Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Održavanje opreme

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Airbrush - zračni kist
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Sij 01, 2022 2:16 pm    Naslov poruke: Održavanje opreme Citiraj ovaj komentar

Evo, ono što mnogi vjerojatno zaborave, s vremena na vrijeme odčepiti kompresor, i isprazniti i isprati spremnik od vode, nečistoća. Ovih dana sam dosta bojao. Nakupilo se vode za dvije dobre čašice rakije. Naravno, crvena, gusta hrđava. Pravi mulj. Koliko god da je moj prostor suh, ipak je zrak ovih dana i vani bio vlažan. To se primjeti, nakon otvaranja spremnika. Doduše, dobar dio toga uhvati filter, no na enamelicama sam osjetio da nešto ne štima. Sad vidim i što. Početnička greška.

Slika je par kapi nakon svega:

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
daneel

Član od: 12 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Sij 01, 2022 6:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, čišćenje je obavezno, a puno nas to koji put zaboravi...
Natrag na vrh
Bastardo

Član od: 18 Lis 2005
Mjesto: Celje
PorukaUpisano: Pon Sij 03, 2022 9:44 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Još jedan savet: Sa vremena na vreme proveri protočnost ulaznog filtera na glavi kompresora. Vremenom se u njemu nakupi sve i svašta i time rad kompresora postane nezadovoljiv, jer jako dugo vremena "pumpa" zrak u posudu.

Ne pitaj kako znam... Laughing
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Pon Sij 03, 2022 11:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odličan savjet! Da da.
Natrag na vrh
u-boat

Član od: 30 Jul 2010
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Uto Sij 04, 2022 4:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Neka preporuka za čišćenje boce?
MAK2020

PorukaUpisano: Uto Sij 04, 2022 7:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pod prerpostavkom da pricamo o kompresorima cija je jedina namjema maketarsko bojanje, te ako konstrukcija uredjaja to dopusta, obicnom vodom isprat spremnik od hrdjine prasine, i dobro ga posušit. Naravno, da voda ne dopre gdje ne smije, posebno u elektriku, elektroniku. Zašto? Ako ima hrdje, za pretpostavit je da ce je prvim vlaznim zrakom biti ponovno, da stijenka niti tako nije zasticena premazima, galvanizacijom....ako je, jos bolje, pa ni ova voda tokom ispiranja nece stetit ni ovako ni onako. E sad, o kemijskim sredstvima ovdje ne bih. Samo kao napomena, nikad ulje i masnoce, ili sredstva koja ih sadrze ako se misli koristit za farbanje, ili u kombinaciji sa kisikom (smjesa kisik/masno je izrazito eksplozivna i zapaljiva, iz tog razloga nikad, ali nikad elementi instalacija koje sluze pod kisikom ne smiju biti masni, ni iznuta, ni izvana, cak ni tamo gdje bi moglo doci do slucajnog curenja kisika itd - ovaj itd obuhvaca jos puno toga). Uz to, nikad kemijska sredstva koja na neki nacin ili u nekoj kombinaciji takodjer mogu tvoriti zapaljivu/eksplozivnu smjesu, ili nadrazujucu, otrovnu smjesu itd - i ovaj itd obuhvaca opet puno slucajeva. Malo sam raspisao, nije zgorega, jer ovo citaju i pametni i "pametni".

Neki moj trag razmisljanja.

Pozz.
Natrag na vrh
Bastardo

PorukaUpisano: Sri Sij 05, 2022 10:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

https://www.plasticmodelmojo.com/754676/9412146-plastic-model-mojo-episode-49-revenge-of-dr-strangebrush

Slušaj od cca 1:11:00 dalje.

Nisam sam probao i nemam pojma koliko šta od ovoga pomaže, ali čovek živi od aribrushanja već godinama i mislim da ne lupa u prazno Smile
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Sri Sij 05, 2022 11:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, jako zanimljivo, samo .... ljudi izbjegavaju takve stvar (pisali su bas i o tom sredstvu kao sumljivom na nekim forumima) jer zaostale pare (a ocito ih ima dokle god ima i zaštitnog kemijskog filma na stijenci spremnika) hoce pod vecim tlakom biti i zapaljivije i eksplozivnije (čak i samozapaljive - samoeksplozivne zbog tlaka). Iskreno, nemam pojma kako se u tim uvjetima ponasaju pare sredstva o kojem prica (da ne reklamiram), pa za miran san ne bih se igrao. Ovako nestrucan, a svjestan koliko zamki postoji (bušilica od 300 W pomota prste taj tren, recimo, Wink , a zaboravljena vreca vapna nakvasena prokapavanjem kise tako digne temperaturu da izgori cijelo drveno kroviste jedne bolnice u Zagrebu), za sada ipak dobra stara vodica .

Moram se pozabavit vise tom temom, nije nesto u cemu sam bas "doma", a vjerujem da ljudi, posebno u industrijskim uvjetima imaju propisne i provjerene postupke.

Pozz
Natrag na vrh
u-boat

Član od: 30 Jul 2010
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Sri Sij 05, 2022 10:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala vam obojici na odvojenom vremenu.

Ja trenutno nemam problema sa bocom i kompresorom, ali neke stvari je dobro znati unaprijed!

Još jednom vam hvala i veliki pozdrav!

Mladen.
Bastardo

PorukaUpisano: Čet Sij 06, 2022 9:53 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja sam prošle godine nakon xyz godina otvorio rezervoar kompresora i tresao i mućkao tamo-vamo dok nije ispala i zadnja čestica korozije iz njega. Ostavio sam ga na balkonu u otvorenom stanju nekoliko sati (vruć dan sa niskom relativnom vlagom) i začepio nazad. Iznenadilo me koliko je strulog železa ispalo iz rezervoara... Možda preterujem, ali fix bih napunio čašicu za rakiju... Laughing
Natrag na vrh
MAK2020

PorukaUpisano: Čet Sij 06, 2022 10:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Podmorničar, nema na čemu, ja i tako nisam ništa previše pametno rekao. Postao sam temu čisto da scimam ljude, a vjerujem da sam neke podsjetio na onaj čep na dnu spremnika, pa je i time misija ispunjena Laughing

Vjerujem ti da je tu bilo o-ho-ho hrđe. Ne znam kako su to rjesili na skupljim uredjajima, toplo se nadam neka galvanizacija, a mi - dok se stijenka dovoljno ne stanji ili zavari ne kompromitiraju da bude ka-bum.

Pozz.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Airbrush - zračni kist Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma