Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Nova fotka ZNDH "crne 4-ke"
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
DavorŠotman

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 3:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

i ovo

http://homepage.mac.com/vizcarraguitars/OtherAircraft/large-44.html

DavorŠotman: poruka promijenjena dana: Ned Ožu 15, 2009 4:01 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 3:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Also dakle misterij lokacije križeva na krilu je konačno rijšen nakon svih ovih godina. Idem uzeti1:1 ciglu i istreskati se njom po glavi, jer mi nikad ne bi palo ovo na pamet...

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
DavorŠotman

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 3:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

svaka čast Tomo nisam to ni zamjetio!
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 4:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

DavorŠotman Napisao/la:
i ovo
http://www.maketarstvo.net/forum/posting.php?mode=reply&t=11042

???

Da trebalo bi malo češće pročešljati taj LEMB, hvala prelude

3 nove fotke u samo 2 dana

znaći koza je ipak bila samo na lijevoj strani, LW camo-oznaka samo na desnom krilu (gore praktički ne dirana a od ispod prebojana) iako bi ova od ispod možda mogla biti i freehand zvonimirac
DavorŠotman

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 4:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
DavorŠotman Napisao/la:
i ovo
http://www.maketarstvo.net/forum/posting.php?mode=reply&t=11042

???

Da trebalo bi malo češće pročešljati taj LEMB, hvala prelude

3 nove fotke u samo 2 dana

znaći koza je ipak bila samo na lijevoj strani, LW camo-oznaka samo na desnom krilu (gore praktički ne dirana a od ispod prebojana) iako bi ova od ispod možda mogla biti i freehand zvonimirac
mala greška, prepravio sam link Wink
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 4:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
znači koza je ipak bila samo na lijevoj strani, LW camo-oznaka samo na desnom krilu (gore praktički ne dirana a od ispod prebojana) iako bi ova od ispod možda mogla biti i freehand zvonimirac

Netočno (glede "koze" ili "jarca", wte) - na fotki objavljenoj na Footnote-u jasno se nazire ta oznaka ... Istina, ovdje je ne mogu nazrijeti - da li zbog čađe ili ...
No, sad se otvaraju nova pitanja - promotrite položaj "zvonimiraca" na krilima - na lijevom je praktički na mjestu "balkena", a na desnom nešto desnije od položaja "balkena" ... Sad, ili je taj avion još u Hrvatskoj dobio novo krilo ili ...
... ili se skoro ne usudim ni pomisliti da se na dostupnim nam fotkama možda i zapravo pojavljuju i dvije različite "4-orke" ?!?
Natrag na vrh
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 5:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
hornet Napisao/la:
znači koza je ipak bila samo na lijevoj strani, LW camo-oznaka samo na desnom krilu (gore praktički ne dirana a od ispod prebojana) iako bi ova od ispod možda mogla biti i freehand zvonimirac

Netočno (glede "koze" ili "jarca", wte) - na fotki objavljenoj na Footnote-u jasno se nazire ta oznaka ... Istina, ovdje je ne mogu nazrijeti - da li zbog čađe ili ...
No, sad se otvaraju nova pitanja - promotrite položaj "zvonimiraca" na krilima - na lijevom je praktički na mjestu "balkena", a na desnom nešto desnije od položaja "balkena" ... Sad, ili je taj avion još u Hrvatskoj dobio novo krilo ili ...
... ili se skoro ne usudim ni pomisliti da se na dostupnim nam fotkama možda i zapravo pojavljuju i dvije različite "4-orke" ?!?

vid stvarno...ako su prebojali orginalne oznake zar nije logično onda na staro mjesto staviti zvonimirce...?
a sad još nešto, njemačke oznake odispod krila idu u liniji onog panela sa prednjim flapsevima, a na slici izgleda da je prebojavanjo ipak dosta više van svojeg standardnog mjesta...
i još nešto,a to je da se jako vidi linija različite boje između napadne ivice na kojoj je kamuflaža(to je jedan panel ako ćemo tako) i onda druga neka podtrupna boja i onda opet prefarbane oznake sa trećom bojom...
damn, skoro bi rekao NMF krilo, zapravo prema fotki sam 99% ziher...

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
DavorŠotman

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 6:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

a što se tiće tog njemačkog križa vidljivog na gornjoj strani krila, zar nebi trebali biti bijele boje ili su prefarbavani sa tamnom što mi opet nema smisla kad se ovako još više vidi?
Natrag na vrh
TangoHotel

Član od: 10 Velj 2006
Mjesto: Pl.Qu. 66177/14Ost
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 6:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
No, sad se otvaraju nova pitanja - promotrite položaj "zvonimiraca" na krilima - na lijevom je praktički na mjestu "balkena", a na desnom nešto desnije od položaja "balkena" ...

Mislim da su zvonimirci na gornjoj strani krila jednako udaljeni od ruba. Jedina fotka za koju ja znam koja pokazuje lijevo krilo odozgora je ova

Nažalost loša, ali mislim da se može raspoznati da je unutašnja vertikalna os zvonimirca poravnata sa linijom gdje završava eleron/kormilo nagiba. Na toj poziciji su i zvonimirci odnosno Balkenkreuzi sa donje strane krila. Balkenkreuzi na gornjoj strani krila u bili na sredini krila, znači više prema sredini messera - kao što se i vidi. Na ljevom krilu se ne vidi trag ostatka prebojavanja Balkenkreuza vjerovatno zato što je to polje tamnije nijanse nego isto polje na desnom krilu.
Za mene je najveće i najpozitivnije otkriće da su donje površine krila izgleda ostale nebojane, znači "bare metal". Vrhovi krila i komandne površine su sa donje strane sive (RLM76) jer su predbojane na mjestu proizvodnje i takve već obojane su se ugrađivale na avione.
Uz tu bitnu pretpostavku lako je zaključiti da je Balkenkreuz sa gornje strane krila bio bijeli (samo outline), a sa donje je bio crn (ali samo križ bez outlinea).
Sad kad se spoje vanjske karakteristike na poznatim fotkama i ovo bojanje, ispada da je naša 4-vorka Bf 109G-14/AS iz Regensburga i to iz bloka WNr.784 9xx, proizvedena u studenom 1944.
U Prienovoj knjizi o JG53, D'Amicovoj "Camouflage and markings of ANR" ima dobrih fotki za usporedbu, a najbolje su u Manrhovoj "Bodenplatte" - gubitak Uffz. Herbert Maxisa (WNr.784993) - izvana ista naša 4-vorka Very Happy
Natrag na vrh
Lisec

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 7:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

TangoHotel Napisao/la:
a sa donje je bio crn (ali samo križ bez outlinea).

ne nužno,varijacija je sa,opet,crnim outline-om,što je meni vjerojatnije s obzirom na površinu prebojavanja. makar može biti ili-ili, ja bi rekao outline

Natrag na vrh
Lisec

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 7:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mislim da je prelude mislio na položaj donjih balkenkreuz-ova, gornji je tamo di treba biti,donji nije ako se ne varam

za vjerojatno je predpostaviti da je i crni outline prisutan na ljevom krilu(zbog loše kvalitete to je ipak predpostavka) ali ima i dva alternativna rješenja:
1. zamjensko desno krilo. za-vide se razlika u pozicioniranju donjih
zvonimiraca
protiv-u prilog neide to što se vidi da bi mogao
biti BMF na oba krila, šanse su vrlo male da dođe
takvo zamjensko
2.neka druga četvorka, ali to je sad čudno područje...

Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 8:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lisec Napisao/la:
mislim da je prelude mislio na položaj donjih balkenkreuz-ova, gornji je tamo di treba biti,donji nije ako se ne varam

Učinilo mi se doduše da je razlika u pomaku i na gornjem krilu (tako sam i napisao), no gledajući pažljivije - mogu se složiti s TH-ovim demantijem. No s donje strani krila je ta diferencija očita.

Wte, mislim da će se nakon ovih fotki opet morati korigirati neki već nacrtani profili ...
Bogami, sad već imamo pravi mali walk-o-round, sam nam još kolor fali ...
Natrag na vrh
TangoHotel

Član od: 10 Velj 2006
Mjesto: Pl.Qu. 66177/14Ost
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 9:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
...No s donje strani krila je ta diferencija očita.

O da, tu si u pravu. To je pak meni promaklo.
Više pari očiju jednostavno više vidi Klap klap
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 10:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

TangoHotel Napisao/la:
Sad kad se spoje vanjske karakteristike na poznatim fotkama i ovo bojanje, ispada da je naša 4-vorka Bf 109G-14/AS iz Regensburga i to iz bloka WNr.784 9xx, proizvedena u studenom 1944.
U Prienovoj knjizi o JG53, D'Amicovoj "Camouflage and markings of ANR" ima dobrih fotki za usporedbu, a najbolje su u Manrhovoj "Bodenplatte" - gubitak Uffz. Herbert Maxisa (WNr.784993) - izvana ista naša 4-vorka Very Happy

To bi moglo potvrditi tezu da smo krajem 1944. izgleda dobili dio posve novih Messera, a ne već korištenih. Ja naime ovdje (suprotno jednoj ranijoj pretpostavci u ovom topicu) ne vidim prebojavanje "žutog V" ispod krila. Za razliku od G-14 "crnog 10" gdje je to jasno vidljivo, pa je stoga taj očito već bio "rabljen".

Nadalje, možeš li malo više o ovoj praksi "nebojanja" aviona u Regensburgu (ili i drugdje?)... To mi je bio prvi glas.
Natrag na vrh
Lisec

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 11:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da,postoji par primjera,dva mislim,koji su dokumentirani a jedan od ta dva je G-10 koji ima crni outline oznaka ispod krila tako da još uvijek mislim da je tako bilo i kod naše. Tj.,na neobojani aluminij
Kolko sam vidio,od kooperanata( Laughing ) su došla neobojane donje površine krila.
Apropo, ja bi rekao da je u tom slučaju velika mogučnost Rlm 75/83 kombinacije boja na krilima

EDIT: hm,sad kad gledam razne fotke sa nekih strana, na jednoj je krilna tamnija kamuflažna boja svjetlija od one tamnije na trupu kod kabine...svjetlo pretpostavljam,nema logike da krila budu 74/75,ako ništa,cijeli bi već mogao biti u nekoj od kasnijih ili tranzicijskih šema

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Naprijed
Stranica 3/15

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma