Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Fotografije Bre XIX, Kraljevo

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1918. do 1941.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
profa

Član od: 01 Lip 2007
Mjesto: Pančevo
PorukaUpisano: Pon Ruj 03, 2007 1:14 am    Naslov poruke: Fotografije Bre XIX, Kraljevo Citiraj ovaj komentar

Nije bas hrvatska istorija, ali opet - je istorija Smile

Onomad (ima tome 100 i koja godina) sam trazio po oglasima maketu Bre 19 u 1/72...

Tada sam obecao i slike iz 1936 (ako se ne varam) - naime, moj pokojni deda je bio u Kraljevskoj fabrici u vojsci kao mehanicar i pilot na Bregi, i bas bi mi prijalo da napravim jedan od njegovih aviona... Smile
Fotografije su bile negde u porodicnoj riznici svacega, i stalno sam (do juce) zaboravljao da ih potrazim. Juce su nadjene, a danas skenirane Very Happy

Na zalost, nemam prakticno nikakvu referencu ili prateci tekst Crying or Very sad . Ono sto bih znao da napisem znate i svi prisutni na ovom forumu... Videcu da se jos porazgovaram sa stricem, on mozda zna nesto vise

Na ovom je, ako se ne varam, povredio rame pri izletanju:

Deda je prvi sleva:

Deda pored propelera:

Ima ga i na ostalim slikama (da ne detaljisem previse)

Eto... ako neko ima neke detalje (narocito o brojevima 96 i 1406), nek' mi ih javi - bicu vrlo zahvalan!!

Pozdrav!
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Ruj 03, 2007 1:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovdje ti ima svega i svacega. Na petoj slici odozgo ti je Potez 25 sa Lorraine motorom, na posljednjoj je Brandenburg, cini mi se varijanta C1.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Ruj 03, 2007 1:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kad bolje pogledam ipak se radi o Malom Brandenburgu, dakle varijanta B1. Vidi se i bijela crta uzduz trupa sto je bila oznaka skolskih aviona.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
profa

PorukaUpisano: Pon Ruj 03, 2007 3:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma znam i za Poteza i za Brandenburga - to je ono sto sam napisao - "Ono sto bih znao da napisem znate i svi prisutni na ovom forumu..."

Ono sto ne znam su detalji udesa, jedinice, vremena nastanka fotografija...
Na zalost, ni deda ni otac nisu vise medju nama Crying or Very sad , pa nemam koga da pitam...
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Ruj 04, 2007 10:54 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svaka čast Profo, fotografije su odlične! I ne brini, stavio si to u posve ispravnu rubriku, zrakoplovstvo kraljevine, kao i Bregejci su takodjer dio hrvatske povijesti.

Vidi sa stricem da li zna on još ponešto o lokacijama etc., a što se tiče ovih dvaju Bregejaca za koje si pitao, ono što se vidi jest da je No.96 bio s Lorraine-Dietrich 12Db motorom od 400 KS koji su bili namješteni u A2 (izvidničke) aparate, dok je ovaj No.1046 najvjerojatnije (ne vidi se motor najbolje) imao Hispano-Suiza 12Hb motor od 500 KS koji su bili namještani u B2 (bombarderske) inačice.
No.1061 "noćno osvetlenje" bi mogao biti čak i s Renault motorom što je bila rjeđa konfiguracija u VVKJ, ali ne mogu tvrditi jer se motor sprijeda ne vidi. U svakom slučaju isključujem Hispano kod ovog aviona, dakle ili Lorraine ili Renault.

Ovi ti podaci u ovom trenu možda i neće puno značiti, ali bi ti mogli biti korisni jednog dana kad se odlučiš raditi maketu ... Kad netko konačno ponudi nešto kvalitetno ...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
profa

PorukaUpisano: Uto Ruj 04, 2007 11:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala Prelude, podaci koje si dao u svakom slučaju znače, makar i za kasnije Smile

Stric mi nažalost ne može baš mnogo pomoći, sem u vremenskim okvirima (zna tačno kad je deda bio u vojsci). S druge strane, s obzirom da se radi o Kraljevu, pretpostavljam da je lokacija aerodrom Lađevci.

Videću da stupim u kontakt s ljudima iz muzeja, možda oni imaju nešto o ovim avionima... Bićete obavešteni, u svakom slučaju!

Još samo da dočekamo dobru maketu... Rolling Eyes Rolling Eyes
r.i.s.t.a.

Član od: 21 Tra 2006
Mjesto: Beograd
PorukaUpisano: Uto Ruj 04, 2007 2:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

profa Napisao/la:

Stric mi nažalost ne može baš mnogo pomoći, sem u vremenskim okvirima (zna tačno kad je deda bio u vojsci). S druge strane, s obzirom da se radi o Kraljevu, pretpostavljam da je lokacija aerodrom Lađevci.

E, mislim da neće biti Lađevci, jer je stari aerodrom u Kraljevu bio bliže gradu, a sada je faktički deo grada, čak se taj deo grada i zove "Stari aerodrom", to je kod Mašinskog fakulteta ako se ne varam.
Kraljevo je tridesetih godina bilo mnogo, mnogo manje nego što je danas Smile
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
profa

PorukaUpisano: Sri Ruj 05, 2007 1:20 am    Naslov poruke: Geografska lokacija Citiraj ovaj komentar

Hvala Risto, detalj koji nisam znao (bio sam u KV jedno dvaput u zivotu - mea culpa...)

Danas sam saznao par detalja i dve moguce opcije:
I (verovatnija) slike su nastale u Kraljevu 1938-41; deda je radio na aerodromu => "stari aerodrom" Smile
II aerodrom Nis; deda je tamo bio u vojsci

Po svemu sudeci, sledi mi setnja do Surcina (muzeja)...
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1918. do 1941. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma