvid u mornaričku karijeru svog pretka, a vi uživajte u dosad neobjavljenom materijalu.

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Velj 19, 2008 6:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prelude, nije se nista otvorilo!!!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
prelude

PorukaUpisano: Uto Velj 19, 2008 9:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni se normalno otvaraju fotke ... Ima li još netko problema? Nek me kontaktira neko od moderatora ako moguće nešto ne štima s uploadanjem.
Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Uto Velj 19, 2008 10:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja fotke vidim normalno. Imaš li još koju fotku T1, ili neke druge torpiljarke? Ja imam nešto podataka, ali na forumu ima ljudi koji daleko više znaju od mene.
Natrag na vrh
Essex
Gost
PorukaUpisano: Uto Velj 19, 2008 10:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni se također fotke normalno otvaraju. Prepoznajem samo T1, za ostale nemam pojma... Nemam pojma
Natrag na vrh
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Sri Velj 20, 2008 12:14 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dakle ovako: slikano je vjerojatno na Malti, gdje su u prosincu 1943. Talijani vratili brodove Kraljevskoj mornarici u izbjeglistvu. Na prvoj slici je naravno T 1 (torpiljarka istisnine 250 tona, gradjena u Trstu za austrougarsku mornaricu), na drugoj s lijeva na desno jahta BELI ORAO, zatim ORAO (minonosac) i opet T 1. Na trecoj s lijeva na desno opet BELI ORAO, zatim torpiljarka T 5 (polusestra T1, ali gradjena u Rijeci), zatim cini mi se neki tegljac (JAKI?) i onda jahta VILA (ex-Dalmat, ex-Ossero), tijekom rata talijanska FATA, a poslije rata ISTRANKA (sad polupotonula u Splitu). Naravno, za ove brodove se mogu i varati, slika s boka bi vise pomogla.
prelude

PorukaUpisano: Sri Velj 20, 2008 1:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nastavljam s već spomenutim admiralskim (?) brodom "Nada", prvenstveno će poznaovaoci s pomoću ovih zidina u pozadini možda moći točno definirati lokaciju, odn. da li se doista radi o Malti.

Ovo dalje mi je posve nepoznato (možda ćeš Željko, pronaći među njima i koju "torpiljarku", jer ja ti se u to baš i ne kužim puno):

Natrag na vrh
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Sri Velj 20, 2008 9:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prva slika u drugom Preludovom postu, potpuno daje za pravo Alaski kad kaže da se radi o Malti.
Alaska

PorukaUpisano: Sri Velj 20, 2008 2:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nastavljamo: K 81 je korveta NADA (ex-Mallow), od 1945. do vracanja Englezima PARTIZANKA. Na slici ispod je ponovno BELI ORAO (tijekom rata talijanska ALBA, pa ZAGABRIA, skolski brod tal. protupodmornicke skole), poslije rata BIOKOVO JRM, od 1949. JADRANKA, otpisana oko 1977. Inace je gradjena 1939. u Trstu za jugoslavensku Financijsku strazu, ali je na brzinu postala kraljevska jahta. Parobrod: ako nije HVAR (a on je oko 95%), mozda je KUMANOVO. Ispred broda se isto vidi jedan od tipicnih maltskih camaca, nalik gondolama. Inace NADA nije bila admiralski brod, nego je vidjela najvise akcije od svih njih, u pratnji konvoja na Sredozemlju i JAdranu, dok je stozer (stab) bio na polupotopljenom americkom tankeru OHIO, prvom koji je u kolovozu 1943. uspio stici do Malte (Konvoj "Pedestal"), a potonuo tek kad je iz njega iskrcano gorivo.U Aleksandriji i Suezu su bile samo podmornica NEBOJSA i dva torpedna camca, izbjegla iz Jugoslavije 1941., kao i eskadrila hidroaviona Vladete Petrovica.
Essex
Gost
PorukaUpisano: Sri Velj 20, 2008 4:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nagleda sam se fotografija britanskih bojnih brodova unutar ovih zidina. Grand Harbour, Valetta, Malta, 100%. Ono u pozadini Nade je Fort Saint Angelo
Natrag na vrh
Alaska

PorukaUpisano: Sri Velj 20, 2008 7:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To s Maltom nije uopce upitno, mene bi vise zanimalo koji je lijevi brod na drugoj fotografiji prvog niza. Ako je opet BELI ORAO, nedostaje mu nadgradje... Najdesniji je skoro 100 % VILA alias DALMAT/ISTRANKA, a uz njega mozda jedan od minopolagaca klase MALINSKA ili pak mali parobrod ANTE STARCEVIC, koji je takodjer na Malti vracen Mornarici u izbjeglistvu. Jos malo bolje rezolucija fotografija ne bi bila losa, ili pak "change" preko privatnog e-maila za druge fotografije istih brodova iz moje zbirke.
155
Gost
PorukaUpisano: Sri Velj 20, 2008 9:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Pet Velj 22, 2008 1:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisam niti sumnjao da će Alaska "razvaliti i slistiti ovo za doručak", što me naravno veseli, jer će(mo) g. Habicht moći pravilno potpisati fotografije iz svoje zbirke.
Na žalost, izvornici fotografija (očito) nisu bogznakakve kvalitete, tako da sumnjam da bi i nešto bolja rezolucija puno pomogla. Uostalom, osobno i nisam puno resizao fotke u odnosu kakvima ih i sâm imam u svojoj fototeci. Zamolit ću autora kad ga vidim da ih ipak pokuša poskenirati u nešto jačoj rezoluciji, ukoliko bi bile potrebne kao prilog za nekakav materijal.

No, idemo dalje - obzirom je ranije spomenuto da je jedino podmornica "Nebojša" uspjela otploviti u egzil i na vez u Aleksandriju, možda se na donjoj slici upravo o istoj radi i upravo u Aleksandriji - za razliku od većine ostalih fotki koje su očito snimljene na Malti.

Bilo bi zgodno da netko prepozna kojeg od časnika s fotke ili možda barem brod u pozadini, odn, ovaj na kojem časnici stoje.

Vjerujem da će interesantne biti i sljedeće dvije fotke. Uz moje skromno znanje, pretpostavljam da se radi o minopolagačima ...?

Natrag na vrh
Essex
Gost
PorukaUpisano: Pet Velj 22, 2008 9:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Minopolagači Mljet (ex talijanska Meleda) i Meljine (ex Solta), klasa Malinska (Malinska, Marjan, Meljine, Mljet, Mosor). Talijani su ih zajedno vratili predstavnicima kraljevske mornarice u izbjeglištvu na Malti 7.12.1943. Porinuti su još za KuK mornaricu u Kraljevici. Svih 5 su Talijani zarobili u Splitu na početku Travanjskog rata
Natrag na vrh
Alaska

PorukaUpisano: Sub Velj 23, 2008 1:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tocno tako, NEBOJSA je snimljena u Aleksandriji, a MT i ME (MLjet i Meljine) ponovno na Malti (vidi zidine!). Zanimljivo je da je tih pet minolovaca/minopolagaca zapoceto za c. i kr. mornaricu, ali su porinuti i dovrseni tek 1931. (!), kad je firma Yarrow otkupila kraljevicko brodogradiliste. KRM su vracena tri od pet, dok je Malinska (koju je 1941. u Obrovcu potopio kapetan bojnog broda Mirko Pleiwies) bila podignuta, sluzila pod tal. zastavom kao ARBE i konacno zaglavila u Genovi (njem. plijen, potopljena u luci kod povlacenja). MOSOR (kao tal. PASMAN) je zarobila njemacko-hrvatska posada u jesen/zimu 1943., ali su se kod plovidbe iz Sibenika na sjever nasukali na Istu, gdje ih je zarobio partizanski NB Jadran, a olupina se raspala u sijecnju 1944.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma