Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

3D makete
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Pro 26, 2021 2:04 pm    Naslov poruke: Re: 3D makete Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:

https://syndikateco.wixsite.com/my-site-1/shop?page=1
Vojo Very Happy

Hvala!! Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool
https://www.whatifmodellers.com/index.php?topic=47754.0

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
SZVO

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Slavonski Brod/Zagreb
PorukaUpisano: Ned Pro 26, 2021 3:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja sam za 3D print. Ima stvari koje vjerojatno nikada neće biti materijalizirane u klasičnom maketarstvu... npr. većina helikoptera koji su moje područje zanimanja. Vidio sam na FB kako jedan lik radi helikoptere u 1/72 (Sikorsky S-92 Helibus, Bell 429, itd.). Njegove makete izgledaju skoro savršene. Još su mu problem prozirni dijelovi ali kada to usavrši, nebo mu je granica. Volio bih kada bi konačno došao do pristojnog Bell 222, Leonardo AW139 ili Airbus H155 u mjerilu 1/72 Very Happy

Član od: 25 Velj 2020
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Pro 26, 2021 5:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kila čelika za kalupe, prije kaljenja i strojne obrade (UTOP, UTOP-N) 5 - 10 eura, ako govorimo o tooloxu, i do 100 eura. 3d Printer, sasvim zadovoljavajuć - 300 eura, uštekaj i vozi. Printer kao takav samo je stroj (crtanje i printanje jedna od tehnika, kao i rucni punching zakovica, rezanje skalpelom .... nije da me osobno veseli zabit 500 zakovica na gredu nekog mosta u 1/72 rucnim punktiranjem, a da bude skladno) kao i cnc glodalica, eroziomat i sl. koji rade kalupe. Mislim da je to osnova cijele priče na strateškom nivou.

Pozz.
Natrag na vrh
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Ned Pro 26, 2021 6:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Još sam samo htio ilustrirati, kao kod onog 3D printanog vojnika, situacije kako je u nekim slučajevima nemoguće baš sve izraditi skrečanjem - mislim pri tome na gusjenice (ne na kotače i ovjes već na same gusjenice) - njih je, ruku na srce, nemoguće izraditi u 'domaćoj radinosti' ma koliko god se potrudili.

A da koji puta baš i treba promijeniti gusjenice - treba - kao kod ovih polu-wargamerskim maketa (u ovom slučaju First to Fight) gdje su makete vrhunske ali su gusjenice katastrofalne. Slika prikazuje gusjenice Hotchkissa H-39:

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Ned Pro 26, 2021 7:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo da i ja dam slikovni prikaz, fotkao mobitelom pa kvaliteta nije neka ali se vidi nivo detalja.
Gusjenice za T55 u 72, za Revell T55.

Iste gusjenice, sa svim kotačima u 144

my location right now
Natrag na vrh
VlatkoZ

Član od: 20 Ruj 2019
PorukaUpisano: Ned Pro 26, 2021 8:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

3D print je odlična stvar samo još je važnije znati raditi u nekom 3D programu kako bi si čovjek sam mogao nacrtati ono što mu treba.
Problem je što za to učenje treba vremena i volje.
Nekih modela nema ili su u drugom mjerilu pa je samoizrada jedino rješenje, tu nastupa 3D printer i naravno 3D crtanje koji mogu biti odlična nadopuna scratch izrade.
Proizvođači će se morat više potruditi oko izrade maketa, a cijena je na njihovoj strani jer kada se izračuna koliko vremena treba da se nacrta neki model, plus cijena dekala, 3d printera, resina i održavanje oni još uvijek mogu konkurirati 3D printanim modelima i kvalitetom i cijenom.
Natrag na vrh
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
PorukaUpisano: Ned Pro 26, 2021 11:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mene brine šta će bit kad se pojavi 4D printer...
Natrag na vrh
KatarII

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: ZGB
PorukaUpisano: Ned Pro 26, 2021 11:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kako se može doći do tih gusjenica za Revellov T-55 u '72? Smile
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Ned Sij 02, 2022 12:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vidim da ste se svi nešto uspavali .... mamurluk je strašna stvar, ne? Crying or Very sad Rolling Eyes

Kad već diskutiramo o 3D maketama, zanima me dali netko od vas ima nekakva iskustva sa '3D OLOVKOM' - u smislu dali i kako bi se mogla koristiti u maketarstvu ....

Ja sam to otkrio tek nedavno (kada su je moje unučice dobile na poklon) pa sam ostao zaprepašten odnosno iznenađen. Zna li netko od vas nešto više o ovome?

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Groff

Član od: 12 Lis 2010
Mjesto: Bakarac
PorukaUpisano: Ned Sij 02, 2022 1:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pa pitaj unučice, he, he, !
MAK2020

Član od: 25 Velj 2020
PorukaUpisano: Ned Sij 02, 2022 1:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovi što rade "što ako" makete. Da naprave neku raketu od nje. Naprimjer stojadin sa balističkom raketom. Osim toga bojim se nista pametno. Pesji drekići koji se njome jedino i mogu napravit u maketarstvu (unučice crtaju Elze - gdje je onaj smajlic sa srcima u ocima, pa drekići nemaju veze s njima ) su premali.

Smile
Natrag na vrh
VlatkoZ

Član od: 20 Ruj 2019
PorukaUpisano: Ned Sij 02, 2022 1:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Imam ja tu 3d olovku, kupio sam je jako davno.
Olovka za djecu, crta se po priloženom šablonama neki likovi. Nista bez pravog 3d printera za potrebe maketarenja.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd... Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma