Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Lancia Delta Integrale HF 16V - Italeri 1/12
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Automobili, motori, kamioni
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
veliko_pile

Član od: 26 Svi 2008
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Pon Lis 31, 2022 12:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Shocked Shocked Shocked
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pon Lis 31, 2022 7:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:

Slažem se!!

Nevjerovatno.....perfektno.
https://www.whatifmodellers.com/index.php?topic=47754.0

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Low
Gazda
Član od: 16 Ožu 2006
PorukaUpisano: Pon Lis 31, 2022 8:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

E ak si ti normalan ja desnu ruku dam....
Pa kak to moze bit tak dobro?!?!

Sve je ovo simulacija, mi ne postojimo....

Član od: 21 Ožu 2008
Mjesto: Krušljevo Selo, Oroslavje
PorukaUpisano: Pon Lis 31, 2022 9:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uf, baš mi se sviđa tapecirung na vratima. Uvijek me iznenadiš s izborom materijala za scratch, nikad se toga ne bi sjetil.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Bastardo

Član od: 18 Lis 2005
Mjesto: Celje
PorukaUpisano: Uto Stu 01, 2022 9:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

1:1. Kraj.
Natrag na vrh
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Stu 03, 2022 8:38 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Genijalno. Vedrane svaka ti čast. Kapa do poda!
Natrag na vrh
Vedran

Član od: 05 Jul 2010
Mjesto: Garica-Otok Krk
PorukaUpisano: Ned Stu 06, 2022 5:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala svima na pohvalama!

Na red je konačno došlo i bojanje karoserije i njenih odvojenih dijelova.

Najprije nekoliko slika s dijelovima u primeru. Korišteni su Tamiyini sivi i bijeli iz bočice. Za bijeli nisam bio siguran ako ću ga imati dosta pa sam kupio i Ammo One shot bijeli u Pivki. Taj je odmah po testu na škart plastici završio u smeću - ne bih to sranje koristio na najmanje bitnom dijelu, a kamo li na ovakvoj maketi.
Tamiyin bijeli primer je odličan i mnogo puta provjerena stvar te sam ga na kraju imao dovoljno za sve dijelove. neki dijelovi kojima bije primer nije bitna podloga bojani su sivim.

Jedino sam poklopac motora najprije bojao u sivi primer s obje strane pa zatim tek bijelim kako se prema svjetlu ne bi vidjeli pokitani ejection markovi. Razlika u transparentnosti bijele plastike i Mr.dissolved puttya je velika te se prema svjetlu kitana mjesta vide kao tamne fleke kroz boju.

Ova slika je slikana ispred reflektora od 500W tako da se pri normalnim uvjetima kitanje neće vidjeti.

Primeri:

Nakon toga je uslijedilo brušenje primera - hrapavosti, prašine, pokoje dlačice itd.
Provjerena je površina te ovisno o potrebi popravljena, laganim kitanjem ili samo brušenjem.
Na slijedećim je slikama na mjestu i boja. Koristio sam Number5 Lancia Delta Integrale White sa Spotmodela, ali bih rekao da je bijela kao i većina drugih - ne vidim da vuče na neku boju, a pošto je cijenom bila identična drugima uzeo sam nju.
Lijepo se šprica, te kao i Zero morate je nanositi u više tankih slojeva - nikako wet coat, jer bi nagrizla primer ispod i ostala jako hrapava.
Detaljnije je špricana na mjesta koja će biti bijela dok se oko mjesta gdje će ići druge boje ili Martini trake nisam previše trudio.
Sad slijede crvena boja za Martini trake i crna po raznim detaljima koji će biti sjajni - ostatak bojanja nakon laka i decala.

Natrag na vrh
Vedran

PorukaUpisano: Čet Stu 10, 2022 6:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Obojani su crveni dijelovi budućih Martini pruga, kao i neki crni dijelovi koji ili moraju biti gloss, ili na njih još moraju doći crni matt detalji, a kasnije ne bih mogao špricati dvije varijante crne jednu pored druge jer se za 2k lak ne love baš i strah me da bih nešto skinuo trakom.
Moram priznati da Italerievo rješenje špricanja crvenih dijelova nije loše.
Decali sa ful prugama bi bili jako veliki i gotovo nemogući za postaviti posebice na stražnjem dijelu. Italeri daje printane šablone za maskiranje crvenih pruga, odnosno prostora oko njih. Te su šablone nešto manjih dimenzija nego decali pruga koji idu oko njih pa ne bi trebalo biti problema sa pozicioniranjem decala uz crvene dijelove. Decali bi u teoriji trebali pokrivati 1-2mm rubova crvenih dijelova, a pošto je rubna pruga tih decala tamno plava mislim da se crvena boja od ispod neće primjećivati.

Za svaki slučaj sam kopirao šablone da radim na kopiji, a ne originalu:

Zatim sa stražnje strane zalijepio običnu krep traku kako se ona prava ne bi zalijepila direktno na papir:

Vodeći računa da potreban komad dođe na pravo mjesto:

Kako škarama to ne bi ispalo pravilno izvukao sam krivuljare i skalpelom rezao uz njih:

Gotovo maskiranje:

Bojanje crvenom bojom. Koristio sam Zero Ferrari F1 pre-2004 jer mi izgleda kao dobra alternativa - svijetla, jarka i lagano vuče prema narančastoj, a ne ljubičastoj npr.

Još nešto maskiranja preko toga za crne detalje:

I gotovo bojanje - Pazio sam gdje treba , a gdje to nije bitno ima poneka greška i neravnina koju će pokriti ili druga boja ili decali. Gotovo sve rubove crvene boje će pokriti decali:

Na poklopcu motora je crvena boja nanesena lagano preko ruba:

Karoserija:

I okolo poklopca motora je bojano preko ruba, te su na prednjem kraju ostavljene bijele uske pruge jer Martini pruge nisu išle do kraja:

Natrag na vrh
Low
Gazda
PorukaUpisano: Čet Stu 10, 2022 10:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako dobro
Cekam decale

Član od: 18 Lis 2005
Mjesto: Celje
PorukaUpisano: Pet Stu 11, 2022 11:04 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Čisto i uredno Cool
Natrag na vrh
su27rules

PorukaUpisano: Pet Stu 11, 2022 11:32 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool Cool Cool Cool Cool

Natrag na vrh
Vedran

PorukaUpisano: Pon Stu 21, 2022 4:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Završeno je postavljanje decala i o njima imam uglavnom riječi hvale.
Decale radi Cartograf i postavljaju se bez problema. Relativno su tanki - nešto deblji gdje je sloj bijele boje pa na to još neka boja, ali ništa strašno.
Dovoljno su žilavi i nije mi puknuo niti jedan, a opet lijepo se prilagođavaju podlozi i super reagiraju s Micro Setom i Solom što je bitno pošto ima velikih decala.
Tu i tamo su malo prekratki i volio bih da idu malo preko ruba panela pa da ih se obreže žiletom ali ništa strašno. Nakon postavljanja dosta sam detalja popravljao kistom i od-oka zamiješanim bojama. To su uglavnom rubovi decala koji idu preko rubova i slično.
Uspoređujući s referencama razni logotipovi su točnih dimenzija i boja jedino bi obrub Martini loga trebao biti zlatnog efekta i ne baš ovako "metalik" ali to je meni iskreno sitnica i mislim da će aftermarket decali teško nadmašiti kvalitetu i predvidljivost Cartografovih.
Maketa je prije decala lakirana Mobihel 2k lakom u nešto tanjem sloju, da bude dovoljan za decale i wash.
Washani su svi paneli, i tu je bilo nešto problema pošto wash ne legne dobro u zaobljene rubove kao što je to slučaj s Italerievim detaljima, što je onda još naglašeno slojem primera, boje i laka. Najveći je problem bila donja strana poklopca motora koja izgleda bezveze bez washa a detalji nisu baš oštri i teško je prisati wash a da ne ode sve. Wash je kombinacija abteilung uljanih boja.
Oko otvora motora sam očito krivo maskirao crvenu boju što sam skužio kad sam pokušao staviti decale s dijelom martini pruga. Tu sam morao maskirati i ponovno bojati crvenom bojom.

Decale sam sve na kraju odlučio staviti ispod završnog laka (koji slijedi) iako je prvotna ideja bila neke decale staviti preko završnog laka da izgleda autentično pošto su u stvarnosti raznorazne naljepnice lijepljene na gotovo auto. To sam odlučio da mi s godinama decali ne bi požutjeli, osušili se, raspucali ili se oštetili pri baratanju.

Boje za Touch-up dijelova:

Wash:

I gotovi dijelovi:

Na prednji dio sam dodao 2 žuta trokutića narezanih od viška nekih decala:

Vrata - Broj auta je decal s bijelom podlogom i iako izgleda čudno pridonosi autentičnosti. Čak bi volio da su još neki decali rađeni s bijelom umjesto prozirnom pozadinom kao i na pravome gdje se to vidi kod još dosta naljepnica.

Wash nije savršen i još ću ga malo popravljati dok ne polakiram, ali stvarno izgleda bezveze bez njega:

Natrag na vrh
su27rules

PorukaUpisano: Pon Stu 21, 2022 7:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool

Natrag na vrh
Low
Gazda
PorukaUpisano: Pon Stu 21, 2022 8:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja ne znam kako moze bolje od ovoga...

Član od: 21 Ožu 2008
Mjesto: Krušljevo Selo, Oroslavje
PorukaUpisano: Pet Stu 25, 2022 11:54 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uh, majstorski. Donja strana haube je baš interesantna, to je nešto na što baš i nisam obraćao pažnju na svojim maketama.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Automobili, motori, kamioni Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naprijed
Stranica 8/9

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma