Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Stuart w PAK 40 1/72 Enigma bojenja

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
spatz

Član od: 25 Jul 2012
Mjesto: Beograd
PorukaUpisano: Sri Lis 26, 2022 9:52 am    Naslov poruke: Stuart w PAK 40 1/72 Enigma bojenja Citiraj ovaj komentar

Poštovane kolege maketari možda sam ugnjavio sa ovom temom kako sam krenuo u odvažan korak modifikacije Stjuarta sa pakom 40 i dalje mi je enigma kako je isti farban????? I tu sam :headbang
Prema raspoloživim fotografijama sa interneta dalo se zaključiti da su bili dosta prašnjavi i u odnosu na telo tenka top je dosta tamniji.
Činjenica da su nam Stjuarti stigli u OD.
E sad bilo je nekih saveta da se telo farba u OD a top u panzergrau, što je malo čudno za period 44-45 kada su Nemci uveliko prešli na mustard gelb ali i to može da se opravda činjenicom da su na našim prostorima dejstvovali u glavnom sa sekond hand tehnikom i tehnikom koje je u glavnom bila ped rashodovanje.
Sledeća nepoznanica ako su i predpodstavim šasije Stjuarta bile OD a top panzer gray koje su onda boje korišćene za oklopne ploče naknadno naverene na bokove radi zaštite posade a koje su navodno skidane i prepravljane sa sd.kfz.251 ?
DingHao izbacio je ovu maketu (kad se nismo setili da otkupimo spruove i da ga pakujemo sami) sa malo lima i rezina i dao jednobojno farbanje u Dark green H36 od Mr.Hobby koja se neverovatno gađa sa italijanskom zelenom Tavola 10 koju su Italijani koristili kako za vozila tako i za kasnije dvobojne šeme u RA.Da li je moguće da su koristili zaplenjene količine navedene boje?
Ili su majstori u radionici u Šibeniku uspeli da pribave od saveznika OD boju pa su omalalai celu ovu tvorevinu a prašina i meteo uslovi učinili da deluje dosta svetlije ?
Evo malo slika navedenog vozila ako neko hoće da se uključi u diskusiju sa idejama ili činjenicama a meni bi mnnooooooogo znalilo !!!!

Još jednom veliko hvala!
kru65mi

Član od: 28 Lis 2007
PorukaUpisano: Sri Lis 26, 2022 10:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja slike ne vidim- moj problem ili ih nema?
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sri Lis 26, 2022 1:05 pm    Naslov poruke: Re: Stuart w PAK 40 1/72 Enigma bojenja Citiraj ovaj komentar

spatz Napisao/la:
....
Činjenica da su nam Stjuarti stigli u OD.
....

E sad, ja ne znam od kuda ta 'činjenica' .... priznajem da se ovom tematikom nisam nešto duboko bavio pa samo slobodno razmišljam .... možda sam malo više kopao po britanskim bojama, pa zato ....

Poznavajući Engleze i njihovu tvrdoglavost, posebno u vidu bojanja i označavanja, ja ne bi dao ruku u vatru da oni nisu prebojavali tenkove prije nego su ih dali partizanima .... jer su sigurno prošli nekakav remont i 'make-up', u što vjerujem da je bilo uključeno i bojanje.
Englezi su tek 1944. (teškom mukom) pristali da i njihova vozila budu tamno zelena (ajmo reći 'OD') čisto iz razloga da američka vozila u njihovoj službi ne moraju prebojavati.
A ta britanska nijansa OD-a - dakle vozila koja su oni prebojavali (na remontu i sl.) ili koja su dolazila nova iz (britanskih) tvornica bila su te 'britanske OD' nijanse tj. S.C.C. 15 Olive Drab koja je, kada je boja bila nova, bila vrlo slična američkoj nijansi, ali sa starenjem je imala tendenciju prema zelenom (za razliku od američke).

Eee, pa sad, što iz toga možemo zaključiti?

Ja ne znam, ali čisto sumnjam da su vozila dolazila u američkoj OD nijansi. To mi je jedini logični zaključak .... ono, za početak diskusije .... Sad

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
spatz

Član od: 25 Jul 2012
Mjesto: Beograd
PorukaUpisano: Sri Lis 26, 2022 5:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nisam uspeo prikaciti fotografije nesto mi brani sajt da postavim slike sa imgbb-a
Ako ste u prilici pogledati na internetu bio bih yahvalan za savet i misljenje
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma