Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Naoružanje i mogučnosti emigrantskih diverzanata

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Josip

Član od: 25 Tra 2008
Mjesto: Ljubljana
PorukaUpisano: Pet Jul 25, 2008 11:48 am    Naslov poruke: Naoružanje i mogučnosti emigrantskih diverzanata Citiraj ovaj komentar

Nadam se, da se ovo ne izrodi u žućnu raspravu Exclamation

Danas se gotovo ništa ne čuje a možda još manje i zna o upadima diverzantskih grupa hrvatske emigracije na teritorij SFRJ.
O njihovim motivima i razlozima ne želim raspravljati ali me zanima ako ko znade, kakvim je znanjem i naoružanjem bila naoružana ona grupa, koju su početkom 1970tih snage bezbednosti SFRJ razbile na planini Raduši od. kod Bugojna.
Tipovi pješačkog naoružanja?
Explozivi?
Je li istina, da su pucali sa otrovanom municijom?

Hvala!

Josip
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Jul 25, 2008 1:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Otrovana municija?? To mi se čini kao propagandna budalaština. Pa nisu to bili urođenici iz Amazone sa svojim puhaljkama i Kurareom...Od svega jedino znam iz priča svog oca, koji je tada bio na odsluženju vojnog roka, da su danima imali uzbunu i bili na terenu...Čuo sam i da se cijeli incident nije ograničio samo na ubačene diverzante, nego da su i pojedinci na terenu u Dalmatinskoj Zagori i Hercegovini izvukli oružje iz skrovišta i htjeli dignuti ustanak. Jugoslavija je tada bila vrlo jaka i brzo je sve ugušeno represijom u korjenu, isto kao i studentski nemiri...

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Josip

Član od: 25 Tra 2008
Mjesto: Ljubljana
PorukaUpisano: Pet Jul 25, 2008 2:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo pitanje sam pokrenuo baš zbog silne zbrke laži i poluistina koje kolaju o tom događaju.

Jednom davno sam čitao neku knjigu o tome u kojoj su pominjali otrovanu municiju zbog koje je umro jedan ranjeni vojnik ili policajac. Otrovana municija nije mit samo nije baš dijelotvorna.

Inače silne poluistine variraju od navodnog pokušaja dizanja u zrak brane na Perući, do skrivanja u Potravlju, ličnog hvalisanja jednog znanca koji je navodno ubio jednog teroristu za vrijeme služenja vojnog roka...

Što se više napiše, to bolje.

Josip
101Airborne

Član od: 18 Svi 2007
Mjesto: ZAGREB
PorukaUpisano: Pet Jul 25, 2008 6:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja imam priručnik za gerilu pod nazivom "Osvetnici Bugojna" dosta se spominje o izradi eksploziva i koje kakvih naprava..doduše to je samo "A how to." Ništa konkretno o događanjima u to doba...

You have enemies? GOOD. That means you actually stood up for something in your life.
Natrag na vrh
chemical_ali
Gost
PorukaUpisano: Sub Jul 26, 2008 12:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

a teroristi baš nikad nisu imali standardno naoružanje već ono što bi tko uspio prošvercati na najlakši način,tako da mislim da ni ovi "domaći" teroristi nisu bili iznimka od tog pravila.
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Uto Jul 29, 2008 2:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sredinom 70-ih, moj je stari bio zapovjednik osiguranja skladišta u Manđelosu u Srijemu. To su ogromna skladišta streljiva, goriva, maziva i svega i svačega. Jedan je dan nekakav mali žuti kombi krenuo iz pravca autoputa prema selu Manđelos. Vozio je jako polako...a kad se nakon sat vremena vraćao, vozio je "100 na sat". Nakon 15 minuta je opet krenuo prema selu...opet jako polako...i opet je natrag prema autoputu vozio poprilično brzo. Nakon što je već četvrti ili peti puta uradio istu stvar (bilo je već popodne), stari se konsultirao s nadređenima u S. Mitrovici i odlučio je odabrati desetinu najboljih koje je imao na raspolaganju i postaviti mu zasjedu. To su i učinili. Zaustavili su ga i bez ispaljenog metka zarobili oba tipa koji su se vozali tim kombijem. Kombi je bio potpuno prazan...a ispod čepa za gorivo je imao kameru. Ispalo je da su dečki s ceste prema selu Manđelos snimali sve što se može snimiti vezano za skladišta Manđelos vozeći se polako...a natrag su jurcali da što prije mogu ponovno snimati sve što uspiju.

Stari nije saznao tko su niti čiji su...niti im zna daljnju sudbinu...jer ih je VP gotovo odmah preuzela kako su ih doveli do svoje vojarne uz skladišta i odvela u Beograd.
Natrag na vrh
Mirko S. Zlikovski

Član od: 25 Ožu 2008
PorukaUpisano: Sri Jul 30, 2008 3:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

O ovome mogu reci da sam samo cuo za to, nista konkretno ne znam. No, u jednom od YUVAM biltena/Aero/Aeroplan magazina, u clanku o Bellu 212 je jedan crtez Milicijskog Bella 212 s provizornom kamuflaznom shemom, za koji pise da je takav bio za vrijeme snimanja filma o "hrvatskim nacionalistickim diverzantima i njihovom porazu" (nije bas doslovno tako pisalo ali taj je bio ton). E sad, zna li netko o kojem bi se to filmu radilo? Naravno, ne mislim da bi taj, ili bilo koji film na tu temu snimljen u SFRJ mogao biti autentican ili objektivan prikaz tih dogadjaja, ali ne bi bio biti nezanimljiv.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Jul 30, 2008 3:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja se mutno sjećam tog filma.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
dr. vlado

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Sri Jul 30, 2008 3:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Film se zvao "Dobrovoljci" i nema veze ni sa kakvim diverzantima, sjecam ga se dobro jer iz tog navedenog Bell-a na kraju filma iskacu super tete u kupacim kostimima... Wink
Natrag na vrh
pp5d6

Član od: 28 Svi 2006
Mjesto: Grad na sredini hrvatske obale
PorukaUpisano: Sri Jul 30, 2008 4:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

TV Sarajevo (jer se sve događalo na prostoru BiH) napravilo je igranu seriju i film "Brisani prostor" u osamdesetima.
Snage sigurnosti SFRJ službeno su imale 13 mrtvih, podignuto je oko 25 000 pripdnika TO koje su češljale teren a zapovjed je bila samo locirati ih , nikako ući u oružani sukob s njima ako se ne mora.Kapetan Vojne policije JNA nije izgleda poslušao što je platio glavom i jedan dečko iz Poreča je poginuo uz njega a bilo je i ranjenih.Imali su nestadardno oružje različitih kalibara,nešto s prigušivačima ali dobru komunikacijsku opremu.14 boraca HRB (hrvatsko revolucionarno bratstvo) poginulo je u borbi a 5 je uhvaćeno/predalo se. Najdalje je stigao Glasnović,do rodne kuće u Zemuniku Donjem kraj Zadra koji je miliciju čekao doslovno na kućnom pragu.Svi su suđeni do 1974 na vojnom sudu u Sarajevu na smrtnu kaznu streljanjem. kasnije je Tito pomilovao Ludviga Pavlovića koji je tek napunio 18 godina na 20 .god .strogog zatvora.Pavlović je poginuo 1992 u jednoj sumljivoj zasjedi u sukobu s JNA.
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Sri Jul 30, 2008 11:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Eh da. Pitao sam starog. Slučaj "Manđelos" se dogodio 75. i u pitanju su bila 2 Šveđana...no, o njima dvojici ništa drugo ne zna. Wink
Natrag na vrh
jedrilicar

Član od: 13 Lip 2008
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sub Lis 04, 2008 6:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo vam jedna tema o Bugojanskoj skupini,zanimljivo je.
http://www.kolekcionari.com/viewtopic.php?t=570
Natrag na vrh
husky011

Član od: 28 Ruj 2010
PorukaUpisano: Pon Pro 26, 2011 7:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jos jedan zanimljiv link ka ovoj temi:

http://www.apisgroup.org/apis/zz097%20-%20Operacija%20Feniks%20-%20jun%201972.pdf
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Pon Pro 26, 2011 10:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pp5d6 Napisao/la:
TV Sarajevo (jer se sve događalo na prostoru BiH) napravilo je igranu seriju i film "Brisani prostor" u osamdesetima.
Snage sigurnosti SFRJ službeno su imale 13 mrtvih, podignuto je oko 25 000 pripdnika TO koje su češljale teren a zapovjed je bila samo locirati ih , nikako ući u oružani sukob s njima ako se ne mora.Kapetan Vojne policije JNA nije izgleda poslušao što je platio glavom i jedan dečko iz Poreča je poginuo uz njega a bilo je i ranjenih.Imali su nestadardno oružje različitih kalibara,nešto s prigušivačima ali dobru komunikacijsku opremu.14 boraca HRB (hrvatsko revolucionarno bratstvo) poginulo je u borbi a 5 je uhvaćeno/predalo se. Najdalje je stigao Glasnović,do rodne kuće u Zemuniku Donjem kraj Zadra koji je miliciju čekao doslovno na kućnom pragu.Svi su suđeni do 1974 na vojnom sudu u Sarajevu na smrtnu kaznu streljanjem. kasnije je Tito pomilovao Ludviga Pavlovića koji je tek napunio 18 godina na 20 .god .strogog zatvora.Pavlović je poginuo 1992 u jednoj sumljivoj zasjedi u sukobu s JNA.

mali ispravak...
vojni policajac je bio 19 godišnji branko blečić iz lovrana , koji je bio na odsluženju vojnog roka.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1945. do 1991. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma