Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Lancia Delta Integrale HF 16V - Italeri 1/12
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Automobili, motori, kamioni
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
to-mek

Član od: 21 Ožu 2008
Mjesto: Krušljevo Selo, Oroslavje
PorukaUpisano: Čet Sij 06, 2022 2:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Impresivno i jako brzo. Shocked
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Vedran

Član od: 05 Jul 2010
Mjesto: Garica-Otok Krk
PorukaUpisano: Sub Sij 08, 2022 9:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

to-mek Napisao/la:
Impresivno i jako brzo. Shocked

Imam godišnji pa koristim dok mogu

Završio sam sve sitnice oko instrument table, sad ću mozda krenuti i s bojanjem, ne znam.

Par slika prije.
Italeri je desnu stranu table napravio cjelovitu, a lijevu izostavio ????
Po slikama mi se čini da su većinom i relly verzije imale cjelovitu lijevu stranu.
Također odlučio sam na bočne strane dodati listove stirena kako bi sakrio roll cage koji se tu inače ne vidi toliko, odnosno na pravome autu djelomično ide iza plastike.

Tu sam malo rezuckao i brusio da rubovi Halda control unita budu okomiti, a ne nakošeni:

I tu sam rezao, lijevo od crte:

Pobrušeni ovi detalji, ako ih se tako uopće može nazvati:

Kako sam si u glavi malo izmijenio redoslijed slaganja uklonio sam višak plastike i tu kako bi kasnije mogao lakše staviti roll cage preko ovog drugog dijela, to se i onako na složenoj maketi ne vidi.

PE mrežica nekog usisa pod haubom je iskorištena za lijevu stranu instrument table, pošto na taj usis kod motora inače niti ne ide:

Skinute su i "noge" instrument table pa sam scratchao samo onu lijevu od lima.
Ima slika pravog auta s jednim limom, s dva i bez ijednog, pošto tabla ionako ne stoji na njima, a ja sam se odlučio napraviti samo onu lijevu.
Rupe sam radio probijačima, a unutarnju stranu rupa sam ostavio uzdignutu pošto izgleda bliže pravome. Pripremio sam i samoljepljivu spužvicu 1mm koja ide na kraju:

Halda rally computer. pilicom skinuta s instrument table, pokrpana rupa u tabli, stanjen kompjuter, zaobljeni mu rubovi i urezane linije:

Motorola je scratch, dio je od milliputa:

Na PE limovima instrumenta sva stakalca osim ovog najvećeg pašu - ne nisam ga slučajno zamijenio s onim manjim.

Pa sam ga probijačem napravio od prozirne plastike. Inače i trebao bi biti ovoliko veći ako se želi vidjeti cijeli brojčanik, a Italeri/Cartograf nisu uzeli u obzir da rubovi stakalca pokrivaju vanjski dio brojčanika:

Na ovome desnome sam izbušio rupice za prekidače i lampice:

Također u Italeriu nisu računali da je komad PE lima iza volana dosta dublje pa da mora biti i veće sjenilo:

Ja sam odlučio dodati komad lima, pošto su na nekim autima bili nadodavani i veći:

Na slikama ova crna plastika djeluje dosta izgrebana iako je glatka, kao i mnogi prijelazi mog stirena na crnu plastiku koji su pokitani.
Pripremio sam i sve rupice za sitnice koje dolaze na kraju:

Razne sitnice:

I imam par pitanja ako netko može pomoći.
Ovoj je valjda battery cut off switch, malo je na čudnome mjestu - iza ručne. Na pravima uglavnom nije na instrument tabli, osim na kasnijim preinakama - pogotovo modernijim.
Zna li netko za ovaj tip montaže na pod i ima li tko neku bolju sliku, ja imam samo ovu jednu pa se nadam da je to to:

I pitanje što bi ovo dvoje trebalo biti. Je li lijevo neka ručica za aktivaciju vatrogasnog sustava ili je to možda mlaznica (je li uopće halon bio ispuštan u kabinu pri aktivaciji ili samo pod haubu i oko tanka goriva). Na instrument tabli inače nema ničeg što bi izgledalo kao ručica za potegnuti - je li sustav 90-te bio električan ili mehanički?
I što je ovo desno, kod mene je od mesinga, inače je žuto-zlatne boje.

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Sij 09, 2022 11:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Preprepredobro!!
https://www.whatifmodellers.com/index.php?topic=47754.0

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Low
Gazda
Član od: 16 Ožu 2006
PorukaUpisano: Ned Sij 09, 2022 3:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Obzirom da ce se kod mene desit super delta kroz godinu dana ili malo vise krenuo sam u pronalazenje referenci
I tako naletio na neki talijanski forum gdje je u izradi evo, ali sad ti vidi jel bi mozda tako bilo i na integralki

https://www.modellismo.net/forum/statico-work-progress/122907-costruzione-lancia-super-delta-92-kit-hasegawa.html

PorukaUpisano: Ned Sij 09, 2022 4:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Low Napisao/la:
Obzirom da ce se kod mene desit super delta kroz godinu dana ili malo vise krenuo sam u pronalazenje referenci
I tako naletio na neki talijanski forum gdje je u izradi evo, ali sad ti vidi jel bi mozda tako bilo i na integralki

https://www.modellismo.net/forum/statico-work-progress/122907-costruzione-lancia-super-delta-92-kit-hasegawa.html

Danas sam na dva druga linka s talijanskih foruma naletio na odgovore na neka moja pitanja, odnosno slike.

Oba linka su na projekte u radu u mjerilu 1/8 od deAgostinia pa da shaream. Nisu Super Delte.
https://forum.deagostini.co.uk/default.aspx?g=posts&t=29841&__utma=210999945.505389613.1637704263.1637704263.1637704263.1&__utmb=210999945.0.10.1637704263&__utmc=210999945&__utmx=-&__utmz=210999945.1637704263.1.1.utmcsr%3dgoogle%7cutmccn%3d(organic)%7cutmcmd%3dorganic%7cutmctr%3d(not+provided)&__utmv=-&__utmk=46393572&p=6&__utma=210999945.505389613.1637704263.1637704263.1637704263.1&__utmb=210999945.0.10.1637704263&__utmc=210999945&__utmx=-&__utmz=210999945.1637704263.1.1.utmcsr=google|utmccn=(organic)|utmcmd=organic|utmctr=(not%20provided)&__utmv=-&__utmk=46393572

https://www.modellismo.net/forum/statico-work-progress/127142-auto-lancia-delta-hf-integrale-wrc-1991-delta-gr-test-1991-hachette1-8-a-51.html

Uglavnom, u bespuću stranica na ta dva linka naletio sam na nešto bolju sliku cut off prekidača iza ručne kao i na slike gdje se jasno vidi kako je halon bio aktiviran elektronički, dakle prekidačem ne ručicom. Također po FIAinom pravilniku, za rally auta je sad valjda obavezno, ako je gašenje plinom, da se ispušta i u kabinu, ako sam dobro shvatio. Dakle dizne na crvenim crijevima bi trebale biti za plin.
Ono što me bunilo je kako u kabini nema niti jedno crveno dugme ili nešto slično što bi bilo za aktivaciju.
Kasnije sam na slikama iz Montecarla 90-te skuzio kako je ova moja Lancia na haubi imala žuti prekidač sa oznakom E koji je služio za aktivaciju izvana pa mi je sad logika da je ono drugo žuto-zlatno u kabini, za što sam pitao, zapravo taj prekidač za aktivaciju iznutra - ako griješim ispravite me. Malo mi je bilo čudno da je žute boje ali ajde.

BTW, Low kad bude trebalo javi se pa pošaljem svoju kolekciju referenci nekako preko Dropboxa ili slično. Usputno ih još skupljam pa ce toga biti još, s tim da se koncentriram na slike iz '89 i '90 ali ima tu svega pomiješanog, dio je primjenjiv i na Super Deltu

Vedran: poruka promijenjena dana: Pon Sij 10, 2022 1:35 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Low
Gazda
PorukaUpisano: Pon Sij 10, 2022 10:53 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala Vedrane
Znas kako je to, referenci nikad dosta, uvijek je nekoliko žica neshvatljivo kuda idu i gdje se spajaju

PorukaUpisano: Uto Sij 18, 2022 6:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Završio sam dobar dio dijelova interijera pa evo i slika.
Za kevlar i fiberglass sam koristio Italerieve decale jer ne izgledaju loše, samo preživo i kontrastno.

Pa sam ih prešpricao kombinacijom svega i svačega, tamiya smoke, clear yellow plus nešto smeđe, maslinaste, crne, bijele šta ja znam...
Fiberglass poklopac baterije sam prije laka lagano pošpricao Alclad kromom kako bi dobio jedan fini sjaj.

Nakon toga obavezan 2K lak:

Koji je presjajan ali super za brušenje, pa sam sve dijelove pobrusio s 3500 ili 4000, poklopac baterije sa 6000 kako bi izgledalo realnije.
Zatim sam još dodatno raznim sredstvima i alatom izgrebao i kevlar za pod te sam na kraju jako zadovoljan rezultatom.
Na slici je i komadić original decala da se vidi razlika.

Gotova je i instrument ploča. Prekidači su Decalcas i top studio, riveti Masterclub i top studio, motorola scratch, dodane žice, par limova. Stakla instrumenata su lijepljena direktno kroz PE na decal s Pattex Repair ljepilom.

Natrag na vrh
Low
Gazda
PorukaUpisano: Uto Sij 18, 2022 8:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Shocked
Ja cu bit toliko slobodan pa cu ove fotke koristit za reference, prije će bit da su Lancijini mehaničari nešto zaboravili nego ti Cool

Kevlar ti je ludnica

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sri Sij 19, 2022 11:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prekrasno!! Cool Cool
https://www.whatifmodellers.com/index.php?topic=47754.0

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
PowerPlant

Član od: 02 Svi 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Sij 19, 2022 4:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Skroz bezveze mi je… svaki moj pokusaj maketarenja nakon ovoga Razz
Instrument tabla je maketa za sebe! Anbolivabl Shocked

Član od: 08 Ruj 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Sij 19, 2022 4:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Predobro, i slažem se, ubijaš sa ovim da ikad više slikam neki svoj interier Very Happy

Član od: 21 Ožu 2008
Mjesto: Krušljevo Selo, Oroslavje
PorukaUpisano: Sri Sij 19, 2022 8:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vrhunski, baš izgleda realno pohabano. Nadam se da ovo objavljuješ još negdje.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Automobili, motori, kamioni Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma