Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

piše CLEAR ali nije baš...jasno

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Sij 31, 2024 10:55 am    Naslov poruke: piše CLEAR ali nije baš...jasno Citiraj ovaj komentar

Primijetio sam da na svim sastavnicama za zrakoplove koji su proizvedeni na dalekom istoku (ili prepakirani na zapadu) za desno poziciono svijetlo stoji CLEAR BLUE - PROZIRNA PLAVA, e sad koliko je meni poznato na svim letjelicama ali i plovilima je svjetlosna oznaka desne strane ZELENA.
Kako to tretirate?
Ignorirati i obojati u zelenu, jer na kraju krajeva kod svih fotografija, vidi se UPALJENO zeleno svjetlo, naglasio sam upaljeno, jer na nekim fotkama na zemlji, kod ugašenih svjetala, posebno tamo gdje je vanjsko staklo prozirno a svijetleće tijelo u boji dobiva se dojam da je plavkastog tona.
Podsjetilo me je da je i na dosta filmova , posebno kod horizontalnih semafora u USA plavkasti odsjaj.

I sad ako poziciono desno svjetlo nema plavu nego zelenu boju da li onda i kod formacijskih svjetala iz 2sr (obično 3 svjetla ispod vrha krila ili trupa) vrijedi isto, tj da je plavo zapravo zeleno?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
dalibor

Član od: 22 Stu 2010
PorukaUpisano: Sri Sij 31, 2024 3:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nadam se, da če ti ovo pomoči...

https://ww2aircraft.net/forum/threads/paint-for-navigation-lights.53104/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Leo - zd

PorukaUpisano: Sri Sij 31, 2024 6:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Možda se nismo razumjeli 😎
Zanima me kako bojate desno poziciono svjetlo na:
B-25
P-51
P-47
F-4
F-16
.....

Da li zeleno ili plavo.
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Sij 31, 2024 8:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Koliko sam ja upoznat u 2.sv.ratu je bilo i plavih i zelenih svjetala na desnom krilu ,a sad nikad nisam išao u dublju analizu zašto,za to obično poslušam sastavnicu ili pogledam fotografiju aviona ako ima u boji ...
skobe

Član od: 29 Stu 2006
Mjesto: zagreb
PorukaUpisano: Čet Velj 01, 2024 12:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

plavo staklo (leća) i zuta zarulja (zarulje sa niti) daju zeleno svjetlo
nije plavo baš staklo nego tamnije zeleno prema plavom.
da je skroz zelena leca, + zuta zarulja = pre svijetlo zelena prema zutoj

a zelena leća i bijela zarulja = zeleno svijetlo

dosli su jednom agenti iz hrv.agencije za civilno zrakoplovstvo napravit plovidbenost na cessni iz 78. i pitaju zasto je plavo staklo.
Pa ti objasnjavaj, pa upali svjetla, pa idi u skladište po orginal lecu sa FAA certifikatom, pa cekaj da on shvati.
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Velj 01, 2024 2:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Iz neke knjige, a prebacujem s foruma mission4today.com

Mario

Član od: 15 Lis 2005
Mjesto: Zagreb-Lučko
PorukaUpisano: Pet Velj 02, 2024 5:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I meni u sastavnici od Academy A-10 1/72 piše clear blue . Cool

Visit my page:"MT-Style"
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
frka

PorukaUpisano: Pet Velj 02, 2024 6:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Generalno, u 2. sv. ratu na Pacifiku svi japanski avioni imali su na lijevom krilu crveno, a na desnom plavo navigacijsko svjetlo. Američki i svi saveznički su imali crveno na lijevom, a zeleno na desnom krilu.
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Sub Velj 03, 2024 8:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala
Iz toga je pretpostavljam proizašlo da Hasegava, Tamya, Academy za desno navigacijsko svjetlo koriste plavu.
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Sub Velj 03, 2024 9:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Leo - zd Napisao/la:
Hvala
Iz toga je pretpostavljam proizašlo da Hasegava, Tamya, Academy za desno navigacijsko svjetlo koriste plavu.

Iskreno, nisam stručnjak za suvremene američke avione pa neznam da li im je desno navigacijsko svjetlo možda zaista plavo, ali valjda će se javiti neki znalac Smile
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma