Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Bf 109G-6

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Daxx
Gost
PorukaUpisano: Sri Ožu 12, 2008 11:14 pm    Naslov poruke: Bf 109G-6 Citiraj ovaj komentar

Pozdrav svima od novog člana Embarassed
Jel zna netko točan broj dotičnih aviona u zrakoplovstvu NDH do kraja svibnja '45?

Hvala
Natrag na vrh
TangoHotel

Član od: 10 Velj 2006
Mjesto: Pl.Qu. 66177/14Ost
PorukaUpisano: Sri Ožu 12, 2008 11:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Teško pitanje na koje još nema preciznog odgovora. Prema nekim izvorima ukupno je ZNDH isporučeno 35 Bf 109. Prema dostupnim, ali nepotpunim njemačkim izvorima dokumentirana je isporuka 24 Bf109. Samo jedan njemački dokument navodi stanje isporuke Bf 109G-6 ZNDH od 11 komada.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Daxx
Gost
PorukaUpisano: Čet Ožu 13, 2008 12:02 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zahvaljujem na odgovoru.
Da li su bazirali samo na aerodromu Lučko i Kurilovec ili na Plesu i Borongaju. Confused
Natrag na vrh
TangoHotel

PorukaUpisano: Čet Ožu 13, 2008 12:35 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Koliko je meni poznato, korištena su sva četiri uzletišta koja si naveo.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Ožu 13, 2008 11:04 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako se ne varam, poznato je da je najviši broj, koji je dokumentiran na nekom ZNDH Bf 109, " crni 27". Na njemu je letio Mihajlo Jelak kao pratitelj Ljudevitu Bencetiću ( na "crnom 22" ) u poznatoj zračnoj borbi sa Mustanzima... Ne znam koliko je mjerodavno zaključivati prema tome, ali moguće je predpostaviti da ih je onda ipak bilo više nego 24. Pri tome, čisto sumnjam, da ih je ikad bilo toliko zajedno u 2.LJ, nego je vjerojatno kod popune gubitaka, svaki sljedeći avion dobio novi veći broj. Moja predpostavka je da su brojevi na Messerima posljednje cifre evidencijskih brojeva, pa u slučaju gubitka aviona sa npr. brojem"4" zamijenski avion nije dobivao ponovno br. "4", nego broj koji je dobio po logici reda ev. br.-npr. 16...

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Daxx
Gost
PorukaUpisano: Pet Ožu 14, 2008 12:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Postoje li kakva saznanja o ispitivanju Me 109K verzije na a. Borongaj poslije rata, te koliko je Mesera zarobljeno u Zagrebu i okolici nakon 08.05.45. Question
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pet Ožu 14, 2008 11:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ispitivanje Bf 109K? Nisam još čuo za to. Postoje indicije da je u sastavu 2.LJ bio i Messer te varijante. Što se tiče zatečenih/zarobljenih Bf 109 kod nas nakon kraja rata, bilo ih je njemačkih, mađarskih i poneki ZNDH. Postoji fotografija "crnog 17" koji je zarobljen oštećen, a za druge ne znam...

Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Ožu 14, 2008 7:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Postoji fotografija "crnog 17" koji je zarobljen oštećen, a za druge ne znam...

zar nije navodno 17
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Ožu 17, 2008 11:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
Grunf Napisao/la:
Postoji fotografija "crnog 17" koji je zarobljen oštećen, a za druge ne znam...

zar nije navodno 17
Činjenica je da se originalnoj na fotografiji vidi samo da je prva cifra 1, ali se iz dokumentacije može zaključiti da je to taj zrakoplov. Naime, opis oštećenja "crnog 17" kod zarobljavanja odgovara situaciji na fotografiji. Kolabirao je stajni trap, pa je i propeler skrivljen. Iz dokumentacije se zna i to da je u pitanju G-14 AS. Ja neznam ništa o daljnjoj sudbini tog aviona, ali ćemo vjerojatno više saznati u skoroj budićnosti. Naime, čuo sam da tandem Ciglić i Savić sprema knjigu o Bf 109 na području bivše Jugoslavije, sličnu onoj o Do-17.

Natrag na vrh
TangoHotel

PorukaUpisano: Pon Ožu 17, 2008 12:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
Naime, čuo sam da tandem Ciglić i Savić sprema knjigu o Bf 109 na području bivše Jugoslavije, sličnu onoj o Do-17.

Pa to su odlične vijesti! Klap klap
Možda se onda konačno riješe neke misterije.
Natrag na vrh
bosanac

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Ožu 17, 2008 3:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

TangoHotel Napisao/la:
Grunf Napisao/la:
Naime, čuo sam da tandem Ciglić i Savić sprema knjigu o Bf 109 na području bivše Jugoslavije, sličnu onoj o Do-17.

Pa to su odlične vijesti! Klap klap
Možda se onda konačno riješe neke misterije.

Nadam se samo kako ce poslusati savjet iz Velog Mista. Necu politiku u moju butigu.
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Pon Ožu 17, 2008 11:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:

To ti baš nije točno, al da sad ne idem u detalje ... O tom potom - kad dođe vrijeme, da se ljudi ne lože pretjerano...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma