Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Trendovi farbanja

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Jul 07, 2022 5:18 am    Naslov poruke: Trendovi farbanja Citiraj ovaj komentar

Zanima me nešto.

Zašto ljudi vole farbati naprimjer tenkove da su stari, ne održavani, hrđavi prljavi, zapušteni... ko sa tenkovskog smetlišta ili groblja tenkova...?

Pitam zato jer su takvi radovi češći globalno.

Ali na primjer svaka vojska održava svoje tenkove, čisti ga, popravlja ga, poguljenu boju ofarba, oštećenja zakrpa... bez rata recimo a i u ratu...

A i u ratu hrpa tenkova ne traje baš jako dugo u ratnim uvjetima, u drugom svjetskom ratu, što je češća tema u maketarstvu, tenkovi su bili sretni da traju i 6 mjeseci, bez da budu onesposobljeni, tenkovi koj su poživili dovoljno dugo išli su na remont u bolju verziju uglavnom a neki u mirovinu.

Tako su s kraja rata njemački tenkovi bili panzer 4 h i j i poneki možda g, panzer 5 g i tigrovi 1 i 2 ponešto uglavnom, amerikanci jače verzije shermana i rusi t 34/85 i is2 mislim...

Tako da je to uglavnom sve novo a nakon par godina ide u remont, unaprijeđenje, nadogradnju ili zastaru.

Zanima me zašto neki ljudi vole da su im tenkovi ko s groblja tenkova.

A i znam da se na svakom vozilu svaka mrlja da očistiti ili prefarbati, svaka pukotina zakrpati...

Al eto zašto, jer meni to baš i nije ljepše...?

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Jul 07, 2022 2:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Onda ti radi kako je tebi lijepo i nemoj se previše opterećivati kako drugi rade...
Moraš znati da da ta priča sa čiščenjem drži vodu samo u jednom dijelu priče, u drugom uopće ne drži... Ako ti želiš raditi tenk iz nekog muzeja il izložbe naoružanja, redovito održavan iz neke mirnodobske vojarne ,onda ta priča sa čiščenjem i održavanje drži vodu, ali ako želiš napraviti tenk iz "akcije" s terena, vježbe ,ukrajinskog sukoba ,blatnjave ruske jeseni il proljeća ,domovinskog rata, onda ta priča baš ne drži vodu zar ne Wink ...
Evo internet ti je prepun filmića iz Ukrajine i Sirije pa pogledaj dali su tamo tenkovi pic-pic ulickani ili zmazani ,zgrebani s hrpom opreme koja fali, otpalim era kutijama ,preinakama isl.
E sad zašto "svi" tako rade: ako maketariš već desetlječima onda se nakon nekog vremena umoriš od pravljenja "maketa iz muzeja" il vidiš na izložbi nešto VAU! što bi htio i ti isprobat doma, neku tehniku il neku maketu, vidiš zanimljivu fotku po kojoj bi htio odraditi neku maketu, il neku zanimljivu priču pročitaš ,saznaš kako je ta tehnika krpana u terenskim uvjetima da bi se ćim prije vratila u borbu pa se zainteresiraš i želiš probati nešto drugačije il samo želiš isprobati hrpu "MiGovih vodica" da vidiš kako to funkcionira pa se baciš u eksperimentiranje Wink ...
Sigurno ima još razloga koje sam ja zaboravio navesti ali ovo je od mene ukratko... Laughing
SturmmannDado

PorukaUpisano: Pet Jul 08, 2022 5:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kužim da u borbenim uvjetima tenk se zaprlja ili ošteti, to znam.

Ako danima ili tjednima nije bio u bazi nego ukopan ili u zasjedi ili mjenjo lokaciju na bojištu a i dalje se nemože vratiti u bazu, to kužim da nemože bit u tip top stanju.

To štima da su prašnjavi, oštećeni i pogrebani.

Al ovo da su ustajale fleke i oštećenja kao hrđa, proliveno gorivo i ulje i niko nije pobrisao krpom, otpala boja, mislim neznam...

A i kolko sam čuo ti tenkovi u bitci ne traju dugo... neko kaže 15 minuta, neko 6 mjeseci, neko kaže neki godinama... al eto neznam...

Ovi tenkovi sa FULL ili sa svim efektima, vidio sam na slikama od groblja tenkova, na ovim ostalim vidi se blato i prašina najviše...

Al eto neznam nagađam... Nisam bio u ratu vidio sam neke slike.

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Pet Jul 08, 2022 3:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A google izbacuje ovo:
https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fhistorylink101.com%2Fww2_color%2FWorldWarIITanks%2Fimages%2FIMG_1910.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fhistorylink101.com%2Fww2_color%2FWorldWarIITanks%2FIMG_1910.html&tbnid=71tzmT6OM0yQAM&vet=12ahUKEwjun5ehsen4AhWHqqQKHZU7BaMQMyhnegUIARDPAQ..i&docid=Q_9CO-WSgYtk3M&w=795&h=596&q=colour%20pictures%20tanks%20wwII&ved=2ahUKEwjun5ehsen4AhWHqqQKHZU7BaMQMyhnegUIARDPAQ

http://cdn.theatlantic.com/thumbor/NG0aYJtTBg8wsqVZGH8eRKGlQ38=/900x624/media/img/photo/2011/08/world-war-ii-the-american-home-front-in-color/w12_1a35226u/original.jpg
A parade of M-4 (General Sherman) and M-3 (General Grant) tanks in training maneuvers, at Ft. Knox, Kentucky. Note the lower design of the M-4, the larger gun in the turret and the two hatches in front of the turret. Photographed in June of 1942.

https://cdn.theatlantic.com/thumbor/wrY-k09zRhs0-Y8nz3kiETarJuE=/900x627/media/img/photo/2011/08/world-war-ii-the-american-home-front-in-color/w13_1a35228u/original.jpg
Tank commander, Ft. Knox, Kentucky, June 1942

https://cdn.theatlantic.com/thumbor/p2m80oLiSlbrAFYEepwz33fAgI4=/900x627/media/img/photo/2011/08/world-war-ii-the-american-home-front-in-color/w15_1a35223u/original.jpg
M-3 tanks, at Ft. Knox, Kentucky, photographed in June of 1942

evo par fotki , čak nisu iz borbe .....
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
PorukaUpisano: Pet Jul 08, 2022 5:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kako tko, kako gdje, kako kada. Ista firma, isti stroj, razliciti radnik u razlicitoj smjeni, nakon jednog stroj uredno ociscen, ono sto treba bit podmazano je podmazano, pod oko stroja pometen. Nakon drugog pak, ajde, mozes pric stroju da se ne spotaknes, sve drugo....

Osobno preferiram čista vozila, malo prašine, malo curaka od proljetne kiše pomiješane s prašinom ili malo curaka gdje je lokva poprskala. Blato i snijeg izbjegavam, a za gledat diorame "Balaton 1945" prethodno ne jedem.
Pozz
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
PorukaUpisano: Pet Jul 08, 2022 9:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sve je stvar trendova i osobnih preferenci. Meni osobno kojekakva oštećenja, weathering efekti, preshading, postshading, prašina, blato, ogrebotine, điđe miđe daju svakoj maketi neku dozu vizualne atraktivosti. Moj neki stav je da je farbanje i završni radovi neka forma, pa, ajmo to tak reć, umjetničkog pristupa. Nekome se to neće sviđat, netko će dobit orgazam kak je to dobro. Nekome je color modulation na tenkovima s mnogo ravnih ploha, onak sa oštrim prelazima između pojedinih ploha super. Meni baš i nije, više volim mekše modulacije. Neki ljudi vole proučavat povijesnu točnost svakog pojedinog subjekta do u najsitnije detalje pa će ti moći prigovoriti da je taj tenk tog i tog datuma u tolko i tolko sati prešao preko kravlje balege i da ti to fali između gusjenica. I to je super, respekt za ljude koji vole proučavat takve detalje, al meni to nije osobno baš tak bitno. Isto tak, nije mi ni ponekad odbojno vidjet maketu čistu ko suza, al mi takva uvijek izgleda nedorečeno, sterilno i što je najgore - plastično.
Pazi recimo ovo: u životu sam neke makete odnio na samo 2 natjecanja. Prvi put sam odnio jer sam si baš bio super zadovoljan kak su ispale, kad sam ih stavio na stol imao sam osjećaj da su bolje od bar pola ostalih. Treba li uopće reći da su bile među zadnjima po ocjenjivanju? Drugi put sam otišao sa nekim drugim maketama, onak, dobre su mi al niš da padneš na dupe. Kad sam njih stavio na stol došlo mi je da se rasplačem od neugodnjaka kad sam vidio kak su dobri drugi radovi. I gle ćurca, dignem medalju. WTF?
Bottom line, isprobavaj tehnike, neke će ti se svidjet, neke ne i naći ćeš svoj stil koji tebi predstavlja zadovoljstvo. I kad sam sebi kažeš na gotovu maketu da si zadovoljan kak je ispala, to ti treba bit jedino bitno.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
SturmmannDado

PorukaUpisano: Sub Jul 09, 2022 9:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A da stvar ukusa.

S tim da ista verzija istog tenka može imati ovu ili onu nadogradnju ili doradu, a kamo li još ista verzija drugi tenk, juče je bio ovakav, preksutra ošo u bazu i namontirali nadogradnu.

A i shvačam ako je neki dugotrajni veteran u okruženju nemože biti baš sve u tip top stanju.

I eto neznam, kolko je potrebno vremena, zanima me, da se pojavi hrđa na tenku, najčešće rade na auspuhu ili gusjenicama?

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Jul 09, 2022 11:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
I eto neznam, kolko je potrebno vremena, zanima me, da se pojavi hrđa na tenku, najčešće rade na auspuhu ili gusjenicama?

Par dana intezivnog korištenja...
SturmmannDado

PorukaUpisano: Uto Jul 12, 2022 6:39 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kod mene na poslu danas sam koristio metalnu špahtlu, pa sam se sjetio ovog.

Špahtla je bila izložena vodi i vlazi i nakon 2 tjedna korištenja skoro pol špahtle, mjestimično je bila hrđava, kao da si po njoj kapo boju hrđe u većim nejednakim kapljicama.

Špahtla je bila nova.

A i točno prašina u stanu nastane nakon tjedan il 2 i opet moraš brisati.

I zid kad ga ofarbaš i pokrečiš i pustiš da se osuši i nakon što je suh već dulje vrijeme postružeš prstom po njemu i ostane fleka.

Te stvari iako nisu za usporedbu, ali daju dobar primjer.

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Jul 13, 2022 10:38 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To sa špatulom ti je najbolji primjer, koristi ga operi, ostavi sa oštricom na dolje na bilo kakvoj površini, nakon sušenja pojavit će se prvi tragovi hrđe.
A glede izgleda tenkova, naravno da se u doba mira sjaje, čitao sam da su 80tih pred paradu u Bg, T72 da izgledaju ljepše, sjajnije, premazali naftom ili čak uljem. I stvarno na paradi su blistali, ali poslije se posade poubijale dok su se penjale i silazile.

A i pogledati slike sa vježbi, recimo hrvatskih kod Slunja.

O borbenim, ratnim uvjetima neću ni ponavljati, nakon borbenog djelovanja oprema i strojevi se sređuju u dijelu koji je bitan za daljnje djelovanje, preživljavanje
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma