Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Viribus Unitis
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
tiger
Gost
PorukaUpisano: Uto Velj 06, 2007 6:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pp5d6 Napisao/la:
Sto na latinskom znaci "Viribus Unitis" ?

"Ujedinjenim snagama".
Natrag na vrh
ARKUS
Gost
PorukaUpisano: Uto Velj 06, 2007 6:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bok

Mislim da znači "ujedinjenim(zajedničkim) snagama"

markirao sam sat latinskog kad su o tome pričali Twisted Evil
Natrag na vrh
Essex
Gost
PorukaUpisano: Uto Velj 06, 2007 9:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Postoji cila saga oko toga kako je Viribus Unitis dobija upravo to ime.
Naime ranije klase a-u bojnih brodova obuhvaćale su samo po 3 jedinice. Tijekom projektiranja klase Tegetthoff prominjeni su taktički planovi i buduće divizije bojnih brodova povećane su na 4 jedinice. Zato su naručena 4 bojna broda i prvotno su bila predviđena imena Tegetthoff, Prinz Eugen, Don Juan (po Don Juan d´Austria, zapovjedniku brodovlja Svete lige i pobjedniku nad turskom flotom kod Lepanta 1571.) i Hunyadi (po Janošu Hunyadiju ili Sibinjaninu Janku, mađarskom i hrvatskom vojskovođi koji se istaka u ratovima protiv Osmanlija). Nadvojvoda Franjo Ferdinand je za četvrti brod predložija ime Laudon (po austrijskom vojskovođi iz 18. st.), ali je zbog pariteta između austrijske i ugarske polovice carstva/kraljevstva i činjenice kako je brod naručen u mađarskom brodogradilištu u Rijeci ipak izabrano ime Hunyadi.
Da zbrka bude potpuna, u nazivlje nove klase konačno se uplea i sam car Franjo Josip, koji je prvi brod tija nazvat po svom geslu "Viribus Unitis". Kako se caru ne proturječi prvi brod je dobija ime Viribus Unitis, drugi je nazvan Tegetthoff (po pobjedniku nad Talijanima kod Visa 1866.), treći Prinz Eugen (po austrijskom vojskovođi princu Eugenu Savojskom), a četvrti Szent István (po mađarskom kralju Svetom Stjepanu).
Klasa je ipak i dalje nosila ime Tegetthoff, a postojećem Tegetthoffu (kazematskoj oklopnjači iz 1878.) ime je zato prominjeno u Mars.
Natrag na vrh
Alaska

Član od: 08 Svi 2007
Mjesto: Njemacka
PorukaUpisano: Čet Svi 10, 2007 12:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

1) Viribus unitis= ujedinjenim snagama (geslo cara Franje Josipa za njegovo multinacionalno carstvo).
2) Nije strana firma, nego domaca, cini mi se iz Splita.
3) Ima na dnu jos dosta toga, Talijani nisu mogli sve izvaditi.
Pozdrav!
Z.
Tomcat Fanatic

Član od: 09 Pro 2006
Mjesto: Ptuj- Slovenia
PorukaUpisano: Ned Svi 27, 2007 7:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Možda ima neko nacrte od toga broda, ako uspijem dobiti nacrte , ga možda napravim u 1/96, ali kao Tegetthoffa.
zbocek
Gost
PorukaUpisano: Ned Svi 27, 2007 8:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Imam nacrte I. Pavlika, to su nacrti rađeni na osnovi nacrta ing. Praskija u mjerilu 1:200. Javi se na PM i pošalji mi adresu.
Natrag na vrh
Tomcat Fanatic

Član od: 09 Pro 2006
Mjesto: Ptuj- Slovenia
PorukaUpisano: Ned Kol 05, 2007 10:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedno pitanje:

ima ta vojno povjestni muzej kak home page, da vidim kje v Dunaju se to nahaja...
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma