Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Academy MiG-21 1/48
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 5:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Žach Napisao/la:
prelude Napisao/la:
...kao i napadni rubovi koje je spomenuo Frka, doista bode u oči.

Danijel je spomenuo izlazni (stražnji) rub krila, a ne napadni rub. Wink

jebate, kak brzo potežete... skužio sam i sâm čim sam pročitao; "lapsus lingue" - ali nisam stigao ni editirati, a već dobih po prstima...

El pistolero... Puca
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo, pet min posla. Malo sam stupio gornji dio vertikalca... Zbilja na ovom forumu se tenzije slože u par sekundi...

Evo još nekih fotki koje nisam odmah stavio za usporedbu:

Tankovi za gorivo. Gornji je sa starog KP/OEZ-a prije nego sam ga išao sređivati.

fotka da bude jasnije:

Boje:

Na njih sam posebno ponosan jer su pravi gemišt... Zelena je napravljena od jedno 4, smeđa od dvije, a siva od tri boje. Da me tuče netko, teško bi ih ovako ponovo smiksao.

A što se rondela na krilu tiče, oko njih sam namjerno prošao bijelom pastelom kao i na rubovima izmeži zelene i smeže na cammo-u... Tak je i na pravim Migušama... Na bočnim rondelama toga nema. Wink

Nije to zbog te bijele podloge... Pa nije baš boja pobegla 2cm... Pogledaj fotke - ne znam od kud da sad isčupam koju...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepo napravljena maketa.
Na MiG-ovima na kojima sam ja radio (ex-Yu) crna kutija je bila više narančasta, ne tako crvena. Nove hrvatske nisam vidio.
A da kažem koju o izgledu, ovako na oko i po sjećanju, opet uz ogradu da uspoređujem sa ex-Yu Mig-ovima:
Pitot cijev na bisu je grbava, to si i sam rekao.
Airesov rezin je malo čudan u nekoliko segmenata; pod kabine bisa je ravan, ovaj mi se čini previše zaobljen; palica čudno izgleda, ali i jedno i drugo može biti zbog kuta snimanja. Ako na ovo još dođe kakav pod, onda OK. Sjedište je na onim zrakoplovima bilo svjetlo sivo; opet kažem da za nove ne znam.
Grba je na bisu zdepasta i kontinuirano zaobljena u tlocrtu; ova mi djeluje malo previtko i sužava se na jednom mjestu.
Radioprozračna aerodinamička oplata UHF/VHF antene na vrhu vertikalca je stakloplastična, kako si i rekao. U ''Zmaju'' se bojala u maslinasto-zelenu boju sa znakom ''Zmaja''. Bilo je odstupanja u konturama; MiG-ovi su ti u biti više manufakturne izrade, pa kapotaži i dijelovi s jednog ne pašu na drugog bez dorade. Meni su te oplate antena u sjećanju malo više zaobljeni nego na tvojoj maketi, ali opet ne toliko kao na originalnoj maketi.
Svrha ovog što sam napisao nije kritika tvog rada, nego moj doprinos raspravi o točnosti makete.
Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:

Evo, pet min posla. Malo sam stupio gornji dio vertikalca... Zbilja na ovom forumu se tenzije slože u par sekundi...

Sad mi se čini OK.
Natrag na vrh
Žach
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:

Kaj god, niš od tenzija, nego ... na ovom forumu ti dobiješ dobronamjernu sugestiju, pa ti krivo legne. I dvoje-troje ljudi ti kažu gdje se nešto još može doraditi da izgleda tvoja zaista jako dobra maketa još bolje.

Naravno, negdje drugdje te vjerojatno budu svi tapšali po ramenu i postali "konstruktivne kritike" tipa:

- prehebeno
- to majstore
- ludilo
- cool
- strava
- mrak
- guba
- prepreprehebeno

itd ... Very Happy

Biraj što je tebi više od pomoći, poneki savjet ili takvo klicanje?
Taštinu na stranu, ovo drugo je ipak korisnije, zar ne?
Eto, taj rep koji je "strašao" je sada onak kak treba biti, sa par poteza brusnim papirom sve je dovedeno u pravi oblik. Zašto ne poboljšati nešto da bude još bolje ako ne zahtijeva ni puno vremena ni truda ni "nofca".

Kada smo kod Aires kokpita, koliko si zadovoljan sa njime?
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

zboček: ja zbilja nemam ništa protiv ovakve kritike... Našao sam hrpu fotki ovih kutija i niti jedna nije iste nijanse iako su sve neke crvenonaranđaste. Za 124 ne znam kakvu točno kutiju ima jer tu fotku nisam našao, pa sam stavio neku boju "između". Niti skroz crvenu, niti skroz naranđastu.

Airesov Resin zbilja nisam imao namjeru mijenjati. Kakav je - takav je - u svakom slučaju bolji od originalnog kokpita, a to mi je sasvim dovoljno.

Konkretno za Žach-a. Nije stvar u tome da tenzije dižu kvalitetne kritike - sa tim nemam problema, nego neke pouke i poduke koje neki članovi imaju potrebe izraziti, a ne odnose se baš skroz na moju maketu...

Airesov kokpit izvrsno paše - ta i napravljen je za ovu maketu. Da li je 100% točan - to ne znam.

Najgadnije mi bilo što su stavili neku čeličnu jetkovinu koja se jedva dala odrezati i svinuti...
Natrag na vrh
Žach
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Što si koristio kao referencu za boje, da li fotke ili FS podatke koji su ti bili na raspolaganju, ili ...? I koje boje (brand name) si koristio?
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Žach Napisao/la:
Što si koristio kao referencu za boje, da li fotke ili FS podatke koji su ti bili na raspolaganju, ili ...? I koje boje (brand name) si koristio?

Fotke. Brand: miješao Revell i MM - super funkcioniraju zajedno. Sve prelakirano akrilnim MM-om - polusjajnim.

Više sam o bojama napisao na prethodnim postovima.
Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Boje na fotkama su problematične, isto i njihova reprodukcija na različitim monitorima zbog puuuno razloga, no bih ulazio u tu temu. A bilo je velikih odstupanja u bojama i na originalnim zrakoplovima, dakle u stanju u kakvom su došli iz Rusije, a pogotovo u remontu, kad su se koristile ne samo boje raznih nijansi nego i raznih proizvođača. Trebalo je nekoliko godina da se potroši resurs i da zrakoplov dođe na remont; u to vrijeme se već što-šta promijenilo i u remontnom zavodu, a pogotovo na bojama zrakoplova zbog starenja, utjecaja svjetla, uvjeta u letu, goriva, maziva i ostalog što je na ovaj ili onaj način dospjelo na pojedini dio.
Tako je bilo. A mislim da ni sad nije drugačije.
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slažem se, al imam doma hrpetinu fotki (i to baš ove 124-ke sa one vježbe sa Amerima - zato sam se i odlučio na 124-ku), pa sam pokušao uzeti neku zlatnu sredinu... Osobno mislim da sam dosta pogodio... A sad +/- 5%...
Natrag na vrh
Žach
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:
Slažem se, al imam doma hrpetinu fotki (i to baš ove 124-ke sa one vježbe sa Amerima - zato sam se i odlučio na 124-ku), pa sam pokušao uzeti neku zlatnu sredinu... Osobno mislim da sam dosta pogodio... A sad +/- 5%...

I više od toga, boje na tvom Migonji izgledaju vrlo autentično, nema potrebe za cijepanjem dlake. Ne bih rekao da se može puno bolje od toga, svaka boja ostavlja različit dojam ovisno o dobu dana kada je fotkana (temperatura svijetla u Kelvinima), pa na dalje (filmska emulzija, ili senzor digitalca, pa printer itd ..).

Žach: poruka promijenjena dana: Pon Velj 27, 2006 6:55 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nemoj se uopće zamarati s bojama. Nitko ne može reći jel' neka nijansa baš ta ili odstupa za plus ili minus 1,373 %...boje jako stare, većina blijedi, ali neke postaju i tamnije, ili dobivaju drugačiju nijansu. Čak i da uspoređuješ na stvarnom zrakoplovu, boje lani i ove godine više nisu iste nijanse. I zato je meni osobno smiješno čitati i slušati kilometre i sate rasprava znalaca o baš ovoj ili onoj nijansi koja je trebala biti malo više ili malo manje.....pogotovo na ratnim zrakoplovima, kad boje još nisu bile niti toliko kvalitetne ni stabilne. A nije bilo ni potrebe za tim. Prebrzo su bivali izgubljeni.
Imam dijelove jedne B 17G koja je pala kod Siska 1944.; e to bi trebali vidjeti ''znalci'' pa da vide o čemu raspravljaju. Ali to je već druga tema.
Boje tvoje makete su prave. I nemoj se dati isprovocirati.
Natrag na vrh
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Pon Velj 27, 2006 6:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:

Najgadnije mi bilo što su stavili neku čeličnu jetkovinu koja se jedva dala odrezati i svinuti...

Treba je pažljivo zagrijati na svijeći ili plinu (OPREZ!) i pustiti da se sama ohladi. Od toga obično postane mekana. Probaj na otpadnom komadiću.
Natrag na vrh
ZacP

Član od: 30 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Velj 28, 2006 12:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo par mojih primjedbi. Neke se stvari možda još daju popraviti, ako ne, bar će idući MiG biti bolji, ili će možda ovo pomoći nekom drugom. Šteta što nismo imali prilike vidjeti projekt "u razvoju", onda bi i ovo bilo korisnije.
Daklem:

Mislim da tu ne treba ništa pojašnjavat.

Isto i na lijevoj strani.

Vidi svoje fotke. Ovo se, osim nosača, vidi i na fotki koju je dao ŽacH.
Spika sa vanjskim nosačima vrijedi za 124.

Ovak otprilike bi trebali izgledati horizontalci na 124.

Po meni, boje bi više odgovarale za ranije razdoblje, na vježbi sa amerima (2002) je već toliko puta popravljan da je bil u pet boja.
Rondele izblijede pa je to OK.
Dodatni spremnik za gorivo je isto maskirno obojan. Vidi fotku kojom si ilustrirao dorade na istom. Jednobojne svijetloplave sam vidio samo na nekim "rumunjima".
Možda još par sitnica i to bi bilo to.
U totalu, meni se sviđa, doradio ti to ili ne.
F. William Engdahl "Stoljeće rata" - pročitati
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Timmy
Administrator
Član od: 16 Stu 2005
PorukaUpisano: Uto Velj 28, 2006 12:29 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Predivan avion, predivno napravljen. Svaka čast. Dosta toga nisam znao za ove stvari koje treba ispraviti pa je dobro došlo.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed
Stranica 2/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma