Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

HRM "Vukovar" i "Dubrovnik"
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Essex
Gost
PorukaUpisano: Uto Lis 10, 2006 9:31 pm    Naslov poruke: HRM "Vukovar" i "Dubrovnik" Citiraj ovaj komentar

Kako je široj populaciji poznato, HRM je otmicom brodovlja u Kraljevici i Šibeniku 1991. došla u posjed cilog niza najrazličitijih plovila. O topovnjačama Petru Krešimiru IV i Šibeniku (ex Vlado Četković) se sve već zna, međutim malo manje je poznato da su se u sastavu HRM tada našli i torpedni čamci klase Shershen i raketni čamci klase Osa I.

Sovjetski torpedni čamci klase Shershen (Projekt 206) su masovno građeni u SSSR-u tijekom 60-tih godina prošlog stoljeća, kao i sestrinske klase raketnih čamaca Osa I (Projekt 205) i Osa II (Projekt 205M). Ovi su brodovi činili okosnicu obalnih snaga sovjetske flote i bili su odraz tadašnje sovjetske strategije prema kojoj je nadmoćnim površinskim snagama NATO mornarica tribalo zadat odlučan udar pri pokušaju izvođenja desanta. U pojedinim trenucima je u sastavu sovjetske mornarice bilo i više od 350 komada raznih tipova raketnih i torpednih čamaca koji su dobrim dijelom koristili zajedničke sustave naoružanja i opreme. Velik broj ovih plovila ustupljen je ili prodan mornaricama prijateljskih zemalja pa tako i Jugoslaviji. Ovakav koncept obalne obrane je odgovara i strategiji tadašnje JRM, pa je u naoružanje uvedeno 10 raketnih čamaca klase Osa I i 14 torpednih čamaca klase Shershen. Ovi su brodovi činili dio udarnih pomorskih snaga namijenjenih prvenstveno udaru po protivničkim ratnim i desantnim brodovima te za polaganje navalnih minskih zapreka. Tek na trećem mistu im je bila zadaća borbe protiv malih protivničkih plovila, što je ove brodove u Domovinskom ratu u startu hendikepiralo i učinilo potpuno beskorisnim, osim za pomorsku blokadu luka.

Torpedni čamci klase Shershen su u JRM označeni kao klasa TČ-211 (Tip 201). Prva dva plovila izravno su kupljena od Sovjeta 1965. (TČ-211 i TČ-212), nakon čega je nabavljena potpuna dokumentacija (2600 nacrta) pa je u škveru u Kraljevici 1966. započela gradnja ostalih brodova ove klase. Nakon dva izgrađena u Kraljevici nabavljena su još dva u SSSR-u (TČ-215 i TČ-216), da bi svi ostali bili izgrađeni na domaćim navozima zaključno s 1971. godinom. Ukupno u sastavu JRM bilo je 14 ovih brodova, koji su dobili imena partizanskih brodica u 2. svj. ratu:
TČ-211 Pionir
TČ-212 Partizan
TČ-213 Proleter
TČ-214 Topčider
TČ-215 Ivan
TČ-216 Jadran
TČ-217 Kornat
TČ-218 Biokovac
TČ-219 Streljko
TČ-220 Crvena zvezda
TČ-221 Partizan III
TČ-222 Partizan II
TČ-223 Napredak
TČ-224 Pionir II

S izbijanjem rata 1991. momci iz HRM-a su u Remontnom zavodu u Šibeniku zaplijenili dva Shershena: TČ-221 Partizan III i TČ-219 Streljko. Streljko je bija u tako teškom stanju da je odmah otpisan (1994. potopljen je RBSovima-15 s Krešimira i Šibenika na intervidovskoj vježbi Posejdon ´94) ali je TČ-221 uša u sastav HRM pod imenom Vukovar (51). Danas više nije u službi i njegov status mi je nepoznat... Od ostalih 12 koji su ostali u sastavu JRM, koliko mi je poznato, 5 je rashodovano kao izvor pričuvnih dijelova 1992. (Crvena zvezda, Kornat, Napredak, Partizan II i Pionir), dok su preostala 3 (Biokovac, Pionir II i Proleter) brisana 1995.

S druge strane, raketni čamci klase Osa I u jugoslavenskoj službi dobili su oznaku Tip 205. Svi su nabavljeni u SSSR-u između 1965. i 1969., ukupno 10 komada, i nosili su imena "narodnih heroja":

RČ-301 Mitar Acev
RČ-302 Vlado Bagat
RČ-303 Petar Drapšin
RČ-304 Steva Filipović
RČ-305 Žikica Jovanović-Španac
RČ-306 Nikola Martinović
RČ-307 Josip Mazar-Sosa
RČ-308 Karlo Rojc
RČ-309 Franc Rozman-Stane
RČ-310 Velimir Škorpik

Dva su zaplijenjena u Šibeniku 1991., RČ-310 (u lošem stanju, brisan odmah, potopljen kao meta 1994.) i RČ-301. Mitar Acev (RČ-301) je isto bija teško oštećen ali je ipak popravljen i uvršten u HRM pod imenom Dubrovnik (41). Preinačen u minolovac 1995. (OBM 41), danas više nije u službi (njegov mi je status također nepoznat). Od ostalih, Vlado Bagat, Drapšin i Rozman-Stane su otpisani i "kanibalizirani" 1992., dok su preostali brisani 1995.

A sad dosta više priče (neću vas opterećivat s taktičko-tehničkim značajkama ovih brodova), slijedi akcija: fotke Vukovara i Dubrovnika u Lori. Slike nisu moje već od kolege Tigera kojem se i ovim putem zahvaljujem na njihovom nesebičnom ustupanju! Palac gore

Ja već duže vrimena imam nacrte ovih torpednih i raketnih čamaca, pa ako netko ima želje, volje i vrimena možda jednom skrečat Vukovara i Dubrovnika - tu su!

TČ Shershen

RČ Osa I

Very Happy Very Happy
Natrag na vrh
Hobby M
Gost
PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 1:12 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dubrovnik je u kasnijoj životnoj fazi služio kao minopolagač, kad su mu skinuti lanseri za Styxove i umjesto toga na palubi postavljene šine za mine. Ako se ne varam, potopljen je na vježbi pogotkom RBS15 s Petra Krešimira IV.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 8:43 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zna li se lokacija potonuća?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
tiger

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 9:04 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlično Essex.
Ako je nekome bitan podatak, treća fotografija Vukovara je slikana na vezu u Rogoznici, i to je jedna od posljednjih plovidbi sa torpednim cjevima.
Grunf Napisao/la:
Zna li se lokacija potonuća?

Pa GPS ti točan neznam, no medjuvidovska vježba "Posejdon" je bila ispred Dugog Otoka, a ovi brodovi su potopljeni 12. listopada 1994. godine.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 9:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

..Šteta, onda je to vjerojatno prilično duboko i daleko od kraja. Čisto me zanimalo zbog mogućnosti ronjenja na olupinu.
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 11:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ako je ispred DO onda je vjerovatno na sjevernoj strani (vjerovatno nisu potapali unutar PP ili NP) pa bi dubina mogla biti oko 60-70 m, koliko se sječam bile su neke snimke s Posejdona (sad da li ih je bilo više neznam) i snimano je s kopna (otoka) pa ako negdje postoji klip moglo bi se možda točno odrediti položaj
Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 11:17 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

zaboravih reći da mi se čini da je bilo rečeno da se vježba posejdon odvija pored Žirja a ne DO, u tom slučaju zaroniti treba do dubine od 100tinjak metara
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 12:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
zaboravih reći da mi se čini da je bilo rečeno da se vježba posejdon odvija pored Žirja a ne DO, u tom slučaju zaroniti treba do dubine od 100tinjak metara

Kao što sam i predpostavio jer znam kako izgleda taj kraj i kakve su dubine. Crying or Very sad Vjerojatno je i dublje od 100, ako je prema Žirju, što znači da nije moguće sportski roniti sa zrakom...Šteta, a to bi bila zanimljiva ronilačka lokacija, barem da je na+- 40m.
Natrag na vrh
Schnellboot

Član od: 31 Svi 2006
PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 1:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A jesu li ti torpedni čamci i raketni čamci (koje je preuzela hrvatska mornarica) sudjelovali u nekim akcijama tijekom Domovinskoga rata?

Schnellboot: poruka promijenjena dana: Sri Lis 11, 2006 9:31 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 1:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

RTOP Šibenik je korištena u akciji Maslenica iz ZD akvatorija
Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 1:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Klip Posejdon '94

http://www.morh.hr/osrh/data/video/posjedon.avi

Po prvim sekundama rekao bi da je pored DO (nisam 100% siguran ali ćini mi se da je to otok Mežanj (otok u neposrednoj blizini DO prema Italiji), a i negdje sam pokupio da je stvarno riječ o DO), no nastavak klipa mi nije previše poznat (položaj tribine) i otoci koji su služili kao mete

-info sa ABG da su na toj vježbi rakete ispaljene s udaljenosti od 16,5 nm

Natrag na vrh
tiger

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 3:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Iskreno se više ne sječam detalja na kojemu je to dijelu bilo, no mislim da je južnije prema NP-u. Moram pronači doma imam jednu malo dužu snimku na VHS-u pa čemo probati odrediti točnu lokaciju.
Natrag na vrh
Essex
Gost
PorukaUpisano: Sri Lis 11, 2006 10:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hobby M Napisao/la:
Dubrovnik je u kasnijoj životnoj fazi služio kao minopolagač, kad su mu skinuti lanseri za Styxove i umjesto toga na palubi postavljene šine za mine. Ako se ne varam, potopljen je na vježbi pogotkom RBS15 s Petra Krešimira IV.

Da, 1995. preinačen je u minopolagač, skinuti su mu oni kontejneri za Styxove i sva njihova pripadajuća elektronika. Ako misliš da je potopljen s RBS-15 tijekom Posejdona ´94 nije, tada je potopljen drugi njegov blizanac. Ja imam jednu njegovu fotku od Vuljanića u konfiguraciji minopolagača iz 1997. al evo nikako ne mogu nać na kojem mi je CD-u...

Schnellboot Napisao/la:
A jesu li ti torpedni čamci i raketni čamci (koje je preuzela hrvatska mornarica) sudjelovali u nekim akcijama tijekom Domovinskoga rata?

Nisu. Više su bili "fleet in being". To su već tada bili zastarjeli brodovi: torpedni čamci su imali stara sovjetska 533 mm torpeda dometa 10 km, znači ukoliko bi želili izvršit svoju primarnu zadaću (torpedni napad) morali bi duboko doć u domet protivničkog brodskog topništva i raketa. Ništa bolje nije bilo ni s Osama. Kad su zarobljeni u Šibeniku bili su u vrlo lošem stanju, falilo im je ili bilo oštećeno mnogo pogonskih dijelova i naoružanja. Dok su se oni popravljali propustili su jedinu priliku da se iskažu: bitku u Splitskim vratima 15. studenog 1991. (jedini pravi sukob HRM i JRM) al su se zato tamo sjajno iskazali momci iz OTB-a. Nakon te bitke JRM su ostali još samo Vis i Lastovo al i s njih su zauvik pobigli u lipnju 1992. tako da više nije bilo prilike da ti brodovi bojno djeluju
Natrag na vrh
Schnellboot

Član od: 31 Svi 2006
PorukaUpisano: Sub Lis 28, 2006 3:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Essex Napisao/la:
Dok su se oni popravljali propustili su jedinu priliku da se iskažu: bitku u Splitskim vratima 15. studenog 1991. (jedini pravi sukob HRM i JRM) al su se zato tamo sjajno iskazali momci iz OTB-a.

Jel ima možda negdje na internetu snimka te bitke?
Natrag na vrh
Strina

Član od: 10 Pro 2005
PorukaUpisano: Sub Lis 28, 2006 8:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pitanje zašto mi potapamo vlastite brodove mislim na "Dubrovnik" Question
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma